Irsko začíná připravovat nouzové plány pro obchodní válku Spojeného království s EU

Foto: Unsplash

Irsko začíná připravovat nouzové plány pro obchodní válku Spojeného království s EU

Irsko začalo připravovat nouzové plány pro možnou obchodní válku mezi EU a Spojeným královstvím v případě, že Boris Johnson odstoupí od severoirského protokolu o Brexitu.

Irský vicepremiér Leo Varadkar také potvrdil, že pozastavení obchodní dohody uzavřené lordem Frostem loni v prosinci bylo pravděpodobnou reakcí EU, pokud by Spojené království aktivovalo článek 16 protokolu. Takový krok by ve skutečnosti zrušil celou dohodu o Brexitu a urychlil kolaps vztahů s EU.

Zdroje v Bruselu zůstávají pesimistické

„Nemyslím si, že by si někdo přál, aby Evropská unie pozastavila dohodu o obchodu a spolupráci s Británií,“ řekl. „Pokud by však Británie jednala tak, že by odstoupila od protokolu, odstoupila od dohody o vystoupení, myslím, že by Evropská unie neměla jinou možnost, než zavést to, čemu říkáme opatření pro opětovné vyvažování, aby reagovala.

Přečtěte si také: Recenze eToro - Jsou vaše peníze v bezpečí?

Varadkar, který jako předseda vyjednal protokol s Johnsonem během setkání ve Wirral v říjnu 2019, dodal: „Opravdu doufám, že Británie nepůjde touto cestou. Premiér Johnson vždy mluvil o tom, že chce, aby byl brexit dokončen.

„Brexit je tak trochu hotový, ale toto ho potenciálně ruší a nemyslím si, že by to bylo dobré pro nás, pro Velkou Británii, a nechápu, jak by to bylo dobré pro Severní Irsko. A mějte na paměti, že protokol je široce podporován lidmi z byznysu a většinou politických stran v Severním Irsku a nikdo k tomu zatím nenavrhuje výhodnější alternativu.

Rozhovory mezi EU a Spojeným královstvím o protokolu vstoupily do třetího týdne, ale zdroje v Bruselu zůstávají pesimistické.

Varadkar řekl RTE, že v pondělí se konala dílčí schůze kabinetu o brexitu, abychom „v podstatě oprášili a restartovali naše pohotovostní přípravy, kdybychom se dostali do potíží“.

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

EU by musela upozornit, že pozastavuje obchodní dohodu, aby vývozcům nebyly uvaleny žádné bezprostřední překážky. To by však vyslalo poplašné zvony do celého podnikání a potenciálně by to poškodilo vztahy Spojeného království nejen s EU, ale také s USA.

Existují také obavy, že země s významnými obchodními vazbami se Spojeným královstvím, včetně Francie, Irska a zemí Beneluxu, by mohly okamžitě zavést 100% fyzické kontroly nákladních automobilů vjíždějících z Velké Británie, což by způsobilo dopravní chaos na silnicích v Kentu.

Loni v prosinci byly tisíce řidičů kamionů nuceny strávit Vánoce ve svých taxících v nákladních parcích v Kentu a na krajnicích poté, co Francie požadovala, aby každý řidič měl negativní test na Covid-19 před nástupem na trajekt nebo vlak Eurotunel.

Zdroje: theguardian.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: