Kolumbie: Jak vypadají nepokoje a masové protesty?

Foto: Unsplash

Kolumbie: Jak vypadají nepokoje a masové protesty?

Co se děje v Kolumbii?

Kolumbie se připravuje na další nepokoje po víkendu, kdy se převážně pokojné celostátní demonstrace setkaly s násilnou policejní reakcí, při které bylo nejméně 16 demonstrantů a jeden policista mrtvý a stovky zraněny.

Videa sdílená na sociálních sítích o víkendu ukázala, jak policie střílí na demonstranty z blízka a vráží do davů motocykly.

Drama víkendu bylo shrnuto v šokujícím televizním zpravodajském klipu, ve kterém živý snímek města Ibagué zachytil okamžik, kdy se žena dozvěděla, že její 19letý syn zemřel poté, co byl zastřelen policií . "Zabij mě taky, oni mě také zabili," zvolala. "Byl to můj jediný syn!"

Přečtěte si také: Recenze eToro - Jsou vaše peníze v bezpečí?

Demonstrace začaly minulou středu generální stávkou kvůli nepopulární daňové reformě, ale rychle eskalovaly, když se řada demonstrantů setkala s pořádkovou policií vyzbrojenou slznými plyny.

"Mohou mít zbraně, ale nemohou nás všechny zabít," řekla v pondělí Gabriela Gutierrezová, jedna ze skupiny studentů, která zřídila záterasy v centru Bogoty. "Kolumbie potřebuje změnu a budeme v ulicích, dokud to nedostaneme."

Vedle nepopulárního daňového návrhu demonstranti pochodovali také proti hluboce polarizující vládě na obranu ohrožených vůdců v oblasti lidských práv, pro zvýšení sociální záchranné sítě během pandemie a pro policejní reformu.

Přestože drtivá většina demonstrací probíhala klidně, v Cali, Bogotě a dalších městech byly hlášeny případy rabování a vandalství. Silnici mezi Cali a Buenaventurou, největším kolumbijským přístavem na pobřeží Tichého oceánu, zablokovali také demonstranti.

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

V sobotu v noci vzrostlo napětí, když prezident Iván Duque nařídil vojákům vyjít do ulic. Ale o necelých 24 hodin později byl nucen zrušit navrhovanou daňovou reformu, která by zvýšila daně pro jednotlivce a podniky během pandemie koronaviru, která nadále ovlivňuje veřejné zdraví a ekonomiku.

"Reforma není rozmar, je to nutnost," řekl Duque v televizním projevu v neděli odpoledne, když oznámil obrat.

Duqueova koncese neudělala nic pro to, aby potlačila hněv protestujících. Vedoucí stávky uvedli, že demonstrace budou pokračovat tento týden a ve středu se bude konat další národní stávka.

"Lidé v ulicích požadují mnohem víc než jen osu reforem," řekl Francisco Maltés, prezident kolumbijské ústřední dělnické unie, na tiskové konferenci v pondělí ráno a dodal, že brutální policejní reakce „omezila demokratické záruky pro sociální protest “.

Loni v září vypukly protipolicejní demonstrace poté, co byl právníkem Javierem Ordóñezem Tasered ubit důstojníky k smrti. Při následných nepokojích bylo zabito nejméně 10 lidí a byly zapáleny desítky policejních stanic.

Očekává se, že počet obětí současného násilí vzroste v následujících dnech.

"Pokaždé, když protestujeme, policie tasí zbraně," řekl Alejandro Rodríguez, další studentský demonstrant v Bogotě. "Nebudeme zastrašeni jejich násilím."

Zdroje: theguardian.com, Unsplash

Podobné články

1 Komentářů

Vkriz

Vkriz

před 1 roky

Prosim, opravte si v clanku chyby, je jich tam dosti na to, jak je kratky. Obzvlast nestastne jsou v pasazi o policii zabitem advokatovi Javierovi Ordoñez, tam neni diky chybe ani jasne, kdo byl kym zabit.

Reply

Napište komentář

Články z dalších našich webů: