Mohou vakcíny proti Covid-19 zmagnetizovat naše tělo?

Foto: Freepik

Mohou vakcíny proti Covid-19 zmagnetizovat naše tělo?

Jak víme, že nás vakcíny údajně přeměňují na živé magnety? Protože nám to „dokazují“ stovky videí, šířících se po sociálních sítích. Zobrazení lidé ukazují, jak se mince a další nejrůznější doplňky drží na tělech očkovaných. Přilepený klíč na čele nebo kovové lžíce a vidličky, které drží na rameni. To vše má být důkazem, že vakcinací se do našeho těla vpraví kovové částice.

Z videí se však ve většině případů nedá určit, zda přikládané předměty jsou skutečně magnetické, natož zda jsou vystupující lidé očkováni. Ostatně videa tzv. lidských magnetů jsou známá ještě dlouho před vypuknutím pandemie Covid-19.

Objevují se ale i skutečná videa a lžíce na těle se nám může udržet i při našem domácím pokusu nezávisle na očkování. Jak je to možné?

Přitažlivé Van der Waalsovy síly

Přemýšleli jste, co se stane, když nakrájíte syrový brambor nožem? Je docela těžké plátky brambor odlepit od nože. Je to proto, že když se spojí dva hladké povrchy, je mezi nimi přitažlivost kvůli Van der Waalsovým silám (jak může říci každý student, který absolvoval základy chemie).

Aniž bychom zašli do bolestivých detailů, bude stačit vědět, že se jedná o přitažlivé síly, které vznikají díky rychle kmitajícím dipólům, způsobených pohybem elektronů na obou površích. Kladná část dipólu na jednom povrchu je přitahována k zápornému konci dipólu na povrchu druhém. To také vysvětluje, proč mouchy mohou chodit po stropech.

Když je na velmi hladkou pokožku nanesen velmi hladký předmět, například příbor, mohou jej Van der Waalsovy síly „přilepit“ k tělu, zvláště pokud je v něm trochu oleje nebo vlhkosti. James Randi, jevištní kouzelník a vědecký skeptik, známý svým zpochybňováním paranormálních jevů a okultismu, v jedné TV show požádal člověka, který o sobě tvrdil, že má magnetickou kůži a na oholené hrudi dokáže držet různé kovové předměty, aby si před vystoupení poprášil tělo mastkem. Najednou jeho magnetismus jako zázrakem zmizel.

V těle máme dost železa i bez vakcín

Lidské tělo obsahuje zhruba 4 gramy železa, může se to zdát hodně, ale nestačilo by to ani na výrobu malého hřebíku. Přesto necítíme žádnou přitažlivost k extrémně magnetickým předmětům. Lidé, kteří chodí na injekce železa nebo požívají doplňky železa, by museli mít tělo silně zmagnetizované, takové případy ale nejsou známy.

Přítomnost železa je naopak velmi důležitá pro správné fungování našeho organismu, protože největší zastoupení má železo v červených krvinkách, které zásobují tkáně kyslíkem. Nedostatek železa se projevuje anémií – chudokrevností, únavou svalů, ospalostí a bledou kůží.

Co vakcíny skutečně obsahují - čip to není

„Očkování proti nemoci Covid-19 nemůže způsobit magnetizaci vaší paže. Toto je jednoduše hoax,” řekl Stephen Schrantz, specialista na infekční choroby z Univerzity v Chicagu. „Neexistuje absolutně žádná možnost, že by vakcína mohla způsobit takovouto reakci,” řekl Schrantz.

Možnost, že by vakcína přitahovala magnet, odmítl i Thomas Hope, výzkumný pracovník a profesor buněčné biologie na Northwestern University Feinberg School of Medicine. Ve vakcínách prý „není nic, na co by magnet mohl reagovat - jsou tam proteiny, lipidy, soli, voda a látky udržující hodnotu pH. To je vše, takže to prostě není možné,” řekl. I kdyby vakcíny obsahovaly stopové množství kovů, stejně by to nestačilo k tomu, aby přitáhly magnet, jelikož „k tomu, aby se magnet přilepil, byste museli zavést pod kůži celkem objemný kus kovu. Tak velké množství nelze vpíchnout pod kůži injekcí,” dodal.

Konspirační teorie, že vakcíny proti Covid-19 jsou součástí globálního spiknutí za účelem kontroly populace, není nová. Dezinformace spojené s vakcínami se objevily takřka současně s jejich uvedením na trh a lékaři i zdravotnické organizace se je od té doby snaží vyvracet.

Podle informací zdravotnických úřadů v USA i v Kanadě neobsahují v současnosti používané vakcíny proti Covid-19 (Pfizer, Moderna, Johnson & Johnson nebo AstraZeneca) žádné kovové přísady.

Zdroj: mcgill.ca, Freepik

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář