Proč se zamilováváme?

Foto: Unsplash

Proč se zamilováváme?

Na nejzákladnější úrovni je láska o přežití - jednotlivce i druhu. Lidé velmi spolupracují; musíme spolupracovat, abychom se uživili, získali znalosti a vychovali naše vysoce závislé potomstvo. Spolupráce ale není jednoduchá. V ideálním světě bychom žili v blažené samotě a dělali si, co bychom chtěli, když bychom chtěli, a nemuseli bychom brát v úvahu potřeby druhých ani jejich hrozby.

Skupinový život znamená, že musíme soutěžit o zdroje, koordinovat naše pohyby, existovat v hierarchii a dávat pozor na ty, kteří by mohli lhát, podvádět a krást. S čím tedy přišla evoluce, abychom zajistili, že navzdory jejich nákladům začneme a budeme do těchto vztahů důležitých pro přežití investovat? S láskou.

Je láska chemie?

Láska se vyvinula, aby nás podplatila, abychom navázali a udržovali tyto vztahy - s milenci, dětmi, rodinou a přáteli -, které jednoduše potřebujeme pro samotné přežití a udržování svých genů. A toto biologické úplatkářství přichází ve formě sady čtyř neurochemických látek, které podporují přitažlivost a lásku: oxytocin, dopamin, serotonin a beta-endorfin.

Přečtěte si také: Recenze eToro - Jsou vaše peníze v bezpečí?

Oxytocin: Oxytocin je během přitažlivosti důležitý, protože snižuje vaše zábrany navazovat nové vztahy tím, že zklidňuje amygdalu, centrum strachu vašeho mozku, což znamená, že jste si jistí, když se blížíte k nové známosti.

Dopamin: Dopamin se uvolňuje vždy současně s oxytocinem. Je to chemická odměna vašeho těla a uvolňuje se, kdykoli děláte něco, co vás baví. V tomto případě vás odmění za vaši důvěru a také práci s oxytocinem, aby byl váš mozek plastičtější - což vám umožní naučit se a zapamatovat si nová fakta o tomto novém člověku - a jako hormon elánu vás motivuje potkávat se s novými lidmi.

Tyto chemikálie působí hlavně v limbické oblasti mozku, jeho nevědomém jádru. Důvodem je, že přitažlivost nebo chtíč je zpočátku čistě instinktivní a nevědomý pocit. Snížený serotonin uvolňuje obsedantní prvek lásky. Na rozdíl od ostatních chemikálií serotonin klesá na začátku vztahu, a proto je vaše mysl zahlcena myšlenkami na vaši novou lásku.

Hormon dlouhodobé lásky

A nakonec tu máme beta-endorfin. To je hormon dlouhodobé lásky. Lidé mohou být ve vztazích po celá desetiletí a zejména oxytocin není dostatečně silný na to, aby dlouhodobě podpořil lásku. Kromě toho se oxytocin ve značném množství uvolňuje pouze v situacích souvisejících se sexuální a reprodukční láskou, což znamená, že není schopen podpořit přátelství-klíčové lidské pouto rozhodující pro přežití.

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

Ale beta-endorfin může a funguje, protože je to opiát, jako heroin nebo morfin. A stejně jako u heroinu je návykový. Funguje to, protože se staneme závislými na těch, které milujeme, jako zdrojem našeho vysokého opiátu, a když jsme od sebe, motivujeme nás, abychom se vrátili zpátky k sobě pro další euforický hit.

Protože beta-endorfin podporuje lásku, nikoli chtíč, přijímají se nevědomé i vědomé oblasti našeho mozku (respektive limbická oblast a kůra), což znamená, že lidé mohou lásku prožívat jako instinktivní pud nebo emoce zahrnující chtíč, hněv nebo rozkoš, ale také jako vědomý proces zahrnující reflexi, důvěru, empatii, pozornost a plánování.

Zdroje: sciencefocus.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: