Cukr je všude a je návýkovější než kokain!

Foto: Unsplash

Cukr je všude a je návýkovější než kokain!

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Víte, že cukr je 8x více návykový než kokain? Když se zamyslíte nad tím jaká je závislost na kokainu a vynásobíte to 8. Zjistíte že cukr je jedna z nejhorších "drog".

Co znamená, 8x více návykový? Staneme se závislý 8x rychleji? Je 8x těžší zkončit? Zabili byste 8 lidí abyste dostali cukr, ale jen jednu osobu abyste dostali kokain?

Testování na krysách

Fakt, že cukr je 8x návykovější než kokain pochází ze studie z roku 2007. V této studii vědci použili krysy. Krysa měla dvě možnosti, první byla napít se slazené vody a druhá napít se vody s kokainem. Každá krysa potom pila 8x denně. Skoro pokaždé si vybrali slazenou vodu.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Další studie ukázaly, že i krysy, které jsou závislé na kokainu. Velice rychle zapomenou na kokain a raději zvolí cukr.

Následně vědci zkoumali, co vše je schopná krysa udělat pro její dávku cukru. Ukázalo se, že krysa raději zvolí cukr před kokainem i když po cestě k nádrži s cukrem musí projít přes most, který jí dává elektrické šoky.

Co ale lidi

Určitě si myslíte, že krysy a lidi jsou něco úplně jiné. Kdybych byl závislý na cukru určitě bych to poznal, že?

Bohužel, ne. Když vědci testovali na lidech jaké receptory v mozku jsou aktivní při konzumaci cukru a kokainu. Ukázalo se, že úplně stejné receptory se aktivují. Jak cukr tak kokain mají za následek, vypuštění dopaminu v mozku. Dopamin je hormon díky kterému se cítíme dobře.

Evoluce nás nastavila tak, abychom hledali sladká jídla. Proč? Jeden z hlavních důvodů je, že sladká přírodní jídla jsou málokdy jedovatá. Kolik cukru ale průměrně každý den konzumujeme? Průměrně spotřebujeme okolo 70 gramů cukru na den.

Další paralela mezi cukrem a kokainem je v rychlosti vstřebání do našeho těla. Když si dáme kokain, velice rychle se nám dostane do oběhu. Když si dáme cukr, je velice rychle vstřebán do našeho systému.

Když se stanete závislý na kokainu, potřebujete dostávat větší dávky za účelem stejného efektu v mozku. Proč tomu tak je? Po čase se receptory, které vnímají dopamin, stanou tolerantní vůču němu (vnímají jej méně). To znamená, že potřebujeme vypustit více dopaminu abychom v mozku simulovali stejný efekt. To znamená, že postupně potřebujeme zvyšovat dávky kokainu abychom měli stejný pocit. Platí to ale i u cukru?

ANO. Studie, které měřily receptory u lidí závislých na kokainu a u lidí závislých na cukru ukázali, že receptory se stávají u obou tolerantní vůču dopaminu, který je vypuštěn díky cukru nebo kokainu.

Když lidé chtěli skončit s konzumací cukru. Často pociťovali například bolest hlavy, úzkost, náhlé změny nálady nebo třepání.

Doporučuji Vám si vyzkoušet nejíst cukr na pár dní, déle totiž určitě nevydržíte...

Zdroj: Unsplash

Podobné články