18 tajemství, jak překonat těžké období ve vztahu a sblížit se s partnerem

Foto: Unsplash

18 tajemství, jak překonat těžké období ve vztahu a sblížit se s partnerem

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Vy a váš partner už nejste propojeni jako dřív, takže potřebujete vědět, jak překonat těžké období ve vztahu. Zde je návod, jak to udělat.

Všechny vztahy procházejí svými vzestupy a pády. Když se však nacházíte ve fázi poklesu, potřebujete vědět, jak překonat těžké období ve vztahu. Vztah snese jen tolik ohýbání, než se zlomí jako stará vyschlá větev.

Co je to drsné období ve vztahu?

V rozhovoru pro květnové vydání britského časopisu Glamour 2013 hollywoodská královna Gwyneth Paltrowová řekla: "Když dva lidé hodí ručník do ringu současně, tak se rozejdete, ale když jeden člověk říká: "No tak, zvládneme to," tak pokračujete."

Důvodem, proč vztahy obvykle ztroskotávají, je, že to obě strany vzdají současně. I když v boji pokračuje jen jedna osoba, je vysoká šance, že se věci nakonec vyřeší. Pokud se Paltrowová i bývalý Chris Martin rozhodli vzdát se ve stejnou dobu, protože Paltrowová je nyní čerstvě svobodná.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

I tak ale její citát platí pro všechny, kteří jsou v současné době ve vztahu. Ať už se potýkáte s nevěrou, finančními problémy, kariérním dramatem nebo střetem osobností mezi vámi a vaším milovaným, vždy existuje způsob, jak přežít těžké období. Jediné, co je třeba zvážit, je, zda o to obě strany chtějí bojovat.

Jsou drsná období ve vztazích normální?

Vztahy nejsou jednoduché. Procházejí přílivy a odlivy a vzestupy a pády. Na začátku jsou snadné, protože jste čerstvě zamilovaní a vidíte svého partnera jako dokonalého člověka. Postupem času však vše ochladne a udržet si štěstí je stále obtížnější.

Čím déle s někým jste, tím je pravděpodobnější, že ve vztahu narazíte na těžká místa. A ano, je to normální. Ale spousta párů je nepřežije. Je to možné, jen se musíte snažit.

Jak dlouho trvají drsná období?

Na tuto otázku je těžké odpovědět, protože u každého páru je to jiné. Může to být pár dní až několik desítek let. Čím déle však odkládáte práci na jejich překonání, tím déle budou trvat.

Jak dlouho to bude trvat, záleží tedy pouze na vás a vašem partnerovi. Pokud oba uznáte problémy a zavážete se k obnově vztahu, pak se může drsné období poměrně rychle vyjasnit. Pokud však oba nejste na palubě, pak to bude trvat dlouho. Možná dokonce navždy.

Jak překonat těžké období ve vztahu

Žádný vztah není dokonalý. Pokud vám někdo někdy řekne, že ano, pak s jistotou víte, že nemá ponětí, o čem mluví. Být pro někoho výjimečnou osobou vyžaduje tvrdou práci, úsilí a oběti.

Ať už se jedná o obětování času, peněz, cílů nebo zdravého rozumu, být zamilovaný je mnohem náročnější než snadné. Bez ohledu na to všechno nelze popřít, že to všechno stojí za to. Zde je 10 způsobů, jak můžete s partnerem překonat těžké období.

1. Najděte perspektivu

Zjistěte, proč s touto osobou vůbec jste ve vztahu. Většina lidí řekne, že je to proto, že chtějí společnost, založit rodinu, stabilitu, lásku a další emocionální faktory.

Když se dokážete soustředit na to, proč jste se s partnerem dohodli, že se stanete "my", dáte věcem perspektivu a snáze překonáte těžké období, protože nyní víte, proč to děláte.

2. Pravidelně kontrolujte životní funkce svého vztahu

Musíte provádět pravidelnou údržbu svého vztahu, ať chcete, nebo ne. Stejně jako lidské tělo se i vztah skládá z mnoha funkčních částí, a aby dobře fungoval, musíte se ujistit, že každá část je na své optimální úrovni.

Věnujte pozornost zvýšené netrpělivosti, hněvu, neshodám apod. Diagnostikujte je a udělejte vše pro to, abyste tyto negativní emoce a chování ze svého života vytěsnili. Je lepší řešit problémy tak, jak přicházejí, místo abyste je hromadili a řešili je najednou.

3. Zvažte všechna pro a proti

Zjistěte, který seznam je delší, a budete moci uvažovat mnohem jasněji. Klady většinou převáží nad zápory, takže bude jasné, proč jste s partnerem. Pokud je náhodou seznam záporů delší nebo významnější než seznam kladů, pak je možná čas uvažovat o ukončení vztahu.

4. Nebojte se změny

Ať už procházíte prvním nebo stým těžkým obdobím, nelze popřít, že pokud chcete, aby se situace zlepšila, musí se něco změnit. Nebojte se změn, pokud je to nutné.

Jistě, mnoho lidí vám řekne, že byste nikdy neměli měnit to, kým jste, kvůli někomu jinému, ale co je špatného na tom, když upravíte svůj přístup, abyste byli tolerantnější, trpělivější, laskavější a milující? Rozhodně nic! Proto se nebojte změnit se k lepšímu.

5. Vyhledejte pomoc

Pokud jste se s partnerem dostali do těžké situace a nevíte, co dál, není ostuda požádat o pomoc. Obraťte se na manželského terapeuta, párového poradce nebo na blízkého přítele.

Získání informací od nezaujaté třetí strany udělá s vaším vztahem zázraky. Někdy vše, co potřebujete k překonání obtížného období, je názor a rada někoho jiného, co dělat dál.

6. Snažte se o totéž

Je jedno přísloví, které říká, že klíčem ke šťastnému vztahu není dívat se na sebe, ale dívat se stejným směrem. Dobrým důvodem, proč se váš vztah dostal do těžké situace, je to, že oba neusilujete o stejné cíle.

Sedněte si s partnerem a vážně si promluvte o tom, co oba chcete. Vymyslete plán na jeden rok, na pět let, na deset let a tak dále, a ať už je to cokoli, udělejte to společně.

7. Často dělejte kompromisy

Poptejte se kohokoli, kdo někdy žil v dlouhodobém vztahu, a řekne vám, že je s tím spojena spousta kompromisů a obětí. Udělat partnera šťastným jde někdy na váš úkor a musíte být připraveni vzdát se určitých věcí pro celkové zdraví vztahu.

Zlatým pravidlem je dělat kompromisy často, i kdyby to znamenalo někam odejít nebo udělat něco, co jste si nikdy nedokázali představit.

Ať už se jedná o něco masivního, jako je přestěhování do jiné země, abyste podpořili manželovu kariéru, nebo o to, že vezmete manželku na narozeniny na balet, jsou to jen některé z věcí, které musíte udělat, abyste si udrželi štěstí ve vašem vztahu.

8. Hledejte světlé stránky

Přežít těžké období ve vašem vztahu není snadné, pokud jste neustále negativní. To, jak se vypořádáte s tím, co se právě děje, ovlivní výsledek situace. Pokud v situaci nedokážete vidět pozitiva, nikdy se situace nezlepší.

Jistě, může být těžké hledat v tak temné hodině světlé stránky, ale pokud se z ní chcete dostat s nepoškozeným vztahem, musíte se snažit ze všech sil.

Například byste se měli na drsná období dívat jako na zkušenost a příležitost napravit to, co je rozbité, abyste v budoucnu nemuseli řešit stejný problém.

9. Ohlédněte se za dobrými časy

Považujte to za připomínku toho, proč se i po takové době stále držíte. Nostalgie povede k dalším pozitivním emocím, jako je uznání, štěstí, láska a hlavně vůle bojovat za udržení vztahu. Neustále si připomínejte, že ne vždycky bylo všechno špatně a že budete v pořádku.

10. Buďte vděční

Jakmile budete vděční za to, co máte, zjistíte, že věci nejsou zase tak špatné. Vděčnost vám nejen pomůže překonat těžké období, ale také vám dodá sílu prosadit se a být lepším partnerem.

Jakmile uvidíte, co všechno vám váš milovaný člověk může nabídnout, budete se mu to snažit co nejlépe oplatit, a v tu chvíli se věci začnou zlepšovat.

11. Vděčnost za to, co vám váš milovaný člověk nabízí, je pro vás důležitá. Buďte k sobě i k druhému upřímní

Někdy je snazší strčit hlavu do písku a problémy ve vztahu si nepřipouštět. Tím však nic nespravíte. Ve skutečnosti to pravděpodobně vše ještě zhorší. Buďte k sobě tedy upřímní a přiznejte si, že se věci nevyvíjejí dobře. Zjistěte, co vám nefunguje.

Jakmile na to přijdete, musíte být upřímní i ke svému partnerovi. Možná mu nechcete ublížit, ale jen tak lze dosáhnout skutečného pokroku. Oba se musíte podělit o své upřímné pocity ohledně stavu vztahu.

12. Buďte citově zranitelní

Nikdy není snadné projít těžkým obdobím. A když se tak stane, někdy je instinktem postavit zeď a vypořádat se s tím sám. Nechcete si přece ublížit víc, než se vám už stalo. A tak jste v "ochranném" režimu sami pro sebe.

Ale vy dva musíte být citově zranitelní. A zároveň být uctivý a láskyplný, když s vámi partner sdílí své srdce a duši. Pouze soucit "> laskavost a láska bude přijatelná, když budete zranitelní.

13. Jaké jsou vaše pocity? Naslouchejte přáním a potřebám svého partnera

Pokud chcete překonat těžké období ve vašem vztahu, musíte naslouchat přáním a potřebám svého partnera. Možná si myslíte, že za všechny problémy ve vztahu může váš partner, ale přesto mu musíte naslouchat.

Pokud máte dlouhý seznam stížností, je to v pořádku. Ale i on může mít seznam stížností. Musíte tedy být ochotni naslouchat.

Vaše přání a potřeby nejsou jediné důležité věci ve vztahu. Záleží i na jejich. Buďte tedy otevření tomu, co potřebují oni. Buďte připraveni změnit své chování, abyste jim udělali radost, a oni by měli udělat totéž pro vás.

14. Vyzkoušejte si, jak se chováte vy. Uvědomte si chování, které ovlivňuje vztah

Jak jsme již řekli, pokud chcete překonat toto těžké období, nemůžete hrát hru na obviňování. Musíte se podívat hluboko do svého nitra a zjistit, jak k problémům přispíváte. Totéž musí udělat i oni. Protože jak se říká: "Na tango jsou potřeba dva."

Jaké negativní chování, které od vás partner odstrkuje, máte vy? Co jste řekli nebo neřekli, co je ovlivnilo? Převezměte osobní zodpovědnost a přiznejte si své chyby a povzbuďte je k tomu také.

15. Přejděte ke kořenům problému

Mnohdy se stává, že když se pár hádá, není ve skutečnosti problém v tom, kvůli čemu se hádá. Řekněme, že se neustále hádáte kvůli úklidu domu. No, je opravdu problém v tom, že je dům uklizený?

Obvykle tomu tak není. Pokud je to "problém", pak je skutečný problém mnohem hlubší. Může jít o to, že jeden z vás si myslí, že ten druhý je sobec, protože nikdy nepomáhá s úklidem domu a dělá si jen to, co chce. To je kořen problému - ne skutečná čistota domu.

16. V čem spočívá problém? Pracujte jako tým

Když se většina párů hádá, vnímají se jako "nepřátelé". Každý se během konfliktu snaží "vyhrát". Když však jedna osoba "vyhraje", druhá osoba "prohraje", a to není zdravé. Vytváří to jen další zášť.

Potřebujete tedy spolupracovat jako tým. Vnímejte se jako spojenci, a ne jako nepřátelé. Pracujte na řešeních, která učiní šťastnými vás oba - nejen jednoho z vás. Jedině tak se vám dvěma podaří překonat těžké období.

17. Jak se vám podaří překonat těžké období? Snažte se

Nemůžete očekávat, že se vztah zlepší přes noc. A nemůžete mávnout kouzelným proutkem, aby se vše vrátilo do normálu. Oba musíte vynaložit hodně úsilí na obnovu vašeho vztahu. Partnerský vztah je dvousměrná ulice.

Stejně jako když se rostlina nikdy nezalévá, odumře. A totéž platí i o vztazích. Oba lidé musí vynaložit stejné úsilí. Pokud tak činí pouze jeden člověk, je to jako být ve vztahu s cihlovou zdí *cihlová zeď jen stojí a nic nedělá*.

18. Jaké jsou vaše plány? Rozhodněte se nevzdávat

Nikdy se nedostanete přes těžké období ve vztahu, pokud se jeden z vás vzdá. Jistě, může to být lákavé, protože by to tak bylo snazší. Ale pokud to uděláte, nikdy to nezvládnete.

Oba dva musíte zůstat svému vztahu oddáni. Musíte znovu oživit to, co jste kdysi měli, abyste mohli znovu objevit jeden druhého a své štěstí.

Těžké období není rozsudek smrti. Je to spíše zkušenost, která páry učí a posiluje. Jakmile se s těmito problémy vypořádáte, vyjdete z nich se silnějším poutem, které může podpořit pouze nepřízeň osudu.

Zdroje: lovepanky.com, Unsplash

Podobné články