Jak být emocionálně dostupný: 17 způsobů, jak se otevřít lásce a životu

Foto: Unsplash

Jak být emocionálně dostupný: 17 způsobů, jak se otevřít lásce a životu

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Chcete-li najít lásku, nesmíte být odtažití, protože jinak to nikdy nepůjde. Proto se musíte naučit, jak být citově dostupní.

Existuje spousta důvodů, proč můžete být uzavření a citově nedostupní. Možná vám už někdo zlomil srdce nebo jste prostě jen měli špatnou výchovu a nejste si jisti, jak být s někým zranitelní. Pokud však chcete najít lásku, musíte se nejprve naučit, jak být citově dostupní.

Nezáleží na tom, co se stalo ve vaší minulosti nebo v dětství, neexistuje žádná výmluva, která by vás v citové nedostupnosti nechala. Pokud jste to zažili, víte, že je to, jako byste prakticky chodili se zdí!

Pokud budete odtažití, nikdy k sobě lidi nepustíte a nepoznáte *své skutečné já*. Pokud nechcete skončit navždy sami, naučit se být citově dostupní je opravdu nutností.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Proč se někteří lidé prostě nedokážou intimně sblížit s druhými

Je mnoho lidí, kteří s emoční dostupností bojují. Zdá se, že se nedokážou s někým spojit na hlubší úrovni, a to je nechává osamocené a bez lásky. Jediný způsob, jak se zamilovat a jak dosáhnout toho, aby se někdo zamiloval do vás, je přece otevřít se mu.

Někteří lidé pravděpodobně nikdy nebyli odtažití, ale extrémní míra bolesti a traumatu je mohla změnit.

U jiných to tak bylo vždycky kvůli nějakému traumatu nebo důvodům z dětství. Nezapomeňte, že mnoho lidí s tím bojuje. A být citově odtažitý je velmi častý obranný mechanismus, jak se vyhnout dalšímu zranění.

Ale pokud se nikdy nenaučíte být citově dostupní, nikdy si také nedovolíte být šťastní - a to není způsob života. Také, na rozdíl od toho, co se možná domníváte, odtažitost vás nečiní silnými. Naopak zranitelní lidé mají v sobě tolik síly, že dokážou dát najevo, co skutečně cítí.

Není nic odvážnějšího než odhalit druhým svou duši, a to i s možností, že vám někdo ublíží.

Proč nemůžete dosáhnout štěstí tím, že se od něho distancujete

Všichni si myslíme, že když se od někoho distancujeme, chráníme tím i sami sebe. Ale skutečnou obětí, když se nikdy nenaučíte být citově dostupní, je to, že nenajdete skutečnou lásku. Jistě, najdete lidi, se kterými můžete chodit na rande, a dokonce s nimi být ve vztahu. Ale právě váš strach ze spojení a intimního vztahu je to, co je od vás bude odhánět.

Emocionální odstup nepatří nikam do romantického vztahu, alespoň do takového, který skutečně funguje. Musíte k sobě druhé pustit, bez ohledu na to, jak děsivě to může vypadat.

V konfliktu musíte mít schopnost otevřít se a vyjádřit i své těžké emoce. Pokud budete nadále odtažití, můžete navždy ztratit toho, koho milujete.

Jak být citově dostupný, abyste byli šťastní a našli lásku

Otevřít se a dovolit někomu poznat vaše skutečné já může být opravdu děsivé. Ukazujete mu každou svou část a ne všechny tyto části jsou skvělé. Váš strach je naprosto pochopitelný.

Láska je však něco, po čem touží téměř všichni lidé, a pokud patříte mezi ně a nejste si jisti, jak být citově dostupní, můžeme vám pomoci. Zde se dozvíte, jak se k někomu přiblížit a být sami sebou, abyste se mohli citově otevřít.

1. Jak se s někým sblížit? Najděte jádro problému

Jde o větší problém. Pokud se nedokážete lidem otevřít a stát se zranitelnými, je to obvykle způsobeno mnohem větším problémem. Zamyslete se a zjistěte, v čem může být problém. Zlomil vám bývalý partner srdce? Nikdy předtím jste si nebyli s nikým blízcí? Ovlivnilo něco ve vašem dětství vaši schopnost se s někým sblížit?

Naučit se být citově dostupný nebude snadná cesta, ale bude to stát za to. Abyste se opět stali citově dostupnými, musíte se podívat do svého nitra. Tím, že se vyléčíte z čehokoli, co se týká vaší minulosti, jste o krok blíž k tomu, abyste si mohli lidi pustit k tělu.

2. Vyzkoušejte si, jak se vám daří být s vámi. Pohybujte se pomaleji

Nespěchejte na své vztahy. Pokud se k vám někdo snaží dostat opravdu blízko a vy začnete trochu vyšilovat, prostě s ním komunikujte.

Vysvětlete, že nejste tak skvělí v citové dostupnosti, ale pracujete na tom.

Můžete se naučit bourat své zdi, pokud na to půjdete pomalu a nakonec si uvědomíte, že přece jen stojí za to jim důvěřovat. Stačí s nimi mluvit a brát váš vztah trochu pomaleji, abyste si s člověkem, který se vám líbí, mohli skutečně vytvořit blízké pouto. Láska je trpělivá a laskavá, takže pokud ví, že máte tendenci se bránit, váš partner může pochopit vaše problémy a pomoci vám je překonat, pokud vás opravdu miluje.

3. Buďte nejprve přáteli

Ti, kteří mají tendenci být citově odtažití, mají nejhorší problémy se závazky a důvěrou. Pokud se tedy chcete naučit být citově dostupní, je rozvíjení přátelství na prvním místě skvělou strategií. Vaše přátelství jsou pravděpodobně mnohem hlubší než kterýkoli z vašich romantických vztahů.

Zpomalení a rozhodnutí být na chvíli jen přáteli vám může pomoci otevřít se bez dodatečného tlaku všech dramat, které randění může přinést.

4. Vždycky se můžete naučit, jak se s někým seznámit. Mluvte o složitých záležitostech

Problémy s důvěrou budou hlavním faktorem, který vyvolá vaši emocionální nedostupnost. Místo nezávazné konverzace vám tedy pomůže lépe je poznat diskuse o hlubokých a smysluplných tématech. Nemluvte stále o své práci nebo o svém dni, ale věnujte se problémům a složitým záležitostem.

To vám pomůže poznat je důvěrně, ale také je to donutí poznat vás. Když budete diskutovat o kontroverzních tématech, nebudete o tom přemýšlet ve smyslu otevření se. Prostě budete mít pocit, že si jen povídáte o věcech, na které máte vyhraněné názory. Proto se ostražití lidé rádi baví o hlubokých tématech; nenutí je to otevírat se.

5. Jaké jsou vaše názory? Zavažte se k myšlence otevřít se

Jestliže se nedokážete zavázat k tomu, že budete emočně přístupnější, nebudete. Musíte se vědomě rozhodnout, že budete otevřenější, a držet se toho.

Rozvoj bude vždy nepříjemný, ale musíte se věnovat tomu, abyste k sobě druhé pustili, i když vám každá nitka vaší bytosti říká, abyste utekli a uzavřeli se.

Práce na tom každý den zajistí, že toho jednou dosáhnete. Soustřeďte se na svůj cíl a nakonec ho dosáhnete.

6. Věnujte se svému cíli, abyste ho dosáhli. Buďte empatičtí

Přemýšlejte o tom, jak se cítí druhá osoba. Myslíte si, že by ji opravdu potěšilo, kdybyste byli neustále tak odtažití? Pravděpodobně je to zraňuje. Nehledě na to, že si pravděpodobně myslí, že vám na nich nezáleží tolik jako vám. Pokud tedy chcete vědět, jak být citově dostupní, naučte se vcítit do druhých.

Přemýšlejte o tom, jak byste se cítili, kdyby se situace obrátila, a z toho vycházejte. Například při hádce si místo toho, abyste se uzavřeli do sebe a případně odešli, připomeňte, že se máte cvičit v empatii, abyste pochopili, proč je dotyčný rozrušený.

7. Uvědomte si, jak moc vám na dané osobě záleží

Záleží vám skutečně na osobě, se kterou se chcete sblížit? Pokud ano, musíte skutečně pracovat na tom, abyste jí ukázali, jak moc vám na ní záleží. A to znamená, že se jim otevřete. Zvláště pokud se bojíte, že je ztratíte, pak musíte udělat vše, co je ve vaší vůli, abyste je k sobě pustili a stali se zranitelnými.

Chce to hodně odvahy, ale věřte si, že to dokážete. Nemůžete s čistým svědomím o někoho hluboce pečovat, aniž byste mu ukázali, kdo skutečně jste.

8. Jak se máš chovat? Hrajte fér

Pokud se vám otevírají, proč by bylo fér vše zadržovat? Vždyť si nejste navzájem rovni. Oni dělají ve vztahu všechnu práci a vy jen tak bruslíte, sotva se snažíte.

Takže když už vám odhalili své srdce a duši, není fér, abyste udělali totéž? Citové spojení hraje stejně zásadní roli jako fyzické spojení. Pokud chcete vědět, jak být citově dostupní, naučte se s nimi hrát férovou hru.

9. Jak se k nim chovat? Převezměte odpovědnost

Ačkoli své emoce nemůžete plně ovládat, své činy ovládat můžete. Musíte převzít odpovědnost za svůj milostný život a uvědomit si, že je to vaše chyba, že nemůžete najít lásku. Možná to zní krutě, ale možná je to to, co si potřebujete říct, abyste se zbavili citové nedostupnosti.

Přestaňte se litovat a převezměte odpovědnost za své chyby. Pokud se k vám cítí tak daleko, je to proto, že jste se k nim nejprve vzdálili vy. Co s tím teď uděláte?"

Pokud se přiznáte ke svým činům a převezmete zodpovědnost za to, že zůstáváte uzavření, bude snazší se této části sebe sama zbavit, abyste mohli najít lásku.

10. Co s tím uděláte? Buďte k sobě trpěliví

Trpělivost je důležitým aspektem toho, jak se naučit být citově dostupný. Nemůžete očekávat, že to zvládnete přes noc, ale je třeba důslednosti a trpělivosti. Znovu se naučit být otevřený není snadné. Vaše mysl si své city tak dlouho chránila, že vám bude chvíli trvat, než se naučíte, jak se druhým znovu otevřít.

Zvlášť když je to už nějakou dobu váš obranný mechanismus, bude to chtít hodně přeprogramování a sebeuvědomění, abyste prolomili své zdi a našli lásku.

11. Jaké jsou vaše obavy ze zranitelnosti? Postavte se svým obavám ze zranitelnosti

Být zranitelný je děsivé, ale nemůžete se tímto strachem zabývat po zbytek života. Určete si, co vás děsí, pokud jde o otevření se lidem. Bojíte se, že vám někdo ublíží? Bojíte se, že vás někdo využije nebo že lidé využijí vaši zranitelnost proti vám?

Tyto otázky byste si měli položit. Čelit zranitelnosti je děsivé, ale je to nezbytné pro váš růst a vztahy.

12. Jak se cítíte zranitelní? Pište si na deník

Emocionální odstup postaví zeď mezi vás a každého člověka, kterého máte rádi, a právě proto je zásadní naučit se být emocionálně dostupný. Psaní deníku je skvělý způsob, jak se cvičit ve zranitelnosti, protože si zapisujete všechny své pocity, včetně těch, kterým nechcete čelit.

Je to účinný postup, zejména proto, že by si věci, které si zapisujete, nikdo nepřečetl. Je to jen mezi vámi a vaším deníkem.

13. Jaké jsou vaše pocity? Rozvíjejte zdravé mechanismy zvládání

Existují zdravé způsoby, jak se vypořádat se strachem a traumatem z minulosti, které nemusí vždy vést k tomu, že se uzavřete před světem. Jedním z příkladů zdravějšího přístupu je například humor.

Můžete také zkusit praktikovat mindfulness nebo meditaci, které vám pomohou zůstat v přítomnosti a porozumět svým emocím. Když pocítíte tendenci se uzavřít, uvědomte si, že se tak cítíte, ale odolejte nutkání podlehnout.

14. Vyzkoušejte si, jak se cítíte a jak se cítíte. Promluvte si s někým

Zkoušeli jste si někdy promluvit s kamarádem o tom, že se snažíte otevřít? Sdílení vašeho boje může břemeno ulehčit a pocit tíhy zmírnit. Pokud jste to však již vyzkoušeli a nezabralo to, můžete si také promluvit s poradcem.

Není na tom nic špatného jen proto, že o tom mluvíte s odborníkem. Pokud opravdu chceš vědět, jak být emočně dostupný a mít zdravý mechanismus zvládání, je rozhovor s poradcem velmi zodpovědný a zralý.

15. Jak se cítíte? Změňte své myšlení

Možná jste to už slyšeli, ale zopakujeme to. Vaše myšlení je tak mocné, že může řídit vše, včetně zvládání vztahů a zacházení s emocemi. Pokud tedy máte negativní myšlení, budete přirozeně odtažití a nepřístupní.

Pokud chcete zbořit své zdi a naučit se otevřít druhým, musíte změnit své myšlení. Přestaňte si myslet, že vám všichni chtějí ublížit, protože to není pravda. Vaše přítomnost se nerovná vaší minulosti, nikdy.

16. Víte, co je pro vás důležité? Proberte své obavy s partnerem

Chcete-li zastavit tendenci k odtažitosti, je třeba vás ujistit, že se vaše obavy nestane. Musíte tedy mít odvahu říci svému partnerovi o svých obavách a promluvit si s ním o tom. Také pokud něco vyvolává váš citový odstup, řekněte mu o tom a možná, že i on může udělat něco pro to, aby se tomuto spouštěči vyhnul.

Například pokud jste odtažití pouze při intenzivních hádkách, jako je křik, váš partner by si toho mohl být vědom a zcela se k tomu vyhnout.

17. Jaké jsou vaše možnosti? Nastavte si hranice

Vždy budou ve vztahu důležité hranice, zejména pokud se chcete naučit být citově dostupní. Pomáhají udržet ve vztahu respekt.

Pokud máte například sklon k odtažitosti, když se začnete příliš dávat, protože se obáváte, že vás bere jako samozřejmost, nastavte si hranice. Neznamená to, že je méně milujete, ale jen si dostatečně vážíte sami sebe.

Takže, jak být citově dostupný?"

Otevírání se druhým můžete trénovat tak, že to budete dělat pomalu, místo abyste vše uspěchali. Nezapomeňte, že pustit se svých zdí bude složité, zejména pokud je to váš mechanismus, jak se vyrovnat se zraněním.

Soustřeďte se na svůj cíl, kterým je naučit se být citově dostupný, a nakonec se vám to podaří.

Naučit se být citově dostupný nepůjde přes noc. Ale nakonec se zlepšíte, když budete trénovat vyjadřování svých emocí a čelit strachu ze zranitelnosti.

Zdroje: lovepanky.com, Unsplash

Podobné články