58 tajemství, která změní váš život, jak překonat rozchod a uzdravit zlomené srdce

Foto: Unsplash

58 tajemství, která změní váš život, jak překonat rozchod a uzdravit zlomené srdce

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Naučit se překonat rozchod, vyléčit zlomené srdce a znovu se sblížit sám se sebou se může zdát těžké. Tato tajemství vám však pomohou posunout se dál a začít se cítit lépe!

Když vztah skončí, máte pocit, že skončil i váš svět. Proto potřebujete vědět, jak se s rozchodem vyrovnat, abyste nezůstali na mrtvém bodě.

Ať už jste spolu chodili jen pár měsíců, nebo jste měli dlouhodobý vztah, rozloučení a zpřetrhání vazeb může být emocionálně vyčerpávající a zlomit vám srdce a vyvolat pocit, že už nikdy nebudete šťastní.

Pochopit, jak se vyrovnat s rozchodem, se snadněji řekne, než udělá. Nejde jen o šok, přizpůsobení nebo bolest, ale i o představu, že se v jediném okamžiku změnila tak velká část vašeho života.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Většina z nás nemá ráda změny a rozchod s vážným vztahem je obrovská změna. Vaše každodenní rutina, zvyky, místo, kde jíte, kde nakupujete - tolik z toho bylo vytrženo.

Srovnávat se s tím vším a zároveň čelit emocím, které rozchod provázejí, činí sbírání kousků a posun vpřed nesnesitelným.

Potřebujete tedy vědět, jak se s rozchodem vyrovnat a znovu si užívat života.

Proč vztahy končí

Vztahy končí z mnoha důvodů. Může to být proto, že jeden z vás udělal něco špatně, jedna osoba se rozhodla, že vztah už pro ni nefunguje, neustále jste se hádali, nebo jste se možná prostě jen odcizili.

I ty nejpřátelštější konce vztahů bolí a nejhorší bolest přichází, když se nakonec dohodnete, že je konec. Někdy je čistý rozchod těžší, protože nemůžete smutek proměnit v hněv - což je vlastně docela katarzní!

Pokud vás partner zranil nebo zradil, zanechává to trvalé následky a je pro vás těžké znovu někomu důvěřovat. Pokud dostanete nečekaně kopačky, zanechá vás to v rozpacích a naprosto zmatené, kde se to všechno pokazilo.

I když to bylo vaše rozhodnutí nebo jste to byli vy, kdo udělal chybu, stále to bolí a trvá nějakou dobu, než se to napraví.

Co se děje v našem mozku, když procházíme rozchodem

Možná si myslíte, že neschopnost odpoutat se od svého bývalého a jít dál je jen ve vaší fantazii. Ale to není pravda. Existují skutečné biologické důvody, proč jsou rozchody tak obtížné. Ve vašem mozku se odehrává spousta věcí.

1. Rozchod s partnerem se může odehrávat i v jiných situacích. Váš mozek prochází absťákem

Když se s někým rozejdete, můžete na něj myslet neustále - možná dokonce více, než když jste byli spolu. No, důvodem, proč je to pravda, je to, že vaše mozkové vlny fungují stejným způsobem, jako by váš mozek fungoval, kdybyste abstinovali od kokainu.

Rozchod je tedy doslova jako když narkoman prochází absťákem. To je jeden z důvodů, proč je to tak hrozný pocit.

2. Neurony vašeho mozku vás možná posedly

Pokud máte pocit, že se po rozchodu nemůžete zastavit před nějakým hloupým chováním, má to také svůj důvod. Je to proto, že ventrální tegmentální oblast v kmeni vašeho mozku je stále podvědomě zamilovaná do vašeho bývalého.

Jedná se o část mozku, která řídí nevědomé úkony, jako je dýchání, potěšení, odměna a akt zamilovanosti.

Mozku se tedy zapnou neurony odměny a to uvolní příval neurotransmiteru dopaminu. A ten aktivuje obvody uvnitř mozku, které způsobují, že "toužíte po dalším".

Tato touha vás povzbuzuje k určitému chování, které vám pomůže získat více toho, co potřebujete. A v případě rozchodu je to váš bývalý.

3. Váš mozek zpracovává emocionální bolest stejně jako bolest fyzickou

Výzkumy ukazují, že část mozku, která zpracovává úzkost z fyzické bolesti, se aktivuje také hned po rozchodu. Je to ta část, která je nervózní ze zlomení žebra při jízdě na vodním skútru nebo se obává jiné fyzické bolesti, která by mohla hrozit.

Když tedy cítíte bolest v srdci, váš mozek doslova zpracovává bolest, jako by byla fyzická, a ne emocionální.

4. Váš mozek se nakonec uklidní a vrátí se do normálu

Ačkoli si možná myslíte, že se tak budete cítit navždy, není tomu tak. I když se zdá, že některé části vašeho mozku pracují hned po rozchodu proti vám, existují jiné části, které ve skutečnosti pracují na tom, aby vám pomohly rozchod překonat.

Ventrolaterální prefrontální kůra je část mozku, která zpracovává emoční přehodnocení a snaží se představit si lepší budoucnost bez vašeho bývalého. Snaží se vytvořit nový konec příběhu vašeho vztahu - kde budete opět šťastní a začnete znovu.

Souboj s překonáním rozchodu

Jednou z nejtěžších částí čelení rozchodu čelem je vysvětlit věci svému podpůrnému systému. Bez ohledu na to, jak moc jsou chápaví nebo kolik rad vám mohou dát, necítí vaši bolest. Nevidí situaci z vaší perspektivy.

Není to jejich vina. Nejsou špatní přátelé, protože chtějí, abyste se posunuli dál a byli šťastní. Chtějí pro tebe to nejlepší a utápění se v bolesti to není. Ty to víš také, jinak bys tu nehledal odpovědi!

Když poprvé zažiješ rozchod, jsi v šoku. Možná budete plakat nebo se zlobit a určitě se budete svěřovat těm, kteří vás budou poslouchat. Přemýšlíte, jak se přes tyto pocity přenést, protože už je nemůžete vydržet.

Kde děláte chybu a začnete dělat kroky zpět

Přehnaně analyzujete poslední rozhovor v týdnech nebo dokonce měsících, které předcházely konci. Vaši přátelé a rodina vás poslouchají a soucítí s vámi. Ale po nějaké době se opakujete.

Vaše teorie a otázky nic neřeší. Tohle ventilování se z terapeutického stává obsedantním. Tehdy se sami stavíte na zadní od překonání rozchodu.

Místo toho, abyste se posunuli vpřed, se posouváte zpět. Soustředíte se více na to, co bylo, než na to, co může být.

Toto je to, co dělá boj mnohem horším. Když se soustředíte na to, co všechno se pokazilo nebo proč se to pokazilo, přestáváte se soustředit na jiné věci, jako je práce, přátelství a vaše budoucnost.

Tyto věci se stávají méně důležitými a řešení rozchodu se stává vaší prioritou. Zní vám to povědomě? Pravděpodobně ano.

Jak překonat rozchod a cítit se lépe

Překonat rozchod a zotavit se ze zlomeného srdce se zdá být nemožné, zejména na začátku. Říkáte si, jak se můžete z tak zamilovaného stavu stát svobodným a odkázaným sám na sebe.

Je to velká změna. Chápeš to. To je pravda.

Překonat rozchod není nic snadného. Ale i tak je to možné a zvládnete to!

Jsou věci, které vám mohou pomoci překonat rozchod, a věci, které se musíte naučit přijmout a vnitřně na nich pracovat. Ale vy se z toho dostanete a budete silnější než kdykoli předtím. Neexistuje žádné pevné pravidlo, jak se s rozchodem vyrovnat, ale mnozí odborníci radí vyzkoušet tyto věci:

1. Vyzkoušejte si, jak se s rozchodem vyrovnat. Truchlete

Toto je něco, za co se mnoho lidí stydí. Truchlit nad ztrátou vztahu - ať už byl dobrý, nebo ne - je zcela oprávněné. Musíte se nechat vyplakat!"

I když jste byli ve vztahu nešťastní, jedná se o ztrátu a přizpůsobení se a musíte si podle toho přenastavit svůj život.

Také čas na pláč, ventilaci a prostě smutek je naprosto zdravý. Možná máte přátele, kteří vás nabádají, abyste rychle odešli nebo šli dál, pravděpodobně proto, že jim není příjemné vaše nepohodlí.

Není to jejich chyba, ale dělejte to, co je pro vás správné. Jestli budete truchlit tak, že se o víkendu vybrečíte, nebo že si znovu uspořádáte šatník, udělejte, co potřebujete.

Toto je období šoku. Poté je čas pokusit se znovu získat kontrolu nad svým životem a vrátit se ke svým povinnostem.

2. Naštvěte se

Váš první instinkt je pravděpodobně smutek, proto byste měli nejprve truchlit. Ale poté, co ze sebe smutek dostanete, je v pořádku se také naštvat!

Pokud vás někdo podvedl nebo zradil, máte plné právo být na svého bývalého naštvaní. Neměli byste se jen utápět ve svém smutku, ale měli byste si také vybít svou frustraci. To je ve skutečnosti důležitá fáze procesu truchlení.

3. Opusťte myšlenku "uzavření"

Pokud vás rozchod zasáhl, pak vás pravděpodobně pohlcuje jen snaha pochopit, co se stalo. V duchu si to pořád dokola přehráváte a snažíte se přijít na to, co se pokazilo.

Možná dokonce přemýšlíte, jestli jste neudělali něco špatně, a chcete své bývalé číst myšlenky. Možná jste ho požádali, aby vám sdělil důvody, ale dotyčný nespolupracuje.

Nebo s vámi možná ani nechce mluvit. V určitém okamžiku se tedy musíte vzdát naděje, že se vám to podaří uzavřít. Prostě se smiřte s tím, že se to pravděpodobně nestane.

4. Neusilujte o pomstu

Pokud se s vámi váš bývalý rozešel a/nebo vás něčím zradil, pak se pravděpodobně soustředíte na myšlenky na pomstu.

Hluboce se trápíte a chcete, aby je to bolelo stejně jako vás.

Ale nedělej to. Je to velmi nedospělé a neudělá vás to šťastnějšími. Ve skutečnosti vám to z dlouhodobého hlediska jen zhorší náladu. Ohrozí to tvé sebevědomí a po pomstě se budeš cítit hloupě. Navíc si možná vysloužíte i titul "bláznivý ex".

Na místo toho buďte větší osobou a jděte vyšší cestou. Nedopřejte svému bývalému uspokojení z toho, že jste se utrhli ze řetězu a zbláznili se do něj. To jen posílí fakt, že udělal správně, když se s vámi rozešel.

5. V případě, že se s vámi rozejde, bude to pro něj ještě horší. Přijměte to

Vztah, jak ho známe, skončil. Nyní se mohou po několika měsících vrátit a prosit vás, abyste je vzali zpět, nebo ne.

Ale pro váš vlastní klid bude nejlepší, když uvěříte, že tento rozchod je skutečným rozchodem. Neexistuje žádná šance, že se k sobě vrátíte. Tato naděje vám pouze brání jít dál.

6. Nepotlačujte své emoce

Nejhorší je potlačovat své emoce. Je známo, že to dělají jak muži, tak ženy, obvykle více muži. Takže, chlapi, nepadejte do pasti "kluci nepláčou".

Musíte ze sebe dostat všechny emoce. Když se ti chce brečet, tak breč. Pokud se ti chce křičet, tak křič *zkus křičet do polštáře, abys nevyděsil sousedy!*. Jde o to, projevit své emoce - protože je to přirozené.

7. Držte se dál od alkoholu

Jo, možná si myslíte, že opíjení vám pomůže vyléčit zlomené srdce, ale nepomůže. Jistě, v sobotu večer se napijte a opijte, ale opíjet se každý večer vám nepomůže překonat rozchod.

Je to jen maska. Pamatujte si, že své emoce nepotlačujte. Alkohol a drogy jsou opravdu dobré k tomu, aby to vypadalo, že jste emocionálně a psychicky v pořádku.

8. Využívejte své přátele a rodinu jako oporu

O tom doslova svědčí přátelé a rodina. Mají být vaší oporou, když se nacházíte ve zranitelné chvíli. Mají s vámi sedět a mluvit o tom, aby vám pomohli se uzdravit.

Pokud takové dobře naladěné přátele nemáte, obraťte se na rodinu. Pokud vás nepodpoří ani jeden z nich, pak si jděte promluvit s terapeutem a požádejte o radu odborníky na vztahy. Ti vám pomohou.

9. Jaké jsou vaše problémy? Nesledujte je na sociálních sítích

Nepropadejte pasti a nesledujte je nebo i vaše společné přátele na jejich sociálních sítích: jejich Facebooku a Instagramu. Možná přesně víte, kolik sledujících má váš bývalý na Instagramu a kolik fotografií zveřejnil.

Je to zdravé? Ne, není.

Nezabývejte se tím, protože tím to jen zhoršujete. Může to být opravdu náročné, ale musíte udělat vše pro to, abyste nechodili na jejich účty na sociálních sítích. Místo toho si dejte detox od sociálních médií nebo zvažte, zda je neodebírat. To, že víte, kam šli včera večer nebo jestli chodí s někým novým, nic nemění na tom, že vy dva už spolu nejste.

10. Zkuste se podívat na to, co se děje. Pochopte, že se budete cítit prázdní

Můžete mít také pocit, že vám někdo vzal srdce a pak se na něj vysral. Vlastně se můžete cítit úplně prázdní, skoro jako byste ztratili duši. To se obvykle stává každému, kdo prožívá ztrátu romantického partnera, a vy se tak budete chvíli cítit.

Nebudete se smát ani usmívat. Nebudete opravdu nic cítit. Ale právě teď truchlíte, takže je to naprosto normální. Co musíte udělat, je ujistit se, že v této fázi neuvíznete, a snažit se zaměřit na pozitivní emoce. To vás posune o krok dál k zahájení procesu uzdravování.

11. Nezanedbávejte žádné povinnosti

Je snadné propadnout depresi, když se s vámi někdo rozejde. To platí zejména v případě, že jste byli zaslepeni nebo jste se prostě nechtěli rozejít. Vaše emoce vás mohou začít přemáhat a možná byste nejraději zůstali celý den v posteli.

Ale život jde dál. Pravděpodobně máte práci, školu, rodinné povinnosti, účty, které musíte zaplatit, a další věci, které musíte stále dělat. Nemůžete si tedy dovolit jen tak zalézt do postele a zůstat tam navždy. Život půjde dál s vámi i bez vás, takže musíte držet krok se vším.

12. Jaké jsou vaše plány? Nezačínejte je pomlouvat

Když se sejdete s přáteli, možná budete chtít pomlouvat svého bývalého. Je to pochopitelné, protože jste zranění. Ale upřímně řečeno, neměli byste to dělat.

Vy jste se rozhodli být s tím člověkem a riskovat, že to možná nakonec nebude fungovat. Protože jste si vybrali svého bývalého, znáte jeho pozitivní vlastnosti. Tím, že o nich budeš mluvit hlouposti, nic nezměníš, takže se drž nahoře.

13. Vždycky se snaž, abys měl pravdu. Pozor na odskok

Sex s někým jiným nemusí být tou nejlepší formou terapie.

Každý vždycky navrhuje mít odskok. No, to už se stalo. Na tom, jak se cítíš, to nic nezmění. Když už nic jiného, pravděpodobně nakonec budeš víc myslet na svého bývalého a na to, jak ti chybí spojení, které jsi s ním měla v posteli.

Takže se snahou o sex se šetři. Tohle není soutěž. Udělej to, až se budeš cítit připravený.

14. Zvedněte se z gauče

Neseďte na gauči a nesledujte depresivní reality show. Místo toho vyjděte ven. Soustřeďte se na věci kolem sebe. Jděte na procházku, dejte si zmrzlinu, pracujte jako dobrovolník v útulku nebo dělejte něco, co vás přiměje komunikovat s vaší komunitou.

Když něco vracíte, máte ze sebe lepší pocit. Může vám to tedy pomoci pracovat na vděčnosti.

15. Vděčnost je pro vás důležitá. Nezapomínejte na problémy, které jste měli

Nezapomínejte úplně na žádnou hádku nebo červenou vlajku, kterou projevil, nebo myslete jen na dokonalé chvíle, které jste spolu prožili.

S bývalým jste pravděpodobně zažili úžasné chvíle, ale nezapomeňte, že jste zažili i ty posrané.

Nikdo není dokonalý, takže se nenechej strhnout mentalitou "nikdy nenajdu nikoho, jako je on".

16. Jaké jsou vaše pocity? Myslete na dobré věci *s mírou*

Když se snažíte přijít na to, jak překonat rozchod, je stále naprosto v pořádku, když si vzpomenete na dobré i špatné věci ve vašem vztahu. Nestýskejte si po nich, jen buďte vděční za čas, který jste prožili.

17. Rozchod s partnerem je pro vás důležitý. Nenuťte se k tomu, abyste se z toho dostali

Když jde o zotavení se z rozchodu, neexistuje žádný termín. Jistě, mnoho lidí se snaží vypočítat, kolik času je potřeba k tomu, aby se člověk přes někoho přenesl, ale to jsou všechno nesmysly.

Každý člověk je jiný a váš vztah se nedá srovnávat s nikým jiným. Takže nespěchejte, nikam nespěcháte. Pokud vám to bude trvat dva měsíce, skvěle. Pokud vám to bude trvat dva roky, také skvělé.

18. Jaké jsou vaše plány? Nezapomeňte praktikovat sebelásku

To je vlastně to nejdůležitější, co můžete po rozchodu udělat. Místo toho, abyste se ze všeho obviňovali a říkali si, že jste k ničemu a nemilovaní, cvičte se v lásce k sobě samým.

Podívejte se na sebe do zrcadla a řekněte si: "Ano, jsem chybující. Ano, dělám chyby. Jsem člověk. Jsem krásná." Uznáváte své chyby, ale zároveň uznáváte, že jste dobrý člověk hodný lásky.

19. Vyzkoušejte něco nového

Vaše rutina je během rozchodu narušena, takže zkoušení nových věcí vás může pro tyto změny nadchnout. Když se bojíte chodit do prádelny, protože tam chodí váš bývalý, nadšení z něčeho nového to může vyvážit.

Vyzkoušejte novou kavárnu a obchod s potravinami. Díky tomu si v dobrém slova smyslu zvyknete na něco nového a vyhnete se příliš čerstvým vzpomínkám.

20. Zkuste si zvyknout na něco nového. Nebuďte rozbitá deska

Vyprávění přátelům a rodině je součástí každého rozchodu. Řeknete jim, jak moc je váš bývalý na nic nebo jak moc vám chybí.

Ale po tak dlouhé době se z vás stane nefunkční deska. Nejde o to, abyste své přátele otravovali, ale o vaše duševní rozpoložení.

Když se vaši přátelé snaží změnit téma od vašeho rozchodu, mohou být trochu otrávení z toho, že o něm slyší. Většinou ale vědí, že bys měl být v jeho překonávání dál. Když se vaši přátelé snaží vyhnout rozhovoru o vašem rozchodu, je to vhodná doba k tomu, abyste si znovu ujasnili, kde jsou vaše city.

Stále jste se s rozchodem nevyrovnali, nebo jste se jen zasekli?

21. Udělejte něco pro sebe

Rozchodem se vaše sebevědomí scvrkává. Rozněcují pocity selhání. Obnovení sebevědomí vyžaduje čas, ale soustředění se na rozchod a bývalého vám nepomůže. Místo toho dělejte věci pro sebe.

Oživte svůj dřívější talent nebo koníček. Začněte malovat, zpívat nebo stavět.

Udělejte si čas na rozmazlování nebo masáž. Tyto procedury péče o sebe vám připomenou, že si zasloužíte čas navíc.

22. Nenahrazujte je

Lpění na lidském kontaktu je normální. Když ztratíme někoho, na koho jsme se tolik spoléhali, pokud jde o ujištění, podporu, útěchu a prostou společnost, můžeme ji hledat někde jinde prostřednictvím přítomnosti jiné osoby.

Ale dělat to dřív, než jste připraveni navázat nové spojení, může být nespravedlivé.

Nenahrazujte svého bývalého odskokem nebo kamarádem. Po rozchodu máme tendenci lpět na kamarádovi nebo rodinném příslušníkovi, ale to nutně neznamená, že byste s ním měli mluvit 24 hodin denně.

Je skvělé mít takovou podporu, ale nezapomeňte, že vaši přátelé mají stále svůj vlastní život, přátele, vztah a další. Nemohou vyplnit prostor, který po rozchodu zůstal.

23. Rozchod je pro vás důležitý. Znovu se spojte s přáteli

Spojení se starými přáteli může být jedním z nejzdravějších způsobů, jak se vyrovnat s rozchodem. Tím, že budete pěstovat nové pouto, můžete cítit podporu a útěchu, aniž by rozchod byl hlavní příčinou.

Když obnovíte staré přátelství ze správných důvodů, obnovíte staré pouto, které bylo založeno na společném smyslu pro humor, fandovství nebo něčem jiném.

Nejsou z doby, kdy vás tento rozchod ovládl.

24. Nezůstávejte s bývalým přítelem

Toto je odvěká otázka - mám zůstat přítelem svého bývalého? Obvykle to není dobrý nápad - přinejmenším dokud se plně nepřenesete přes minulost. Pokud zůstanete přáteli dříve, než se zcela uzdravíte a vyrovnáte se s nimi, je to nebezpečné emocionální místo.

Setkávání se s nimi jen utvrdí a prodlouží váš smutek. Možná se to nezdá, ale bude. Budete toužit po tom, co mohlo být, a budete je chtít nalákat zpět do vztahu s vámi. Ale nedělejte to. Prostě se snažte jít dál bez nich.

25. Zůstaňte v klidu. Distancujte se

Protože se bez nich musíte pohnout dál, měli byste se od nich distancovat.

Jakmile se budete cítit trochu pozitivněji, rozchod vám nebude připadat tak čerstvý. Bude se vám zdát, že se trochu vytratil z vaší mysli. To je dobré znamení, ale to, co by vás mohlo okamžitě přitáhnout zpět, je kontaktování vašeho bývalého, čtení jeho starých textů nebo jeho vídání na sociálních sítích.

Nemusíte ho blokovat ani si ho odhlašovat z přátel, pokud někde dole vidíte přátelství nebo dokonce známost, ale skryjte jeho oznámení. Nejedná se o vyhýbání se. Jde o to, abyste dali přednost svému zdraví a psychickému stavu před způsoby chování na sociálních sítích.

26. Zkuste se s nimi spojit. Nebo přerušte veškerý kontakt

Pokud nemáte mezi sebou a svým bývalým dostatečný odstup, možná budete muset přerušit veškerý kontakt nebo ho dokonce zablokovat, pokud to bude nutné.

Pokud vám píše a ptá se vás, jak se máte, řekněte mu, ať toho nechá. Ano, bude to těžké, ale potřebuješ svůj vlastní čas, aby ses s rozchodem vyrovnala.

Pokud se s nimi bavíte, budete mít malý kousek naděje, že s vámi chtějí být. Pravděpodobně tomu tak není. Dejte si pár měsíců pauzu a buďte prostě sami.

27. Zkuste si dát pauzu a být sami. Přeorientujte svou energii

Veškerá energie, která šla do udržování vašeho vztahu, a pak veškerá energie, která šla do truchlení, je stále ve vás - ale bez pořádného odlevu. Vezměte tuto energii a zaměřte ji na něco produktivního.

Darujte svůj čas dobrovolnictví, reorganizujte svůj prostor nebo si dokonce naplánujte dovolenou. Najděte si něco, co vám zabere čas a co vám prospěje.

28. Zapište si, co jste se naučili

Učení ze vztahů je skvělý způsob, jak ocenit společně strávený čas bez hořkosti. Vzít si ze vztahu nebo rozchodu ponaučení vás posune v životě dál. Udržuje daný vztah ve vaší mysli jako konstruktivní vzpomínky, které můžete nosit s sebou, ale nejste na nich závislí.

Odborníci na vztahy doporučují vyzkoušet deník sebereflexe jako účinný mechanismus zvládání; možná si z předchozího vztahu odnesete důležitá ponaučení.

29. Vztahy jsou pro vás důležitější než rozchod. Rozptylujte se

Není nic lepšího pro rozchod než se rozptýlit tím, že se budete něčím zabývat. Pokud to neuděláte, nakonec veškerou svou energii soustředíte na rozchod.

Uvědomění si, že jste na něj několik hodin - nebo dokonce dní - nemysleli, vám pomůže pochopit váš pokrok.

30. Pořiďte si domácího mazlíčka

Pokud jste zvířecí typ, pořiďte si domácího mazlíčka, který vám bude dělat společnost. Na domácích mazlíčcích je skvělé, že vám dávají bezpodmínečnou lásku a nikdy vás neodmítnou. A pokud chcete, mohou se s vámi mazlit v posteli nebo na gauči. Pomůže vám to zaplnit prázdnotu po osobě, která právě opustila váš život.

31. Zvířátko se může stát i vaším miláčkem. Přestaňte se obviňovat

Může být až příliš snadné dostat se do hry obviňování a začít si myslet, že důvodem ukončení vašeho vztahu byly věci, které jste udělali. Teď už je po všem, takže je na čase odpustit sobě i svému bývalému a jít prostě dál.

32. Víte, co je to "odpuštění"? Buďte upřímní k tomu, co se pokazilo

Současně buďte upřímní k tomu, co se ve vašem vztahu pokazilo. Přeslazování jen ztěžuje překonání.

33. Napište si důvody, proč vztah nefungoval

Napsat si důvody, proč vztah nefungoval, může být opravdu užitečné. Mějte je u sebe, abyste si ve chvíli, kdy vám bude smutno nebo budete mít chuť se k bývalému vrátit, připomněli, proč je dobře, že to skončilo.

34. V případě, že se vám bude chtít vrátit, můžete si je nechat pro sebe. Nechte se upravit

Dejte si upravit vlasy, zajděte na nákupy nebo se nechte opálit sprejem. Udělejte cokoli, díky čemu se budete cítit dobře. Trocha hýčkání a relaxace vám pomůže cítit se mnohem lépe.

Získání nového vzhledu vám vždy pomůže cítit se jako nový člověk. Máte nový život, tak proč si nepořídit nový styl? Je to něco, co vás může nadchnout.

35. Cvičení

Cvičení uvolňuje endorfiny, které vám zlepšují náladu, a vy začnete pociťovat více energie. Budete se také cítit skvěle ve svém těle. I když neradi cvičíte, možná je právě teď ten správný čas to zkusit.

Zajistěte si kamaráda, který bude cvičit s vámi, abyste měli při cvičení společnost. Nebo se přihlaste na lekci v posilovně, abyste byli obklopeni dalšími lidmi. Ať už to uděláte jakkoli, prostě začněte hýbat svým tělem.

36. Jakékoliv cvičení je pro vás důležité? Jezte, spěte a buďte zdraví

Při rozchodu může být snadné přestat o sebe pečovat - jíst vaničky zmrzliny, příliš pít, málo spát atd.

Ale i když je v pořádku si občas něco dopřát, když to přeženete, nakonec se budete cítit jen hůř. Proto se snažte zůstat zdraví, pokud můžete.

37. Udělejte si divoký večer

Něco, co vždycky zabere, když se snažíte přijít na to, jak překonat rozchod, je večer s dobrými přáteli. Rozpusťte si vlasy a vyrazte s přáteli na divokou noc!

Seznamte se s novými lidmi, protančete noc, vypijte pár koktejlů a zapomeňte na svou bývalou. Promluvte si s novými atraktivními cizinci, a pokud budete chtít, dokonce je políbíte. Každopádně se vyblbněte a užijte si spoustu zábavy!

38. Udělejte si útulnou noc v klidu

Jestliže jste spíše introvert nebo domácí typ, nemusíte se vydávat na divokou a bláznivou noc. Místo toho se můžeš obléknout do pyžama a uspořádat s přáteli noc s přespáním a kýčovitým filmem.

Být obklopeni lidmi, které máte rádi, a prožít smysluplnou noc doma vám zlepší náladu, pokud máte zájem spíše o klidnou noc než o bláznivou.

39. V případě, že máte zájem o klidnou noc, můžete se rozhodnout, že se budete cítit lépe. Zbavte se jejich věcí

To, že budete mít po bytě poseté bolestivé připomínky svého bývalého, vám nepomůže přestat o svém bývalém partnerovi přežvykovat. Vyhoďte, vraťte nebo alespoň zabalte jeho věci, dokud si nebudete jisti, že jste se posunuli dál.

Jistě, možná si je budete chtít ponechat. Možná si dokonce myslíte, že vám to pomůže cítit se lépe. Ale rozhodně to tak nebude. Takže jim prostě vraťte všechny věci, které u vás mají.

40. Vraťte jim všechny věci, které u vás mají. Užívejte si svobodného života

Být svobodný je mnohem, mnohem lepší než být ve vztahu, který vás nedělá šťastnými. Možná se vám to nezdá, ale je to pravda.

Být single má u většiny lidí špatnou pověst, protože se jim nelíbí být sami. Ale zamyslete se nad tím. Když jste single, můžete kdykoli dělat, cokoli chcete, a nemusíte se radit s jinou osobou! Jak skvělé to je?

41. Reorganizujte svůj prostor

Začněte znovu tím, že dáte svému domu novou podobu. Pořiďte si nové povlečení, obraz, rostlinu nebo přestěhujte nábytek. Získáte tak novou perspektivu a budete se cítit připravenější jít dál.

42. Jaké jsou vaše plány? Poznávejte nové lidi

Nezabývejte se tím, že se budete utápět v sobě. Poznávejte nové lidi a otevřou se vám nové dveře. Můžete chodit do barů, knihkupectví nebo se věnovat novému koníčku.

Nezávisle na tom, jak se seznámíte s novými lidmi, prostě vyjděte ven a dělejte to. Nemá smysl trucovat sám doma.

43. Napište si, jak se cítíte

Napsat si své emoce může být skutečně velmi katarzní. Když své myšlenky a emoce sepíšete na papír, můžete se k nim někdy postavit objektivněji a racionálněji.

Objektivní pohled na vaše emoce vám také pomůže přenést se přes ně. Tak proč to nezkusit?

44. Pusťte si hlasitou hudbu

Hudba může být úžasným léčitelem. Snažte se vyhnout čemukoli příliš sentimentálnímu nebo romantickému. Místo toho si pusťte veselé, povznášející melodie a tančete po obývacím pokoji!

Zkuste tančit po bytě a zpívat z plných plic. To vám pomůže cítit se okamžitě lépe.

45. Smířte se

Nakonec se musíte smířit se svou bývalou láskou a rozchodem - a zapomenout. Ujistěte se, že jste se smířili s tím, co se stalo, a nechte to být.

Koneckonců je to jediné, co můžete udělat. Není to vždy snadné, ale je to nutné, abyste se přes rozchod přenesli a mohli pokračovat ve svém životě.

46. Rozchod je pro vás důležitý. Promluvte si s terapeutem

Pokud opravdu hledáte nějakou formu terapie a nemáte zájem o cvičení nebo meditaci, pak se obraťte na terapeuta.

Terapeuti vám dodají skvělý pohled na věc, protože o vás ani o vaší situaci nevědí vůbec nic. Poskytují vám tedy pohled zvenčí, který byste mohli potřebovat.

47. Jaké jsou vaše zkušenosti? Dejte tomu čas

Čas je největší léčitel. Nečekejte zázračné vyléčení. Nakonec se vám to podaří - upřímně! Místo toho si dejte povolení cítit své pocity a všechny emoce, které s nimi přicházejí. Koneckonců, všechny jsou součástí procesu uzdravování, který vám pomůže posunout se ze ztraceného vztahu dál.

Tyto tipy vám pomohou zmírnit citovou bolest, zamyslet se nad minulým vztahem, učit se, růst a získat jistotu v tom, kým jste a co chcete.

48. Vyzkoušejte si, jak se vám daří v životě, a naučte se, jak se vám daří. Začněte znovu randit

Když budete připraveni, vraťte se do hry o rande. Může se to zdát děsivé, ale jakmile uděláte těch prvních pár kroků, může to být ve skutečnosti opravdu zábavné!

Vždy mějte správný přístup. Nechoďte na rande s myšlenkou: "Sakra, doufám, že se jim budu líbit !" Vždycky si uvědomte, že to není jen tak. Místo toho zaujměte postoj "Bože, doufám, že se budu líbit jim!". Tímto způsobem budete vytvářet auru důvěry.

49. V případě, že se vám podaří získat důvěru, budete se cítit dobře. Věřte, že tam venku je pro vás někdo lepší

Váš předchozí vztah skončil z nějakého důvodu. I kdybys to nechtěla, nechtěla bys být s někým, kdo tě nechce, takže to měj na paměti. Vězte, že v moři je mnoho ryb a někdo jiný je pro vás ideální. Využijte tuto zkušenost k osobnímu růstu, který zase prospěje vašemu dalšímu vztahu.

50. Najděte nový normál

Ať už jste spolu byli šest let nebo šest měsíců, některým věcem je třeba se přizpůsobit. Možná už nebudou žádné ranní esemesky nebo nebude nikdo, s kým byste vydrželi rodinné večeře.

Musíte se přestat soustředit na to, co vám chybí, a přemýšlet o tom, co získáváte.

Můžete se naučit zvládat rodinu sami? Dokážete si ráno zlepšit náladu zábavným playlistem nebo oblíbeným televizním pořadem?"

51. Jaké jsou vaše vlastní zkušenosti? A nakonec, až budete připraveni... odpusťte

Možná si myslíte, že odpuštění je něco, co děláte pro druhého člověka, ale tak byste o něm přemýšlet neměli. Místo toho byste měli odpustit svému bývalému kvůli sobě.

Ačkoli to může znít divně, zde je důvod, proč je to pravda. Držením zášti a negativity ubližujete jen sobě a svým emocím.

Jak říká citát z Buddhy: "držet se zášti je jako pít jed a čekat, že ten druhý zemře." Je to pravda.

Až tedy budete připraveni, odpusťte svému bývalému. Udělejte to pro sebe.

Jak dlouho trvá, než se vyrovnáte s rozchodem?

Bylo provedeno mnoho studií, které se snažily stanovit přesnou časovou osu, jak dlouho trvá, než se člověk přes rozchod dostane. Výsledky se sice lišily, ale v průměru se zdá, že se lidé začínají cítit lépe zhruba po 10-11 týdnech po rozchodu.

Přestože bylo řečeno, že na tom, jak dlouho to jednotlivci trvá, se podílí mnoho faktorů. Někteří se zotaví poměrně rychle, zatímco jiným trvá zdánlivě věčnost, než se z toho dostanou.

Tady jsou faktory, které určují, jak rychle se z rozchodu dostanete.

1. Váš závazek

K "rozchodu" může dojít i v případě, že dva lidé k sobě nebyli formálně zavázáni.

Mohli jste například být pouze přáteli s výhodami, nezávazně spolu chodit nebo být spolu bez oficiálního označení vztahu. V takovém případě bude pravděpodobně snazší se přes konec vztahu přenést.

Čím delší je však vztah a čím více jsou vaše dva životy provázané, tím obtížnější je přenést se přes něj. Pokud jste manželé již desítky let, jen stěží si vzpomenete na život bez svého partnera. V takovém případě tedy bude trvat dlouho, než se přes to přenesete.

2. Zrada nebo nevěra

Pokud vztah skončil, protože vás někdo podvedl, pak bude zotavení pravděpodobně také trvat dlouho.

V této situaci se člověk vyrovnává nejen se šokem a traumatem z narušení důvěry, ale dochází i k dalším komplikovaným emocím.

Trauma ze zrady může vyvolat další pocity nejistoty. Častou myšlenkou je, že si nemyslíte, že jste pro svého romantického partnera dost dobří. Dlouhou dobu může také hnít zlost a zášť, což může být důvod, proč se snažíte jít dál.

3. Kvalita vztahu

Jestliže je vztah špatný a nedělá vás šťastným, pak se vám může velmi ulevit, když skončí. V takovém případě bude doba potřebná k překonání rozchodu mnohem kratší. Jistě, stále vás čeká období přizpůsobování, ale bez svého bývalého budete s největší pravděpodobností šťastnější.

Na druhou stranu, pokud jste svůj vztah vnímali jako šťastný, pak bude těžší se přes něj přenést. Možná vás rozchod dokonce zaslepil.

Pak budete velmi rozrušení a bude vám trvat déle, než se uzdravíte.

4. Kdo vztah ukončil

Pokud jste to byli vy, kdo se rozhodl rozejít se s bývalým, pak jste to zřejmě považovali za dobrý nápad. Z tohoto důvodu se přes to přenesete rychleji než on - pokud rozchod nebyl vzájemný.

Jestliže jste to ale vy, kdo dostal kopačky, pak budete mít přetrvávající negativní pocity z rozchodu déle než ten, kdo vám dal kopačky. Je to prostě lidská přirozenost a dává to smysl.

Proč je těžké překonat rozchod?

Nikdo neprožívá rozchod rád. Pro většinu lidí je to obvykle velmi těžké. Proč je tedy tak těžké překonat rozchod? Zde jsou důvody.

1. Lidé nemají rádi změny

Pokud jste s nějakou osobou spolu slušnou dobu, stane se součástí vašeho života. Jsou součástí vaší každodenní rutiny a vy jste si na ně zvykli a je vám s nimi dobře.

Když je tedy tato osoba odtržena, vznikne prázdnota. Najednou nemáte toho člověka, se kterým byste mohli trávit víkendy. Máte postel jen pro sebe. A možná jste se dokonce museli odstěhovat z vlastního domu. Celý váš život se změní.

Spousta lidí nemá ráda změny, protože nejsou vždy snadné. Ať už jste byli ve vztahu šťastní, nebo nešťastní, pořád je to změna. A zvyknout si na jakoukoli změnu vyžaduje čas.

2. Přetrvávající pocity

Dalším důvodem, proč je těžké překonat rozchod, jsou vaše pocity. Je možné, že jste do svého bývalého stále zamilovaní, takže je to neuvěřitelně obtížné.

I když už do něj nejste zamilovaní, byly doby, kdy jste byli. Možná je stále milujete jako osoby a máte k nim nějakou náklonnost.

3. Smrt snu

Posledním důvodem, proč je těžké překonat rozchod, je to, že je to smrt snu. Pravděpodobně jste si mysleli, že s touto osobou budete žít šťastně až do smrti, a to se nestalo.

Takže netruchlíte jen nad ztrátou člověka, ale i nad ztrátou představy, kterou jste měli o tom, že spolu budete do konce života.

S časem a všímavostí se můžete naučit, jak se přes rozchod přenést a posbírat kousky. Začněte v malém. I když se zpočátku budou zdát bezvýznamné, tyto malé kroky vás dovedou k tomu, že nebudete cítit citové pnutí v srdci pokaždé, když si vzpomenete na svého bývalého.

Zdroje: lovepanky.com, Unsplash