Jak správně trénovat paměť a lépe si pamatovat učení?

Foto: Unsplash

Jak správně trénovat paměť a lépe si pamatovat učení?

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Jak si lépe pamatovat učení a další důležité věci?

 

 

Znáte ten pocit, kdy poznáte lidi, kteří shromažďují encyklopedické znalosti se zdánlivě malým úsilím, zatímco my ostatní se snažíme vzpomenout si na jméno osoby, které jsme byli před několika sekundami představeni?

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Je tu však naděje pro nás všechny. Stejně jako můžeme posílit jakýkoli sval v našem těle, můžeme trénovat náš mozek, aby si více pamatoval a rychleji se cokoli naučil. S fotografickou pamětí se nemusíte narodit (a vlastně až na pár světlých výjimek prakticky žádný dospělý vlastně fotografickou paměť nemá).

Ať už se potřebujete učit na zkoušku, chcete se naučit nový jazyk, doufáte, že se vyhnete trapným výpadkům paměti, nebo prostě chcete zůstat duševně bystří, ke zlepšení paměti můžete dojít snáze. Stačí vyzkoušet nové techniky zapamatování nebo provést klíčové úpravy ve svém životním stylu. Zde je 10 nejlepších tipů a triků, které vám pomohou zlepšit paměť z krátkodobého i dlouhodobého hlediska.

Kódování

První krok k vytvoření paměti se nazývá kódování: Je to tehdy, když si všimnete události nebo narazíte na určitou informaci a váš mozek vědomě vnímá zvuky, obrazy, fyzické pocity nebo jiné smyslové detaily.

Vezměme si například vaši první cestu do nějakého města. Vaši vzpomínku na tuto událost tvoří váš vizuální systém (všimněte si například extravagantně navržených budov a svěží krajiny), vaše sluchové ústrojí a možná čich.

 

Výzkum naznačuje, že si věci lépe pamatujeme a uchováváme déle, když jim přiřadíme význam pomocí sémantického kódování

 

Pokud ke kterémukoli z těchto smyslových vstupů připojíte význam nebo faktické znalosti, nazývá se to sémantické kódování. To je dobré vědět, protože výzkum naznačuje, že si věci lépe zapamatujeme a uchováme je déle, když jim přiřadíme význam pomocí sémantického kódování.

Úložný prostor

Všechny tyto malé kousky informací jsou pak uloženy v různých oblastech našeho mozku. Naše neurony (nervové buňky v našem mozku) si předávají signály o tom, co jsme vnímali, efektivně spolu „mluví“ a budují buď dočasná, nebo dlouhotrvající spojení. Neurovědci věří, že je to neurální aktivita a síla těchto spojení, která vytváří paměť. Síť neuronů v našem mozku je klíčem k ukládání a získávání vzpomínek

Existují dva druhy paměti: krátkodobá a dlouhodobá. Krátkodobá neboli pracovní paměť je jako zápisník vašeho mozku. Je to tehdy, když váš mozek dočasně ukládá informace, než je zahodí, nebo přenese do dlouhodobé paměti – například si pamatuje, co si chcete objednat k obědu. Jakmile je vaše jídlo doručeno a snězeno, váš mozek může tuto informaci pustit. Dlouhodobé vzpomínky jsou vzpomínky, které si uchováváte několik dní nebo mnoho let – věci jako jízda na kole nebo první večeře, kterou jste měli s první osobou, do které jste se zamilovali.

Oba druhy vzpomínek mohou s věkem slábnout, protože mozek v průběhu času ztrácí buňky důležité pro tato spojení mezi neurony.

Vybavování

A nakonec, abyste získali vzpomínku, váš mozek „přehraje“ nebo znovu navštíví nervové dráhy vytvořené při vytvoření paměti. Opakované vybavování informací pomáhá posilovat tato spojení a vaše vzpomínky, a proto vám techniky, jako je prohlížení poznámek nebo používání kartiček, pomáhají uchovávat informace.

Když si však něco pamatujete, není to přesná reprodukce toho, kdy jste poprvé zažili nějakou událost nebo narazili na nějakou skutečnost, protože vaše vlastní povědomí o aktuální situaci se mísí se vzpomínkou.

Vzpomínky nejsou zmrazeny v čase a nové informace a návrhy se mohou časem začlenit do starých vzpomínek. Pamatování si tedy lze představit jako akt kreativní reimaginace.

To je také důvod, proč lidé mohou mít falešné vzpomínky nebo se jejich vzpomínky na události mohou v průběhu času měnit

Nyní, když víme něco o tom, jak paměť funguje, můžeme toto pochopení použít ke zlepšení naší paměti. Začneme změnami životního stylu, které můžeme provést, protože mohou zlepšit více než jen naši paměť, a poté projdeme konkrétní techniky zlepšování paměti

Změny životního stylu, které mohou zlepšit vaši paměť

Obecně platí, že zlepšení celkového zdraví pomocí lepšího spánku, pravidelného cvičení a lepší výživy zlepší zdraví vašeho mozku – včetně paměti – a také vaše fyzické zdraví. Tyto tři věci vám poskytnou největší ránu za vaše peníze v prevenci ztráty paměti a celkovém zlepšení paměti.

1. Vyspěte se na to

 

Zde je snadný způsob, jak zlepšit svou paměť: Dobře se vyspěte nebo si zdřímněte poté, co se naučíte něco nového. Jedna výzkumná studie zjistila, že lidé, kteří spali 8 hodin poté, co se naučili nové tváře a jména, si je lépe zapamatovali ve srovnání s těmi, kteří neměli příležitost ke spánku. A v analýze dvou výzkumných datových souborů psycholog Nicolas Dumay zjistil, že spánek nejen chrání náš mozek před zapomenutím vzpomínek, ale také nám pomáhá vzpomínky lépe získávat.

Proč to tak je? Zdá se, že spánek „resetuje“ náš mozek a je zásadní pro paměť a učení. Pokud máte nedostatek spánku, mozkové neurony se přepojí s tak velkou elektrickou aktivitou, že nové vzpomínky nelze zachránit.

2. Sportujte

 

Stejně jako je spánek důležitý pro vaše fyzické i duševní zdraví, je důležitý i další pilíř zdraví: sport.

Náš mozek se spoléhá na kyslík, aby správně fungoval, a abychom tento kyslík získali, potřebujeme zdravý přísun krve bohaté na kyslík do našeho mozku. Cvičení zlepšuje průtok krve do mozku. Výzkumníci z Národního institutu pro stárnutí zjistili, že aerobní cvičení, jako je běh, je spojeno se zlepšením paměti. Cvičení spouští vysoké hladiny proteinu zvaného katepsin B, který cestuje do mozku, aby spustil růst neuronů a nová spojení v hipokampu, což je oblast v mozku, o které se věří, že je pro paměť podstatně důležitá. 

S nazouváním běžeckých bot však zatím nespěchejte. Po nastudování nebo naučení se něčeho nového se možná vyplatí počkat. Cvičení asi 4 hodiny po učení může být pro zlepšení paměti lepší než cvičení bezprostředně poté. Vědci si stále nejsou jisti, proč je odkládané cvičení účinnější než okamžité cvičení, ale možná náš mozek potřebuje čas, aby před cvičením nasákl nové informace.

3. Zlepšete svůj jídelníček

Jezte zdravěji. Pravděpodobně jste to uhodli, ale nasycené a trans-tuky takové, které získáte z červeného masa a másla, jsou spojeny s horší pamětí. Stejně jako se cholesterol může hromadit ve vašich srdečních tepnách, může se hromadit ve vašem mozku. 

Diety, jako je středomořská strava, která se skládá převážně ze zeleniny a ovoce, olivového oleje, mořských plodů a ořechů bohatých na zdravé nenasycené tuky  byla v mnoha studiích spojována se zlepšením paměti a nižší mírou poklesu paměti.

Mnemotechnické pomůcky, které vám pomohou více si pamatovat:

Kromě zdravého životního stylu vám specifické paměťové techniky pomohou lépe si zapamatovat detaily všeho, co se učíte. „Mnemotechnika“ označuje jakýkoli systém nebo zařízení určené k podpoře paměti – obvykle vzory písmen, nápady nebo asociace, jako je ROYGBIV k zapamatování barev duhy.

4. Vyzkoušejte Common Mnemotechnické pomůcky

Nejběžnější mnemotechnické pomůcky vám pomohou rychle si zapamatovat slova nebo fráze. 

Zde je několik dalších příkladů:

Zkratky nebo výrazové mnemotechnické pomůcky: Můžete si zkusit pomocí vytváření nových vět.

Hudební mnemotechnika: Hudba je mocná mnemotechnická pomůcka, protože poskytuje strukturu pro informace a podporuje opakování. Je mnohem snazší zapamatovat si chytlavou písničku, než si pamatovat dlouhý řetězec slov nebo písmen, jako je heslo k bankovnímu účtu. (To je také důvod, proč inzerenti často používají znělky, aby vám jejich sdělení utkvělo v hlavě). Pravděpodobně jste se naučili abecedu prostřednictvím písně ABC, a pokud studujete populární předmět, existuje na to nějaká písnička, třeba naučit se 50 států v USA s písní Fifty Nifty United States nebo naučit se všechny prvky s písní periodické tabulky.

Rýmovací mnemotechnika: Básničky jsou podobné hudebním mnemotechnickým pomůckám. Když se konec každého řádku rýmuje, vytvoří se vzor podobný písničce, který si snadno zapamatujete. 

Číselný systém:  (také znám jako „hákový systém“). V tomto systému si pro každé číslo zapamatujete obrázek slova, které se s ním rýmuje. 

Řekněme tedy, že máte například seznam potravin, které si chcete koupit: mléko, sušenky, banány a slaninu. Se systémem čísel byste měli podniknout tyto kroky:

Nejprve se naučte nebo vytvořte rýmovačku. Jedna = bedna. Dva = lva. Tři = při. Čtyři = výři. A tak dále.

Vytvořte si pro každé číslo živý mentální obraz rýmovaného předmětu. 

U každé položky na vašem seznamu potravin si představte rýmovaný objekt s položkou vašeho seznamu

Zapamatovat si seznam tímto způsobem vyžaduje určitou práci a kreativitu, ale tyto informace si uchováte mnohem déle, než kdybyste se jen snažili zapamatovat si slova v pořadí. A jakmile budete mít základní rýmovací systém naučený, můžete to znovu použít pro jakékoli budoucí seznamy.

Vytvořte Paměťový palác

Paměťový palác je mnemotechnická pomůcka, která je tak osvědčená, jak jen může být a zaslouží si vlastní část. Technika paměťového paláce (neboli paláce mysli nebo „metody loci“), kterou vynalezli řečníci ve starověkých římských a řeckých dobách, je efektivní a příjemná, ať už se snažíte zapamatovat si řeč, kterou musíte pronést, podrobnosti o případu, na kterém pracujete (a la Sherlock Holmes ), nebo váš seznam potravin. 

Pomocí techniky paměťového paláce spojíte místo, které znáte – například svůj byt, čtvrť, ve které jste vyrostli, nebo cestu, kterou jezdíte do práce nebo do školy, s předměty, které si chcete zapamatovat. Funguje to, protože vizuálně fixujete (nebo „umisťujete“) reprezentace toho, co si chcete zapamatovat, na místa, na která už máte silné vzpomínky.

Chcete-li použít techniku ​​paměťového paláce:

1.     Představte si, že stojíte ve svém paměťovém paláci. Váš domov je skvělý pro začátek, i když to není palác.

2.     Projděte se v duchu tímto „palácem“ a všímejte si charakteristických rysů, které můžete použít k uložení věcí, které si chcete zapamatovat. 

Každá zastávka na této cestě je "loci", ke kterému můžete připevnit nápad nebo předmět. Například vaše vstupní dveře mohou být jedním místem, stůl ve vaší předsíni druhým místem a lampa ve vašem obývacím pokoji jiným. Uložte si tyto funkce do paměti, takže když si vzpomenete na svůj palác, trasa a předměty v něm budou otištěny ve vaší mysli.

3.     Spojte to, co si potřebujete zapamatovat, s loci ve vašem paláci. 

Zní to docela absurdně, ale jak si probereme podrobněji, čím vizuálnější, animovanější a pobuřující dokážete své vzpomínky udělat, tím lépe.

6. Zapamatujte si více s Chunkingem

Chunking je další mnemotechnická pomůcka, díky které si lze velké množství informací lépe zapamatovat. Pravděpodobně to už používáte. Chcete-li si zapamatovat nebo sdílet telefonní číslo, je pravděpodobné, že čísla rozdělíte, abyste si je snáze zapamatovali: „888“ „555“ „020“ – spíše než paměťově náročnější „8 8 8 5 5 5 0 2 0." Výzkumy naznačují, že v průměru může lidský mozek pojmout 4 různé položky ve své pracovní (krátkodobé) paměti. Ale seskupením informací do menších souborů můžeme „nabourat hranice naší pracovní paměti“.

Technika chunkingu zahrnuje seskupování položek, hledání vzorů v nich a organizování položek. Můžete seskupit položky na svém seznamu potravin například podle uličky nebo hledat souvislosti mezi událostmi v historickém období a vytvořit z nich kousky, jako jsou momenty ve 20. letech minulého století, které se týkaly První republiky.

Abyste to sami uvedli do praxe, můžete např. seskupit slovíčka pro nový jazyk, který se učíte, podle tématu, uspořádat položky v seznamu podle prvního písmene nebo podle počtu písmen, které mají, nebo přiřadit položky k většímu celku.

Techniky cvičení paměti na každý den

Kromě paměťových pomůcek nebo triků, jako jsou ty výše uvedené, existují také širší strategie, které vám pomohou lépe si zapamatovat učení a další věci - techniky, které fungují bez ohledu na to, co se snažíte zapamatovat.

7. Vytvořte nová spojení, která jsou vizuální (a možná pobuřující)

Vizualizace je klíčová dovednost, pokud jde o paměť. Jména a čísla je těžké si zapamatovat, protože jsou abstraktní a náš mozek je nedokáže snadno zachytit. Ale náš mozek mnohem snadněji ukládá a vyvolává obrázky, včetně těch pobuřujících.

Zde je několik vizuálních triků, které fungují:

Přeměňte zvuk jmen na obrázky: 

S technikou paměťového paláce a dalšími technikami zapamatování, které se zabývají symboly (jako jsou písmena a čísla), je nejlepší strategií přeměnit něco abstraktního na zvukovou a vizuální reprezentaci. Pomocí zvuků ve slově je přeměňte na obrázek. U víceslabičných jmen vytvořte obrázek pro každou slabiku. 

Druhým krokem je připevnit (nebo ukotvit) tento obrázek na místo, kde si jej budete pamatovat. 

Je to podobné technice paměťového paláce, ale místo ukotvení nových vizuálních informací k místu je ukotvíte k fyzickému rysu čehokoli, co si chcete zapamatovat.

Animace obrázků: 

Čím animovanější a živější tyto obrázky dokážete vytvořit, tím lépe. Když to uděláte, vytvoří se ve vašem mozku silnější, neotřelé spojení mezi tímto slovem nebo číslem a obrázkem.

Zapojte co nejvíce svých smyslů: 

Pamatujete si, jak mozek zahajuje proces kódování prostřednictvím vašich smyslů? Abstraktní věci, jako jsou jména a čísla, si zapamatujete lépe, pokud využijete svůj sluch, chuť a čich. 

Pokud jde o čísla, platí podobné techniky. Čísla 0-9 můžete přiřadit k obrázkům, což vám pomůže lépe si zapamatovat dlouhé řetězce čísel. 0 může být například kobliha; 1 může být stožár; 2 může být labuť. Abyste si zapamatovali číslo 210, představte si labuť, která proplouvá kolem stožáru, aby si vybrala koblihu.

8. Zapište si to, nevypisujte to

Odložte notebook. Je pravděpodobnější, že si pamatujete poznámky, které píšete rukou, než ty, které píšete na klávesnici.

Pokud jde o paměť, existuje několik důvodů, proč je ruční psaní výhodnější než používání klávesnice. Zaprvé fyzický akt psaní stimuluje buňky v základně vašeho mozku, nazývané retikulární aktivační systém (RAS). Když se spustí RAS, váš mozek věnuje více pozornosti tomu, co právě děláte. Když píšete rukou, váš mozek je aktivnější při vytváření každého písmene ve srovnání s psaním na klávesnici, kde je každé písmeno reprezentováno stejnými klávesami.

Výzkum také ukázal, že když si lidé dělají poznámky na svých laptopech, mají tendenci přepisovat přednášky doslovně. Naopak, když si děláme poznámky ručně, máme tendenci přeformulovat informace našimi vlastními slovy – což je aktivnější způsob učení.

Možná ještě lepší rada: vytvářejte myšlenkové mapy pro témata, která se učíte. Kombinuje vizuální prvek – pamatujte, že náš mozek se drží obrázků – s ručně psanými slovy.

Poznamenejte si to: Naučte se dělat efektivní poznámky a kombinovat papírové poznámkové bloky s digitálními nástroji pro produktivitu.

9. Použijte opakování s časovými intervaly

Víte, jak se můžete učit na test nebo se naučit něco nového, jako zajímavá fakta z knihy, a pak okamžitě zapomenout, co jste se naučili? Pokud nebudeme aktivně pracovat na uchování těchto informací, je pravděpodobné, že o ně přijdeme během několika dnů nebo týdnů. 

Pokud si chcete něco zapamatovat dlouhodobě, například slovní zásobu v cizím jazyce nebo fakta, která potřebujete pro svou profesi, nejúčinnějším způsobem, jak se dané učivo naučit, je opakování s určitým odstupem. Jak vysvětluje Gabriel Wyner ve své vynikající knize o výuce jazyků, Fluent Forever (Navždy plynule) „Na své nejzákladnější úrovni je systém rozloženého opakování (SRS) seznam úkolů, který se mění podle vašeho výkonu. Začnete s krátkými intervaly (dva až čtyři dny) mezi tréninky. Pokaždé, když si vše úspěšně zapamatujete, prodloužíte interval (např. devět dní, tři týdny, dva měsíce, šest měsíců atd.) až dosáhnete ročních intervalů.  Pokud zapomenete slovo, začnete znovu s krátkými intervaly a budete se vracet k dlouhým, dokud se toto slovo neudrží. Tento vzorec vám umožňuje pracovat na svých nejslabších vzpomínkách a zároveň udržovat a prohlubovat vaše nejsilnější vzpomínky. Protože dobře zapamatovatelná slova nakonec zmizí v daleké budoucnosti, pravidelné cvičení vytváří rovnováhu mezi starým a novým.“

Způsob, jak porazit zapomínání, je použít systém opakování s mezerami, s vlastními fyzickými kartičkami nebo s aplikací, jako jsou Anki nebo Pauker. Digitální aplikace jsou přirozeně pohodlnější, ale akt vytváření vlastních karet – včetně hledání obrázků, které se spojí s tím, co se učíte – je silný zážitek z učení. Pro obě metody jsou ideální denní kontroly, ale jakýkoli typ pravidelné rutiny vám pomůže rychleji se učit a zapamatovat si to.

10. Sdílejte, co se učíte

Nakonec je tu staré známé přísloví, že „nejlepší způsob, jak se něco naučit, je naučit to někoho jiného“. Když jsem se zeptal týmu Zapier, jaká je jejich oblíbená technika zapamatování a učení, většina lidí zmínila učení, vysvětlování nebo dokonce jen zmínku o něčem, co se naučili, někomu jinému.

Když se studenti připravují na výuku, organizují své znalosti, zlepšují své vlastní porozumění a zapamatování. A když vysvětlují informace někomu dalšímu, identifikují uzly a mezery ve svém vlastním myšlení. Studie Betty's Brain z roku 2009 publikovaná v Journal of Science Education and Technology zjistila, že studenti, kteří se věnovali jejímu vyučování, strávili více času procházením materiálu a naučili se ho důkladněji.

 

Bonusový tip: odložte věci, které si nemusíte pamatovat

Lidský mozek je neuvěřitelný. Protože naše neurony mohou uložit mnoho vzpomínek najednou, naše mentální úložná kapacita je někde kolem 2,5 petabajtů (milionů gigabajtů) – dost velká na to, aby udržela tři sta let nepřetržitých televizních pořadů.

To znamená, že ačkoli neriskujeme, že se náš mozek zaplní, existuje spousta informací, na které narazíme a které můžeme jednoduše přesunout do našich digitálních nástrojů. Zapamatování informací vyžaduje úsilí, takže bychom se měli zaměřit na informace, které skutečně potřebujeme uložit do paměti.

Paměť pro nás může být stále záhadou, ale studie ukázaly, že výše uvedené techniky vám pomohou udržet si více z toho, co se naučíte. 

 

Zdroje: Jak si lépe pamatovat učení?

 

 

Znáte ten pocit, kdy poznáte lidi, kteří shromažďují encyklopedické znalosti se zdánlivě malým úsilím, zatímco my ostatní se snažíme vzpomenout si na jméno osoby, které jsme byli před několika sekundami představeni?

Je tu však naděje pro nás všechny. Stejně jako můžeme posílit jakýkoli sval v našem těle, můžeme trénovat náš mozek, aby si více pamatoval a rychleji se cokoli naučil. S fotografickou pamětí se nemusíte narodit (a vlastně až na pár světlých výjimek prakticky žádný dospělý vlastně fotografickou paměť nemá).

Ať už se potřebujete učit na zkoušku, chcete se naučit nový jazyk, doufáte, že se vyhnete trapným výpadkům paměti, nebo prostě chcete zůstat duševně bystří, ke zlepšení paměti můžete dojít snáze. Stačí vyzkoušet nové techniky zapamatování nebo provést klíčové úpravy ve svém životním stylu. Zde je 10 nejlepších tipů a triků, které vám pomohou zlepšit paměť z krátkodobého i dlouhodobého hlediska.

Kódování

První krok k vytvoření paměti se nazývá kódování: Je to tehdy, když si všimnete události nebo narazíte na určitou informaci a váš mozek vědomě vnímá zvuky, obrazy, fyzické pocity nebo jiné smyslové detaily.

Vezměme si například vaši první cestu do nějakého města. Vaši vzpomínku na tuto událost tvoří váš vizuální systém (všimněte si například extravagantně navržených budov a svěží krajiny), vaše sluchové ústrojí a možná čich.

 

Výzkum naznačuje, že si věci lépe pamatujeme a uchováváme déle, když jim přiřadíme význam pomocí sémantického kódování

 

Pokud ke kterémukoli z těchto smyslových vstupů připojíte význam nebo faktické znalosti, nazývá se to sémantické kódování. To je dobré vědět, protože výzkum naznačuje, že si věci lépe zapamatujeme a uchováme je déle, když jim přiřadíme význam pomocí sémantického kódování.

Úložný prostor

Všechny tyto malé kousky informací jsou pak uloženy v různých oblastech našeho mozku. Naše neurony (nervové buňky v našem mozku) si předávají signály o tom, co jsme vnímali, efektivně spolu „mluví“ a budují buď dočasná, nebo dlouhotrvající spojení. Neurovědci věří, že je to neurální aktivita a síla těchto spojení, která vytváří paměť. Síť neuronů v našem mozku je klíčem k ukládání a získávání vzpomínek

Existují dva druhy paměti: krátkodobá a dlouhodobá. Krátkodobá neboli pracovní paměť je jako zápisník vašeho mozku. Je to tehdy, když váš mozek dočasně ukládá informace, než je zahodí, nebo přenese do dlouhodobé paměti – například si pamatuje, co si chcete objednat k obědu. Jakmile je vaše jídlo doručeno a snězeno, váš mozek může tuto informaci pustit. Dlouhodobé vzpomínky jsou vzpomínky, které si uchováváte několik dní nebo mnoho let – věci jako jízda na kole nebo první večeře, kterou jste měli s první osobou, do které jste se zamilovali.

Oba druhy vzpomínek mohou s věkem slábnout, protože mozek v průběhu času ztrácí buňky důležité pro tato spojení mezi neurony.

Odvolání

A nakonec, abyste získali vzpomínku, váš mozek „přehraje“ nebo znovu navštíví nervové dráhy vytvořené při vytvoření paměti. Opakované vybavování informací pomáhá posilovat tato spojení a vaše vzpomínky, a proto vám techniky, jako je prohlížení poznámek nebo používání kartiček, pomáhají uchovávat informace.

Když si však něco pamatujete, není to přesná reprodukce toho, kdy jste poprvé zažili nějakou událost nebo narazili na nějakou skutečnost, protože vaše vlastní povědomí o aktuální situaci se mísí se vzpomínkou.

Vzpomínky nejsou zmrazeny v čase a nové informace a návrhy se mohou časem začlenit do starých vzpomínek. Pamatování si tedy lze představit jako akt kreativní reimaginace.

To je také důvod, proč lidé mohou mít falešné vzpomínky nebo se jejich vzpomínky na události mohou v průběhu času měnit

Nyní, když víme něco o tom, jak paměť funguje, můžeme toto pochopení použít ke zlepšení naší paměti. Začneme změnami životního stylu, které můžeme provést, protože mohou zlepšit více než jen naši paměť, a poté projdeme konkrétní techniky zlepšování paměti

Změny životního stylu, které mohou zlepšit vaši paměť

Obecně platí, že zlepšení celkového zdraví pomocí lepšího spánku, pravidelného cvičení a lepší výživy zlepší zdraví vašeho mozku – včetně paměti – a také vaše fyzické zdraví. Tyto tři věci vám poskytnou největší ránu za vaše peníze v prevenci ztráty paměti a celkovém zlepšení paměti.

1. Vyspěte se na to

 

Zde je snadný způsob, jak zlepšit svou paměť: Dobře se vyspěte nebo si zdřímněte poté, co se naučíte něco nového. Jedna výzkumná studie zjistila, že lidé, kteří spali 8 hodin poté, co se naučili nové tváře a jména, si je lépe zapamatovali ve srovnání s těmi, kteří neměli příležitost ke spánku. A v analýze dvou výzkumných datových souborů psycholog Nicolas Dumay zjistil, že spánek nejen chrání náš mozek před zapomenutím vzpomínek, ale také nám pomáhá vzpomínky lépe získávat.

Proč to tak je? Zdá se, že spánek „resetuje“ náš mozek a je zásadní pro paměť a učení. Pokud máte nedostatek spánku, mozkové neurony se přepojí s tak velkou elektrickou aktivitou, že nové vzpomínky nelze zachránit.

2. Sportujte

 

Stejně jako je spánek důležitý pro vaše fyzické i duševní zdraví, je důležitý i další pilíř zdraví: sport.

Náš mozek se spoléhá na kyslík, aby správně fungoval, a abychom tento kyslík získali, potřebujeme zdravý přísun krve bohaté na kyslík do našeho mozku. Cvičení zlepšuje průtok krve do mozku. Výzkumníci z Národního institutu pro stárnutí zjistili, že aerobní cvičení, jako je běh, je spojeno se zlepšením paměti. Cvičení spouští vysoké hladiny proteinu zvaného katepsin B, který cestuje do mozku, aby spustil růst neuronů a nová spojení v hipokampu, což je oblast v mozku, o které se věří, že je pro paměť podstatně důležitá. 

S nazouváním běžeckých bot však zatím nespěchejte. Po nastudování nebo naučení se něčeho nového se možná vyplatí počkat. Cvičení asi 4 hodiny po učení může být pro zlepšení paměti lepší než cvičení bezprostředně poté. Vědci si stále nejsou jisti, proč je odkládané cvičení účinnější než okamžité cvičení, ale možná náš mozek potřebuje čas, aby před cvičením nasákl nové informace.

3. Zlepšete svůj jídelníček

Jezte zdravěji. Pravděpodobně jste to uhodli, ale nasycené a trans-tuky takové, které získáte z červeného masa a másla, jsou spojeny s horší pamětí. Stejně jako se cholesterol může hromadit ve vašich srdečních tepnách, může se hromadit ve vašem mozku. 

Diety, jako je středomořská strava, která se skládá převážně ze zeleniny a ovoce, olivového oleje, mořských plodů a ořechů bohatých na zdravé nenasycené tuky  byla v mnoha studiích spojována se zlepšením paměti a nižší mírou poklesu paměti.

Mnemotechnické pomůcky, které vám pomohou více si pamatovat:

Kromě zdravého životního stylu vám specifické paměťové techniky pomohou lépe si zapamatovat detaily všeho, co se učíte. „Mnemotechnika“ označuje jakýkoli systém nebo zařízení určené k podpoře paměti – obvykle vzory písmen, nápady nebo asociace, jako je ROYGBIV k zapamatování barev duhy.

4. Vyzkoušejte Common Mnemotechnické pomůcky

Nejběžnější mnemotechnické pomůcky vám pomohou rychle si zapamatovat slova nebo fráze. 

Zde je několik dalších příkladů:

Zkratky nebo výrazové mnemotechnické pomůcky: Můžete si zkusit pomocí vytváření nových vět.

Hudební mnemotechnika: Hudba je mocná mnemotechnická pomůcka, protože poskytuje strukturu pro informace a podporuje opakování. Je mnohem snazší zapamatovat si chytlavou písničku, než si pamatovat dlouhý řetězec slov nebo písmen, jako je heslo k bankovnímu účtu. (To je také důvod, proč inzerenti často používají znělky, aby vám jejich sdělení utkvělo v hlavě). Pravděpodobně jste se naučili abecedu prostřednictvím písně ABC, a pokud studujete populární předmět, existuje na to nějaká písnička, třeba naučit se 50 států v USA s písní Fifty Nifty United States nebo naučit se všechny prvky s písní periodické tabulky.

Rýmovací mnemotechnika: Básničky jsou podobné hudebním mnemotechnickým pomůckám. Když se konec každého řádku rýmuje, vytvoří se vzor podobný písničce, který si snadno zapamatujete. 

Číselný systém:  (také znám jako „hákový systém“). V tomto systému si pro každé číslo zapamatujete obrázek slova, které se s ním rýmuje. 

Řekněme tedy, že máte například seznam potravin, které si chcete koupit: mléko, sušenky, banány a slaninu. Se systémem čísel byste měli podniknout tyto kroky:

Nejprve se naučte nebo vytvořte rýmovačku. Jedna = bedna. Dva = lva. Tři = při. Čtyři = výři. A tak dále.

Vytvořte si pro každé číslo živý mentální obraz rýmovaného předmětu. 

U každé položky na vašem seznamu potravin si představte rýmovaný objekt s položkou vašeho seznamu

Zapamatovat si seznam tímto způsobem vyžaduje určitou práci a kreativitu, ale tyto informace si uchováte mnohem déle, než kdybyste se jen snažili zapamatovat si slova v pořadí. A jakmile budete mít základní rýmovací systém naučený, můžete to znovu použít pro jakékoli budoucí seznamy.

5. Vytvořte Paměťový palác

Paměťový palác je mnemotechnická pomůcka, která je tak osvědčená, jak jen může být a zaslouží si vlastní část. Technika paměťového paláce (neboli paláce mysli nebo „metody loci“), kterou vynalezli řečníci ve starověkých římských a řeckých dobách, je efektivní a příjemná, ať už se snažíte zapamatovat si řeč, kterou musíte pronést, podrobnosti o případu, na kterém pracujete (a la Sherlock Holmes ), nebo váš seznam potravin. 

Pomocí techniky paměťového paláce spojíte místo, které znáte – například svůj byt, čtvrť, ve které jste vyrostli, nebo cestu, kterou jezdíte do práce nebo do školy, s předměty, které si chcete zapamatovat. Funguje to, protože vizuálně fixujete (nebo „umisťujete“) reprezentace toho, co si chcete zapamatovat, na místa, na která už máte silné vzpomínky.

Chcete-li použít techniku ​​paměťového paláce:

1.     Představte si, že stojíte ve svém paměťovém paláci. Váš domov je skvělý pro začátek, i když to není palác.

2.     Projděte se v duchu tímto „palácem“ a všímejte si charakteristických rysů, které můžete použít k uložení věcí, které si chcete zapamatovat. 

Každá zastávka na této cestě je "loci", ke kterému můžete připevnit nápad nebo předmět. Například vaše vstupní dveře mohou být jedním místem, stůl ve vaší předsíni druhým místem a lampa ve vašem obývacím pokoji jiným. Uložte si tyto funkce do paměti, takže když si vzpomenete na svůj palác, trasa a předměty v něm budou otištěny ve vaší mysli.

3.     Spojte to, co si potřebujete zapamatovat, s loci ve vašem paláci. 

Zní to docela absurdně, ale jak si probereme podrobněji, čím vizuálnější, animovanější a pobuřující dokážete své vzpomínky udělat, tím lépe.

6. Zapamatujte si více s Chunkingem

Chunking je další mnemotechnická pomůcka, díky které si lze velké množství informací lépe zapamatovat. Pravděpodobně to už používáte. Chcete-li si zapamatovat nebo sdílet telefonní číslo, je pravděpodobné, že čísla rozdělíte, abyste si je snáze zapamatovali: „888“ „555“ „020“ – spíše než paměťově náročnější „8 8 8 5 5 5 0 2 0." Výzkumy naznačují, že v průměru může lidský mozek pojmout 4 různé položky ve své pracovní (krátkodobé) paměti. Ale seskupením informací do menších souborů můžeme „nabourat hranice naší pracovní paměti“.

Technika chunkingu zahrnuje seskupování položek, hledání vzorů v nich a organizování položek. Můžete seskupit položky na svém seznamu potravin například podle uličky nebo hledat souvislosti mezi událostmi v historickém období a vytvořit z nich kousky, jako jsou momenty ve 20. letech minulého století, které se týkaly První republiky.

Abyste to sami uvedli do praxe, můžete např. seskupit slovíčka pro nový jazyk, který se učíte, podle tématu, uspořádat položky v seznamu podle prvního písmene nebo podle počtu písmen, které mají, nebo přiřadit položky k většímu celku.

Techniky cvičení paměti na každý den

Kromě paměťových pomůcek nebo triků, jako jsou ty výše uvedené, existují také širší strategie, které vám pomohou lépe si zapamatovat učení a další věci - techniky, které fungují bez ohledu na to, co se snažíte zapamatovat.

7. Vytvořte nová spojení, která jsou vizuální (a možná pobuřující)

Vizualizace je klíčová dovednost, pokud jde o paměť. Jména a čísla je těžké si zapamatovat, protože jsou abstraktní a náš mozek je nedokáže snadno zachytit. Ale náš mozek mnohem snadněji ukládá a vyvolává obrázky, včetně těch pobuřujících.

Zde je několik vizuálních triků, které fungují:

Přeměňte zvuk jmen na obrázky: 

S technikou paměťového paláce a dalšími technikami zapamatování, které se zabývají symboly (jako jsou písmena a čísla), je nejlepší strategií přeměnit něco abstraktního na zvukovou a vizuální reprezentaci. Pomocí zvuků ve slově je přeměňte na obrázek. U víceslabičných jmen vytvořte obrázek pro každou slabiku. 

Druhým krokem je připevnit (nebo ukotvit) tento obrázek na místo, kde si jej budete pamatovat. 

Je to podobné technice paměťového paláce, ale místo ukotvení nových vizuálních informací k místu je ukotvíte k fyzickému rysu čehokoli, co si chcete zapamatovat.

Animace obrázků: 

Čím animovanější a živější tyto obrázky dokážete vytvořit, tím lépe. Když to uděláte, vytvoří se ve vašem mozku silnější, neotřelé spojení mezi tímto slovem nebo číslem a obrázkem.

Zapojte co nejvíce svých smyslů: 

Pamatujete si, jak mozek zahajuje proces kódování prostřednictvím vašich smyslů? Abstraktní věci, jako jsou jména a čísla, si zapamatujete lépe, pokud využijete svůj sluch, chuť a čich. 

Pokud jde o čísla, platí podobné techniky. Čísla 0-9 můžete přiřadit k obrázkům, což vám pomůže lépe si zapamatovat dlouhé řetězce čísel. 0 může být například kobliha; 1 může být stožár; 2 může být labuť. Abyste si zapamatovali číslo 210, představte si labuť, která proplouvá kolem stožáru, aby si vybrala koblihu.

8. Zapište si to, nevypisujte to

Odložte notebook. Je pravděpodobnější, že si pamatujete poznámky, které píšete rukou, než ty, které píšete na klávesnici.

Pokud jde o paměť, existuje několik důvodů, proč je ruční psaní výhodnější než používání klávesnice. Zaprvé fyzický akt psaní stimuluje buňky v základně vašeho mozku, nazývané retikulární aktivační systém (RAS). Když se spustí RAS, váš mozek věnuje více pozornosti tomu, co právě děláte. Když píšete rukou, váš mozek je aktivnější při vytváření každého písmene ve srovnání s psaním na klávesnici, kde je každé písmeno reprezentováno stejnými klávesami.

Výzkum také ukázal, že když si lidé dělají poznámky na svých laptopech, mají tendenci přepisovat přednášky doslovně. Naopak, když si děláme poznámky ručně, máme tendenci přeformulovat informace našimi vlastními slovy – což je aktivnější způsob učení.

Možná ještě lepší rada: vytvářejte myšlenkové mapy pro témata, která se učíte. Kombinuje vizuální prvek – pamatujte, že náš mozek se drží obrázků – s ručně psanými slovy.

Poznamenejte si to: Naučte se dělat efektivní poznámky a kombinovat papírové poznámkové bloky s digitálními nástroji pro produktivitu.

9. Použijte opakování s mezerou

Víte, jak se můžete učit na test nebo se naučit něco nového, jako zajímavá fakta z knihy, a pak okamžitě zapomenout, co jste se naučili? Pokud nebudeme aktivně pracovat na uchování těchto informací, je pravděpodobné, že o ně přijdeme během několika dnů nebo týdnů. 

Pokud si chcete něco zapamatovat dlouhodobě, například slovní zásobu v cizím jazyce nebo fakta, která potřebujete pro svou profesi, nejúčinnějším způsobem, jak se dané učivo naučit, je opakování s určitým odstupem. Jak vysvětluje Gabriel Wyner ve své vynikající knize o výuce jazyků, Fluent Forever (Navždy plynule) „Na své nejzákladnější úrovni je systém rozloženého opakování (SRS) seznam úkolů, který se mění podle vašeho výkonu. Začnete s krátkými intervaly (dva až čtyři dny) mezi tréninky. Pokaždé, když si vše úspěšně zapamatujete, prodloužíte interval (např. devět dní, tři týdny, dva měsíce, šest měsíců atd.) až dosáhnete ročních intervalů.  Pokud zapomenete slovo, začnete znovu s krátkými intervaly a budete se vracet k dlouhým, dokud se toto slovo neudrží. Tento vzorec vám umožňuje pracovat na svých nejslabších vzpomínkách a zároveň udržovat a prohlubovat vaše nejsilnější vzpomínky. Protože dobře zapamatovatelná slova nakonec zmizí v daleké budoucnosti, pravidelné cvičení vytváří rovnováhu mezi starým a novým.“

Způsob, jak porazit zapomínání, je použít systém opakování s mezerami, s vlastními fyzickými kartičkami nebo s aplikací, jako jsou Anki nebo Pauker. Digitální aplikace jsou přirozeně pohodlnější, ale akt vytváření vlastních karet – včetně hledání obrázků, které se spojí s tím, co se učíte – je silný zážitek z učení. Pro obě metody jsou ideální denní kontroly, ale jakýkoli typ pravidelné rutiny vám pomůže rychleji se učit a zapamatovat si to.

10. Sdílejte, co se učíte

Nakonec je tu staré známé přísloví, že „nejlepší způsob, jak se něco naučit, je naučit to někoho jiného“. Když jsem se zeptal týmu Zapier, jaká je jejich oblíbená technika zapamatování a učení, většina lidí zmínila učení, vysvětlování nebo dokonce jen zmínku o něčem, co se naučili, někomu jinému.

Když se studenti připravují na výuku, organizují své znalosti, zlepšují své vlastní porozumění a zapamatování. A když vysvětlují informace někomu dalšímu, identifikují uzly a mezery ve svém vlastním myšlení. Studie Betty's Brain z roku 2009 publikovaná v Journal of Science Education and Technology zjistila, že studenti, kteří se věnovali jejímu vyučování, strávili více času procházením materiálu a naučili se ho důkladněji.

Bonusový tip: odložte věci, které si nemusíte pamatovat

Lidský mozek je neuvěřitelný. Protože naše neurony mohou uložit mnoho vzpomínek najednou, naše mentální úložná kapacita je někde kolem 2,5 petabajtů (milionů gigabajtů) – dost velká na to, aby udržela tři sta let nepřetržitých televizních pořadů.

To znamená, že ačkoli neriskujeme, že se náš mozek zaplní, existuje spousta informací, na které narazíme a které můžeme jednoduše přesunout do našich digitálních nástrojů. Zapamatování informací vyžaduje úsilí, takže bychom se měli zaměřit na informace, které skutečně potřebujeme uložit do paměti.

Paměť pro nás může být stále záhadou, ale studie ukázaly, že výše uvedené techniky vám pomohou udržet si více z toho, co se naučíte. 

 

Jak si lépe pamatovat učení?

 

 

Znáte ten pocit, kdy poznáte lidi, kteří shromažďují encyklopedické znalosti se zdánlivě malým úsilím, zatímco my ostatní se snažíme vzpomenout si na jméno osoby, které jsme byli před několika sekundami představeni?

Je tu však naděje pro nás všechny. Stejně jako můžeme posílit jakýkoli sval v našem těle, můžeme trénovat náš mozek, aby si více pamatoval a rychleji se cokoli naučil. S fotografickou pamětí se nemusíte narodit (a vlastně až na pár světlých výjimek prakticky žádný dospělý vlastně fotografickou paměť nemá).

Ať už se potřebujete učit na zkoušku, chcete se naučit nový jazyk, doufáte, že se vyhnete trapným výpadkům paměti, nebo prostě chcete zůstat duševně bystří, ke zlepšení paměti můžete dojít snáze. Stačí vyzkoušet nové techniky zapamatování nebo provést klíčové úpravy ve svém životním stylu. Zde je 10 nejlepších tipů a triků, které vám pomohou zlepšit paměť z krátkodobého i dlouhodobého hlediska.

Kódování

První krok k vytvoření paměti se nazývá kódování: Je to tehdy, když si všimnete události nebo narazíte na určitou informaci a váš mozek vědomě vnímá zvuky, obrazy, fyzické pocity nebo jiné smyslové detaily.

Vezměme si například vaši první cestu do nějakého města. Vaši vzpomínku na tuto událost tvoří váš vizuální systém (všimněte si například extravagantně navržených budov a svěží krajiny), vaše sluchové ústrojí a možná čich.

 

Výzkum naznačuje, že si věci lépe pamatujeme a uchováváme déle, když jim přiřadíme význam pomocí sémantického kódování

 

Pokud ke kterémukoli z těchto smyslových vstupů připojíte význam nebo faktické znalosti, nazývá se to sémantické kódování. To je dobré vědět, protože výzkum naznačuje, že si věci lépe zapamatujeme a uchováme je déle, když jim přiřadíme význam pomocí sémantického kódování.

Úložný prostor

Všechny tyto malé kousky informací jsou pak uloženy v různých oblastech našeho mozku. Naše neurony (nervové buňky v našem mozku) si předávají signály o tom, co jsme vnímali, efektivně spolu „mluví“ a budují buď dočasná, nebo dlouhotrvající spojení. Neurovědci věří, že je to neurální aktivita a síla těchto spojení, která vytváří paměť. Síť neuronů v našem mozku je klíčem k ukládání a získávání vzpomínek

Existují dva druhy paměti: krátkodobá a dlouhodobá. Krátkodobá neboli pracovní paměť je jako zápisník vašeho mozku. Je to tehdy, když váš mozek dočasně ukládá informace, než je zahodí, nebo přenese do dlouhodobé paměti – například si pamatuje, co si chcete objednat k obědu. Jakmile je vaše jídlo doručeno a snězeno, váš mozek může tuto informaci pustit. Dlouhodobé vzpomínky jsou vzpomínky, které si uchováváte několik dní nebo mnoho let – věci jako jízda na kole nebo první večeře, kterou jste měli s první osobou, do které jste se zamilovali.

Oba druhy vzpomínek mohou s věkem slábnout, protože mozek v průběhu času ztrácí buňky důležité pro tato spojení mezi neurony.

Odvolání

A nakonec, abyste získali vzpomínku, váš mozek „přehraje“ nebo znovu navštíví nervové dráhy vytvořené při vytvoření paměti. Opakované vybavování informací pomáhá posilovat tato spojení a vaše vzpomínky, a proto vám techniky, jako je prohlížení poznámek nebo používání kartiček, pomáhají uchovávat informace.

Když si však něco pamatujete, není to přesná reprodukce toho, kdy jste poprvé zažili nějakou událost nebo narazili na nějakou skutečnost, protože vaše vlastní povědomí o aktuální situaci se mísí se vzpomínkou.

Vzpomínky nejsou zmrazeny v čase a nové informace a návrhy se mohou časem začlenit do starých vzpomínek. Pamatování si tedy lze představit jako akt kreativní reimaginace.

To je také důvod, proč lidé mohou mít falešné vzpomínky nebo se jejich vzpomínky na události mohou v průběhu času měnit

Nyní, když víme něco o tom, jak paměť funguje, můžeme toto pochopení použít ke zlepšení naší paměti. Začneme změnami životního stylu, které můžeme provést, protože mohou zlepšit více než jen naši paměť, a poté projdeme konkrétní techniky zlepšování paměti

Změny životního stylu, které mohou zlepšit vaši paměť

Obecně platí, že zlepšení celkového zdraví pomocí lepšího spánku, pravidelného cvičení a lepší výživy zlepší zdraví vašeho mozku – včetně paměti – a také vaše fyzické zdraví. Tyto tři věci vám poskytnou největší ránu za vaše peníze v prevenci ztráty paměti a celkovém zlepšení paměti.

1. Vyspěte se na to

 

Zde je snadný způsob, jak zlepšit svou paměť: Dobře se vyspěte nebo si zdřímněte poté, co se naučíte něco nového. Jedna výzkumná studie zjistila, že lidé, kteří spali 8 hodin poté, co se naučili nové tváře a jména, si je lépe zapamatovali ve srovnání s těmi, kteří neměli příležitost ke spánku. A v analýze dvou výzkumných datových souborů psycholog Nicolas Dumay zjistil, že spánek nejen chrání náš mozek před zapomenutím vzpomínek, ale také nám pomáhá vzpomínky lépe získávat.

Proč to tak je? Zdá se, že spánek „resetuje“ náš mozek a je zásadní pro paměť a učení. Pokud máte nedostatek spánku, mozkové neurony se přepojí s tak velkou elektrickou aktivitou, že nové vzpomínky nelze zachránit.

2. Sportujte

 

Stejně jako je spánek důležitý pro vaše fyzické i duševní zdraví, je důležitý i další pilíř zdraví: sport.

Náš mozek se spoléhá na kyslík, aby správně fungoval, a abychom tento kyslík získali, potřebujeme zdravý přísun krve bohaté na kyslík do našeho mozku. Cvičení zlepšuje průtok krve do mozku. Výzkumníci z Národního institutu pro stárnutí zjistili, že aerobní cvičení, jako je běh, je spojeno se zlepšením paměti. Cvičení spouští vysoké hladiny proteinu zvaného katepsin B, který cestuje do mozku, aby spustil růst neuronů a nová spojení v hipokampu, což je oblast v mozku, o které se věří, že je pro paměť podstatně důležitá. 

S nazouváním běžeckých bot však zatím nespěchejte. Po nastudování nebo naučení se něčeho nového se možná vyplatí počkat. Cvičení asi 4 hodiny po učení může být pro zlepšení paměti lepší než cvičení bezprostředně poté. Vědci si stále nejsou jisti, proč je odkládané cvičení účinnější než okamžité cvičení, ale možná náš mozek potřebuje čas, aby před cvičením nasákl nové informace.

3. Zlepšete svůj jídelníček

Jezte zdravěji. Pravděpodobně jste to uhodli, ale nasycené a trans-tuky takové, které získáte z červeného masa a másla, jsou spojeny s horší pamětí. Stejně jako se cholesterol může hromadit ve vašich srdečních tepnách, může se hromadit ve vašem mozku. 

Diety, jako je středomořská strava, která se skládá převážně ze zeleniny a ovoce, olivového oleje, mořských plodů a ořechů bohatých na zdravé nenasycené tuky  byla v mnoha studiích spojována se zlepšením paměti a nižší mírou poklesu paměti.

Mnemotechnické pomůcky, které vám pomohou více si pamatovat:

Kromě zdravého životního stylu vám specifické paměťové techniky pomohou lépe si zapamatovat detaily všeho, co se učíte. „Mnemotechnika“ označuje jakýkoli systém nebo zařízení určené k podpoře paměti – obvykle vzory písmen, nápady nebo asociace, jako je ROYGBIV k zapamatování barev duhy.

4. Vyzkoušejte Common Mnemotechnické pomůcky

Nejběžnější mnemotechnické pomůcky vám pomohou rychle si zapamatovat slova nebo fráze. 

Zde je několik dalších příkladů:

Zkratky nebo výrazové mnemotechnické pomůcky: Můžete si zkusit pomocí vytváření nových vět.

Hudební mnemotechnika: Hudba je mocná mnemotechnická pomůcka, protože poskytuje strukturu pro informace a podporuje opakování. Je mnohem snazší zapamatovat si chytlavou písničku, než si pamatovat dlouhý řetězec slov nebo písmen, jako je heslo k bankovnímu účtu. (To je také důvod, proč inzerenti často používají znělky, aby vám jejich sdělení utkvělo v hlavě). Pravděpodobně jste se naučili abecedu prostřednictvím písně ABC, a pokud studujete populární předmět, existuje na to nějaká písnička, třeba naučit se 50 států v USA s písní Fifty Nifty United States nebo naučit se všechny prvky s písní periodické tabulky.

Rýmovací mnemotechnika: Básničky jsou podobné hudebním mnemotechnickým pomůckám. Když se konec každého řádku rýmuje, vytvoří se vzor podobný písničce, který si snadno zapamatujete. 

Číselný systém:  (také znám jako „hákový systém“). V tomto systému si pro každé číslo zapamatujete obrázek slova, které se s ním rýmuje. 

Řekněme tedy, že máte například seznam potravin, které si chcete koupit: mléko, sušenky, banány a slaninu. Se systémem čísel byste měli podniknout tyto kroky:

Nejprve se naučte nebo vytvořte rýmovačku. Jedna = bedna. Dva = lva. Tři = při. Čtyři = výři. A tak dále.

Vytvořte si pro každé číslo živý mentální obraz rýmovaného předmětu. 

U každé položky na vašem seznamu potravin si představte rýmovaný objekt s položkou vašeho seznamu

Zapamatovat si seznam tímto způsobem vyžaduje určitou práci a kreativitu, ale tyto informace si uchováte mnohem déle, než kdybyste se jen snažili zapamatovat si slova v pořadí. A jakmile budete mít základní rýmovací systém naučený, můžete to znovu použít pro jakékoli budoucí seznamy.

5. Vytvořte Paměťový palác

Paměťový palác je mnemotechnická pomůcka, která je tak osvědčená, jak jen může být a zaslouží si vlastní část. Technika paměťového paláce (neboli paláce mysli nebo „metody loci“), kterou vynalezli řečníci ve starověkých římských a řeckých dobách, je efektivní a příjemná, ať už se snažíte zapamatovat si řeč, kterou musíte pronést, podrobnosti o případu, na kterém pracujete (a la Sherlock Holmes ), nebo váš seznam potravin. 

Pomocí techniky paměťového paláce spojíte místo, které znáte – například svůj byt, čtvrť, ve které jste vyrostli, nebo cestu, kterou jezdíte do práce nebo do školy, s předměty, které si chcete zapamatovat. Funguje to, protože vizuálně fixujete (nebo „umisťujete“) reprezentace toho, co si chcete zapamatovat, na místa, na která už máte silné vzpomínky.

Chcete-li použít techniku ​​paměťového paláce:

1.     Představte si, že stojíte ve svém paměťovém paláci. Váš domov je skvělý pro začátek, i když to není palác.

2.     Projděte se v duchu tímto „palácem“ a všímejte si charakteristických rysů, které můžete použít k uložení věcí, které si chcete zapamatovat. 

Každá zastávka na této cestě je "loci", ke kterému můžete připevnit nápad nebo předmět. Například vaše vstupní dveře mohou být jedním místem, stůl ve vaší předsíni druhým místem a lampa ve vašem obývacím pokoji jiným. Uložte si tyto funkce do paměti, takže když si vzpomenete na svůj palác, trasa a předměty v něm budou otištěny ve vaší mysli.

3.     Spojte to, co si potřebujete zapamatovat, s loci ve vašem paláci. 

Zní to docela absurdně, ale jak si probereme podrobněji, čím vizuálnější, animovanější a pobuřující dokážete své vzpomínky udělat, tím lépe.

6. Zapamatujte si více s Chunkingem

Chunking je další mnemotechnická pomůcka, díky které si lze velké množství informací lépe zapamatovat. Pravděpodobně to už používáte. Chcete-li si zapamatovat nebo sdílet telefonní číslo, je pravděpodobné, že čísla rozdělíte, abyste si je snáze zapamatovali: „888“ „555“ „020“ – spíše než paměťově náročnější „8 8 8 5 5 5 0 2 0." Výzkumy naznačují, že v průměru může lidský mozek pojmout 4 různé položky ve své pracovní (krátkodobé) paměti. Ale seskupením informací do menších souborů můžeme „nabourat hranice naší pracovní paměti“.

Technika chunkingu zahrnuje seskupování položek, hledání vzorů v nich a organizování položek. Můžete seskupit položky na svém seznamu potravin například podle uličky nebo hledat souvislosti mezi událostmi v historickém období a vytvořit z nich kousky, jako jsou momenty ve 20. letech minulého století, které se týkaly První republiky.

Abyste to sami uvedli do praxe, můžete např. seskupit slovíčka pro nový jazyk, který se učíte, podle tématu, uspořádat položky v seznamu podle prvního písmene nebo podle počtu písmen, které mají, nebo přiřadit položky k většímu celku.

Techniky cvičení paměti na každý den

Kromě paměťových pomůcek nebo triků, jako jsou ty výše uvedené, existují také širší strategie, které vám pomohou lépe si zapamatovat učení a další věci - techniky, které fungují bez ohledu na to, co se snažíte zapamatovat.

7. Vytvořte nová spojení, která jsou vizuální (a možná pobuřující)

Vizualizace je klíčová dovednost, pokud jde o paměť. Jména a čísla je těžké si zapamatovat, protože jsou abstraktní a náš mozek je nedokáže snadno zachytit. Ale náš mozek mnohem snadněji ukládá a vyvolává obrázky, včetně těch pobuřujících.

Zde je několik vizuálních triků, které fungují:

Přeměňte zvuk jmen na obrázky: 

S technikou paměťového paláce a dalšími technikami zapamatování, které se zabývají symboly (jako jsou písmena a čísla), je nejlepší strategií přeměnit něco abstraktního na zvukovou a vizuální reprezentaci. Pomocí zvuků ve slově je přeměňte na obrázek. U víceslabičných jmen vytvořte obrázek pro každou slabiku. 

Druhým krokem je připevnit (nebo ukotvit) tento obrázek na místo, kde si jej budete pamatovat. 

Je to podobné technice paměťového paláce, ale místo ukotvení nových vizuálních informací k místu je ukotvíte k fyzickému rysu čehokoli, co si chcete zapamatovat.

Animace obrázků: 

Čím animovanější a živější tyto obrázky dokážete vytvořit, tím lépe. Když to uděláte, vytvoří se ve vašem mozku silnější, neotřelé spojení mezi tímto slovem nebo číslem a obrázkem.

Zapojte co nejvíce svých smyslů: 

Pamatujete si, jak mozek zahajuje proces kódování prostřednictvím vašich smyslů? Abstraktní věci, jako jsou jména a čísla, si zapamatujete lépe, pokud využijete svůj sluch, chuť a čich. 

Pokud jde o čísla, platí podobné techniky. Čísla 0-9 můžete přiřadit k obrázkům, což vám pomůže lépe si zapamatovat dlouhé řetězce čísel. 0 může být například kobliha; 1 může být stožár; 2 může být labuť. Abyste si zapamatovali číslo 210, představte si labuť, která proplouvá kolem stožáru, aby si vybrala koblihu.

8. Zapište si to, nevypisujte to

Odložte notebook. Je pravděpodobnější, že si pamatujete poznámky, které píšete rukou, než ty, které píšete na klávesnici.

Pokud jde o paměť, existuje několik důvodů, proč je ruční psaní výhodnější než používání klávesnice. Zaprvé fyzický akt psaní stimuluje buňky v základně vašeho mozku, nazývané retikulární aktivační systém (RAS). Když se spustí RAS, váš mozek věnuje více pozornosti tomu, co právě děláte. Když píšete rukou, váš mozek je aktivnější při vytváření každého písmene ve srovnání s psaním na klávesnici, kde je každé písmeno reprezentováno stejnými klávesami.

Výzkum také ukázal, že když si lidé dělají poznámky na svých laptopech, mají tendenci přepisovat přednášky doslovně. Naopak, když si děláme poznámky ručně, máme tendenci přeformulovat informace našimi vlastními slovy – což je aktivnější způsob učení.

Možná ještě lepší rada: vytvářejte myšlenkové mapy pro témata, která se učíte. Kombinuje vizuální prvek – pamatujte, že náš mozek se drží obrázků – s ručně psanými slovy.

Poznamenejte si to: Naučte se dělat efektivní poznámky a kombinovat papírové poznámkové bloky s digitálními nástroji pro produktivitu.

9. Použijte opakování s mezerou

Víte, jak se můžete učit na test nebo se naučit něco nového, jako zajímavá fakta z knihy, a pak okamžitě zapomenout, co jste se naučili? Pokud nebudeme aktivně pracovat na uchování těchto informací, je pravděpodobné, že o ně přijdeme během několika dnů nebo týdnů. 

Pokud si chcete něco zapamatovat dlouhodobě, například slovní zásobu v cizím jazyce nebo fakta, která potřebujete pro svou profesi, nejúčinnějším způsobem, jak se dané učivo naučit, je opakování s určitým odstupem. Jak vysvětluje Gabriel Wyner ve své vynikající knize o výuce jazyků, Fluent Forever (Navždy plynule) „Na své nejzákladnější úrovni je systém rozloženého opakování (SRS) seznam úkolů, který se mění podle vašeho výkonu. Začnete s krátkými intervaly (dva až čtyři dny) mezi tréninky. Pokaždé, když si vše úspěšně zapamatujete, prodloužíte interval (např. devět dní, tři týdny, dva měsíce, šest měsíců atd.) až dosáhnete ročních intervalů.  Pokud zapomenete slovo, začnete znovu s krátkými intervaly a budete se vracet k dlouhým, dokud se toto slovo neudrží. Tento vzorec vám umožňuje pracovat na svých nejslabších vzpomínkách a zároveň udržovat a prohlubovat vaše nejsilnější vzpomínky. Protože dobře zapamatovatelná slova nakonec zmizí v daleké budoucnosti, pravidelné cvičení vytváří rovnováhu mezi starým a novým.“

Způsob, jak porazit zapomínání, je použít systém opakování s mezerami, s vlastními fyzickými kartičkami nebo s aplikací, jako jsou Anki nebo Pauker. Digitální aplikace jsou přirozeně pohodlnější, ale akt vytváření vlastních karet – včetně hledání obrázků, které se spojí s tím, co se učíte – je silný zážitek z učení. Pro obě metody jsou ideální denní kontroly, ale jakýkoli typ pravidelné rutiny vám pomůže rychleji se učit a zapamatovat si to.

10. Sdílejte, co se učíte

Nakonec je tu staré známé přísloví, že „nejlepší způsob, jak se něco naučit, je naučit to někoho jiného“. Když jsem se zeptal týmu Zapier, jaká je jejich oblíbená technika zapamatování a učení, většina lidí zmínila učení, vysvětlování nebo dokonce jen zmínku o něčem, co se naučili, někomu jinému.

Když se studenti připravují na výuku, organizují své znalosti, zlepšují své vlastní porozumění a zapamatování. A když vysvětlují informace někomu dalšímu, identifikují uzly a mezery ve svém vlastním myšlení. Studie Betty's Brain z roku 2009 publikovaná v Journal of Science Education and Technology zjistila, že studenti, kteří se věnovali jejímu vyučování, strávili více času procházením materiálu a naučili se ho důkladněji.

Bonusový tip: odložte věci, které si nemusíte pamatovat

Lidský mozek je neuvěřitelný. Protože naše neurony mohou uložit mnoho vzpomínek najednou, naše mentální úložná kapacita je někde kolem 2,5 petabajtů (milionů gigabajtů) – dost velká na to, aby udržela tři sta let nepřetržitých televizních pořadů.

To znamená, že ačkoli neriskujeme, že se náš mozek zaplní, existuje spousta informací, na které narazíme a které můžeme jednoduše přesunout do našich digitálních nástrojů. Zapamatování informací vyžaduje úsilí, takže bychom se měli zaměřit na informace, které skutečně potřebujeme uložit do paměti.

Paměť pro nás může být stále záhadou, ale studie ukázaly, že výše uvedené techniky vám pomohou udržet si více z toho, co se naučíte. 

 

Zdroje: learningcenter.unc.edu/, Unsplash

 

 

Podobné články