10 Nejchytřejších plemen psů. Dáme jim IQ test?

Foto: Pixabay

10 Nejchytřejších plemen psů. Dáme jim IQ test?

Napadlo vás někdy, jestli jsou velká plemena psů chytřejší než malá plemena psů? Nebo jak vůbec určit IQ psa? Specialisté, kynologové a chovatelé vymysleli test o pěti bodech. Jaká plemena uspěla a otestujete i vašeho čtyřnoho přítele? Například pokud se váš pes může naučit nový povel v méně než pěti opakováních, můžete ho považovat za génia. Pojďme zkusit psí IQ test s bodovým hodnocením!

1) oblíbené místo - zkuste přemístit nějaké věci, nábytek, polštář, prostě cokoliv, není-li zrovna pes v místnosti. Až přijde, pozorujte ho. Jestli že jde na své místo, dostává tři body. Hledá ho? Dva body. No a pokud si udělá nové, má bod pouze jeden.

2) jde se ven - většinou je pes naučený na venčení v určitou dobu. Vezměte si bundu, vodítko, klíče a nenápadně jděte ke dveřím. Pozoruje Vás od začátku? 3 body. Jste u dveří? Má body jenom 2. A vážně to s ním nehne nebo je zmatený? 1 bod

3) překážka - v domácích podmínkách je bariéra z kartonové lepenky ideální. Měla by být vyšší než pes. Postavte ji do tvaru U a doprostřed vyřízněte malý otvor. Hoďte za překážku hračku a psa pozorujte. Pokud chce karton obejít, dostává 3 body. Snaha obejít nad 30 sekund až 1 minuta je za 2 body a nakonec průlez malým okénkem pouhý 1 bod.

4) ručník - položte klasický ručník nebo osušku psovi přes hlavu. Jestliže ho sundá za méně než čtvrt minuty, připište 3 body. Trvá mu to 15-30 vteřin? Tak má body jenom 2 a co je delší, počítáte za 1.

5) kbelík - postačí tři kyblíčky na písek, kelímky, misky stejné velikosti, prostě cokoliv. Pod jeden schovejte pamlsek nebo hračku, ukažte pejskovi a zase zaklopte. Je to jako ve filmu. Okamžitě ukázal správný kyblík? Tři body. Na druhý pokus je to na dva body a nepodaří-li se, tak jenom jeden bod.

Pojďme se podívat bodování a plemena, která v testu zvítězila.

13 a více bodů - výborně

10 až 12 - nadprůměrně inteligentní pes

8 až 10 - máte průměrného psa

5 až 7 – malinko podprůměrný

1 až 4 - není to zrovna chytrolín

Border Kolie

Je dokázáno, že toto plemeno se naučí povely dříve, než se je pokusíte 5x za sebou opakovat. Jak je to možné? Border kolie, pastevecký pes, patří totiž na špičku nejinteligentnějších plemen.

Pudl

Kudrnatý pes ve třech velikostech. Kterou si vyberete? Malého na pohovku, středního na procházky nebo velkého na výstavy? Hypoalergenní srst a poslušnost dostaly toto plemeno na druhé místo v testu.

Německý ovčák

Nejrozšířenější plemeno, které má na kontě velmi mnoho zásluh. Hodí se jako společník do rodiny, jako pracovní pes a při důsledném vedení se stane skvělým canisterapeutem. Má bronzovou medaili.

Zlatý retrívr

Milovaný zlatý poklad v chlupatém kožichu. Oblíbený po celém světě jako společenský pes. Je ceněn pro své lovecké pudy, ovšem dokáže se naučit komunikovat i s hluchými či slepými jako psí pomocník a pravá ruka.

Dobrman

Výborný hlídač, strážný pes i společník. Univerzální plemeno. Chrání svou rodinu, naučí se hodně povelů a instinkt mu velí: nedej se a vydrž za každou cenu. Dobrman se udržel na pátém místě v psím testu IQ.

Šeltie

Hbitá miniatura kolie. Chlupatá kulička, která je mrštná, má tendenci pořád na něco štěkat a pronásledovat všude členy své rodiny. Šesté místo si vybojovala právem.

Labrador

Toto plemeno se osvědčilo jako lovecké, společenské i vodící. V oblibě jej mají i záchranáři. Zaslouží si být v tomto žebříčku, neboť již desítky let patří mezi oblíbeného psa po celé planetě. A to by bez jeho chytrosti určitě nebyl.

Papillon

Malý pes, vážící něco kolem 5 kilogramů, s velkýma ušima a vlající srstí. Ovšem nikdo by do něj neřekl, že takové plemeno může být inteligentní a test zvládne. Často je vidět na soutěžích agility a to už o něm něco vypovídá.

Rotvajler

Další plemeno pocházející z Německa. Drsný vzhled budící respekt, odvaha a síla. Na druhé straně pes milující děti, rodinu, společnost a při dobré socializaci si se vším živým chceš hrát. Devítku si zaslouží.

Australský honácký pes

Pes, který potřebuje pořád pracovat a něco dělat. Seskupit stádo, ulovit myš. Populární chytré plemeno střední velikosti. Má energii, hodí se na práci. Byť na posledním místě, je tady.

Zdroj: goodhousekeeping.com

Zdroj obrázku: Pixabay

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář