Děti a sociální sítě. V jakém věku byste je měli pustit do digitálního světa?

Foto: Unsplash

Děti a sociální sítě. V jakém věku byste je měli pustit do digitálního světa?

Bývaly doby, kdy rodiče museli myslet na to, od kolika let by jejich děti měly používat sociální sítě. Bylo to mnohem jednodušší, když se museli starat jen o to, kolik času jejich ratolesti tráví před televizí - protože tehdy alespoň existovaly programy vhodné pro jejich věk! Několik hodin strávených sledováním Disney Channelu působí na malou mysl mnohem podnětněji než hodiny strávené na Facebooku, Twitteru nebo Instagramu.

Podle Family Zone má sice většina aplikací sociálních médií jako minimální věkovou hranici pro vytvoření účtu 13 let, ale stále neexistuje způsob, jak prokázat, že je novému uživateli 13 let. Tento věk se stal na sociálních sítích univerzálním díky zákonu z roku 1998, který byl vytvořen v době, kdy byl internet ještě poměrně nový. Tento zákon, známý jako Children's Online Privacy Protection Act (COPPA), "znemožnil shromažďování nebo uchovávání osobních údajů dětí mladších 13 let". Jak všichni víme, sociální média jsou nechvalně proslulá shromažďováním údajů, které pomáhají společnostem cílit reklamy a příspěvky na to, co se vám líbí a nelíbí, což v konečném důsledku přispívá k větší uživatelské přívětivosti. Ale jen proto, že děti mohou být na sociálních sítích od 13 let, je to stále příliš málo?

Tématem kongresu se staly děti a sociální média

Na podzim roku 2021 zveřejnila bývalá zaměstnankyně Facebooku Frances Haugenová citlivé dokumenty, které podle NPR popisují fungování tohoto giganta sociálních médií. Haugenová také vypovídala před Kongresem, aby vysvětlila, jak se společnost zaměřuje na děti a mladistvé. Jak nastínila NPR, dále podrobně popsala, jak používání sociálních médií negativně ovlivňuje dospívající, a citovala výzkum Facebooku, který zjistil, že 13,5 % dospívajících dívek tvrdí, že tato platforma zhoršuje sebevražedné myšlenky, a 17 % má pocit, že Instagram vede k poruchám příjmu potravy. 

Přečtěte si také: Recenze eToro - Jsou vaše peníze v bezpečí?

Během slyšení přispěl k Haugenové výpovědi senátor za Connecticut Richard Blumenthal, který podle ABC News přečetl nahlas textovou zprávu, kterou obdržel od voliče, jehož dceru Instagram negativně ovlivnil. "Moje patnáctiletá dcera ve čtrnácti milovala své tělo. Byla neustále na Instagramu a možná toho zveřejňovala příliš mnoho," stálo v textu. "Najednou začala své tělo nenávidět. Trpěla tělesnou dysmorfie, poté anorexií, a byla v hlubokých problémech, než jsme našli léčbu. Bojím se, že už nikdy nebude jako dřív." Před Haugenovou výpovědí se Facebook - který se nyní přejmenoval na "Meta" - připravoval na spuštění verze Instagramu určené dětem mladším 13 let. Podle NPR však tyto plány pozastavil.

Dětský psycholog doporučuje vhodný věk pro používání sociálních médií

Podle zprávy Common Sense Media z roku 2016, která se týkala rodičů dětí ve věku 8-18 let, mělo 56% dětí vlastní účty na sociálních sítích. Průzkum dále rozdělil čísla podle věku a odhalil, že 80% dětí starších 13 let má vlastní účet na sociálních sítích, zatímco ve věku 8-12 let to bylo jen 23%. Ačkoli aplikace sociálních médií obvykle ve svých podmínkách používání požadují, aby uživatelé byli starší 13 let, dětská psycholožka Vivian Friedmanová z Alabamské univerzity se domnívá, že 12 let je pro dospívající vhodný věk pro zahájení používání sociálních médií. Proč? Protože v této době začínají děti uvažovat v abstraktnějších pojmech, jak Friedmanová uvedla pro CNN.

Přesto je důležité, aby rodiče se svými dětmi hovořili o odpovědnosti, která je s používáním sociálních médií spojena. Caroline Knorrová, odbornice na rodičovství ze společnosti Common Sense Media, podpořila Friedmanovo myšlení a vyjádřila přesvědčení, že rodiče a děti by měli společně prozkoumat nastavení soukromí na sociálních sítích, uvedla CNN. "Je důležité, aby rodiče a děti mluvili o tom, co je vhodné zveřejňovat a co ne," řekla. "Myslím si, že kolem 12 let je věk, kdy děti mají tu schopnost dodržovat vaše pravidla a chápat, že tato pravidla jsou opravdu důležitá a nastavená tak, aby pomohla chránit jejich bezpečnost."

Zdroje: thelist.com, Unsplash

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: