Patří brambory do zdravé výživy?

Foto: Unsplash

Patří brambory do zdravé výživy?

Často slýcháváme, že brambora nepatří do zeleniny. Má prý vyšší obsah sacharidů než ostatní zástupci zeleniny a obvykle jsou přiřazeny k méně výživným metodám vaření, a to ku příkladu smažení. Není to ale správné ani fér, protože brambora je technicky vzato zelenina. Brambory se mohou pyšnit několika nutričními výhodami a díky tomu mohou patřit do součásti zdravé stravy.

Brambora, její vitamíny a minerály

Důležitou složku ovoce a zeleniny nalezneme v mikroživinách, které obsahují vitamíny a minerály. Nejsou to oni, kteří nám dodávají potřebnou energii, ale zato udržují správné fungování buněk a celého našeho těla. Obsahují vitamin B6, který pomáhá tělu přeměnit zdroje bez sacharidů na využitelnou formu energie. Jsou také silní hráči při produkci červených krvinek a neurotransmiterů (buňky v nervové soustavě). Tento vitamin si vaše tělo neumí vyrobit samo, a tak ho musí čerpat z jiných zdrojů, čímž můžou být zmíněné brambory. Každá střední brambora obsahuje 0,5 mg vitaminu B6, což je již víc jak jedna třetina doporučené denní dávky pro dospělého.

Je známo, že banány jsou dobrým zdrojem draslíku, ale brambory jsou ještě dokonce lepším. Střední brambor obsahuje 926 mg draslíku, což významně přispívá k 3 500–4 700 miligramům doporučeným denně pro dospělé. Zmiňovaný draslík nám pomáhá bojovat s vysokým krevním tlakem, což může snížit riziko několika chronických onemocnění.

Brambory mají i vitamin C. Střední brambory obsahují 17 miligramů, což je velká část doporučených 65 až 90 mg denně. Dostatečný příjem vitaminu C může snížit riziko některých druhů rakoviny, zejména těch v ústech a zažívacím traktu.

Brambora a její odolný škrob, který může přispět k zdraví střev

Rezistentní škrob odolává trávení v tenkém střevě a místo toho se štěpí v tlustém střevě, kde podporuje dobré bakterie a zdravý mikrobiom. Množství rezistentního škrobu v bramboru se liší podle toho, jak ho vaříte a skladujete. Horký vařený brambor má asi 1,3 gramu, ale vařený brambor, který je ochlazený a podává se za studena, může obsahovat o 20 % více. Výzkum rezistentního škrobu stále objevuje, kolik bychom měli každý den sníst, takže neexistuje oficiální doporučení.

Sečteno, podtrženo...

Stejně jako u většiny zeleniny, tak i při konzumaci brambor nastává jistý problém, když je jíte místo jiné zeleniny. Získání různých druhů ovoce a zeleniny je důležité, protože každý z nich obsahuje různé živiny. Brambory mají také vysoký obsah sacharidů a kalorií, ale i přesto jsou výživné, levné a chutné potraviny, jež si zaslouží své místo ve zdravé stravě.

Zdroje : eatingwell.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: