Výhody a nevýhody pití kávy: Může káva způsobit rakovinu jater?

Foto: Freepik

Výhody a nevýhody pití kávy: Může káva způsobit rakovinu jater?

Celosvětově odborníci odhadují, že lidé konzumují přibližně 2,25 miliardy šálků kávy denně.

Vědci zkoumali výhody pití kávy v podmínkách, jako je cukrovka, kardiovaskulární onemocnění, zánětlivé onemocnění střev a onemocnění jater. Existují důkazy na podporu některých, ale ne všech, těchto tvrzení.

Káva obsahuje řadu užitečných živin, včetně riboflavinu ( vitamin B-2), niacinu (vitamin B-3), hořčíku, draslíku a různých fenolických sloučenin nebo antioxidantů. Někteří odborníci naznačují, že tyto a další přísady v kávě mohou tělu prospět různými způsoby.

Tento článek se zabývá zdravotními přínosy pití kávy, důkazy podporujícími tyto výhody a riziky pití kávy.

5 výhod pití kávy

Potenciál výhody zdraví spojené s pitím kávy zahrnují: ochrana před cukrovkou typu 2, Parkinsonovou chorobou, onemocněním jater a rakovinou jater podpora zdravého srdce.

V následujících částech se podrobněji věnujeme těmto výhodám:

1. Káva a cukrovka

Káva může pomoci předcházet cukrovce typu 2 a některým dalším stavům.

Káva může pomoci chránit před cukrovkou 2. typu

V roce 2014 vědci, kteří shromáždili údaje o více než 48 000 lidech, zjistili, že ti, kteří během 4 let zvýšili spotřebu kávy alespoň o jeden šálek denně po dobu 4 let, měli o 11% nižší riziko cukrovky typu 2 než ti, kteří nezvýšili příjem.

Metaanalýza z roku 2017 dospěli k závěru, že u lidí, kteří každý den vypili čtyři až šest šálků kávy s kofeinem nebo bez kofeinu, se zdálo, že mají nižší riziko metabolického syndromu, včetně cukrovky 2. typu.

2. Káva a Parkinsonova choroba

Různé studie ukázaly, že kofein, který je přítomen v kávě a mnoha dalších nápojích, může pomoci chránit před Parkinsonovou chorobou.

Jeden tým dospěl k závěru, že muži, kteří pijí více než čtyři šálky kávy denně, mohou mít pětkrát nižší riziko Parkinsonovy choroby než ti, kteří tak neučiní.

Navíc podle jedné studie z roku 2012 může kofein v kávě pomoci kontrolovat pohyb u lidí s Parkinsonovou chorobou.

Zjištění metaanalýzy z roku 2017 naznačují souvislost mezi konzumací kávy a nižším rizikem Parkinsonovy choroby, dokonce i u lidí, kteří kouří. Tento tým také zjistil, že u lidí, kteří pijí kávu, je méně pravděpodobné, že se u nich objeví deprese a kognitivní podmínky, jako je Alzheimerova choroba.

Zde bylo nedostatek důkazů dokázat, že pití kávy bez kofeinu by však pomohlo předcházet Parkinsonově chorobě.

3. Káva a rakovina jater

Italští vědci zjistili, že konzumace kávy snižuje riziko rakoviny jater přibližně o 40%. Některé z výsledků naznačují, že lidé, kteří vypijí tři šálky denně, mohou mít o 50% nižší riziko. Také literatura z roku 2019 Posouzení dospěl k závěru, že „příjem kávy pravděpodobně snižuje riziko rakoviny jater.“

4. Káva a jiná onemocnění jater

Metaanalýza z roku 2017 dospěl k závěru, že konzumace jakéhokoli druhu kávy podle všeho snižuje riziko rakoviny jater, nealkoholického tukového onemocnění jater a cirhózy.

Lidé, kteří konzumují kávu, mohou mít také nižší riziko onemocnění žlučovými kameny.

V roce 2014 vědci zkoumali spotřebu kávy u lidí s primární sklerotizující cholangitidou (PSC) a primární biliární cirhózou (PBC). Jedná se o autoimunitní stavy, které ovlivňují žlučové cesty v játrech.

Zjistili, že lidé s PSC byli spíše mít nižší příjem kávy než u těch, kteří tento stav nemají. Neexistují žádné důkazy o tom, že by příjem kávy byl odlišný u lidí s PBC nebo bez PBC.

Jedna studie z roku 2014 rovněž navrhla souvislost mezi konzumací kávy a nižším rizikem úmrtí na nevirovou hepatitidu související s cirhózou. Vědci navrhli, že pití dvou nebo více šálků kávy každý den může snížit riziko o 66%

5. Káva a zdraví srdce

Jedna studie z roku 2012 dospěla k závěru, že umírněné pití kávy nebo konzumace přibližně dvou dávek denně může chránit před srdečním selháním.

Lidé, kteří každý den pili přiměřené množství kávy, měli o 11% nižší riziko srdečního selhání než ti, kteří ne.

Jeden 2017 metaanalýza zjistili, že konzumace kofeinu může mít alespoň malý přínos pro kardiovaskulární zdraví, včetně krevního tlaku.

Některé studie však zjistily vyšší hladinu krevních lipidů (tuků) a cholesterolu u lidí, kteří konzumovali více kávy.

Má káva bez kofeinu výhody nebo rizika?

Nutriční hodnota

Káva má nízký obsah kalorií, ale přidání cukru a smetany změní její nutriční hodnotu.

Pravidelná černá káva (bez mléka nebo smetany) má nízký obsah kalorií. Typický šálek černé kávy ve skutečnosti obsahuje pouze asi 2 kalorie. Přidání smetany nebo cukru však zvýší i kalorie.

Kávová zrna také obsahují polyfenoly, druh antioxidantu.

Antioxidanty mohou pomoci zbavit tělo volných radikálů, což je druh odpadního produktu, který tělo přirozeně produkuje v důsledku určitých procesů.

Volné radikály jsou toxické a mohou způsobit zánět. Vědci našli vazby mezi zánětem a různými aspekty metabolického syndromu, včetně cukrovky typu 2 a obezity.

V roce 2018 některé výzkumní pracovníci naznačili, že obsah antioxidantů v kávě může poskytovat ochranu před metabolickým syndromem.

Autor jednoho článku z roku 2017 říká, že ačkoli vědci mohou dokázat, že určité složky jsou přítomny v kávových zrnech, zůstává nejasné, co se s nimi stane, jakmile vstoupí do lidského těla.

Rizika

Pít příliš mnoho kávy může také mít nepříznivé účinky. V následujících částech pokrýváme některá z těchto rizik.

Zlomeniny kostí

Některé studie zjistily, že ženy, které pijí hodně kávy, mohou mít vyšší riziko zlomenin kostí.

Na druhé straně se zdá, že u mužů s vyšším příjmem kávy je riziko o něco nižší.

Těhotenství

Vědci dodali, že konzumace kávy nemusí být během těhotenství bezpečná. Ve skutečnosti existují určité důkazy, které naznačují souvislost mezi vysokou spotřebou kávy a ztrátou těhotenství, nízkou porodní hmotností a předčasným porodem.

Endometrióza

U žen, které pijí kávu, může existovat vyšší riziko endometriózy, ale není dostatek důkazů k potvrzení takové souvislosti.

Úzkost

Konzumace vysokého množství kofeinu může zvýšit riziko úzkosti, zejména u lidí s panickou poruchou nebo sociální úzkostnou poruchou. Méně často může u citlivých vyvolat mánii a psychózu.

Duševní zdraví

Jeden studie z roku 2016 dospěl k závěru, že vysoký příjem kofeinu během dospívání může vést k trvalým změnám v mozku.

Vědci za studií vyjádřili obavu, že by to mohlo zvýšit riziko stavů souvisejících s úzkostí v dospělosti.

Přítomnost toxických složek

V roce 2015 našli vědci v komerční kávě relativně vysoké hladiny mykotoxinů. Mykotoxiny jsou toxické látky, které mohou kontaminovat kávu jako přírodní produkt.

Někteří lidé se obávají, že akrylamid, další chemická látka přítomná v kávě, může být nebezpečný.

Souhrn

Pití tří až čtyř šálků kávy denně může mít zdravotní přínos.

Jeden metaanalýza z roku 2017 dospěl k závěru, že pro většinu lidí je „obecně bezpečné“ konzumovat tři až čtyři šálky kávy denně, což může ve skutečnosti snížit riziko určitých zdravotních stavů.

Autoři studie varovali, že kouření může zrušit všechny výhody pití kávy.

Kofein je důležitou vlastností kávy, ale káva obsahuje mnoho sloučenin a existují různé způsoby pití. Díky tomu je obtížné přesně určit, jak káva ovlivňuje člověka a jaké složky mají výhody a rizika.

Osoba, která si přeje mít z kávy přínos pro zdraví, by se měla vyvarovat překročení doporučeného denního příjmu a pokusit se sledovat přísady, které přidává, jako je cukr, smetana nebo příchutě, protože nemusí být zdravé.

Těhotné ženy a osoby s rizikem zlomenin kostí by si možná měli kávu zatrhnout.

zdroje: www.medicalnewstoday.com; Freepik

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář