10 Překvapivých faktů o olympijských hrách

Foto: Freepik

10 Překvapivých faktů o olympijských hrách

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

1. Zlaté medaile jsou ve většině případů vyrobeny ze stříbra

Navzdory všeobecnému přesvědčení, že zlatá medaile se skládá z ryzího zlata, tomu tak od olympiády v roce 1912 není. Dnešní zlatá olympijská medaile je podvodník, vyrobený téměř výhradně ze stříbra s přibližně 6 gramy zlata, aby splňoval standard stanovený v olympijské chartě. Medaile na letní olympijské hry v Tokiu byly vyrobeny z 80 000 tun recyklované elektroniky. Zlatá medaile tokijských her váží asi 556 gramů, což znamená, že olympijská medaile vyrobená z čistého zlata by podle aktuálních tržních cen stála téměř 32 000 dolarů.

2. Relé olympijské pochodně není starodávnou tradicí

Relé pochodně má své kořeny v kontroverzních olympijských hrách v Berlíně v roce 1936. Carl Diem, hlavní organizátor olympijských her, pojal štafetu jako propagandistický nástroj nacistické strany k předvádění domnělé nadřazenosti árijské rasy. Štafeta prošla Řeckem, Bulharskem, Jugoslávií, Maďarskem, Rakouskem a Československem, kteří do 10 let všichni podlehli nacistické nadvládě.

Popis obrázku

Zdroj obrázku: Freepik

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

3. Pouze tři moderní olympijské hry byly zrušeny

Hry byly zrušeny kvůli první světové válce (1916) a druhé světové válce (1940, 1944).

4. V každé národní vlajce je alespoň jedna z barev olympijských prstenů

Baron Pierre de Coubertin, zakladatel moderního olympijského hnutí, pojal symbol pěti prstenů. Konkrétně vybral různé barvy - modrou, zelenou, žlutou, černou a červenou - protože alespoň jedna z těchto barev se objevila na všech národních vlajkách světa.

5. Na každých letních olympijských hrách moderní doby bylo zastoupeno pouze pět zemí

Řecko, Velká Británie, Francie, Švýcarsko a Austrálie

6. Pouze dva lidé získali během letní a zimní olympiády zlaté medaile

Toto vyznamenání drží Gillis Grafstrom a Eddie Eagan. Grafstrom ze Švédska získal zlato v krasobruslení na Letních olympijských hrách 1920 a Zimních hrách 1924 a 1928. Eagan dosáhl tohoto výkonu v různých disciplínách, odnesl si zlato z boxu v roce 1920 a později vyhrál zlatou medaili na zimních hrách Lake Placid 1932 v soutěži týmových bobů.

7. Dva sportovci získali zlaté medaile v soutěži za dva různé národy

Daniel Carrol nejprve získal zlato v ragby reprezentující Austrálii v roce 1908 a poté znovu v roce 1920 pro Spojené státy. Kakhi Kakhiashvili získal svou první zlatou medaili ve vzpírání mužů v rámci sjednoceného týmu na barcelonských hrách v roce 1992 a později jako řecký občan na olympijských hrách 1996 a 2000.

8. Sportovci na starověkých olympijských hrách soutěžili nazí

Ve skutečnosti slovo „tělocvična“ pochází z řeckého kořene „gymnos“, což znamená nahý. Doslovný překlad gymnázia je „škola pro nahé cvičení“.

9. K první olympijské suspenzi drog došlo až v roce 1968

Hans-Gunnar Liljenwall, švédský pětibojař, měl pozitivní test na alkohol. Před pětibojem údajně vypil několik piv a byl tak vyloučen ze soutěže.

Popis obrázku

Zdroj obrázku: Freepik

10. Nejmladším olympionikem moderní doby je řecký gymnasta Dimitrios Loundras, který ve věku 10 let závodil na olympiádě v Aténách 1896.

Další fakta o mladém olympionikovi: Ve věku 13 let je potápěč odrazového můstku Marjorie Gestring nejmladší zlatou medailistkou v historii, zatímco 14letý Kusuo Kitamura (plavání) je nejmladším mužským individuálním zlatým medailistou.

Zdroje:athlonsports.com, Freepik

Podobné články