Vizualizační meditace: Co to je?

Foto: Unsplash

Vizualizační meditace: Co to je?

Vizualizační meditace

Každý si někdy v duchu odříkal nějakou verzi citátu "Život je cesta, ne cíl". V dnešní společnosti, která je neustále v pohybu, se toto myšlení může na cestě ztratit. Mnozí z nás se zamotají do sítí stresu a úzkosti, ztráty soustředění a bezesných nocí. I když sladit se více s naším tělem a myslí není snadné, meditace nám může pomoci - a techniky, jako je vizualizace, nám mohou pomoci dosáhnout prospěchu pro zdraví a pohodu, o který usilujeme.

Co je to vizualizace?

Vizualizace sama o sobě spočívá v tom, že si v mysli představíte výsledek něčeho ještě předtím, než se to stane, ať už jde o úkol nebo příležitost, která je před námi - například vystoupit na pódium a promluvit před velkým publikem - nebo o sport, který se má hrát. Vizualizace získala popularitu v 80. letech 20. století, kdy Rusové začali tuto techniku používat, aby dosáhli vynikajících sportovních výsledků po olympijských hrách v roce 1984.

Dnes využívají vizualizaci jako součást své vítězné strategie také významní sportovci, například Michael Phelps. "Michael se několik měsíců před závodem dostává do stavu uvolnění. Dvě hodiny denně mentálně nacvičuje v bazénu. Vidí sám sebe, jak vyhrává. Cítí vůni vzduchu, chuť vody, slyší zvuky, vidí hodiny," řekl Phelpsův trenér olympijského plavání Bob Bowman v rozhovoru pro Forbes v roce 2016.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Vizualizace a vizualizační meditace nejsou zcela zaměnitelné. Spíše se občas prolínají a obě se spoléhají na vaši představivost. Chcete-li například dosáhnout úspěchu à la Phelps, budete používat čistou vizualizaci. Vaše mysl dělá těžkou práci a zároveň umožňuje tělu, aby se uvolnilo, a začne si představovat zážitek předtím, než začne jednat v reálném životě. To zmírňuje úzkost z výkonu díky známosti.

Při vizualizační meditaci naopak mozek používá stejnou mechaniku představivosti, ale místo toho se soustředí na obraz něčeho nebo někoho, co je vykouzleno jako objekt soustředění.

Co stojí za vědeckým fungováním vizualizace? Inu, mozek je fanouškem vizuálních podnětů. Během cvičení má vaše amygdala - drobná struktura v centru mozku zodpovědná za reakci "bojuj nebo uteč" - problém rozlišit mezi něčím, co se během vizualizační meditace pouze vidí, a něčím, co se skutečně děje v reálném čase.

Jedním z typů vizualizační meditace je meditace soucitu, tzv. láskyplná laskavost, při níž se soustředíte na jednu konkrétní osobu, kterou máte na mysli, nebo na několik osob, v závislosti na cvičení, a směřujete laskavost k sobě i k nim.

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

8 přínosů vizualizace

Od profesionálních sportovců a tanečníků až po obyčejné lidi - výzkumy ukazují, že vizualizace má vliv na fyzickou výkonnost za různých okolností. Ve studii Loyola Marymount University dokázali tanečníci zlepšit svou výšku skoku tím, že se dívali na obrázky a představovali si, že "celé jejich tělo je pružina". Jiná studie zaměřená na běžné lidi zjistila, že zatímco lidé, kteří chodili do posilovny, zvýšili svou svalovou sílu o 30 %, ti, kteří si své cvičení jednoduše vizualizovali, ji zvýšili o 13,5 % - tedy téměř o polovinu.

V konečném důsledku vaše tělo a mysl tvoří jeden celek a trénink mysli bude mít silný vliv na to, čeho vaše tělo může dosáhnout.

Přínosů vizualizace je nepřeberné množství, a ať už jste sportovec nebo umělec, který se snaží zlepšit svůj výkon, vedoucí pracovník, který překonává strach z veřejného vystupování, nebo obyčejný člověk, který se snaží dosáhnout svých cílů, vizualizace je účinným nástrojem pro všechny oblasti života a všechny typy cílů.

Zlepšení výkonu. Jak zmínil trenér Michaela Phelpse, vizualizace každého aspektu vítězné série (až do nejmenších detailů) pomohla zlatému olympijskému medailistovi opakovaně zvítězit.

Zvýšené soustředění. Vizualizace konkrétních detailů spojených s větším obrazem ve vaší mysli vyžaduje, abyste procvičili tyto mozkové svaly a soustředili se.

Snížení úrovně stresu a úzkosti. Bez ohledu na vaši profesi vám přehrávání všech výsledků velké události v hlavě ještě předtím, než k ní dojde ve skutečném životě, pomůže tuto událost lépe poznat a snížit úroveň stresu a úzkosti s ní spojenou.

Úleva od nespavosti. Představování si sebe sama ve stavu hluboké relaxace a ztrácení se v texturách, zvucích a vůních zmíněného místa vám pomůže dostat se do tohoto hlubokého stavu v reálném životě.

Zvýšení imunity. Vaše mysl a imunitní systém jsou propojeny. Vizualizací a udržováním se ve špičkové kondici prostřednictvím výživy, spánku a snížené hladiny stresu se váš imunitní systém posílí.

Zmírnění migrén a chronické bolesti. Vizualizace může pomoci transformovat mozek a vytvořit nové sítě (proces zvaný neuroplasticita). Praktikování této techniky může v mozku vytvořit nová spojení, která pomohou zmírnit migrény a chronickou bolest.

Snížení deprese. Představte si, jak jste překonali překážky deprese, jak se cítíte šťastní a zdraví. Když uvidíte svou sílu, která se odráží ve vizualizaci, získáte obrázek, ke kterému se můžete vrátit, když se vám nedaří.

Zvýšená sebedůvěra. Představa, že dosahujete cílů, kterých chcete dosáhnout, je činí hmatatelnějšími - a vy následně začnete věřit ve svou schopnost dosáhnout jich.

Pokud chcete vyzkoušet vizualizační meditaci, může být cvičení láskyplné laskavosti skvělým začátkem. Najděte si pohodlnou polohu a zavřete oči. Myslete na někoho, ke komu chováte pozitivní city a/nebo lásku. Představte si, že vám posílá lásku, a chvíli se v ní kochejte. Lásku si můžete představit jako jasné bílé světlo kolem své hrudi a srdce, které se rozrůstá po celém těle. Nyní si vyměňte role a představte si, jak posíláte lásku této osobě. Tuto lásku si můžete představit jako bílé světlo proudící z vašeho těla do druhé osoby. Snažte se co nejlépe si představit, že světlo k této osobě dorazí. Představte si, jak se tvář této osoby usmívá a jak se její postoj uvolňuje.

Po dokončení tohoto cvičení s osobou, ke které máte pozitivní vztah, můžete zkusit stejné cvičení, když budete myslet na známého, kterého příliš neznáte, a nakonec na osobu, ke které můžete mít náročné pocity.

Pokud se vám vizualizace nedaří, udělejte krok zpět a myslete na starého přítele nebo na místo, kam opravdu rádi chodíte. Přemýšlení o něčem nebo někom, koho máte rádi, je obraz, který vaše mysl přirozeně přijme, s detaily a vším všudy, bez většího úsilí. Vaše mysl se může zatoulat do jiných myšlenek, ale buďte k sobě trpěliví a lehce a jemně ji veďte zpět a vyhněte se sebeodsuzování.

Zdroje: headspace.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: