Co jste nevěděli o plavání?

Foto: Freepik

Co jste nevěděli o plavání?

Plavání jako cvičení je populární pro vývoj těla. Plavání se také vyučuje pro život zachraňující účely a používá se také jako terapie pro tělesně postižené.

1. Plavání je termín daný aktivitě, kdy lidé používají celé své tělo k pohybu vodními útvary. Jinými slovy, plavání manévruje lidským tělem vodou.

2. Plavání je jak soutěžní, tak rekreační činnost.

Přečtěte si také: Recenze eToro - Jsou vaše peníze v bezpečí?

3. Různé styly plavání (nebo způsoby manévrování lidského těla) se označují jako mrtvice. V současné době existují čtyři typy tahů nebo oficiální plavecké styly.

4. Jako techniku konkurenční plavci pohánějí svá těla proti vodě i vzduchu.

5. Plavání je relativně nepopulární. Více lidí není schopno plavat ani trochu než ti, kteří jsou schopni. Ještě menší je počet lidí, kteří dobře plavou. V současné době studie ukazují, že pouze přibližně 40% Američanů může plavat jen trochu a přibližně 4 miliardy po celém světě nemohou plavat.

6. Průměrný freediver může zadržet dech celkem přibližně 10 minut. To je mnohem delší, než průměrný zdravý a zdravý člověk může zadržet dech. Přesto tento průměr zdaleka nedosahuje Guinnessova světového rekordu 22 minut.

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

7. Šance, že se dostane na olympiádu, jsou velmi malé. Přibližně 2000 plavců se na olympiádu v daném čase pokusí. Ve skutečnosti to však udělá jen asi 50 z této částky.

8. Plavci se také potí! Vzhledem k povaze plavání (tj. být ve vodě) zapomínáme, že během této fyzické aktivity je stále vyvíjeno mnoho energie. V důsledku veškeré vynaložené energie se plavci při plavání potí, i když ponoření do vody to často maskují.

9. Dosud nejmladšímu soutěžnímu plavci na světě je teprve 10 let. Mladá dívka, Alzain Tareq, pochází z krásného národa Bahrajnu a v roce 2015 soutěžila na mistrovství světa proti dospělým a pozdním dospívajícím plavcům, kteří byli dvakrát starší.

10. Zatímco nejmladšímu závodnímu plavci na světě je 10 let, nejstarší plavec na světě (také žena) je ve 100 letech o 90 let starší. Ano, čtete to správně. Nejstarší plavkyní na světě je 100letá Japonská Mieko Nagaoka a v roce 2015 také vytvořila svůj rekord; stát se první stoletou a nejstarší ženou, která dokončila plavání ve volném stylu na 1500 metrů. Zajímavé je, že poprvé začala plavat v 80 letech, aby se zotavila ze zranění kolena.

11. Když už mluvíme o freestyle, jsou to čtyři oficiální plavecké tahy. Tyto tahy se skládají z freestyle, motýla, prsa a backstroke a používají se k vytvoření základu soutěžního plavání, protože závody jsou tvarovány kolem jednoho nebo kombinace těchto úderů. Prsa je nejstarší známou mrtvicí z těchto hlavních čtyř.

12. Prsa je nejstarší známý tah ze čtyř oficiálních plaveckých úderů, zatímco freestyle je nejrychlejší tah ze čtyř.

13. Plavání bylo sportem pouze pro muže až do roku 1912, kdy ženy mohly soutěžit. V tomto roce se Fanny Duracková, australská plavkyně, stala první ženou, která získala zlatou medaili v závodě na 100 metrů volný způsob. Poté, co se ženy začaly tohoto sportu účastnit, začaly dělat rekordní vlny.

14. Holení je tajnou zbraní plavce při hledání konkurenční výhody. Mnoho plavců holí nohy a hlavy, aby zvýšili svůj výkon ve vodě. Odstranění chloupků je populární způsob, jak nejen vypadat lépe v plavkách, ale také snížit odpor. Podle studií je oholená kůže citlivější na pocit vody a její tlak, což umožňuje plavcům provádět úpravy tam, kde je to možné, a v případě potřeby zlepšit svou techniku.

15. Plavání je perfektní cvičení. Plavání funguje téměř každý hlavní sval v těle "současně", na rozdíl od mnoha populárních sportů, jako je fotbal a baseball, které se zaměřují na zapojení konkrétních svalových skupin, aby se zapojily nebo hrály. Ano, přesně tak. Plavání používá více svalů než některé z vašich oblíbených sportů, což zcela ničí představu, že plavání je "skutečný sport".

16. Plavání jako cvičební aktivita zlepšuje vaše kardiovaskulární zdraví při spalování tuku a budování svalů.

17. Některé z prvních známých záznamů o plavání osob se datuje asi před 10 000 lety; tedy přibližně z roku 2500 př. n. l. v egyptských kresbách. Nejstarší záznamy byly nalezeny v obrazech z doby kamenné v Jeskyni plavců, které se datuje možná až do roku 2500 př. n. l.

18. Když už mluvíme o raných záznamech, nejstarší betonový bazén byl postaven v roce 1915 v Texasu. V roce 1956 byl založen americký Národní institut bazénů, aby pomohl stanovit bezpečnostní standardy pro bazény – což je role, kterou organizace plní dodnes. Prezident Gerald Ford v roce 1975 přidal do Bílého domu venkovní bazén.

19. Bylo prokázáno, že plavání pro fitness spaluje až o 40% více kalorií za hodinu než aerobní aktivity, jako je cyklistika, a o 30% více za hodinu než běh. To je do značné míry připisováno všem svalovým skupinám a orgánům (ano, plíce a srdce mají masivní podporu) jsou zapojeny najednou.

20. Benjamin Franklin vynalezl plavecké ploutve a ploutve jako plavecké pomůcky, které pomáhají zvýšit plavecký výkon pro nové a zprostředkující plavce. Profesionální plavci jsou naopak schopni napodobit účinek těchto pomůcek tím, že protáhne své lyžování až dolů.

21. Průměrný olympijský bazén pojme až 660 000 amerických galonů vody. Zde zvažované bazény jsou 50 m dlouhé, 25 m široké a 2 metry hluboké.

22. Gertrude Ederleová narozená na Manhattanu, New York, Usa, se stala první ženou v roce 1926, která přeplavala Lamanšský průliv.

23. Plavání je skvělý způsob, jak zlepšit astma vyvolané energickým cvičením. To je, protože plavání posiluje srdce a plíce.

24. Kromě snížení astmatu vyvolaného cvičením může pravidelné plavání také pomoci snížit zánět, stejně jako snížit stres a depresi.

25. Dana Vollmer z New Yorku, Spojené státy americké, bylo pouhých 12 let, když se v roce 2000 přihlásila na americké olympijské zkoušky. Přestože se nekvalifikovala, v roce 2001 se zúčastnila Her dobré vůle. Její matka měla vždy po ruce přenosný defibrilátor během Vollmerových závodů kvůli jejímu srdečnímu onemocnění. Odhodlaná Vollmer však dokázal, že to není nutné. Získala 5 zlatých olympijských medailí a 32 medailí z mezinárodních akcí. Vollmer má také 6 světových rekordů.

26. Plavání může pomoci zlepšit poruchy nálady a duševní zdraví. To je do značné míry způsobeno skutečností, že plavání může snížit nebo snížit stres a následně pomoci v boji s podmínkami, jako je deprese.

27. Plavání pomáhá zlepšit průtok krve do mozku a je považováno za terapeutické, meditativní a skvělé pro zvýšení zaměření a dalších mozkových funkcí, které mohou pomoci zlepšit paměť - dokonce i u lidí žijících s demencí.

28. Dvě světové války jsou ukazatelem evoluce v plavání. Například po první světové válce soutěžní plavání výrazně rostlo a plavky ve stylu "long=john" vychýlily z módy.

29. Mít bazény doma se stalo po druhé světové válce díky hollywoodským filmům a synchronizovanému plavání. Synchronizovaná plavecká hvězda Esther Williamsová se začala objevovat ve filmech, které učinily z představy, že by měl plavecký bazén doma, vhodnější úvahu pro mnohé. Dnes je základem mnoha luxusních domů.

30. První krytý bazén, známý jako St. George's Bath, byl otevřen veřejnosti v roce 1828.

31. Plavání je skvělé pro rehabilitaci a fyzioterapii. Existuje mnoho okolností, které mohou mít za následek, že se někdo nemůže účastnit tradičních tréninků. Jako možnost s nízkým dopadem se ukázalo, že plavání a další cvičení na vodní bázi (jako je vodní jogging) jsou účinné pro osoby zotavující se ze zranění, těhotné ženy a další osoby, které mohou mít fyzická omezení.

32. Soutěžní plavání je bolest. Mnoho závodních plavců zažívá bolesti ramen v důsledku účasti na sportu.

33. Mít neuvěřitelně flexibilní kotníky je skrytý talent, který vidíme u konkurenčních plavců. To znamená, že mnoho plavců (zejména závodních plavců) může ležet na zádech a namířit své paty do bodu, kdy se mohou dotknout země nohama, zatímco zůstávají v této poloze.

34. I když jsme možná zvyklí nosit a vidět "sotva tam" plavky módy v dnešní době, "kůže je v" realitě, ve které nyní žijeme, se stalo až v roce 1935 a 1946. V roce 1935 se v Americe nosila první sada plavek nahoře bez pro muže, zatímco první bikiny byly vynalezeny v roce 1946 v Paříži.

35. Plavání je často vnímáno jako sport spojený se šlechtou nebo určitou výsadou. Například pro japonské samuraje bylo plavání považováno za ušlechtilou dovednost.

36. Plavání debutovalo jako sportovní možnost na olympijských hrách v roce 1896. V té době a po více než deseti letech bylo plavání sportem pouze pro muže.

37. Jsme zvykl nyní na výletní lodě, které mají bazény zabudované. Tato funkce vznikla po spuštění Jadranu, který byl první lodí, která tuto funkci měla v roce 1906. Tato loď byla vypuštěna vedle Titaniku.

38. Země , stejně jako váš středoškolský plavecký trenér, si myslí, že bychom všichni měli plavat více; přibližně 71% zemského povrchu je pokryto vodou.

39. První prototyp brýlí byl vyroben z želvích mušlí.

40. V srpnu 2006 se chorvatský plavec Veljko Rogošić stal plavcem, který plaval nejdelší vzdálenost přes otevřené moře (bez ploutví) v historii. Ve svém historickém plavání, které bylo 50 hodin a 10 minut, Rogošić cestoval přes Jaderské moře z Grada do Riccione.

41. Když už mluvíme o historických plaváních, americký plavec Michael Phelps získal nejvíce medailí v historii olympijských her a vytvořil nejvíce světových rekordů všech dob. Phelps získal celkem 23 zlatých, 3 stříbrné a 2 bronzové olympijské medaile a vytvořil 39 světových rekordů. Po olympijských hrách v roce 2016 po hvězdných výkonech ukončil kariéru.

42. Švédka Sarah Sjöströmová a Maďarka Katinka Hosszúová si v ženském soutěžním plavání pohotově připisují nejvíce rekordů. V současné době drží Sjöström rekord v 50 metrů, 100 metrů, 200 metrů volný způsob, stejně jako motýlek na 50 a 100 metrů. Hosszúová v rekordním plavání je první ženou v jediné disciplíně, která vyhrála čtyři světové tituly za sebou.

43. Průměrný olympijský bazén je přibližně 2,56 stop hluboký, 82 stop široký a 164 stop dlouhý.

44. Celkový objem vody v typickém olympijském bazénu stačí na přibližně 9 400 koupelí.

45. V roce 1538 napsal švýcarsko-německý profesor Nikolaus Wynman nejstarší známou literaturu o rekreačním plavání. Jeho text, přeložený do angličtiny, se jmenoval Plavec Anežka: Dialog o umění plavání a radostného a příjemného čtení.

46. Čím blíže jste k hladině vodního útvaru, tím těžší je manévrovat.

47. Nejlepším materiálem (nebo tkaninou) pro plavání je polyester. Složení této tkaniny umožňuje tělu lépe se pohybovat vodou.

48. Stejně jako mnoho soutěžních sportů na světě se plavání vynořilo z Anglie. Soutěžní plavání se vyvinulo z Anglie 30. let 19.

49. Ačkoli se z Anglie vynořilo organizované, soutěžní plavání, první plavecké závody se konaly v Japonsku. Říká se, že tyto závody se datují do roku 36 př. n. l. (před Kristem).

50. Před rokem 1971, kdy byl uzavřen, byl bazén Fleishhacker v San Franciscu největším bazénem v USA. Celosvětově byl největší bazén, který byl kdy postaven, vyroben v Moskvě v Rusku, zatímco nejdelší bazén byl postaven v Casablance v Maroku . Bazén v Casablance pokrýval celkem 8,9 akrů a byl 480 metrů dlouhý a 75 metrů široký.

 

Zdroje: swimmingblog.com, Freepik

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: