Co je toxický vztah? 53 znaků, podle kterých poznáte lásku, která vám ubližuje

Foto: Unsplash

Co je toxický vztah? 53 znaků, podle kterých poznáte lásku, která vám ubližuje

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Je velmi snadné zůstat v toxickém vztahu, když si neuvědomujete, že v něm jste. Poznejte příznaky toxického vztahu a unikněte z něj.

Naneštěstí nežijeme v dokonalém světě. Ne vždy potkáme toho pravého člověka a ne vždy se k nám chová s úctou a péčí. Někdy se dobrý člověk může jednoduše chovat negativně, nebo možná prostě potkáme celkově vyloženě špatného člověka. Ať už je důvod jakýkoli, klíčové je rozpoznat toxický vztah a zjistit, co s ním dělat.

Ať už vás někdo využívá, manipuluje s vámi, ponižuje vás nebo vaše sebevědomí stahuje na dno, nezůstávejte u toho.

Toxický vztah může rozpoutat nevýslovné utrpení. To jsou rozhodně temné časy. Může se to stát i někomu jinému. Nepředpokládejte, že toxicitu někomu způsobují jen muži, mohou to být i ženy. Toxického chování jsme schopni všichni.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

To, co musíte udělat, je naučit se příznaky toxického vztahu předem. Pak můžete mít silnou hlavu dřív, než se život stane opravdu velmi obtížným.

V určitých chvílích je těžké přemýšlet o tom, co si zasloužíte a jak toho dosáhnout. Pokud něco, předpokládáte, že to je to nejlepší, co můžete dostat. To je na toxickém vztahu opravdu to nejsmutnější. Spokojíte se s tím.

Více než jen špatný vztah

Toxické vztahy nejsou jen špatné vztahy. Jsou terorizující a snižují naše sebevědomí. Takové vztahy útočí na naši důvěru a naději. Ovládají nás a manipulují s námi.

Toxický vztah je nezdravý, neuctivý a často může být časem i nebezpečný. Pro svou bezpečnost byste měli znát varovné příznaky toxického vztahu a pochopit, že pokud je spatříte, je čas odejít.

Toxické vztahy se nedají snadno napravit a vyřešit pomocí dárků, rozhovorů nebo dokonce terapie. Ve většině případů toxické vztahy končí výbuchem, který vás ovlivní po zbytek života.

Abyste se nenechali pohltit maskovaným zlem v toxickém vztahu, odhalte příznaky toxického vztahu včas, abyste se jim mohli za každou cenu vyhnout.

Co přesně je toxický vztah?

Je velmi těžké dát jednoznačnou nálepku tomu, co je toxický vztah. To proto, že zahrnuje několik různých typů chování.

Co můžeme s určitostí říci, je, že toxický vztah vás činí extrémně nešťastnými a způsobuje, že vám chybí sebeúcta a sebehodnocení.

Toxický vztah není zdravý. Není v rovnováze a znamená, že jedna osoba bude mít vždy moc nebo převahu nad druhou. Manipulace, lži, podvádění, moc, kontrola, žárlivost, nedostatek důvěry *s rozumem*, využívání, to všechno jsou taktiky, které se v toxickém vztahu objevují.

Neznamená to, že uvidíte každý jednotlivý typ chování, ale uvidíte některé nebo jen jeden až silný. Záleží však na tom, jak se při tom cítíte.

Zdravý vztah nezpůsobuje, že by druhý člověk většinu času, nebo dokonce pořád, pochyboval o sobě nebo se cítil špatně. Ve zdravém vztahu se navzájem povznášíme a stáváme se pro svého partnera roztleskávačem. V toxickém vztahu je tomu naopak.

Proč lidé zůstávají v toxických vztazích?"

Možná si při čtení tohoto článku říkáte, proč proboha někdo zůstává ve vztahu, který ho činí nešťastným. No, je to mnohem častější, než si možná myslíte.

Důvod? Manipulace. Bez znalosti příznaků toxického vztahu jste slepí k tomu, co se děje.

Manipulace nemusí být zjevná, může být velmi nenápadná. Ve většině případů proplouvá pod radarem a manipulovaná osoba si ani neuvědomuje, co se děje. Tehdy je to nejnebezpečnější.

Lidé mají také tendenci zůstávat v toxických vztazích, protože jsou zamilovaní a než uvidí pravou tvář svého partnera, jejich sebevědomí je staženo tak nízko, že se necítí schopni odejít.

Víte, vztah není toxický, aby byl na začátku. Je to samé srdíčko a růže. Všechno je nádherné. To je to, co lidi drží na místě. Vzpomínají na ty časy a myslí si, že když to bylo v pořádku tehdy, může to být v pořádku i teď.

Všichni se snažíme přehlížet negativní body a doufat v to nejlepší. To někdy znamená, že si nasadíme klapky na oči, nevšímáme si příznaků toxického vztahu a snažíme se přehlížet nedostatky.

Problém? Negativní chování není vada. Je to volba. To znamená, že váš partner si vybírá, že se k vám bude chovat negativně a toxicky. To není správné, nebo ano?

Nenápadné příznaky toxického vztahu, který vás láme zevnitř

Na toxických vztazích je tak snadné přehlédnout, že nebyly vždy tak špatné. Toxické vztahy začínají docela dobře, dokonce až příliš dobře na to, aby to byla pravda.

Protože většina toxických vztahů vám na začátku dávala naději, zůstáváme v nich tak, že se této naděje chytáme ze všech sil. Vymlouváme se na špatné chování, necháváme se cítit špatně, ztrácíme ve vztahu sami sebe, a to vše kvůli tomu záblesku naděje.

V toxickém vztahu se hromadí tolik manipulace a negativní energie jen proto, že si to nedokážeme přiznat. Pokud však dokážeme rozpoznat příznaky a nenecháme se zastřít láskou, můžeme z toho vyváznout s nedotčenou důstojností.

Víte, vždycky existují nějaká znamení. Jediný rozdíl je v tom, zda jim věnujete pozornost, nebo ne. A to se jen zhoršuje, pokud si nejste jisti, co je toxický vztah na prvním místě.

Nezáleží na tom, jak moc svého partnera milujete, mějte oči otevřené pro znamení. Pokud to neuděláte, riskujete, že ztratíte sami sebe. A jakmile se tam dostanete, návrat k vašemu normálnímu já není snadný.

Pokud si nejste jisti, co je toxický vztah nebo jak vypadá, dobře, zde jsou příznaky, které vám pomohou to zjistit.

Pamatujte, že ne všechny vztahy jsou zdravé, jakkoli bychom si to přáli.

1. Jaký je váš vztah? Pasivně-agresivní chování

Všichni jsme občas vinni pasivně-agresivním chováním. Není snadné otevřeně mluvit o svých pocitech a emocích. Pokud je však pasivně-agresivní chování jejich druhým jménem, je na čase se na váš vztah podívat znovu.

Nehovořit o svých pocitech je známkou nezralosti a může vést na nebezpečnou cestu.

2. Pravidelné záchvaty žárlivosti

Drobná žárlivost nemusí být nutně špatná. Bohužel hranice je velmi tenká a sociální média nám tvrdí, že nadměrná žárlivost je pozitivní vlastnost.

Pokud nemůžete vyjít z domu, aniž by na vás nezačal žárlit, nebo pokud vám v telefonu hledá usvědčující zprávu či fotku, je to jednoznačně toxické, nikoliv roztomilé!

3. Jaké jsou příčiny žárlivosti? Jde jim jen o hru na obviňování

Hru na obviňování možná až příliš dobře znáte. Pokud váš partner nikdy nepřevezme odpovědnost za své činy a všechno svádí na vás, je to toxicita v té nejlepší podobě.

Nikdo není dokonalý, takže nikdy nevěřte, že za všechno můžete vy a že oni jsou vždy a za všechno svobodní.

4. Jsou skvělí ve vyhýbání se

V podstatě tolerujete přítomnost toho druhého, což je vzhledem k tomu, že jste ve vztahu, dost pošahané. Co se stane, když se vezmete? Nebudete s partnerem trávit čas?

Vyhýbání se je první známkou toho, že se vztah vyčerpal a pevně patří do kategorie toxických.

5. Jaké jsou vaše problémy? Prostě se necítíte sami sebou

Nemůžete dělat vtipy, které byste normálně dělali, nebo se dívat na televizi, aniž byste měli pocit, že děláte něco špatně. A vy neděláte nic špatně, jste sami sebou.

Ale pokud si váš partner neváží toho, kým jste, bude se vás snažit změnit. A to se právě děje, pokud se tak pravidelně cítíte.

6. Hádky jsou neustálou záležitostí

Je normální, že páry mají neshody. Nemyslete si, že když se hádáte, jste v toxickém vztahu.

Je však rozdíl mezi hádkou a komunikací a přímým křikem bez jakéhokoli řešení. Pokud na vás jen křičí, nikam to nevede.

7. Ve vzduchu se vznášejí negativní vibrace

Lidé podceňují sílu energie. Každý živočich na této zemi je tvořen energií. Pokud se v blízkosti svého partnera neustále cítíte nepříjemně nebo úzkostně, má to svůj důvod.

Reagujete na energii, kterou vydává. Negativní energie vás emočně vyčerpává a rozkládá.

8. Jen vy je děláte šťastnými, nikdy nejde o vaše štěstí

Když jste se svým partnerem, nezáleží mu na vašem štěstí. Místo toho trávíte většinu času tím, že se jim snažíte udělat radost.

Jíte, co chtějí, děláte, co chtějí; jste v podstatě jejich osobním otrokem. Neptají se vás, jaký jste měli den nebo co byste rádi dělali.

9. Nemůžete růst jako osoba

Když někdo ve vztahu roste, je to pozitivní věc. Chcete, aby váš partner rostl a rozvíjel se, a vy chcete dělat totéž.

Pokud chcete víc, ale vašemu partnerovi se věci líbí tak, jak jsou, no, to není dobré. Brání vám v dosažení vašich životních cílů, protože se nechce rozvíjet.

Je normální, že se občas trochu obávají změn, ale pokud se zakopávají a odmítají se vyvíjet, je to problém.

10. Víte, že se vám to nelíbí? Nemáte chuť o vztah bojovat

Když se dva lidé milují, udělají vše pro to, aby vše fungovalo. Budou za vztah bojovat, jak jen to půjde.

Ale u vás vám na tom už dávno přestalo záležet a vašemu partnerovi také. Máte pocit, že to nemá smysl - vztah nikam nevede.

11. Buďte upřímní, prostě nejste šťastní

Kdy jste se naposledy s partnerem smáli? Kdy jste se po jeho boku naposledy cítili skutečně šťastní? Poznáte, že jste v toxickém vztahu, protože už nebudete šťastní. Něco uvnitř vás vám z nějakého důvodu říká, abyste šli dál.

12. Jaké jsou vaše důvody? Drama nikdy nekončí

Ale ve skutečnosti nikdy nekončí. Každý den je v jejich životě něco špatně a obvykle se to točí kolem něčeho, co jste udělali špatně, i když jste neudělali nic! Žijí pro drama, protože je to rozptyluje od jejich vlastních selhání.

13. Nikdy nemůžete udělat nic správně

Aspoň v jejich očích. Všechno, co děláte, je provázeno kritikou a spoustou kritiky.

Na konci dne se cítíte jako naprostý neúspěšný a nehodný jejich lásky. Ale to není pravda. Nejsou hodni vaší lásky a náklonnosti, protože si jí neváží.

14. Víte, že se vám to nelíbí? Cítíte se jako nejhorší verze sebe sama

Když jste s někým, koho milujete, obvykle ve vás probouzí to nejlepší. A právě tehdy poznáte, že jste s tím pravým.

Jestliže se z vás ale stává někdo, koho nepoznáváte, měli byste se nad svým vztahem pořádně zamyslet. Je to opravdu někdo, s kým chcete být?

15. Jaký je váš vztah k vám? Vaši přátelé a rodina je nemají rádi

Víme, že nechcete, aby lidé neměli rádi někoho, s kým jste se rozhodli být, ale někdy mají vaši přátelé a rodina pravdu.

Pokud vám řeknou, že jste se změnili a váš partner je toxický, poslechněte je. Vaši přátelé a rodina vás mají rádi a chtějí pro vás to nejlepší.

16. Uvízli v minulosti

Namísto toho, aby s vámi mysleli na budoucnost, neustále vám připomínají minulost.

"Ty hezké časy, které jste prožili," zní z jejich úst často a nutí vás to přemýšlet, zda si vztah užívají i nyní. Ale není tomu tak, jsou zaseknutí v minulosti.

17. Vyhýbáte se říct, co cítíte

Máte svůj názor, ale bojíte se ho říct. Možná je váš partner agresivní, když nesdílíte stejný názor jako on, nebo ignoruje, co máte na srdci.

Prostě přestanete říkat, co máte na srdci, abyste se vyhnuli konfliktu.

18. Víte, že se vám něco nelíbí? Nemůžete si vzpomenout, kdy jste se naposledy cítili spokojení

Když jste ve společnosti svého partnera, měli byste se cítit spokojení. S touto osobou se však cítíte špatně. Probouzíte se s pocitem prázdnoty, do postele chodíte s pocitem, že vás nikdo nemiluje. Tato osoba vám nedává nic pozitivního. A to je pro vás toxické.

19. Víte, co je pro vás toxické? Ve vztahu chybí investice

Nemluvíme o finančních investicích. Lidé mohou být ve zdravém vztahu, aniž by za sebe například utráceli mnoho peněz. To, o čem mluvíme, je citová investice.

Váš partner neinvestuje do vztahu emocionálně. Nesnaží se s vámi trávit čas, nesvěřuje se vám; projevuje jen velmi málo úsilí vůči vztahu.

20. Máte pocit, že všechno je past

Když mluvíte se svým partnerem, máte pocit, že si musíte dávat pozor na všechno, co říkáte. Pokud vám každá otázka, kterou vám položí, připadá, jako byste byli zkoušeni a musíte říct správnou odpověď, je to jedno z nejjasnějších znamení, že jste v toxickém vztahu.

Jestliže se nedokážete v blízkosti svého partnera uvolnit a být k němu upřímní, jedná se o velký problém.

21. Pokud se vám nedaří být s partnerem upřímní, je to pro vás velký problém. Problémy se nikdy nevyřeší

Pokud dojde k hádce, nejste schopni si sednout a promluvit si o pocitech toho druhého. Místo skutečného řešení váš partner situaci zakryje drastickou změnou nálady a snaží se vám koupit něco hezkého nebo vás někam vzít. To není jeho soucit "> laskavost , ale známka toxického vztahu.

22. Vztahy jsou pro vás velmi nepříjemné. Vztah vám sedí na ramenou

Ve zdravých vztazích dvojice spolupracuje a dává do vztahu stejně. V případě vašeho vztahu však vše spočívá na vašich bedrech.

Musíte do něj dávat všechno, zatímco váš partner sedí v pozadí a chladne. Důležitější je pocit, že cokoli uděláte, nestačí - a to proto, že to nikdy stačit nebude.

23. Přistihnete je při mnoha lžích

Kdy tohle všechno skončí? Už vás nebaví být v takovém vztahu? Ke všemu vám váš partner lže.

Přistihli jste ho při mnoha lžích, a přesto to nekončí. Vaše důvěra byla narušena. Jakmile je důvěra jednou narušena, trvá velmi dlouho a vašemu partnerovi zabere hodně úsilí, než ji obnoví. A to se prostě neděje. V podstatě se nejedná o nic jiného než o toxický vztah.

24. Jaký je váš vztah? Zapomněli jste, jak říkat "ne"

Nikdy nedokážete říct ne. A ve zdravém vztahu je "ne" důležité slovo. Ve vztahu je vždy zapotřebí kompromisu; nemůžete vždy dělat to, co chce váš partner.

V tomto vztahu je však "ne" vnímáno jako negativní slovo a útok na partnera.

25. Neexistuje žádná citová odpovědnost

Důvodem, proč nikdy nevyřešíte žádný konflikt, je to, že neexistuje žádná citová odpovědnost. Dotyčný není schopen přijmout odpovědnost za své činy a hledá způsob, jak na vás ukázat prstem. To je vysoce toxické, protože všechno je a vždycky bude vaše vina.

26. Víte, co je pro vás důležité? Je tu karta hodnocení

O bože, karta hodnocení vztahů. Ve vztahu může být partner, který si vede skóre, vyčerpávající. Když se dostanete do sporu, neustále vytahuje věci z minulosti a všechno hází na jednu hromadu proti vám.

Váš partner by to neměl dělat. Vytahování minulosti neustále v něm pouze buduje zášť.

27. Nemáte žádné soukromí

Každý potřebuje určitou míru soukromí. Váš partner nepotřebuje vědět o každém vašem rozhovoru s přáteli a o čem jste se bavili. Také nemusí vědět o každém vašem kroku z domu.

Ale váš toxický partner kontroluje všechny vaše účtenky, prohledává váš telefon a ujišťuje se, že ví přesně, kde se právě nacházíte.

28. Víte, co se děje? Jste vynecháni z důležitých rozhodnutí

To je jeden z hlavních příznaků toxického vztahu. Při přijímání velkého rozhodnutí si páry obvykle sednou a společně si o něm promluví.

Ale váš partner se s vámi neporadí. Rozhoduje se bez vašeho vědomí a nikdy se vás neptá na váš názor nebo myšlenky. Nevnímá vás jako někoho rovnocenného nebo někoho, koho by si vážil.

29. Kontrolující chování

Pokud se podíváte na někoho opačného pohlaví nebo mluvíte s někým, koho znáte na ulici, váš partner se na vás vrhne ve vzteku a snaží se kontrolovat vaše chování.

Kontrola může mít mnoho podob, například prohledávání vašeho telefonu, zákaz setkávání s danou osobou atd. Zatímco tato kontrola probíhá, vymlouvá se na to, že žárlí a že vás miluje. Je to prostě ovládání a znamená to, že jste v toxickém vztahu.

30. Dochází ke zneužívání

Pokud dochází k jakémukoli zneužívání, jedná se o toxický vztah. Neexistuje žádný způsob, jak to obejít. Nebyl to jen "špatný den" nebo něco, co "sis zasloužil". Pro zneužívající chování neexistuje žádná omluva.

Víme, že toho člověka milujete, a je těžké přijmout, že vás zneužívá někdo, kdo vás miluje. Ale pokud se to děje, je to zneužívání a jste ve vysoce toxickém vztahu.

31. Cítíte se neustále unavení

Po narození štěněte nebo novorozence byste se měli cítit vyčerpaní, ale ve vztahu ne. Šťastný a zdravý vztah by vás neměl zanechávat s pocitem emocionálního nebo fyzického vyčerpání.

Pokud se po boku svého partnera cítíte spíše unavení než plní energie, je to známka toxického vztahu.

32. Cítíte se zahanbeni

Toxické vztahy kontrolují vaše jednání. Přistihnete se, že děláte věci, o kterých jste si mysleli, že byste je neudělali ani za milion let. Tyto věci vám mohou způsobit, že se budete cítit opravdu špatně.

Můžete se za své činy stydět natolik, že vaše sebevědomí dostane velký zásah. Už se nebudete považovat za silné, protože jste dovolili, aby tento vztah ovládl vaše jednání.

33. V případě, že se vám něco nelíbí, můžete se obrátit na někoho jiného. Jste-li k sobě upřímní, nevěříte jim

Pokud svému partnerovi nedůvěřujete, je téměř nemožné se z toho dostat zpět a naopak. Jistě, někteří lidé prostě žárlí nebo mají problémy s důvěrou, ale na tom se dá za správných okolností pracovat.

Ale za nesprávných okolností se problémy s důvěrou a žárlivost mohou extrémně rychle změnit v toxické. Pokud má váš partner pocit, že může rozhodovat o tom, co si oblékáte, s kým se stýkáte, kam chodíte nebo s kým mluvíte, což není milé, ochranitelské nebo starostlivé, je to toxické a ovládající.

34. Víte, co se děje? Nejste upřímní ke svým přátelům

To je hlavní známka toxického vztahu. Může se stát, že od blouznění před přáteli o vašem vztahu přejdete ke stížnostem a pak mlčíte nebo dokonce lžete.

Víte, co vám řeknou, a nechcete to slyšet. Místo toho tedy mlčíte a předstíráte, že je vše v pořádku. Nenechte se však zmást, protože vaši přátelé vás znají lépe, než si myslíte.

35. Dochází k manipulaci

Toto znamení je těžké odhalit, protože vás samo o sobě ovládá, aniž byste o tom věděli. Při manipulaci si toho málokdy všimnete, protože osoba, která s vámi manipuluje, je v tom velmi dobrá.

Pokud se ohlédnete za svými činy a přemýšlíte, proč jste to udělali nebo jak jste to udělali, jste manipulováni.

Podívejte se na některé věci, které se staly ve vašem vztahu. Co byste řekli, kdyby vám přítel řekl, že se to stalo v jeho vztahu? To je dobrá otázka k zamyšlení.

36. Jaký je váš vztah? Máte pocit, že kvůli nim musíte zrušit jiné plány

Jistě, pokud váš partner potřebuje odvézt do nemocnice, zrušte dámskou jízdu, ale kromě toho byste neměli mít pocit, že musíte svého partnera upřednostňovat. Nikdy byste se neměli cítit provinile za to, že si děláte plány s přáteli, rodinou nebo sami.

Pokud váš vztah ničí nebo mění vaše ostatní přátelství, je něco špatně.

37. Jaké jsou vaše plány? Stále čekáš

Ve zdravém vztahu panuje vzájemný respekt a rovnováha. Oba byste měli dávat i přijímat. Měli byste si na sebe udělat čas. Udělá si na vás partner čas jen tehdy, když se mu to hodí?

Pokud máte pocit, že stále čekáte, až vám zavolá, napíše zprávu nebo se uvidíte, je situace nevyvážená. To je ještě horší, když očekávají, že na jejich příkaz všeho necháte. To není vztah, to je romantické otroctví.

38. Cítíte se vyděšeni

Všichni se ve vztahu bojíme jeho konce. A to je normální. Ale pokud se bojíte reakce partnera na to, že přijdete pozdě, spálíte večeři, řeknete o svém vztahu kamarádovi nebo na cokoli jiného, je to zcela toxické.

Nikdy byste neměli cítit strach z partnera z jakéhokoli důvodu. Jistě, všichni jsme nervózní, ale strach a nervy nejsou totéž. Ve zdravém vztahu byste se měli cítit bezpečně. Pokud se se svým partnerem necítíte bezpečně po psychické, emocionální ani fyzické stránce: okamžitě odejděte.

39. Jaké jsou vaše pocity? Neexistuje respekt

Vztah bez respektu nikdy nebude fungovat. Úcta je náš vzájemný respekt k pocitům, myšlenkám a lidskosti toho druhého. Bez úcty se stáváme vůči sobě nelidskými a toxickými.

Pokud váš vztah přesahuje rámec průměrné hádky a dostává se na území, které je byť jen vzdáleně neuctivé, není to vztah, ve kterém chcete být.

Neexistuje žádná omluva pro to, aby vás váš partner nerespektoval. I během těch nejhorších hádek by měl mít respekt vždy své místo.

40. Jste naštvaní oba

Hlavním znakem toxického vztahu jsou neustálé hádky. Občasný hněv je pro vztah normální, ale neustálý hněv vede ke vzteku, neštěstí a lítosti.

Hněv by neměl být hlavním faktorem, který přispívá k vašemu vztahu. Pokud ano, je toxický pro vaše zdraví, a to jak psychické, tak fyzické.

41. V případě, že se hádáte, je to pro vás toxické. Vyhýbáte se jim, když je nejvíce potřebujete

Vztahy jsou tu od toho, abyste je milovali a podporovali. Pokud však nemůžete jít za svým partnerem v nouzi, proč ve vztahu být?

Pokud víte, že se vám nedostane podpory, které by se vám mělo dostat, je to jeden z hlavních příznaků toxického vztahu od samého počátku.

42. Užíváte si čas mimo ně

Být svobodný může být nejlepším obdobím vašeho života. Dozvíte se toho o sobě tolik a užijete si svobodu jako nic jiného. Pokud si často užíváte čas strávený o samotě a vzpomínáte na dobu, kdy jste byli svobodní, je to dost velká červená vlajka.

Toxický vztah za to nikdy nestojí, ať už z jakéhokoli důvodu. Žádný pocit viny, nedostatek sebedůvěry nebo strach ze samoty nestojí za to, abyste zůstávali s někým, kdo vám ubližuje.

43. Máte pocit, že se musíte změnit

V porovnání s ostatními příznaky toxického vztahu se to může zdát jako drobnost, ale může vás to sžírat, až se úplně ztratíte. Vztah by vám měl umožnit, abyste se cítili dobře s tím, kým jste.

Pokud se bojíte, že vás partner nebude mít rád takového, jaký jste, nebo vás bude odsuzovat za to, že jste, není to zdravé. To je zcela toxické a může to vést k mnoha problémům, které mohou prosakovat do zbytku vašeho života.

44. Jste v jejich blízkosti podráždění

Pokud vejdete do místnosti a jste v podstatě okamžitě podráždění jen proto, že tam jsou, je to špatné znamení. Vaše energie se stává toxickou a škodlivou už jen tím, že jste v jejich blízkosti. To je obrovské znamení, že z tohoto toxického vztahu musíte odejít.

45. Urážejí vás

Urážky jsou samozřejmě špatné. Rozčilují vás a výrazně snižují vaše sebevědomí. Ještě horší jsou od někoho, kdo tvrdí, že mu na vás záleží. Pokud vás neustále shazují, je to jeden ze znaků toxického vztahu a je na čase odejít.

46. Urážejí vás? Kvůli nim si připadáte hloupě

To je opravdu, ale opravdu špatné znamení, že jste v toxickém vztahu. Povýšené komentáře a poznámky byste nikdy neměli tolerovat.

Jak poznat, zda je váš vztah toxický, spočívá v tom, že dokážete udělat krok zpět a zeptat se, jak byste reagovali, kdyby tuto poznámku pronesl váš přítel. Pokud je to špatně, pak víte, že je čas to ukončit.

47. Dělají si legraci z vašich koníčků a zájmů

Tyto věci pro vás hodně znamenají. Jsou pro vás vlastně vším. Pokud je váš partner nepovažuje za důležité a ve skutečnosti si z vás kvůli nim dělá legraci, je čas se odrazit. Nejsou pro vás dobří.

48. Vždyť to jsou právě ti, kteří vás podporují. Nepodporují vaše cíle

Jaký smysl má být s někým, kdo nikdy nechce vidět váš úspěch? Pokud vám nefandí a nepodporuje vaše cíle, jedná se o toxický vztah.

Nemusí se vám snažit aktivně bránit v jejich dosažení, ale nepodporovat vás může být stejně škodlivé.

49. Jaký je váš vztah k vám? Netrávíte spolu intimní čas

Myslím tím, že nikdy nechodíte na rande nebo si neužíváte společnosti toho druhého. S největší pravděpodobností sedíte na opačných koncích pohovky, zatímco scrollujete na telefonu nebo sledujete film.

To není kvalitně strávený čas. Důvodem je pravděpodobně to, že víte, že se nakonec pohádáte, pokud spolu budete trávit příliš mnoho času.

50. Vždy se navzájem z něčeho obviňujete

Dalším způsobem, jak zjistit, zda je váš vztah toxický, je, že hrajete hru na obviňování. Ukazování prstem jeden na druhého za každý drobný problém ve vašem vztahu nikomu nepomůže. Musíte si sednout a promluvit si o tom. Pokud spolu nedokážete efektivně komunikovat, váš vztah se daleko nedostane.

51. Jaké jsou vaše problémy? Cítíte potřebu se jim občas vyhnout

To by se nikdy nemělo stát. Nikdy, ale opravdu nikdy byste neměli mít pocit, že se chcete svému partnerovi vyhýbat. Měli by vám zlepšit život. Měli byste chtít být neustále v jejich blízkosti. Pokud tomu tak není, pak je to pravděpodobně proto, že vás rozčilují a vyvolávají ve vás negativní pocity.

52. Víte, co je pro vás důležité? Neděláte jeden pro druhého hezké věci

Oběma si musíte neustále dávat najevo, jak moc vám na sobě záleží.

Když to přestanete dělat, začne se ve vás hromadit nelibost. Tato toxická emoce může i ten nejzdravější vztah změnit v něco hrozného a nezdravého.

53. Nevíte, proč jste spolu

Pokud se ptáte, proč s někým vůbec jste, pak byste s ním pravděpodobně neměli být. Mít vztah tak toxický, že ani nechápete, proč máte toho druhého rádi, není zdravé ani pro jednoho z vás.

Odejdi hned, než se věci zhorší natolik, že je nedokážeš napravit kvůli sobě.

Jestliže jste v toxickém vztahu, co byste měli dělat?"

Takže teď už víte, co je toxický vztah, a znáte jeho příznaky, co byste měli dělat, pokud si myslíte, že v něm jste? Měli byste se snažit o věcech mluvit a doufat, že se dočkáte změny? Myslíte si, že byste měli zůstat a čekat, co se stane? Nebo byste měli odejít?

V konečném důsledku znáte svůj vztah lépe než my. Ale nikdy byste neměli zůstávat a usadit se ve vztahu, který je zjevně toxický, nebo dokonce nezjevně. Opravdu se zamyslete nad tím, jak se cítíte a co chcete.

Myslíte si, že si zasloužíte cítit se takhle? Proč si nezasloužíte být tak šťastní jako lidé kolem vás nebo jako ti, které vidíte v televizi? *Ačkoli nezapomeňte, že spousta z nich není skutečná!*.

Mohli byste si zkusit s partnerem sednout a vysvětlit mu, jak se cítíte. Může to být jednoduše tak, že sklouzl do určitého vzorce a vy jste přestali komunikovat. Pak uvidíte, jak se věci vyvinou.

Pokud se nic nezmění, musíte opravdu uvažovat o tom, že vztah je prostě toxický a prohnilý. V takovém případě musíte mávnout rukou na rozloučenou a odejít. Čeká vás mnohem lepší budoucnost.

Co si myslíte po přečtení těchto příznaků? Dokážete odpovědět na otázku, co je toxický vztah? Pokud máte pocit, že v takovém vztahu jste, je na čase, abyste udělali změnu.

Zdroje: lovepanky.com, Unsplash