20 příznaků, že je čas vzdát se vztahu

Foto: Unsplash

20 příznaků, že je čas vzdát se vztahu

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Vědět, kdy vztah vzdát, je zásadní rozhodnutí. Ale víte, kdy se držet a kdy se pustit?

Lidé se mění. Mění se pocity. Možná se oheň touhy nyní změnil v popel a vy nevíte, co dělat. Vztahy nejsou dokonalé, ale přijde okamžik, kdy byste měli vědět, kdy se vztahu vzdát. I když si přejeme, aby naše vztahy trvaly celý život, láska tak prostě nefunguje.

Někdy si ještě více ublížíte tím, že vztah udržujete a snažíte se ho napravit. A tak vám zbývá jen jedna volba, ta nejtěžší ze všech - nechat je jít.

Proč se lidé rozhodují vzdát se vztahů?

Chceme si říkat, že je budeme milovat navždy, i když to není realita života. Bez ohledu na to, jak moc bojujeme za to, aby věci fungovaly, je to zbytečné, pokud jste v tomto boji sami. Lidé to vzdávají z nejrůznějších důvodů a ne vždy je to kvůli nevěře, zradě nebo něčemu stejně závažnému.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Některé vztahy končí kvůli nevyváženosti úsilí, nedostatku důvěry, respektu, neslučitelnosti nebo když se oba lidé odcizí. Vztahy jsou tvrdá práce a ne vždy máme to štěstí, že najdeme někoho, kdo se s námi pustí do života.

Když se někdo rozhodne to vzdát, je to často proto, že špatné převáží nad dobrým a on začne ve vztah ztrácet naději. Možná vztah tak dlouho tolerovali a jednoho dne se nakonec probudí a ztratí trpělivost.

20 znaků, podle kterých poznáte, kdy vztah vzdát

Pokud si nejste jisti, zda máte ve vztahu zůstat a bojovat o něj, nebo se rozhodnout jít dál, tyto znaky vám pomohou zjistit, co máte dělat.

1. Když se stále ohlížíte zpět

Dobrým znamením zdravého vztahu je vaše schopnost žít přítomností bez výčitek z minulosti nebo strachu z budoucnosti. Pokud se však cítíte svázáni minulostí natolik, že se nemůžete pohnout dál, je to červený signál.

Jedním z jasných znamení, že je čas vztah vzdát, je, když se díváte zpět, místo abyste se dívali dopředu.

2. Když je to více bolesti než blaženosti

Vztah není dokonalý a nikdy nebude. Ale jedním z ukazatelů, kdy se vztahu vzdát, je, když bolest převažuje nad blahem. Bez ohledu na to, jak moc se snažíte být šťastní nebo přinášet do vztahu štěstí, bolest je stále významnější.

Pokud vás váš vztah zanechává více nešťastnými než šťastnými, pak je něco špatně. To je jasná červená vlajka, zvláště když se cítíte nešťastní již delší dobu.

3. Když je tam vždycky nějaká podmínka

Láska by měla být svobodná a bezpodmínečná. Pokud se přistihnete, že se usilovně snažíte získat jen partnerův souhlas, náklonnost, lásku a věrnost, je to špatný vztah. Láska je to nejčistší a nejzdravější, co můžeme cítit, protože přichází bez podmínek.

Pokud se tedy jeden z vás snaží ze všech sil změnit toho druhého nebo na něj vyvíjí nátlak, není to láska - alespoň už ne.

4. Víte, co je to láska? Když musíte přesvědčovat sami sebe

Když se každý den probouzíte a snažíte si na tvář nalepit úsměv a přesvědčit sami sebe, že máte úžasný vztah, je to problém. Nebo se snažíte přesvědčit sami sebe, že váš partner je skvělý. Obelháváte tím jen sami sebe. To je ta část lásky, která by měla přijít přirozeně.

Ano, láska je spíše volba než pocit, ale neměli byste se do pocitu štěstí a lásky nutit. Pokud si tedy musíte dokazovat, že je milujete, je to jedno ze znamení, že je čas vztah vzdát.

5. Jaké jsou vaše problémy? Když existuje nevyřešený konflikt a zášť

Možná se nehádáte správně, nekomunikujete pozitivně a neřešíte věci ve vašem vztahu konstruktivně a dospěle. V důsledku toho dochází často ke konfliktům. Nebo ještě hůře, konflikty neřešíte vůbec.

Možná se váš partner bojí konfrontace, takže nakonec žádný konflikt ve vašem vztahu nevyřešíte.

Ale stejně jako vás potlačované emoce zlomí, nevyřešené problémy zničí váš vztah. Pokud tedy přemýšlíte, kdy vztah vzdát, je to jedno ze znamení, které je třeba sledovat.

6. Když to nikam nevede

Když vztah stagnuje, je odsouzen ke dnu. Pokud stále bojujete se stejnými problémy i poté, co jste je již řešili, něco se musí vzdát. Nebo se váš vztah na delší dobu zasekl v jedné fázi a nikam se neposouvá.

Přestože se bojíme změny, zároveň tento prvek změny potřebujeme, zejména ve vztazích. Pokud se tedy cítíte ve vztahu zaseknutí a máte pocit, že už nějakou dobu, je to jedno ze znamení, že je čas se vztahu vzdát.

7. Když se nikam neposouváte

Zdravý, pozitivní vztah vám oběma umožňuje v mnoha ohledech osobnostně růst. Pokud však máte pocit, že ve vztahu taháte za kratší konec a cítíte se utlačováni, zvažte svou roli ve vztahu. Pokud nerostete ani se pozitivně neměníte, pak byste měli znovu zvážit, zda váš vztah stojí za to, abyste o něj bojovali.

Vztah je především o růstu, a právě proto je uvíznutí v jednom z nejhorších pocitů na světě. Musíte mít svobodu nejen být sami sebou, ale také žít a růst, jak se vám zlíbí.

8. Vždycky je to tak. Když se víc hádáte, než mluvíte

Neshody a hádky jsou ve vztazích nevyhnutelné. Ve skutečnosti je považujte za kameny úrazu, které vám umožní vyjít z nich jako pár silnější a lepší. Pokud jsou však hádky to jediné, co potřebujete, vyčerpá vás to a odčerpá každou unci vaší energie, dokud vám nezbude nic, s čím byste mohli bojovat.

Neustálé hádky jsou také jedním z faktorů, které vedou k toxickým vztahům, takže to nikdy není dobré znamení, abyste s někým zůstali. Hádky a spory jsou sice normální, ale to neznamená, že by to mělo být vše, co děláte.

Zdravý vztah potřebuje správnou a pozitivní komunikaci, aby se mu dařilo a vydržel. Pokud to neděláte, pak sbohem.

9. Jaké jsou vaše vztahy? Když jste prostě tak jiní

Říká se, že protiklady se přitahují, ale jen do určité míry. Aby vztah fungoval, musíte mít alespoň zdánlivě podobné hodnoty, názory a priority. Jinak vždycky skončíte u střetu a cpaní svých přesvědčení do chřtánu.

Nikdy si nechceme připustit, že mít protichůdná přesvědčení není v pořádku, dokud si sami nevyzkoušíme, jaké to je. Nejčastěji jeden z vás nakonec kvůli vztahu udělá kompromis a bude se hnát za svým. Tehdy poznáte, že vztah je v koncích.

10. Jakmile se vztah rozpadne, je třeba ho ukončit. Když nejste citově na stejné vlně

Možná jste vztahu oddáni více než váš partner nebo naopak. Chcete od vztahu něco víc, než je vám partner ochoten dát? Emocionální intimita je stejně důležitá jako intimita fyzická, takže její důležitost nesmíte podceňovat.

Jestliže nejste nikdy na stejné vlně po emocionální stránce, naznačuje to, kdy se vztahu vzdát. Zůstávat s partnerem a očekávat, že se věci zlepší nebo budou jiné nebo že se váš partner bude chtít konečně posunout na další úroveň, nefunguje. Nakonec jste zklamaní.

Zásadně ho milujete jen pro možnost, že jednou uspokojí vaše potřeby. Ale co když ten den nikdy nepřijde? Nemůžete čekat věčně a ani byste neměli.

11. Když ti na tom nezáleží

Protikladem lásky není nenávist. Opakem lásky je lhostejnost. Pokud jste se svým partnerem již delší dobu a zjistíte, že je vám lhostejný, pak opravdu nemá smysl být spolu. Je to důvod, který vám láme srdce, ale stává se to.

Pokud vám na partnerovi nebo na vztahu jako celku přestane záležet, je to jedno ze znamení, že je čas vztah vzdát.

12. Ztrácíte úctu k sobě. Když ztrácíte sebeúctu

Vztah potřebuje základ nejen v lásce, ale také v úctě. Kromě vzájemné úcty byste oba měli mít také zdravou míru sebeúcty.

Pokud ve vás partner nějakým způsobem probouzí tu nejhorší stránku a vy kvůli němu zcela ztrácíte úctu sami k sobě, není to vztah, ve kterém byste měli dále setrvávat. Ne, když tou největší obětí jste vy sami.

Důvěřujte nám, zachovejte si veškerou sebeúctu, která vám ještě zbyla, a prostě odejděte.

13. Když není sex

Sex je a vždy bude důležitou součástí romantického vztahu. Nezáleží na tom, jestli do toho zrovna nejdete jako zajíčci, ale pokud vás partner přestane sexuálně přitahovat, pak je něco v nepořádku.

Jistě, vždycky se můžete pokusit zažehnout jiskru a připomenout si touhu, kterou jste kdysi sdíleli.

Ale pokud vás nebo vašeho partnera kvůli tomu podvede, pak jeden z vás prostě skončí odepsaný. Nedostatek sexu nesignalizuje, kdy vztah vzdát, dokud se tak nestane.

14. Jaký je váš vztah? Když ve vaší budoucnosti není váš partner

Je tak srdcervoucí dojít do bodu, kdy už svého partnera ve své budoucnosti z jakéhokoli důvodu nevidíte. Lidé se mění a někdy se mění i věci, které chcete.

Pokud jeden z vás nezahrnuje toho druhého do svých dlouhodobých, nebo dokonce krátkodobých plánů, musíte se ptát, v jakém vztahu jste.

Pokud váš vztah už nemá budoucnost, proč se ho držíte? Někdy láska prostě nestačí a vy to musíte přijmout.

15. Víte, co je pro vás důležité? Cítíte se povinni zůstat

Další srdcervoucí důvod, ale láska by nikdy neměla být spojena se závazky. Samotným smyslem lásky je, aby nebyla vynucená, takže pokud se cítíte povinni zůstat. Pokud se tak cítíte, je to okamžik, kdy se máte vztahu vzdát.

V žádném případě nejste povinni ve vztahu zůstat, ať už se cítíte jakkoli zaseknutí nebo nucení.

16. Cítíte strach chtít od nich víc

Komunikace je ve vztahu životně důležitá. Pokud se bojíte otevřít, že od nich potřebujete citově více, je to jedno ze znamení, že je čas vztah vzdát. Možná už dříve znehodnotili vaše pocity nebo nadále odmítají vaše potřeby a přání.

Ale to, že se bojíte, znamená, že už víte, jak budou reagovat, a to je právě červená vlajka. Pokud je ve vztahu stejná míra respektu, měli byste oba respektovat hlas toho druhého.

To, že se cítíš méněcenná, když máš vyjádřit své potřeby, znamená, že už je něco špatně, a možná je to tak už dlouho - jen sis toho dosud nevšimla.

17. Jaké jsou vaše pocity? Vaši blízcí vztah nepodporují

Chceme věřit, že láska zvítězí nad vším, že láska je tak mocná. Bohužel to tak ve skutečnosti není. Když vaši přátelé a rodina nepodporují váš vztah *pokud nejsou nějak toxičtí*, zřejmě vidí něco, co vy ne.

To je jedna z červených vlajek, které byste nikdy neměli ignorovat, kdy se vztahu vzdát.

Nikdy se nechceme smířit s tím, když naši blízcí náš vztah nepodporují, a tak se o to víc snažíme, aby láska zvítězila nad nepřízní osudu. Nakonec vás ale boj vyčerpá a začnete přesně chápat, proč váš vztah nepodporují.

18. Stále přemýšlíte o rozchodu

To, že stále přemýšlíte o rozchodu, signalizuje, že už jste na pokraji toho, že to s nimi vzdáte. Možná si říkáte, že to nic není a že o nic nejde, protože si jimi pravděpodobně procházíme často, že?"

Ale je tu jedna věc - pokud se takto cítíte již delší dobu, je to jedno ze znamení, že je čas vztah vzdát. Znamená to, že váš instinkt vám už říká to, čemu vaše mysl nechce věřit.

19. Víte, že vztah s vaším partnerem je buď toxický nebo manipulativní? Váš vztah je buď toxický, nebo manipulativní

Toto by měl být snadný důvod při rozhodování, kdy se vztahu vzdát. Pokud je váš vztah jakýmkoli způsobem toxický nebo manipulativní, není již vaší povinností jej napravovat nebo měnit.

To, že je vztah toxický, znamená, že špatné už převažuje nad dobrým, a to do té míry, že už to nemůžete zvrátit.

Čím déle v něm budete setrvávat, tím horší to prostě bude. Pokud vás tedy váš partner zplynuje nebo ovládá, je na čase se rozloučit a přerušit vztahy.

20. Být sám si užíváte víc, než když jste s ním

Všichni potřebujeme čas pro sebe a nemůžeme být se svými partnery stále zamilovaní. Pokud byste však raději byli kdekoli jinde než po boku svého partnera a nikdy se vám po něm nestýská, a to ani poté, co jste strávili značnou dobu odděleně, máte odpověď na otázku, kdy se vzdát vztahu.

Nemusí se vám po partnerovi stýskat neustále, ale pokud už s ním neradi trávíte čas, možná jste se do něj právě odmilovali.

Je ve vašem vztahu ještě nějaký boj, nebo je čas to vzdát?"

To všechno jsou pádné důvody, kdy se vzdát svého partnera. Víme, jak moc ještě chcete věci napravit, ale někdy už je prostě pozdě. Čím víc se o to snažíte, tím víc si při tom ubližujete.

Pokračovat ve vztahu, který skončil, je obrovská nespravedlnost pro vás i vašeho partnera. Nezůstávejte ve svazku, ve kterém se už necítíte naživu. Pro vás oba je lepší vědět, kdy se vzdát, abyste se posunuli na lepší místa s novou šancí na lásku a štěstí.

Vědět, kdy se vztahu vzdát, je nezbytné, pokud chcete být šťastní. Nikdy si nechceme připustit, že je konec, dokud nám nezbude jiná možnost než je nechat odejít.

Zdroje: lovepanky.com, Unsplash

Podobné články