Kompromisy ve vztahu: 10 způsobů, jak se vzdát a nemít pocit, že jste prohráli

Foto: Unsplash

Kompromisy ve vztahu: 10 způsobů, jak se vzdát a nemít pocit, že jste prohráli

Chcete-li mít dlouhotrvající a příjemný vztah, je důležité naučit se ve vztahu dělat kompromisy. Bez kompromisu jste odsouzeni k neúspěchu.

Být ve vztahu má své vzestupy i pády. Když je to dobré, je to opravdu dobré; ale když je to špatné, je to opravdu špatné. Když se vztah zhorší, nemusí to nutně znamenat, že byste měli hodit ručník do ringu. Jak by řekli mnozí, kteří mají dlouhodobé, nebo dokonce celoživotní vztahy, vztah vyžaduje spoustu tvrdé práce. Její součástí je naučit se ve vztahu dělat kompromisy.

Nejšťastnější vztahy a nejúspěšnější páry by vám také řekly, že dalším důležitým klíčem ke vztahu je umět si vybírat své bitvy. A právě zde přichází na řadu kompromis.

Musíte vědět, kdy si stát za svým, kdy ustoupit a o které bitvy se vyplatí bojovat.

Přečtěte si také: Recenze eToro - Jsou vaše peníze v bezpečí?

Kompromis je však dvousečná zbraň: může vztah posílit, ale také ho - nebo vás - zničit.

Potřebujete vědět, ve kterých věcech můžete s partnerem dělat kompromisy a jak tyto zdravé kompromisy mohou vašemu vztahu dlouhodobě pomoci.

Kompromisy se často stávají zvykem

Naučení, jak ve vztahu dělat kompromisy, přichází později, než by asi mělo. V počátečních fázích chození může být snadné dělat kompromisy. Jdeme z cesty, abychom na nový milostný zájem zapůsobili. Jezdíme na schůzky poblíž jeho zaměstnání nebo chodíme do té pochybné etnické restaurace, která je cítit směsí plenek a zvětralého piva, protože je jeho oblíbená.

Jakmile se ve vztahu usadíte a prožijete pár vzestupů a pádů, je téměř jisté, že pojem kompromis znáte.

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

Je to nezbytná součást každého vztahu. Udržuje rovnováhu a štěstí. Ukazuje, že jste ochotni upřednostnit štěstí svého partnera před svým a naopak. Setkání na půli cesty a prolínání vašich vkusů a rozhodnutí udržuje vztah zdravý.

Bez kompromisu se tedy vztah stává jednostranným a sobeckým, což není fér ani ohleduplné k vám ani k vašemu partnerovi.

Proč byste měli ve vztahu dělat kompromisy

Ve vztahu bez kompromisů se vždy bude jedna osoba cítit znehodnocena. Pokud jste neustále nespokojeni s výsledkem romantických neshod, ale partnerovi říkáte, že jste v pohodě, může se v něm nahromadit skrytá zášť, která přeroste v nelibost, a ta je pro vztah jako jed.

Tento druh neštěstí není vždy vidět nebo si ho dokonce uvědomíme, až když je příliš pozdě. Hořkost vyvolaná záští se běžně vybíjí prostřednictvím malicherných nebo pasivně agresivních poznámek nebo je vidět nečekaný hněv bez zjevného důvodu.

Můžete se například zásadně pohádat kvůli vynášení odpadků nebo zavírání víka na záchodě, ale ve skutečnosti jste naštvaní kvůli tomu, že si na vás partner neudělá čas nebo vás nevyslechne, když si potřebujete promluvit.

Iracionální hněv může být důsledkem vyhýbání se větším problémům, kterým by se dalo předejít kompromisem.

Někteří lidé se také vyhýbají vyjádření svých negativních pocitů úplně. Nechcete přece začít hádku nebo říct něco negativního. Místo toho tyto negativní pocity držíte v sobě, dokud vás nezaplaví. Tím, že tyto nezdravé emoce nadále dusíte, původní zášť jen dále prohlubujete.

V každém vztahu je životně důležitá komunikace

Nejlepším způsobem, jak se vyhnout tomu, abyste trpěli těmito problémy, nebo jak je napravit dříve, než bude pozdě, je ujistit se, že se skutečně dělíte o to, co cítíte. Ukažte si navzájem, že si vážíte toho, když se ten druhý obětuje.

Při tom všem je pochopitelné, že naučit se ve vztahu dělat kompromisy není pro každého přirozené.

Co může být pro jednoho člověka krokem k posílení vztahu, může být pro druhého vnímáno jako těžká ztráta. Aby tedy kompromis fungoval, musíte si naslouchat, sdílet se a plně chápat jeden druhého. Kompromis jde v podstatě ruku v ruce s komunikací.

Jak dělat kompromisy ve vztahu, aniž byste měli pocit, že ustupujete nebo něco ztrácíte

Naučit se dělat kompromisy ve vztahu není jen o mluvení. Není to o tom, že si přečtete z tohoto seznamu a odškrtnete si, co jste udělali. Kompromis vyžaduje skutečné porozumění, touhu a praxi. Musíte být schopni něco pustit, abyste mohli svému partnerovi něco dát.

Vlastnosti, jako je tvrdohlavost a ego, se mohou postavit do cesty jinak prosperujícímu vztahu a nakonec ho zvrátit.

Z toho je vidět, že mít nedostatek chuti obětovat se nebo dělat kompromisy pro svého partnera nevede jen k nešťastnému nebo nefunkčnímu vztahu, ale pravděpodobně ho úplně ukončí.

Aby se tomu člověk vyhnul a dosáhl v romantickém vztahu rovnováhy, musí k němu přistupovat s péčí, soucitem a empatií. V popředí každé neshody musí být upřímnost a komunikace, aby se zabránilo vlivu takové nevraživosti.

Namísto toho, abyste považovali kompromis za břemeno vyplývající z existence vztahu, snažte se uvědomit si, že jeho výhody převažují nad vším, čeho se vy nebo váš partner můžete vzdát.

Vzdání se něčeho, zejména něčeho, co je pro vás důležité, ve prospěch někoho, na kom vám záleží, tyto city a vaše pouto jen upevní.

1. Zapomeňte na to, že máte pravdu

Lidé jsou od přírody tvrdohlaví. Těžko se vzdáváme toho, co si myslíme, že chceme. Také máme problém přiznat, když se mýlíme. Kompromis však neznamená přiznat porážku.

Kompromis je o rovnocenném respektu. Vy ani váš partner nepotřebujete vyhrát nebo prohrát hádku. Stačí, když se navzájem vyslechnete a přijmete.

2. Oceňte partnerův názor

Namísto toho, abyste odlišné názory svého partnera považovali za nepříjemnost, oceňte, že s nimi nesouhlasíte. Jste dva různí lidé. Oceňte, jak oni učí vás a vy je.

Uvědomte si, že právě vaše odlišnosti udržují věci zajímavé a pomáhají otevírat mysl.

3. Buďte otevření novým věcem

Když už mluvíme o otevřené mysli, nesmíte být uzavření vůči změnám nebo novým věcem. Těšte se na to, že s partnerem zažijete nové věci. Neodmítejte něco jen proto, že si myslíte, že se vám to nebude líbit. Dejte tomu šanci.

Přinejmenším se tou myšlenkou pobavte. Buďte tomu otevřeni. Ať už se jedná o přestěhování do nového města, adopci domácího mazlíčka nebo založení společného podniku, skutečně partnera vyslechněte, místo abyste ho odmítli.

4. Nevyhazujte věci do láhve

Kompromis není jen o tom, že partnerovi nasloucháte a respektujete ho, ale také o tom, že respektujete sami sebe. Záleží také na tom, jak se cítíte. Kompromis by měl vycházet od vás obou.

Naučit se cítit pohodlně být zranitelný a otevřít se partnerovi, zejména v těžkých věcech, je to, co dělá kompromis funkčním.

5. Změňte svá očekávání

Důvodem, proč je pro mnoho lidí kompromis tak obtížný, jsou jejich očekávání. Naivně očekáváme, že nám naši partneři poskytnou vše, co potřebujeme, od romantiky po přátelství a další. Nejúspěšnější vztahy však tvoří dva jedinci s vlastním životem.

Místo toho, abyste očekávali, že váš partner splní všechny vaše potřeby, máte přátele, za kterými chodíte. Mějte samostatné koníčky a užívejte si čas o samotě. Váš partner by měl váš život obohacovat, ne ho okupovat. Buďte realističtí ve svých očekáváních.

6. Navažte vzájemný respekt

Musíte respektovat individualitu, potřeby, aspirace, hodnoty a přání toho druhého. Měly by také existovat zdravé hranice, které by ani jeden z vás neměl překračovat. Praktikovat vzájemný respekt k tomu druhému je nezbytné, abyste se oba cítili stejně důležití a oceňovaní.

7. Stanovte si priority

Měli byste mít své vlastní osobní priority, a i když byste se jich měli držet, měli byste být také dostatečně flexibilní, abyste brali v úvahu i priority svého partnera.

Mějte priority jako pár a i ty jsou flexibilní, protože lidé a vztahy se časem mění a vyvíjejí.

8. Vyjednávejte

Než požádáte partnera, aby se něčeho vzdal, buďte připraveni také něco přinést. To vytváří pocit spravedlnosti a rovnováhy, protože žádáte o kompromis, ale jste připraveni ho také poskytnout.

9. Vymezte se vůči partnerovi, který se s vámi dohodne na kompromisu. Vytvořte situaci, ve které zvítězí obě strany

Kompromis nemusí znamenat výhradně vzájemné vzdávání se věcí. Pozitivní kompromis vám oběma umožní něco získat nebo za to získat výhody. To s sebou nese, že byste s partnerem měli vést otevřenou a upřímnou komunikaci.

V důsledku toho nebude slovo "kompromis" ani pro jednoho z vás působit tak negativně.

10. Jak se vám líbí kompromis? Nesměšujte hněv s kompromisem

Jestliže se budete zlobit, ničeho produktivního nedosáhnete. Měli byste k sobě přistupovat, když jste oba klidní a vyrovnaní. Než začnete mluvit a vymýšlet, jak si vyjít vstříc, dejte si navzájem čas na vychladnutí a promýšlení věcí.

Zdravé kompromisy ve vztahu, které se očekávají od obou partnerů

Dobrá dávka kompromisů je důležitá pro vyhlazení nerovností ve vztahu. Tento druh kompromisu by měl potvrdit, kým každý z partnerů ve vztahu je, a umožnit naplnění jejich individuálních potřeb a vnitřních přání.

1. Jak se společensky vyjadřujete

Pokud jste předtím, než jste se dali dohromady, trávili všechny víkendy v klubech s přáteli, možná to budete muset přehodnotit a dát do rovnice, jak by váš partner chtěl trávit čas s vámi.

Možná nastanou případy, kdy se budete muset s přáteli vídat méně často než dříve, zejména pokud patříte do různých společenských kruhů.

Dalším příkladem takového kompromisu je vypnutí telefonů nebo přístrojů a snaha nebýt při společném setkání s partnerem zahlceni e-maily, hovory, zprávami a sociálními sítěmi.

Tím zajistíte, že spolu budete moci trávit kvalitní čas i jen několik hodin, a zároveň zachováte zdravou rovnováhu při komunikaci s přáteli nebo kolegy z práce.

2. Jak trávíte čas

Když už máte partnera, musíte se zamyslet nad tím, kolik času byste spolu měli prakticky trávit, aniž byste ohrozili čas, který věnujete práci, společným přátelům, kamarádům toho druhého a rodině toho druhého.

Můžete si sice plánovat schůzky a podnikat společné spontánní akce, ale musíte také zvážit, co má rád ten druhý. Pokud má váš partner rád dobrodružství a pobyt v přírodě a to zrovna není vaše parketa, sejděte se na půli cesty a jeďte na dovolenou na pláž.

3. Věci, které vás rozvíjejí

Věci, které děláte odděleně pro osobní růst, stojí za pozornost. I když se chcete zaměřit také na kariérní a osobní růst, je třeba, aby vaše rozhodnutí nyní zohledňovala i vašeho partnera

Týká se to toho, zda byste měli skočit po nové pracovní nabídce, odjet na zahraniční školení nebo studium, věnovat se své vášni, založit si firmu, věnovat se novému koníčku, nebo si dokonce adoptovat domácího mazlíčka. Nakonec ať už se rozhodnete jakkoli, mělo by to být výhodné pro vás, vašeho partnera i váš vztah.

4. Jak komunikujete

Mnoho problémů ve vztahu pramení ze špatné komunikace a schopnosti naslouchat. Pokud jste velmi expresivní a snadno se rozčílíte, zvažte kompromis, že se budete vždy snažit zachovat chladnou hlavu nebo alespoň brát ohled na partnerovy pocity.

Často si nemusíte uvědomovat, že svým jednáním, které říkáte *nebo neříkáte*, partnerovi ubližujete, proto je nejlepší si s ním o věcech promluvit a vymyslet lepší způsoby komunikace.

5. Úkoly a povinnosti

Když s partnerem žijete společně, musíte si uvědomit, že existují určitá očekávání, povinnosti a odpovědnosti, které musíte plnit. Nejde jen o to naučit se ve vztahu dělat kompromisy, jde o to přijmout tyto povinnosti jako součást dospělosti.

Sdílení odpovědnosti za účty a platby, stejně jako delegování domácích prací, patří k věcem, na kterých byste se měli s partnerem dohodnout ještě předtím, než se k sobě nastěhujete.

6. Jak utrácíte peníze

Ve vašem vztahu můžete mít poměrně dobrou představu o tom, jaký je váš partner, pokud jde o finanční záležitosti. Jak budete ve vztahu postupovat, měli byste být oba schopni vzájemně doplňovat své finanční filozofie a priority.

To znamená mluvit o tom, jak utrácíte své peníze, a ujistit se, že potřeby a přání obou osob jsou na každém kroku brány v úvahu, abyste mohli dospět ke střednímu bodu, kde budou všichni spokojeni.

7. Jak často máte sex

Vaše rozdílné sexuální preference a frekvence sexu mohou mít na váš vztah velký vliv. Proto byste měli uzavřít kompromis. Můžete uvažovat o tom, že budete mít sex, i když na něj nebudete mít stoprocentní náladu, vyzkoušíte něco experimentálního nebo třeba i použijete hračky.

Váš partner by měl také přistoupit na kompromis tím, že vám bude věnovat více času, aby vás vzrušil, nebo vám podá pomocnou ruku, bude něžný a bude respektovat vaše hranice. Důležité je, abyste se vy ani váš partner necítili zneuctěni a byli v pohodlí, bezpečí a spokojení.

Naučení se kompromisům zlepší váš vztah

Je normální, že ve vztahu dochází k neshodám, protože nemůžete očekávat, že s vámi bude partner neustále souhlasit nebo mít stejné preference. Nastane také mnoho situací, které váš vztah prověří.

Kompromis není nepřítel a neměl by být brán negativně. Ve skutečnosti je klíčem ke zdravému, vyzrálému a prosperujícímu vztahu. Kompromisy často vyvedou vás i váš vztah z komfortní zóny a pomohou vám dozvědět se více věcí o sobě a o tom, kolik pro vás váš partner skutečně znamená.

Vždyť vztah vyžaduje dva lidi, kteří jdou životem společně. Jakmile pochopíte, jak ve vztahu dělat kompromisy, stane se to snadno vaší druhou přirozeností.

Zdroje: lovepanky.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: