24 smutných příznaků nezdravého vztahu, které navždy zničí lásku

Foto: Unsplash

24 smutných příznaků nezdravého vztahu, které navždy zničí lásku

Všichni se chceme vyhnout nezdravému vztahu, proto je důležité rozpoznat červené vlajky. Čtěte dále a zjistěte, jaké jsou příznaky nezdravého vztahu.

Zdravý vztah je pohádkovým příběhem každého páru. Všichni přece chceme, aby byl náš milostný život naplněn blahem a štěstím. Ptali jste se sami sebe, jaké jsou příznaky nezdravého vztahu? Někdy tyto příznaky nejsou vždy tak zřejmé, jak si myslíte.

Důležitější je, že i když příznaky vidíme, nechceme si přiznat, že jsme nejen ve špatném vztahu, ale také v nezdravém.

To automaticky neznamená, že váš vztah skončil, ale bude to vyžadovat hodně úsilí a komunikace, aby se situace změnila.

Přečtěte si také: Recenze eToro - Jsou vaše peníze v bezpečí?

Co dělá vztah nezdravým?

Romantický vztah vždy začíná zdravě. Začíná zamilovaností, vášní a vzrušujícími bezesnými nocemi. Láska je prostě dokonalá a váš partner se cítí jako spřízněná duše, po které jste toužili.

A pokud se v lásce někdy něco pokazí, je to jen kvůli přímočarému problému - nedostatku komunikace a porozumění.

Vztah se časem stane nezdravým, protože oba nedokážete vidět věci z pohledu toho druhého.

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

Žádný vztah nebude úplně dokonalý, ale pokud spolu budete komunikovat, můžete se naučit být zdraví. Je to opravdu tak jednoduché.

Všechny vaše problémy v milostném životě a všechna zlomená srdce, která v životě zažijete, jsou důsledkem jen jedné jednoduché myšlenky, nedostatku komunikace mezi partnery. Ale jakkoli je to jednoduché, efektivní komunikace se ve vztahu snáze řekne, než udělá.

Ne vždy máme dokonalé schopnosti naslouchat a emoční zralost, abychom mohli s partnerem efektivně komunikovat, a proto je to tak těžké.

Prožívání nezdravého románku

Rozdíl mezi zdravým a nezdravým vztahem je snadno prokouknutelný. Ve šťastném vztahu je váš milenec vaším pilířem síly a opory, a když je mimo vás, máte pocit, že vám chybí část vašeho já.

Pokud však prožíváte nezdravý vztah, budete se cítit bez energie a bez štěstí, kdykoli budete v blízkosti svého milence. Nezdravý vztah ve vás přirozeně probudí to nejhorší, a proto se často cítíte zaseknutí, když v něm žijete.

To je jen jeden z mnoha příznaků nezdravého vztahu, který byste měli umět rozpoznat.

Máte tolerovat nezdravý vztah?

Odpověď na tuto otázku zní ano i ne. Tolerování nezdravého vztahu není zrovna dobré pro vaše duševní zdraví, takže když špatné převáží nad dobrým, nejlepší možností je opravdu odejít. I proto je zásadní, abyste příznaky nezdravého vztahu rozpoznali co nejrychleji.

Čím déle nezdravý vztah trvá, tím těžší je od něj odejít. Pokud však zjistíte, že váš vztah lze ještě napravit a že není nezdravý v toxickém smyslu nebo škodlivý pro vaše duševní zdraví, můžete být ještě schopni věci zvrátit.

Můžete si zkusit s partnerem sednout a uvědomit si, že jste oba uvízli v nezdravém vztahu. Můžete se sami rozhodnout, co se svým vztahem uděláte a zda se vaše problémy dají ještě zachránit tím, že si o věcech promluvíte.

24 největších a nejkritičtějších příznaků nezdravého vztahu

Nikdy není snadné vzpomenout si, kdy se vztah vlastně začal kazit.

Někdy to může být pouhé sklopení očí nebo chvíle, kdy jste se cítili nedoceněni nebo jste pociťovali ten vtíravý pocit nejistoty. A jindy to může být něco mnohem křiklavějšího a zjevnějšího, jako například nevěra nebo hádka.

Začátek nezdravého vztahu není snadné rozluštit, ale téměř vždy začíná těmito příznaky. Pokud ve svém milostném vztahu uvidíte klíčit některý z těchto příznaků nezdravého vztahu, okamžitě ho vyřaďte. Tím, že to uděláte, nejenže zachráníte svůj vztah, ale také do něj vnesete více lásky a štěstí.

Když tyto nezdravé příznaky uvidíte, komunikujte o tom se svým milencem a štěstí do vašich životů hned prosákne zpět silnější než kdy předtím a také by déle vydrželo!

1. Neupřímnost a tajnůstkářství

Pokud nemůžete být ke svému partnerovi stále stoprocentně upřímní, neměli byste před ním ani tajit důležité záležitosti. Neupřímnost a tajnůstkářství jsou ve zdravém vztahu neoddiskutovatelné.

V okamžiku, kdy jeden z vás začne před druhým tajit důležité věci, je to jeden ze znaků nezdravého vztahu. Ať už se jedná o cokoli, promluvte si o tom a uvidíte, jak se oba dokážete sblížit.

2. Jaký je váš vztah? Aféry

Aféry mohou mít různé podoby, ať už sexuální, nebo citové. Důležité však je, že mohou ovlivnit váš vztah s milencem. Když investujete svůj podíl partnerské lásky směrem k někomu jinému, je zřejmé, že se váš partner bude cítit zanedbávaný a zraněný.

To také znamená, že osoba, která měla nebo má poměr, jasně ví, že ve struktuře vašeho vztahu není něco v pořádku. Pokud tedy dochází k aféře, je to jeden ze znaků nezdravého vztahu.

3. Touhy a očekávání

Máte od svého partnera tajná očekávání, něco, o čem jste mu neřekli? Nebo máte touhy, které byste si přáli, aby vám partner pomohl splnit? Očekávání v lásce jsou dobrá, ale pouze tehdy, když jsou sdělována a jsou realistická.

Pokud máte od svého partnera nadále vysoká a nereálná očekávání, a co hůř, pokud se cítíte oprávněni je získat, není to již zdravé. Uvědomte si, že váš partner je člověk a očekávat od něj, že vám splní vaše sny, je chybné a upřímně řečeno, nespravedlivé i vůči němu.

4. Nedostatek úcty

V okamžiku, kdy dojde k nedostatku úcty, nebo ještě hůře, k absenci úcty vůbec, bude váš vztah nevyhnutelně nezdravý. Ve spokojeném vztahu se musí oba partneři vzájemně respektovat. Dávají si navzájem sliby a dodržují je a vyhýbají se špatným slovům o nedostatcích toho druhého jen proto, aby se cítili lépe.

Také musíte respektovat názory a myšlenky toho druhého, protože jinak to nikdy nebude fungovat. Respekt je spolu s důvěrou základem každého zdravého vztahu.

5. Respektování je základem každého vztahu. Sex je hnací silou

Aha, ano. Sex. Je to zásadní faktor ve vztahu, ale nikdy byste ho neměli využívat k tomu, abyste odvedli pozornost od hádky nebo od diskuse o důležitých otázkách. Jste s partnerem spolu jen proto, že jste oba do sebe sexuálně zabouchnutí? Je slavná vášeň mezi prostěradly jediným důvodem, proč jste oba spolu?

Jestliže je sex odpovědí na vyřešení všeho, ať už jde o společně strávený večer, usmiřování po hádce nebo dokonce projevování náklonnosti, je to prostě nezdravé. Sex může fungovat jako přiměřené rozptýlení, ale nakonec to povede k tomu, že si oba uvědomíte, že sex není řešením všeho.

6. Nezdravá žárlivost

Někdy může být na vašem partnerovi pár věcí, které mu závidíte, například jeho dobře placenou práci nebo počet přátel, které má. Závist není vždy špatná, ale pokud přeroste v žárlivost a vy tajně spřádáte plány, jak partnera izolovat od jeho přátel nebo ho požádat, aby si našel novou práci, je to známka nezdravé žárlivosti v lásce.

Ve zdravém vztahu by měla existovat bezpodmínečná podpora z obou stran. Pokud se nad ně neustále snažíte povznést, protože jim závidíte, je to jeden ze znaků nezdravého vztahu.

7. Jaký je váš vztah? Nejistota

Nejistota se očekává na začátku nového vztahu, kdy se oba partneři teprve učí o sobě navzájem, o svých bývalých a o svých roztomilých kamarádech a zamilovaných. V nezdravém románku však nejistota převládá neustále, a to i tehdy, když vztah přelétne fázi zamilovanosti.

Pokud je jeden z vás neustále nejistý, bez ohledu na to, jak moc se navzájem ujišťujete, je to nezdravé. Nakonec se tato nejistota promítne do jiných podob, jako je ego, žárlivost nebo hněv.

8. Soupeření

Když se ve vztahu cítíte bezmocní nebo malí a máte pocit, že nemáte významnou roli, váš milostný život se může změnit v boj o moc, abyste dokázali, že jste šéfem. V nezdravých vztazích si partner tajně přeje a doufá, že jeho milenec často selže, aby se mohl cítit jako "mocnější" partner ve vztahu.

Pokud tedy máte často pocit, že musíte s partnerem soutěžit, abyste dokázali svou hodnotu nebo autoritu ve vztahu, je to jednoznačně jeden ze znaků nezdravého vztahu. V prosperujícím vztahu není pro soutěžení místo, nikdy.

9. Vždycky se snažte, abyste se cítili dobře. Testovací hry

Jedním z nejčastějších znaků nezdravého vztahu jsou testovací hry, které tyto páry hrají. Čas od času úmyslně požádají svého partnera, aby něco udělal, přičemž dobře vědí, že na to zapomene nebo udělá chybu, jen aby svého partnera přistihli ve slabé chvilce a řekli mu: "Já věděl, že zapomeneš!" nebo "Já ti to říkal!"

Je to, jako byste ho nastražili na neúspěch, jen abyste mu dokázali nějakou věc. Proč? Znovu opakuji, buďte jim oporou, pamatujete?

10. Jaké jsou vaše pocity? Nedostatek citové intimity

Emocionální intimita je ve vztahu velmi důležitá, někdy dokonce více než intimita fyzická. Bez ní se ve vztahu nikdy nebudete cítit pochopeni, uznáni a hlavně milováni.

Pro úspěch lásky musí být váš partner vaším nejbližším přítelem a musíte se cítit dobře, když s ním můžete diskutovat o čemkoli, ať už jde o finanční problémy, sexuální fantazie, nebo dokonce o perverzní hrátky v posteli. Proto se říká, že vaše spřízněná duše je zároveň vaším nejlepším přítelem a životním partnerem, to vše v jedné osobě.

Pokud tedy chybí citová intimita, je to jeden ze znaků nezdravého vztahu. Citová intimita potřebuje čas, aby vyrostla, ale pokud jeden z vás přestane budovat intimitu kvůli strachu z trapnosti, vždycky budou existovat skrytá tajemství, která vám oběma zabrání se sblížit.

11. Jaké jsou vaše představy? Chybějící sexuální život

Přestože je příliš mnoho sexu jedním z nezdravých znaků na tomto seznamu, není skvělé ani to, když sex nemáte vůbec. Pokud jeden z vás není schopen výkonu nebo se sexu nemusí věnovat ze zdravotních důvodů, případně pokud nejste oba asexuálové, musíte oba věnovat velkou pozornost tomu, abyste vypadali dobře a užívali si vzájemného sexu.

Skvělá sexuální chemie hraje v romantice mnohem významnější roli, než se možná domníváte! Může to znít jako klišé, ale skutečně to ve vašem vztahu udržuje jiskru a touhu.

12. Srovnávání

Všichni jsme individuality a ne všichni jsme dokonalí. Samozřejmě může existovat několik věcí, které byste na svém partnerovi chtěli změnit. To vám však nedává žádnou záminku k tomu, abyste ho srovnávali s ostatními, ať už je to váš romantický ex, bohatý kamarád nebo hravá láska.

Srovnávání vždy vyvolává nejistotu a poškozuje vztah. Jak byste se cítili, kdyby vás srovnávali s někým jiným? Jsme si jistí, že by to bylo na nic.

13. Vždycky se vám to líbí. Miluješ být zamilovaný

Zůstáváš ve vztahu jen proto, že se ti líbí vědomí, že jsi milován, nebo proto, že se bojíš, že o milenku přijdeš kvůli někomu jinému? Někdy může být jediným důvodem, proč ve vztahu stále setrváváte, to, že se bojíte toho, co byste mohli zažít, kdybyste se rozešli.

Mnoho lidí zůstává v nezdravém vztahu právě z tohoto důvodu, ale čím déle s ním zůstáváte, tím více se z toho zblázníte. Podívejte se, láska není a nikdy by neměla být povinností - ani vůči vám, ani vůči nikomu jinému. Pokud tedy máte pocit, že jste nuceni zůstat, je to jeden ze znaků nezdravého vztahu, který byste měli ve svém vztahu posoudit.

14. Jaké jsou vaše očekávání? Očekávání a požadavky ze strany rodin

Vměšuje se vaše rodina nebo rodina vašeho partnera do vašeho partnerského života častěji, než je nutné, a to buď neustálými požadavky, nebo snahou zapojit se do vašeho rozhodování? Dnes se to možná dá vydržet, ale jednoho dne se to na vašem vztahu podepíše a změní ho v nezdravý vztah.

Vměšování rodiny se vždycky děje. Může být roztomilé, že se do toho některá z vašich rodin plete, ale vztah by měli tvořit pouze dva lidé. Pokud tomu tak není, je to jeden ze znaků nezdravého vztahu, na který byste si měli dávat pozor.

15. Vměšování se do vztahů mezi partnery. Kontrolující pruh

Kontrolující osoba prostě není stvořená pro šťastný vztah, pokud se nesnaží změnit. Vztah je o rovnováze a porozumění mezi dvěma milenci. A není to o tom, že je jeden z partnerů dominantní.

Když má jeden z vás dominantní nebo kontrolující povahu a je to patrné v celém vztahu, je to jedno ze znamení, že to, co máte, není zdravé. Pokud jeden z partnerů dělá většinu rozhodnutí nebo si vždycky dělá věci po svém, je to pro vás signál.

16. Jaké je vaše postavení? Dávat a brát

Kompromisy jsou ve vztahu neoddiskutovatelné. Že váš vztah není zdravý, poznáte podle toho, že v něm chybí kompromisy a že si jedna osoba vytrvale dělá věci po svém a jen po svém. Ve zdravém vztahu jsou kompromisy vyvážené a oba partneři se rádi přizpůsobí požadavkům toho druhého.

V nezdravém vztahu je to však vždy jen jeden z partnerů, kdo ohýbá hřbet, zatímco ten druhý chce, aby bylo po jeho. Nejčastěji ten, kdo nejvíce dělá kompromisy a přizpůsobuje se, má tendenci chovat v srdci spoustu skryté zášti.

Chcete-li to vyřešit, musíte spolu komunikovat a probrat, jak si vyjdete vstříc.

17. V případě, že se budete chtít s někým sblížit, je třeba, abyste se s ním sblížili. Neslučitelnost

Neslučitelné vztahy jsou nejhorší z nezdravých vztahů. Láska možná dokonale rozkvetla, ale díky omezené komunikaci a vzájemnému porozumění se oba partneři mohli časem od sebe vzdálit.

Jedná se o jeden z nejsrdcervoucích příznaků nezdravého vztahu, zejména když si to uvědomíte až příliš pozdě. Když jste nekompatibilní, obvykle nemůžete dělat nic jiného, než se s tím smířit.

18. Tichá léčba

Je nevyhnutelné, že se mezi milenci čas od času vyskytnou neshody. Nejdůležitější však je, jak se s nimi vypořádáte. Co uděláte, když dojde k hádce? Zaujmete oba pevný postoj a držíte se svých názorů? Nebo jeden z vás dává tomu druhému mlčení, dokud se "nepoučí"?

Tento druh pasivní agresivity je přesně to, co rozbíjí komunikaci ve vztazích. Je to pravý opak toho, co je zdravá a efektivní komunikace.

19. Manipulace

Manipulace není nikdy dobrou známkou jakéhokoli vztahu. Pokud dochází k manipulaci, je to jeden ze znaků nezdravého vztahu. Ve zdravém vztahu by nemělo docházet k manipulaci, abyste si vydobyli věci ve svůj prospěch.

V okamžiku, kdy jeden z vás manipuluje s tím druhým, aby jasně získal to, co chce, není na tom nic zdravého. Pokud jeden druhého respektujete, měli byste také respektovat, že budete mít čas od času odlišná přání, touhy a názory.

20. Obviňování

Obviňování je jedna z emocí, kterou mnoho lidí rádo používá, když vás ovládá nebo s vámi manipuluje. Pokud tedy hledáte příznaky nezdravého vztahu, je to jeden z nich. Pokud máte tendenci je obviňovat, abyste dosáhli toho, co chcete, nebo pokud to váš partner dělá vám, není to v žádném případě zdravé.

Vina, jakkoli je to silná emoce, by nikdy neměla být používána proti vám. Zdravý vztah by měl být o vzájemné podpoře a porozumění, o ničem jiném.

21. Víte, co se děje? Špatná komunikace

Páry se často hádají kvůli špatné komunikaci, ale když se to děje neustále, ani to není zdravé. Zvláště když se jeden z vás bojí konfrontace, nikdy nebudete schopni vyřešit své problémy a záležitosti prostřednictvím správné komunikace.

Ve zdravém vztahu probíhá mezi dvěma lidmi správná komunikace. V nezdravém se oba vyhýbáte tomu, abyste spolu mluvili o obtížných věcech.

22. Jaké jsou vaše vztahy? Zášť

Zášť není zdravé ve vztahu udržovat. Když se objeví zášť, určitě se objeví i hněv. Proto je tak důležité o problémech ve vztahu mluvit, aby ani jeden z vás neskrýval pocity vůči tomu druhému.

Když existuje zášť, váš vztah se nakonec tak či onak rozpadne. V lásce by neměl být prostor pro hořkost. Pokud máte s partnerem nějaký problém, vyříkejte si ho.

23. Neúcta

Úcta je základem všech fungujících vztahů. Pokud se tedy objeví jakýkoli náznak neúcty, váš vztah bude určitě nezdravý. To znamená, že se v něm určitě objeví takové aspekty, jako je nerovnoprávnost, nerespektování vašich hranic a názorů a manipulace s vámi.

Respekt je ve vztahu vším, zejména ve zdravém. Když zmizí respekt, zmizí i základy vaší lásky.

24. Neštěstí

Vztah nemůže být stále dokonalý a šťastný. Když jste však ve vztahu především nešťastní, není to ani zdravé.

To znamená, že špatné převažuje nad dobrým natolik, že vám vztah nakonec zanechá kyselou pachuť v ústech.

Takže, jaké jsou příznaky nezdravého vztahu?

Není vždy snadné rozpoznat příznaky nezdravého vztahu, ale jakmile je rozpoznáte, už nebudete moci popírat, že v takovém vztahu jste. Musíte se podívat pravdě do očí a rozhodnout se, zda se pokusíte situaci změnit, nebo odejít.

Jsou případy, kdy se vztah ještě dá napravit, ale když ne, musíte se s tím smířit a přijmout to.

Téměř vždy platí, že ignorováním některého z těchto příznaků nezdravého vztahu svému milostnému životu jen více uškodíte než pomůžete. Proto se těmto příznakům postavte čelem a pracujte na nich, zejména pokud s většinou z nich ve svém vztahu rezonujete.

Zdroje: lovepanky.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: