10 Slavných válečných koní v historii

Foto: Freepik

10 Slavných válečných koní v historii

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Koně byli věrnými společníky člověka před dávnou dobou. Většina z nich našli významná místa v historii, byli nepochybně dostihoví koně. Existuje však několik málo, kteří se proslavili svou loajalitou a službou renomovaným válečníkům a armádám v historii. Byli svědky a účastnili se mnoha bitev a nesli své pány k jejich úspěchům nebo neúspěchům. Zde je deset slavných válečných koní, jejichž jména nemohla být zapomenuta historií.

10.Chetak

Chetak byl koněm Maháraně Pratapové, krále Rajputů severní Indie. Hřebec byl zabit na následky zranění, které utrpěl v bitvě u Haldighati 21. června 1576. Bitva byla vedena mezi Rajputovými a Mughalovými. Pratap postavil pomník pro svého koně v Haldighati, kde Chetak spadl. Nachází se ve čtvrti Rajsamand v Rádžasthánu. Chetak se objevuje v mnoha baladách a lidových příbězích místních obyvatel. V mnoha básních je zmíněn jako "modrý kůň", kvůli modrému tingu, který měl na kabátě.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

9.Bucephalus

Bucephalus je možná první kůň celebrit v historii. Hřebec byl oblíbencem Alexandra Velikého, jednoho z největších válečníků všech dob. Bucephalus, kterého historici popsali jako masivní stvoření, získal Alexander ve věku 13 let, podle legend. Doprovázel svého pána v mnoha bitvách. Kůň byl zabit ze smrtelných zranění, která utrpěl v bitvě u Hydaspes bojoval mezi Alexandrem a indickým králem Porusem v roce 326 př.nl. Na památku svého oblíbeného koně postavil Alexander město jménem Bucephala na břehu řeky Jhelum. Nachází se v moderním Pákistánu. Pak město Phalia je také pojmenováno po historickém koni, kde se předpokládá, že zemřel.

8.Cestovatel

Cestovatel byl oblíbeným koněm generála Roberta E. Leeho, velícího důstojníka Konfederační armády během americké občanské války. Šedý americký jezdecký kůň se narodil v roce 1857 a původně se jmenoval Greenbier. V roce 1862 ho koupil Lee. Kůň byl známý svou rychlostí, silou a odvahou v boji. Nesl generála v mnoha bitvách a po válce ho doprovázel. V roce 1871 se u Cestovatele vyvinul tetanus a byl zastřelen, aby zmírnili jeho bolest, protože nedošlo k léčbě.

7. Kasztanka

Kasztanka byl slavný kůň, který patřil polskému válečnému hrdinovi maršálovi Jozefu Pilsudskému. Její jméno znamená kaštan v polštině, což se připisuje její barvě. Byla vlastněna Ludwikem Popielem a v roce 1914 se dostala do vlastnictví Pilsudskiho. Během první světové války nesla svého pána v mnoha bitvách polských legií na straně Rakousko-Uherska a Německa . Pilsudski jel Kasztanka naposledy 11. listopadu 1927 na polské přehlídce Ke dni nezávislosti na Saském náměstí ve Varšavě. Kasztanka zemřel 23. listopadu 1927.

6. Marengo

Marengo je jedním z nejslavnějších válečných koní všech dob, vlastněný bývalým francouzským císařem Napoleonem Bonapartem. Hřebec byl pojmenován na počest bitvy u Marenga mezi Francií a Rakouskem, kde vykazoval úžasné schopnosti a bezpečně nesl císaře. Marengo bylo ve skutečnosti egyptské plemeno, vyvážené do Francie v roce 1799. Doprovázel Napoleona ve svých mnoha kampaních, včetně bitvy u Waterloo v roce 1815, kde byl Napoleon poražen britskými silami. Marengo byl zajat ve válce britským důstojníkem lordem Petrem a žil v Anglii až do své smrti v roce 1831. Jeho kostra je nyní vystavena v Národním armádním muzeu v Chelsea.

5. Palomo

Palomo byl koněm Simona Bolívara, "osvoboditele" Latinské Ameriky. Byl darem Bolivarovi od starší rolnické ženy jménem Casilda, která podle místní tradice snila o darování koně velkému generálovi. Palomo je popisován jako vysoký bílý kůň s dlouhým ocasem. Od jejich setkání v roce 1819 ho Bolivar vedl na mnoha kampaních během osvobozeneckého boje. Palomo zemřel po dlouhém pochodu, když byl v péči jednoho z Bolivarových důstojníků. Jeho podkovy jsou vystaveny v Muzeu Mulaló.

4. Kodaň

Kodaň byla slavným válečným koněm lorda Arthura Welleslyho, vévody z Wellingtonu. Narodil se v roce 1808, byl chován generálem Grosvenorem a zúčastnil se několika závodů. Byl jmenován na počest britského vítězství ve druhé bitvě u Kodaně. Lord Wellington ho získal v roce 1813 a řídil ho v řadě vojenských kampaní. Kodaň doprovázela generála v bitvě u Waterloo v roce 1815, kde porazil Napoleona Bonaparta. Po bitvě odešel do důchodu a strávil další roky ve stáji vévody. Kůň zemřel 12. února 1836.

3. Cincinnati

Cincinnati byl jedním ze tří slavných válečných koní vlastněných americkým generálem občanské války a pozdějším prezidentem Ulyssesem S. Grantem. Byl synem Lexingtona, jednoho z nejrychlejších koní v Americe. Dar Grantovi od obdivovatele během americké občanské války, Cincinnati doprovázel generála v řadě kampaní a byl jeho oblíbeným. Grant je zobrazen na koni Cincinnati ve většině svých památníků. Legendární Abraham Lincoln byl také obdivovatelem Cincinnati, na kterém jezdil každý den. Kůň zemřel v roce 1878 na farmě admirála Daniela Ammena, která se nachází v Marylandu.

2. Comanche

Comanche byl slavný válečný kůň vlastněný americkou armádou, známý tím, že přežil bitvu u Little Bighorn. Koně koupila armáda v roce 1868 a jezdil na něm kapitán Myles Keogh ze 7. kavalerie. Byl pojmenován pro svou statečnost a loajalitu v boji proti Comanche, kde nesl Keogha i poté, co byl zraněn. Comanche nesl Keogha v bitvě u Little Bighornu v roce 1876, ve které nikdo z vojáků nepřežil. Comanche byl citován jako osamělý přeživší, i když bylo zjištěno, že mnoho dalších koní přežilo. V roce 1887 byl jmenován čestným druhým velícím důstojníkem 7. kavalerie. Comanche zemřel v roce 1891. Dostal vojenský pohřeb, jednoho z mála dvou koní, kteří ho dostali.

1. Reckless

Jeden z nejslavnějších válečných koní vůbec, Reckless byl kůň mongolského plemene, vlastněný americkou armádou. Byla koupena v roce 1952 a vyškolena námořní pěchotou Spojených států. Kůň byl používán k přepravě zásob a zbraní a evakuaci zraněných vojáků během korejské války. Byla známá svou inteligencí a schopností podnikat sólové výlety. Během bitvy o základnu Vegas v roce 1953 podnikla 51 sólových výletů za jediný den. V roce 1954 se stala seržantkou a odešla do důchodu. Reckless byl kdysi vybrán jako jeden ze 100 amerických hrdinů časopisem Life Magazine. Zemřela v roce 1968.

Zdroje: Freepik, wonderslist.com

Podobné články