Turistika na koni

Foto: Freepik

Turistika na koni

Putování na koních

Pohled ze sedla koně je opravdu úžasný. Pro někoho nevšední zážitek pro koňáky není nic nového sedět v sedle, ale přece jen jet někam na více dní není to samé jako trénink na jízdárně, takže i pro koňáka nezapomenutelný zážitek.

Putování

Při plánování cesty myslete na typické potřeby pro jízdu na koni, ale také zvažte, co byste při typické túře potřebovali. Výhodou turistiky s koňmi je, že se na něj můžete spolehnout, že vám pomůže nést vše. Budete se muset zamyslet nad tím, co budete potřebovat pro svého koně, oblečení, kuchařské vybavení, vybavení pro opravy, zdravotnické potřeby a další věci, které obvykle potřebujete na výletě. Za prvé, vaši koně budou potřebovat pár věcí. To zahrnuje věci, které splňují jejich i vaše potřeby při jízdě na koni.

 

Sedlo a ohlávka

Toto je součástí základů. Při jízdě na koni, pokud neplánujete nepohodlnou jízdu bez sedla, budete potřebovat sedlo. Pořiďte si takové, které vyhovuje vašemu koni i vám pohodlně. Ujistěte se, že sedí pohodlně, ale ne příliš těsně, protože váš kůň ho bude nosit po celou dobu vaší túry. Ohlávky jsou také nutností.

Lana a brašny

To jsou také nezbytnosti. Je pravděpodobné, že budete chtít projít alespoň malou část své cesty. Lano vám umožní chodit a současně vést koně. Brašny jsou rozhodně nezbytností pro nošení zásob, které váš kůň nebo vy budete během své túry potřebovat. Ujistěte se, že vašemu koni pohodlně sedí a je vyvážené. Konečně, lana na zavěšení vám pomohou nasednout, sesednout a vést koně. Svažte to přesně tak, abyste měli lepší kontrolu a zároveň svému koni zajistili pohodlný zážitek.

Uzdečka

Pořiďte si dobrou uzdu, která vašemu koni vyhovuje. To vám dává větší kontrolu během vaší cesty a pomáhá při vedení.

Podbřišník

Podbřišník je zařízení, které pomáhá udržet sedlo na místě na koni. Obvykle přechází pod jeho hlaveň a připevňuje se k sedlu na obou stranách kožených řemínků.

Zadržovací Systém

Dobrý zadržovací systém udrží vašeho koně bezpečně v táboře. Když jste připraveni odpočívat a relaxovat, nechcete, aby váš kůň odcházel. Myslete tedy dopředu a vezměte si s sebou vodítko nebo lano. Jen se ujistěte, že vaše ohlávky, olověná lana, lana a uzly jsou pevné a trvanlivé. 

Sada pro kopyta

Váš kůň bude mít kameny a jiné nečistoty, které uvízly v kopytech. K tomu slouží kopytní háčky. Jsou to kovové nástroje s malou kapucí, které se používají k čištění kopyt. Když už jsme u kopyt, dobrá souprava na kování by neuškodila, kdybyste si ji také vzali s sebou. V případě, že se něco stane s jeho podkovami.

Péče o potřeby

Pokud procházíte lesem nebo na poli se spoustou vřesů, váš kůň může skončit od bodláků nebo jiných  nečistot. Ušetřete si nepohodlí a vezměte nějaké potřeby na čištění koní, aby jste je mohli vyčistit.

Jídlo a voda

Koně potřebují jíst a pít také. Nejsou opravdu vybíraví a pravděpodobně na vaší túře sežerou hodně vegetace. Pokud však navštěvujete místo s malou vegetací, váš kůň ocení krmivo pro koně. Je dobré mít popř. i misku na vodu.

První pomoc

Někdy koně zakopnou, dostanou se do ošklivých a bolestivých trnů nebo mohou mít i nějaké život ohrožující zranění. Připravte se radši i na nejhorší: připravte si lékárničku pro koně. To může zahrnovat velkou gázu, pásku, obvazy, mast, antibiotickou masti a další!

Sprej proti hmyzu

Pokud vlastníte koně, pravděpodobně víte, jak jsou náchylní k tomu, aby byli magnetem na hmyz. Zabalte pro své koně repelent proti hmyzu určitě to ocení.

Sada na opravu

Bez ohledu na to, jaké kvalitní položky zakoupíte, možná budete muset opravit několik věcí. Takže podle toho plánujte. Přineste si s sebou soupravu s kůží, tkaničkami, děrovačkou, šicí jehlou, dentální nití, lepicí páskou, svěráky, záchranným drátem atd.

Další položky, které budete pro sebe potřebovat

Oblečení

Na turistiku s koňmi se vhodně oblečte. To znamená nosit vnitřní, izolační a ochrannou vrstvu, podle toho, kam jedete. Mezi vnitřní vrstvy patří syntetické spodní prádlo, vlněné ponožky. Mezi izolační vrstvy patří bundy, vesty, vlněné košile, svetry, kalhoty, trička, vlněné ponožky, punčochy, čepice a rukavice. Mezi ochranné vrstvy patří větrovky, ponča a samozřejmě kovbojský klobouk na ochranu před sluncem, ovšem  bezpečnější je mít jezdeckou helmu.

Jídlo a voda

Na výletě budete muset jíst a pít. Vezměte si jídlo, které je lehké, bohaté na živiny a rychle se nerozkládá. Když jste u toho, vezměte si s sebou nádobu na vodu a pokud možno i čistou vodu. Některé věci, které byste mohli potřebovat pokud si budete chtít uvařit, zahrnují malý sporák, zápalky, palivo, trychtýř, hrnce, pánve, šálky, lžíce a vývrtky.

První pomoc

Dobrá lékárnička vám umožní postarat se o každé jednoduché zranění a poté o některé. Měla by obsahovat gázové role, opalovací krém, obvazy, tablety proti kyselinám, obvazy, motýlkové uzávěry, zavírací špendlíky, aspirin, pásku první pomoci, knihu první pomoci a jakékoli osobní léky.

Ostatní

Mezi další věci, které budete při svém výletu potřebovat, patří spací pytel, stan, kompas, zápalky, zapalovač, nůž, píšťalka, šňůra, mapa a další různé předměty, které na stezce použijete.

Kam můžete vyrazit s koňmi?

Při plánování cesty ale myslete i na samotnou cestu. Neberte svého koně tam, kde najdete erozi, invazivní rostliny, spoustu turistů nebo spoustu divoké zvěře.

Kdy byste měli vyrazit s koňmi?

V závislosti na počasí a terénu můžete s koňmi jezdit po celý rok. Samozřejmě je upřednostňováno ideální počasí. Podívejte se na počasí a podle toho naplánujte. Zamyslete se nad tím, jestli byste se chtěli vydat na déšť nebo hluboký sníh. Pokud byste některému z nich řekli ne, váš kůň by pravděpodobně řekl totéž, kdyby mohl mluvit.

Můj zážitek

Moje putování na koních se odehrávalo v Krkonoších, kde jsem kdysi byla pomáhat u koní. Chovají se tam koně plemene hucul, kteří jsou na vandry úplně ideální. Je to horské a dlouhověké plemeno, které se zvládne přizpůsobit i velmi náročnému terénu. Ráno jsme si zabalili svačiny a nejnutnější věci a šli jsme si pro koně. Ve skupince nás bylo 6 a já dostala koně jménem Cikorka, což byla menší hnědá kobylka. Dovedli jsme si koně k farmě, kde jsme je očistili a obdrželi jsme vybavení jako sedla, uzdečky a sedlové brašny. Nastrojili jsme si koně a čekal nás první úsek cesty pěšky. Dole jsme si dotáhli sedla a nasedli na koně a vyrazilo se. Jeli jsme z kopců i do kopců různými terénními cestami. Já Krkonoše miluji, takže  byl super zážitek sledovat horskou  přírodu. Později jsem začala mít první komplikace se sedlem, protože kobyle nesedělo a   celkově byl problém na ni vybrat nějaké padnoucí sedlo, tak jsem asi dvakrát spadla i se sedlem. Naštěstí hned potom byla pauza na louce na oběd. Tak instruktorka celého putování vyměnila moje sedlo za jiné. Tohle sedlo už sedělo lépe, ale cestou z prudkého kopce jsem musela jít pěšky. Nakonec se podařila ještě jedna komplikace a na svačině jsem zjistila, že moje kobyla někde ztratila podkovu. Naštěstí už se nám den chýlil ke konci, tak jsem to měla nějak dojít. Náš cíl byla vesnice Bystrá, kde jsme ubytovali koně v ohradě u nějakého ranče, když jsme tam  dorazili už se stmívalo. Postarali jsme se o koně, vyčistili jsme je a samozřejmě sundali všechny věci. Potom jsme se po tmě uchýlili ke stavění stanů, které nám dovezlo na místo auto a potom jsme konečně dostali  na ranči teplou večeři. Asi v 9 jsme šli spát a hned jsem usnula. Celodenní pobyt venku a na koni byl znát.

Druhý den jsme vstali asi v 7 dali jsme si hned snídani a nachystali si svačiny. Poté jsme složily stany a nechali na místě, kde si mělo pro ně přijet auto. Potom jsme se vydali vyčistit koně a zase se nachystat na cestu. Mojí kobyle byla sundána i druhá podkova a dostala koňské botičky. Vydali jsme se zase zpátky na cestu na náš ranč. Mělo to být ten den asi 30km. Popravdě už ráno mě hrozně bolelo celé tělo. Asi po první hodině cesty se opět vyskytli komplikace. Cestou kterou jsme měli jít byla ohraničena a probíhali tam motocyklové závody v lese. Nakonec nás hodní pořadatelé pustili a naštěstí  jsme s koňmi motorky nepotkali. Nakonec to bylo poklidné dopoledne opět jsme různě zastavovali na jídlo. A užívali si úžasných kopců Krkonoš. Tentokrát jsem spadla jen jednou, ale tentokrát kvůli větvi, kterou se rozhodla moje kobyla přeskočit. Oběd jsme si dali u jedné paní co s námi putovala. Chviličku před tím, když jsme se už těšili, že tam budeme  nás chytla taková průtrž mračen, že jsme si ani nestihli obléknout pláštěnky, které jsme měli. Naštěstí jsme se tam potom mohli usušit a dát si teplé jídlo a čaj. Cestou domů opět jedna z kobyl ztratila podkovu, takže jsme se zdrželi. Ke konci naší cesty na ranč jsme už šli po tmě, ale začala být taková tma, že nebylo vůbec nic vidět. Naštěstí jsme nakonec dosáhli cíle a dostali se zpět na farmu. Tam jsme koně pochválili a odměnili jablky. Byl to, ale opravdu výjimečný zážitek i když mě po celých dvou dnech na koni bolelo celé tělo. I přes moje pády a další věci jsem poznala skvělé  lidi. Krkonoše na koních to byl opravdu jeden z nejlepších koňských zážitků.

Pěší turistika s koňmi může být velmi přínosná, pokud to uděláte správně. Pro pohodlný zážitek budete potřebovat ty správné zásoby pro vás i vaše koně. Stejně jako je nejlepší naplánovat si cestu ve správný čas a terén. Každý může vyrazit na túru, ať už na dvou nohách nebo na koni.

Zdroje: Freepik, montemlife.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: