Kromě vody je černý čaj jedním z nejvíce konzumovaných nápojů na světě. Zde je 10 výhod černého čaje

Foto: Freepik

Kromě vody je černý čaj jedním z nejvíce konzumovaných nápojů na světě. Zde je 10 výhod černého čaje

Pochází z rostliny Camellia sinensis a často se mísí s jinými rostlinami pro různé příchutě, jako je Earl Grey, anglická snídaně nebo chai.

Zde je 10 zdravotních výhod černého čaje, které jsou podporovány vědou.

1. Má antioxidační vlastnosti

O antioxidantech je známo, že poskytují řadu zdravotních výhod.

Přečtěte si také: Recenze eToro - Jsou vaše peníze v bezpečí?

Jejich konzumace může pomoci odstranit volné radikály a snížit poškození buněk v těle. To nakonec může pomoci snížit riziko chronických onemocnění.

Polyfenoly jsou druhem antioxidantu, který se nachází v určitých potravinách a nápojích, včetně černého čaje.

Skupiny polyfenolů, včetně katechinů, theaflavinů a thearubiginů, jsou hlavním zdrojem antioxidantů v černém čaji a mohou podporovat celkové zdraví.

Jedna studie na potkanech ve skutečnosti zkoumala roli theaflavinů v černém čaji a riziko cukrovky, obezity a zvýšeného cholesterolu. Výsledky ukázaly, že theaflaviny snižovaly hladinu cholesterolu a cukru v krvi

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

Další studie zkoumala roli katechinů z extraktu ze zeleného čaje na tělesnou hmotnost. Zjistilo se, že ti, kteří konzumovali láhev obsahující 690 mg katechinů z čaje denně po dobu 12 týdnů, vykazovali pokles tělesného tuku.

Zatímco mnoho doplňků obsahuje antioxidanty, nejlepším způsobem, jak je konzumovat, je z jídla a nápojů. Některé výzkumy ve skutečnosti zjistily, že užívání antioxidantů ve formě doplňků může poškodit vaše zdraví.

Shrnutí: Černý čaj obsahuje skupinu polyfenolů, které mají antioxidační vlastnosti. Konzumace antioxidantů může pomoci snížit riziko chronických onemocnění a zlepšit vaše celkové zdraví.

2. Může posílit zdraví srdce

Černý čaj obsahuje další skupinu antioxidantů zvaných flavonoidy, které prospívají zdraví srdce.

Spolu s čajem najdete flavonoidy v zelenině, ovoci, červeném víně a tmavé čokoládě.

Jejich pravidelná konzumace může pomoci snížit mnoho rizikových faktorů pro srdeční choroby, včetně vysokého krevního tlaku, vysokého cholesterolu, zvýšené hladiny triglyceridů a obezity.

Jedna randomizovaná kontrolovaná studie zjistila, že pití černého čaje po dobu 12 týdnů významně snížilo hodnoty triglyceridů o 36%, snížilo hladinu cukru v krvi o 18% a snížilo poměr LDL / HDL v plazmě o 17%.

Další studie zjistila, že u těch, kteří vypili tři šálky černého čaje denně, bylo riziko vzniku srdečních onemocnění sníženo o 11% .

Přidání černého čaje do vaší každodenní rutiny je snadný způsob, jak začlenit antioxidanty do vaší stravy a potenciálně snížit riziko budoucích zdravotních komplikací.

Shrnutí: Černý čaj obsahuje flavonoidy, které jsou prospěšné pro zdraví srdce. Studie zjistily, že pravidelné pití černého čaje může pomoci snížit riziko srdečních onemocnění.

3. Může snížit „špatný“ LDL cholesterol

Tělo obsahuje dva lipoproteiny, které transportují cholesterol po celém těle.

Jedním z nich je lipoprotein s nízkou hustotou (LDL) a druhým je lipoprotein s vysokou hustotou (HDL).

LDL je považován za „špatný“ lipoprotein, protože transportuje cholesterol do buněk v celém těle. Mezitím je HDL považován za „dobrý“ lipoprotein, protože transportuje cholesterol pryč z vašich buněk a do jater, aby byl vylučován.

Když je v těle příliš mnoho LDL, může se hromadit v tepnách a způsobit voskovité usazeniny zvané plaky. To může vést k problémům, jako je srdeční selhání nebo mrtvice.

Naštěstí některé studie zjistily, že konzumace čaje může pomoci snížit hladinu LDL cholesterolu.

Jedna randomizovaná studie zjistila, že pití pěti porcí černého čaje denně snížilo hladinu LDL cholesterolu o 11% u jedinců s mírně nebo mírně zvýšenou hladinou cholesterolu.

Další randomizovaná tříměsíční studie u 47 jedinců porovnávala účinky tradičního čínského extraktu z černého čaje a placeba na hladiny LDL.

Výsledky ukázaly významný pokles hladin LDL u těch, kteří pili černý čaj, ve srovnání s placebem, bez nežádoucích vedlejších účinků. Vědci dospěli k závěru, že černý čaj pomohl zlepšit hladinu cholesterolu u jedinců s rizikem srdečních onemocnění nebo obezity .

Shrnutí: LDL a HDL jsou dva typy lipoproteinů, které přenášejí cholesterol v těle. Příliš mnoho LDL v těle může zvýšit riziko srdečních onemocnění a cévní mozkové příhody. Studie zjistily, že černý čaj může pomoci snížit hladinu LDL.

4. Může zlepšit zdraví střev

Studie zjistily, že druh bakterií ve vašem střevě může hrát významnou roli ve vašem zdraví.

Je to proto, že střevo obsahuje biliony bakterií a 70–80% vašeho imunitního systému.

Zatímco některé bakterie ve vašem střevě jsou prospěšné pro vaše zdraví, některé nejsou.

Některé studie ve skutečnosti naznačují, že typ bakterií ve vašem střevě může hrát důležitou roli při snižování rizika určitých zdravotních stavů, jako je zánětlivé onemocnění střev, cukrovka 2. typu, kardiovaskulární onemocnění, obezita a dokonce i rakovina.

Polyfenoly obsažené v černém čaji mohou pomoci udržovat zdravé střevo tím, že podporují růst dobrých bakterií a inhibují růst špatných bakterií, jako je Salmonella.

Černý čaj navíc obsahuje antimikrobiální vlastnosti, které ničí škodlivé látky a zlepšují střevní bakterie a imunitu tím, že pomáhají opravit výstelku zažívacího traktu.

Je však zapotřebí dalšího výzkumu, než bude možné učinit silný závěr, pokud jde o úlohu černého čaje a imunitní funkce.

Shrnutí: Ve střevech jsou biliony bakterií a většina vašeho imunitního systému. Polyfenoly a antimikrobiální vlastnosti nalezené v černém čaji mohou pomoci zlepšit zdraví a imunitu střev.

5. Může pomoci snížit krevní tlak

Vysoký krevní tlak postihuje přibližně 1 miliardu lidí na celém světě.

Může zvýšit vaše riziko selhání srdce a ledvin, mrtvice, ztráty zraku a infarktu. Naštěstí změny ve vaší stravě a životním stylu mohou snížit váš krevní tlak.

Randomizovaná, kontrolovaná studie zkoumala roli černého čaje při snižování krevního tlaku. Účastníci vypili tři šálky černého čaje denně po dobu šesti měsíců.

Výsledky zjistily, že u těch, kteří pili černý čaj, došlo ve srovnání se skupinou s placebem k významnému poklesu systolického a diastolického krevního tlaku

Výzkum účinků černého čaje na krevní tlak je však smíšený.

Metaanalýza pěti různých studií zahrnujících 343 účastníků zkoumala dopad pití černého čaje po dobu čtyř týdnů na krevní tlak.

Ačkoli výsledky zjistily určitá zlepšení krevního tlaku, vědci dospěli k závěru, že nálezy nebyly významné.

Pití černého čaje denně, stejně jako začlenění dalších úprav životního stylu, jako jsou strategie zvládání stresu , může být prospěšné pro osoby s vysokým krevním tlakem.

Shrnutí: Vysoký krevní tlak může způsobit mnoho zdravotních komplikací. Pravidelné pití černého čaje může pomoci snížit systolický a diastolický krevní tlak, ale výzkum je smíšený.

6. Může pomoci snížit riziko mozkové mrtvice

Cévní mozková příhoda může nastat, když je céva v mozku buď zablokována, nebo praskne. Je to celosvětově druhá hlavní příčina úmrtí.

Naštěstí je možné 80% případů předcházet. Například řízením stravy, fyzickou aktivitou a zákazem kouření mohou pomoci snížit riziko mozkové mrtvice

Je zajímavé, že studie zjistily, že pití černého čaje může také pomoci snížit riziko mrtvice.

Jedna studie sledovala 74 961 lidí po dobu více než 10 let. Zjistilo se, že ti, kteří vypili čtyři nebo více šálků černého čaje denně, měli o 32% nižší riziko mozkové příhody než ti, kteří čaj nepili.

Další studie zkoumala údaje z devíti různých studií, včetně více než 194 965 účastníků.

Vědci zjistili, že jedinci, kteří vypili více než tři šálky čaje (černý nebo zelený čaj) denně, měli o 21% nižší riziko mozkové příhody ve srovnání s jedinci, kteří vypili méně než jeden šálek čaje denně.

Shrnutí: Cévní mozková příhoda je celosvětově druhou hlavní příčinou úmrtí. Naštěstí tomu lze v mnoha případech zabránit. Studie zjistily, že černý čaj může pomoci snížit riziko mrtvice.

7. Může snížit hladinu cukru v krvi

Zvýšená hladina cukru v krvi může zvýšit riziko zdravotních komplikací, jako je cukrovka typu 2, obezita, kardiovaskulární onemocnění, selhání ledvin a deprese.

Bylo prokázáno, že konzumace velkého množství cukru , zejména ze slazených nápojů, zvyšuje hodnoty cukru v krvi a riziko cukrovky typu 2.

Když konzumujete cukr, pankreas vylučuje hormon zvaný inzulín, který přenáší cukr do svalů, které se používají pro energii. Pokud konzumujete více cukru, než vaše tělo potřebuje, přebytečný cukr se uloží jako tuk.

Černý čaj je skvělý neslazený nápoj, o kterém bylo zjištěno, že pomáhá zlepšit využití inzulínu v těle.

Jedna studie na zkumavce zkoumala vlastnosti čaje a jeho složek zvyšujících inzulín. Výsledky ukázaly, že černý čaj zvýšil aktivitu inzulínu více než 15krát.

Vědci dospěli k závěru, že bylo prokázáno, že několik sloučenin v čaji zlepšuje hladinu inzulínu, konkrétně katechin zvaný epigalokatechin gallát.

Další studie na myších srovnávala účinky extraktu z černého a zeleného čaje na hladinu cukru v krvi. Výsledky zjistily, že oba snižují hladinu cukru v krvi a zlepšují metabolismus cukru v těle.

Shrnutí: Inzulin je hormon, který se vylučuje při konzumaci cukru. Černý čaj je skvělý neslazený nápoj, který může pomoci zlepšit používání inzulínu a snížit hladinu cukru v krvi.

8. Může pomoci snížit riziko rakoviny

Existuje více než 100 různých typů rakoviny a některým nelze zabránit.

Polyfenoly nalezené v černém čaji však mohou pomoci zabránit přežití rakovinných buněk.

Jedna studie ve zkumavce analyzovala účinky polyfenolů v čaji na rakovinné buňky. Ukázalo se, že černý a zelený čaj mohou hrát roli v regulaci růstu rakovinných buněk a ve snižování vývoje nových buněk.

Další studie analyzovala účinky polyfenolů v černém čaji na rakovinu prsu. Ukázalo se, že černý čaj může pomoci překonat šíření hormonálně závislých nádorů prsu

Ačkoli by černý čaj neměl být považován za alternativní léčbu rakoviny, některé výzkumy prokázaly jeho potenciál ke snížení přežití rakovinných buněk.

Je zapotřebí více výzkumu u lidí, aby bylo možné jasněji určit souvislost mezi černým čajem a rakovinovými buňkami.

Shrnutí: Černý čaj obsahuje polyfenoly, které mohou pomoci v boji proti rakovinovým buňkám v těle. Ačkoli konzumace černého čaje neléčí rakovinu, může pomoci snížit vývoj rakovinných buněk.

9. Může zlepšit soustředění

Černý čaj obsahuje kofein a aminokyselinu zvanou L-theanin, které mohou zlepšit bdělost a soustředění.

L-theanin zvyšuje aktivitu alfa v mozku, což vede k relaxaci a lepšímu soustředění.

Studie zjistily, že nápoje obsahující L-theanin a kofein mají největší vliv na soustředění díky účinkům L-theaninu na mozek.

To je možná důvod, proč mnoho lidí uvádí po pití čaje stabilnější energii ve srovnání s jinými kofeinovanými nápoji, jako je káva.

Dvě randomizované studie testovaly účinky černého čaje na soustředěnost a bdělost. V obou studiích černý čaj významně zvýšil přesnost a bdělost, kterou sami hlásili, ve srovnání s placebem.

Díky tomu je černý čaj skvělým nápojem, pokud hledáte zlepšení energie a soustředění bez velkého množství kofeinu.

Shrnutí: Černý čaj může pomoci zlepšit soustředěnost díky obsahu kofeinu a aminokyseliny zvané L-theanin. Tato aminokyselina zvyšuje aktivitu alfa v mozku, což může pomoci zlepšit soustředění a bdělost.

10. Jednoduché na přípravu

Černý čaj je pro vás nejen dobrý, ale také se snadno připravuje.

Chcete-li připravit černý čaj, nejprve vařte vodu. Pokud používáte čajové sáčky zakoupené v obchodě, jednoduše přidejte čajový sáček do hrnku a naplňte ho horkou vodou.

Pokud používáte sypaný čaj, použijte 2–3 gramy čajových lístků na každých šest uncí vody v cedníku.

Nechte čaj luhovat ve vodě po dobu 3–5 minut, podle vašich preferencí chuti. Pro silnější čaj použijte více čajových lístků a luhujte po delší dobu.

Po luhování vyjměte čajové lístky, nebo čajový sáček z vody a užívejte si.

Shrnutí: Příprava černého čaje je jednoduchá a zabere jen pár minut. Můžete použít čajové sáčky nebo sypané listy a upravit si chuť podle svých preferencí.

Sečteno a podtrženo

Černý čaj je skvělou volbou, pokud hledáte nízkokalorický neslazený nápoj s menším obsahem kofeinu než káva nebo energetické nápoje.

Má silnou, jedinečnou chuť a obsahuje spoustu antioxidantů, které mohou poskytnout několik zdravotních výhod. Patří mezi ně zlepšený cholesterol, lepší zdraví střev a snížený krevní tlak.

Nejlepší na tom je, že se snadno vyrábí a lze jej snadno najít v mnoha obchodech, nebo online.

Pokud jste to ještě neudělali, zvažte možnost vyzkoušet černý čaj, abyste mohli těžit z mnoha jeho zdravotních výhod.

Zdroje: www.healthline.com, Freepik

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: