10 prokazatelných přínosů zeleného čaje

Foto: Unsplash

10 prokazatelných přínosů zeleného čaje

Zařazujeme produkty, o kterých si myslíme, že jsou pro naše čtenáře užitečné. Pokud nakoupíte prostřednictvím odkazů na této stránce, můžeme získat malou provizi. Zde je náš postup.

Zelený čaj je označován za jeden z nejzdravějších nápojů na světě.

Je plný antioxidantů, které mají mnoho zdravotních výhod, mezi něž může patřit:

Přečtěte si také: Recenze eToro - Jsou vaše peníze v bezpečí?

  • zlepšená funkce mozku
  • odbourávání tuků
  • ochrana před rakovinou
  • snížení rizika srdečních onemocnění

Možná je ještě více potenciálních zdravotních výhod.

Tady je 10 možných zdravotních výhod zeleného čaje.

1. Obsahuje zdravé bioaktivní sloučeniny

Zelený čaj je víc než jen hydratační nápoj.

Zelený čaj obsahuje řadu zdravých sloučenin, které se dostávají do výsledného nápoje (1).

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

Čaj je bohatý na polyfenoly, což jsou přírodní sloučeniny, které mají zdraví prospěšné účinky, například snižují záněty a pomáhají v boji proti rakovině.

Zelený čaj obsahuje katechin zvaný epigalokatechin-3-gallát (EGCG). Katechiny jsou přírodní antioxidanty, které pomáhají předcházet poškození buněk a poskytují další prospěšné látky.

Tyto látky mohou snižovat tvorbu volných radikálů v těle a chránit tak buňky a molekuly před poškozením. Tyto volné radikály hrají roli při stárnutí a mnoha typech onemocnění.

EGCG je jednou z nejúčinnějších sloučenin v zeleném čaji. Výzkumy ověřily jeho schopnost pomáhat při léčbě různých onemocnění. Zdá se, že je jednou z hlavních sloučenin, které dodávají zelenému čaji jeho léčivé vlastnosti (2).

Zelený čaj obsahuje také malé množství minerálních látek, které mohou prospět vašemu zdraví.

Snažte se vybírat kvalitnější značku zeleného čaje, protože některé méně kvalitní značky mohou obsahovat nadměrné množství fluoridu (3).

Přestože si vyberete méně kvalitní značku, přínosy stále převažují nad případným rizikem.

Zelený čaj je plný polyfenolových antioxidantů, včetně katechinu zvaného EGCG. Tyto antioxidanty mohou mít různé příznivé účinky na zdraví.

2. Může zlepšovat mozkové funkce

Zelený čaj vás nejen udrží v bdělosti, ale může také pomoci zlepšit mozkové funkce.

Klíčovou účinnou látkou je kofein, který je známým stimulantem.

Neobsahuje ho tolik jako káva, ale dost na to, aby vyvolal odezvu, aniž by způsobil nervozitu spojenou s příjmem příliš velkého množství kofeinu.

Kofein ovlivňuje mozek tím, že blokuje inhibiční neurotransmiter zvaný adenosin. Tímto způsobem zvyšuje vypalování neuronů a koncentraci neurotransmiterů, jako je dopamin a noradrenalin (4, 5).

Výzkumy soustavně ukazují, že kofein může zlepšovat různé aspekty mozkových funkcí, včetně nálady, bdělosti, reakční doby a paměti (6).

Kofein však není jedinou látkou v zeleném čaji, která podporuje činnost mozku. Obsahuje také aminokyselinu L-theanin, která může procházet hematoencefalickou bariérou (7).

L-theanin zvyšuje aktivitu inhibičního neurotransmiteru GABA, který má protiúzkostné účinky. Zvyšuje také hladinu dopaminu a produkci alfa vln v mozku (7, 8, 9).

Studie ukazují, že kofein a L-theanin mohou mít synergické účinky. To znamená, že jejich kombinace může mít obzvláště silné účinky na zlepšení mozkových funkcí (10, 11).

Vzhledem k obsahu L-theaninu a malé dávce kofeinu vám zelený čaj může poskytnout mnohem mírnější a jiný druh povzbuzení než káva.

Mnoho lidí uvádí, že mají stabilnější energii a jsou mnohem produktivnější, když pijí zelený čaj, ve srovnání s kávou.

Zelený čaj obsahuje méně kofeinu než káva, ale dost na to, aby vyvolal účinek. Obsahuje také aminokyselinu L-theanin, která může synergicky s kofeinem působit na zlepšení mozkových funkcí.

3. Zvyšuje spalování tuků

Podíváte-li se na seznam složek jakéhokoli doplňku stravy na spalování tuků, je pravděpodobné, že tam bude zelený čaj.

Důvodem je, že podle výzkumů může zelený čaj zvýšit spalování tuků a zvýšit rychlost metabolismu (12).

V jedné studii, které se zúčastnilo 10 zdravých mužů, zvýšilo užívání extraktu ze zeleného čaje počet spálených kalorií o 4 %. V jiné, které se zúčastnilo 12 zdravých mužů, zvýšil extrakt ze zeleného čaje oxidaci tuků o 17 % ve srovnání s těmi, kteří užívali placebo (13, 14).

Některé studie o zeleném čaji však neprokázaly žádné zvýšení metabolismu, takže účinky mohou záviset na jednotlivci a na tom, jak byla studie nastavena (15).

Kofein může také zlepšovat fyzickou výkonnost tím, že mobilizuje mastné kyseliny z tukové tkáně a zpřístupňuje je pro využití jako energie (16, 17).

Dvě samostatné přehledové studie uvádějí, že kofein může zvýšit fyzickou výkonnost přibližně o 11-12 % (18, 19).

Zelený čaj může krátkodobě zvýšit rychlost metabolismu a zvýšit spalování tuků, i když ne všechny studie se na tom shodují.

4. Antioxidanty mohou snížit riziko vzniku některých druhů rakoviny

Rakovina je způsobena nekontrolovaným růstem buněk. Je to jedna z hlavních příčin úmrtí na světě.

Výzkum ukázal, že oxidační poškození může vést k chronickému zánětu, který může vést k chronickým onemocněním včetně rakoviny. Antioxidanty mohou pomoci chránit před oxidačním poškozením (20).

Zelený čaj je vynikajícím zdrojem silných antioxidantů.

Výzkum spojil sloučeniny zeleného čaje se sníženým rizikem vzniku rakoviny, včetně následujících studií:

  • Rakovina prsu. Komplexní přehled observačních studií zjistil, že ženy, které pily nejvíce zeleného čaje, měly přibližně o 20-30 % nižší riziko vzniku rakoviny prsu, jednoho z nejčastějších nádorových onemocnění u žen (21).
  • Rakovina prostaty.V jedné studii bylo pozorováno, že muži pijící zelený čaj mají nižší riziko pokročilého karcinomu prostaty (22).
  • Kolorektální karcinom. Analýza 29 studií ukázala, že ti, kteří pijí zelený čaj, mají přibližně o 42 % nižší pravděpodobnost vzniku kolorektálního karcinomu (23).

Mnoho pozorovacích studií naznačuje, že u pijáků zeleného čaje je menší pravděpodobnost vzniku několika typů rakoviny, ale k potvrzení těchto účinků je zapotřebí další kvalitní výzkum (24, 25).

Chcete-li získat co nejvíce zdraví prospěšných látek, vyhněte se přidávání mléka do čaje. Některé studie naznačují, že může snížit antioxidační hodnotu některých čajů (26).

Zelený čaj má silné antioxidanty, které mohou chránit před rakovinou. Četné studie ukazují, že u pijáků zeleného čaje je nižší riziko vzniku různých typů rakoviny.

5. Může chránit mozek před stárnutím

Zelený čaj může nejen krátkodobě zlepšit funkci mozku, ale také chránit mozek s přibývajícím věkem.

Alzheimerova choroba je běžné neurodegenerativní onemocnění a nejčastější příčina demence u starších osob (27).

Parkinsonova choroba je další běžné neurodegenerativní onemocnění a zahrnuje odumírání neuronů produkujících dopamin v mozku.

Několik studií ukazuje, že katechinové sloučeniny obsažené v zeleném čaji mohou mít různé ochranné účinky na neurony ve zkumavkách a na zvířecích modelech, což může snižovat riziko demence (28, 29, 30).

Bioaktivní látky obsažené v zeleném čaji mohou mít různé ochranné účinky na mozek. Mohou snižovat riziko demence, což je časté neurodegenerativní onemocnění u starších osob.

6. Mohou snižovat zápach z úst

Katechiny v zeleném čaji mají také příznivý vliv na zdraví ústní dutiny.

Studie prováděné ve zkumavkách naznačují, že katechiny mohou potlačovat růst bakterií, a tím potenciálně snižovat riziko infekcí (31, 32, 33, 34).

Streptococcus mutans je běžná bakterie v ústech. Způsobuje tvorbu zubního plaku a je hlavním původcem zubního kazu a kazivosti zubů.

Studie naznačují, že katechiny v zeleném čaji mohou v laboratoři inhibovat růst bakterií v dutině ústní, ale žádné důkazy neprokazují, že by pití zeleného čaje mělo podobné účinky (35, 36, 37, 38).

Existují však určité důkazy o tom, že zelený čaj může snižovat zápach z úst (39, 40).

Katechiny obsažené v zeleném čaji mohou potlačovat růst bakterií v ústech, čímž se snižuje riziko zápachu z úst.

7. Může pomoci předcházet cukrovce 2. typu

V posledních desetiletích se zvyšuje výskyt cukrovky 2. typu. Tímto onemocněním nyní trpí přibližně 1 z 10 Američanů (41).

Diabetes 2. typu zahrnuje zvýšenou hladinu cukru v krvi, která může být způsobena inzulinovou rezistencí nebo neschopností produkovat inzulin.

Studie ukazují, že zelený čaj může zlepšit citlivost na inzulín a snížit hladinu cukru v krvi (42).

Jedna studie u Japonců zjistila, že ti, kteří pili nejvíce zeleného čaje, měli přibližně o 42 % nižší riziko vzniku cukrovky 2. typu (43).

Podle přehledu 7 studií s celkem 286 701 jedinci měli pijáci čaje o 18 % nižší riziko cukrovky (44).

Některé kontrolované studie ukazují, že zelený čaj může způsobit mírné snížení hladiny cukru v krvi. Může také snižovat riziko vzniku cukrovky 2. typu.

8. Může pomáhat předcházet kardiovaskulárním onemocněním

Kardiovaskulární onemocnění, včetně srdečních chorob a mrtvice, jsou celosvětově nejčastější příčinou úmrtí (45).

Studie ukazují, že zelený čaj může zlepšit některé z hlavních rizikových faktorů těchto onemocnění, což zahrnuje zlepšení hladiny celkového cholesterolu a LDL (špatného) cholesterolu (46).

Zelený čaj také zvyšuje antioxidační kapacitu krve, což chrání LDL částice před oxidací, která je jednou ze součástí cesty k srdečním onemocněním (47, 48).

Vzhledem k příznivému vlivu na rizikové faktory asi nepřekvapí, že lidé, kteří pijí zelený čaj, mají až o 31 % nižší riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění (49, 50, 51).

Zelený čaj může snižovat celkový a LDL (špatný) cholesterol a také chránit LDL částice před oxidací. Studie ukazují, že lidé, kteří pijí zelený čaj, mají nižší riziko kardiovaskulárních onemocnění.

9. Může vám pomoci zhubnout

Vzhledem k tomu, že zelený čaj může krátkodobě zvýšit rychlost metabolismu, je logické, že by vám mohl pomoci zhubnout.

Několik studií ukazuje, že zelený čaj může pomáhat snižovat množství tělesného tuku, zejména v oblasti břicha (52, 53).

Jednou z těchto studií byla 12týdenní randomizovaná kontrolovaná studie, které se zúčastnilo 240 osob s obezitou.

V této studii došlo u osob ve skupině užívající zelený čaj k významnému snížení procenta tělesného tuku, tělesné hmotnosti, obvodu pasu a břišního tuku ve srovnání s osobami v kontrolní skupině (54).

Některé studie však neprokazují statisticky významné zvýšení úbytku hmotnosti při užívání zeleného čaje, takže vědci musí provést další studie, aby tento účinek potvrdili (55).

Některé studie ukazují, že zelený čaj může vést ke zvýšení úbytku hmotnosti. Obzvláště účinný může být při snižování nebezpečného břišního tuku.

10. Může vám pomoci žít déle

Vzhledem k tomu, že některé sloučeniny v zeleném čaji mohou pomáhat chránit před rakovinou a srdečními chorobami, dává smysl, že by vám mohl pomoci žít déle.

V jedné studii vědci zkoumali 40 530 dospělých Japonců po dobu 11 let. Ti, kteří pili nejvíce zeleného čaje - 5 a více šálků denně - měli výrazně nižší pravděpodobnost, že během sledovaného období zemřou (56):

  • Úmrtí ze všech příčin: O 23 % nižší u žen, o 12 % nižší u mužů
  • Úmrtí na srdeční choroby: o 31 % nižší u žen, o 22 % nižší u mužů
  • Úmrtí na mozkovou mrtvici: o 42 % nižší u žen, o 35 % nižší u mužů

Další studie zahrnující 14 001 starších Japonců zjistila, že ti, kteří pili nejvíce zeleného čaje, měli o 76 % nižší pravděpodobnost úmrtí během 6 let trvání studie (57).

Studie ukazují, že lidé, kteří pijí zelený čaj, mohou žít déle než ti, kteří jej nepijí.

Souhrn

Zelený čaj má řadu možných zdravotních přínosů.

Abyste se cítili lépe, zhubli a snížili riziko chronických onemocnění, možná byste měli zvážit, zda zelený čaj nezařadit do svého života.

Zdroje: (1) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2855614/, (2) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28864169, (3) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15237954, (4) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1356551, (5) http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1467-3010.2007.00665.x/full, (6) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17182482, (7) https://academic.oup.com/jn/article/138/8/1572S/4750819, (8) https://academic.oup.com/ajcn/article/70/6/1040/4729179, (9) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19445822, (10) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16371327, (11) http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1600-0838.2005.00445.x/abstract, (12) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2990475/, (13) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19437116, (14) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3831544/, (15) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20116655, (16) https://www.nia.nih.gov/health/what-alzheimers-disease, (17) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15350981, (18) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/P , healthline.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: