11 prokázaných zdravotních přínosů česneku

Foto: Unsplash

11 prokázaných zdravotních přínosů česneku

Současné výzkumy ukazují, že česnek může mít skutečné zdravotní účinky, například chrání před nachlazením a pomáhá snižovat krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi

"Ať je jídlo tvým lékem a lék tvým jídlem."

To jsou slavná slova starořeckého lékaře Hippokrata, který je často nazýván otcem západní medicíny.

Předepisoval česnek k léčbě různých zdravotních potíží - a moderní věda mnohé z těchto příznivých účinků na zdraví potvrdila.

Tady je 11 zdravotních účinků česneku, které jsou podpořeny výzkumem na lidech.

1. Česnek obsahuje sloučeniny se silnými léčivými účinky

Česnek je rostlina z čeledi Allium (cibule). Je blízce příbuzný cibuli, šalotce a pórku.

Každý segment česnekové cibulky se nazývá stroužek. V jedné cibulce je plus minus asi 10-20 stroužků.

Česnek roste v mnoha částech světa a díky své silné vůni a lahodné chuti je oblíbenou přísadou při vaření.

V průběhu starověké historie se však česnek používal především pro své zdravotní a léčivé vlastnosti (1).

Jeho používání bylo dobře zdokumentováno mnoha významnými civilizacemi, včetně Egypťanů, Babyloňanů, Řeků, Římanů a Číňanů (1).

Vědci dnes vědí, že většina zdraví prospěšných účinků česneku je způsobena sirnými sloučeninami, které vznikají při sekání, drcení nebo žvýkání stroužku česneku.

Snad nejznámější sloučeninou je alicin. Allicin je však nestabilní sloučenina, která je v čerstvém česneku přítomna pouze krátce po jeho rozkrojení nebo rozdrcení (2).

Mezi další sloučeniny, které mohou hrát roli ve zdraví prospěšných účincích česneku, patří diallyl disulfid a s-allyl cystein (3).

Sloučeniny síry z česneku se do těla dostávají z trávicího traktu. Poté putují po celém těle a působí silnými biologickými účinky.

Česnek je rostlina z čeledi cibulovitých, která se pěstuje pro svou výraznou chuť a zdraví prospěšné účinky. Obsahuje sloučeniny síry, které jsou pravděpodobně zodpovědné za některé z těchto zdraví prospěšných látek.

2. Česnek je vysoce výživný, ale má velmi málo kalorií

Kalorie za kalorii je česnek neuvěřitelně výživný.

Jediný stroužek (3 gramy) syrového česneku obsahuje (4):

  • Mangan: 2 % denní hodnoty (DV)
  • Vitamin B6: 2 % DV
  • Vitamin C: 1 % DV
  • Selen: 1 % DV
  • Vláknina: 0.06 gramů

Tato látka obsahuje 4,5 kalorií, 0,2 gramů bílkovin a 1 gram sacharidů.

Česnek obsahuje také stopové množství různých dalších živin.

Česnek má nízký obsah kalorií a je bohatý na vitamin C, vitamin B6 a mangan. Obsahuje také stopová množství různých dalších živin.

3. Česnek může pomoci chránit před nemocemi, včetně běžného nachlazení

Doplňky stravy s česnekem jsou známé tím, že posilují funkci imunitního systému.

V rozsáhlé 12týdenní studii bylo zjištěno, že každodenní užívání česnekového doplňku snížilo počet nachlazení o 63 % ve srovnání s placebem (5).

Průměrná délka trvání příznaků nachlazení se také zkrátila o 70 %, z 5 dnů ve skupině užívající placebo na pouhý 1 den.5 dní ve skupině s česnekem.

Další studie zjistila, že vysoká dávka extraktu ze stařeného česneku (2,56 g denně) snížila počet dní nemoci z nachlazení nebo chřipky o 61 % (6).

Jeden z přehledů však dospěl k závěru, že důkazy jsou nedostatečné a je třeba provést další výzkum (7).

I přes nedostatek přesvědčivých důkazů může přidání česneku do jídelníčku stát za vyzkoušení, pokud jste často nachlazení.

Doplňky stravy s česnekem mohou pomoci předcházet nemocem, jako je chřipka a nachlazení, a snižovat jejich závažnost, je však třeba provést další výzkum, než bude možné učinit jakékoli závěry.

4. Účinné látky obsažené v česneku mohou snižovat krevní tlak

Kardiovaskulární onemocnění, jako je srdeční infarkt a mrtvice, mají na svědomí více úmrtí než téměř jakékoli jiné onemocnění (8).

Vysoký krevní tlak neboli hypertenze je jedním z nejdůležitějších faktorů, které mohou vést k těmto onemocněním.

Studie na lidech zjistily, že doplňky stravy s česnekem mají významný vliv na snížení krevního tlaku u osob s vysokým krevním tlakem (9, 10, 11).

V jedné studii bylo 600-1 500 mg extraktu ze stařeného česneku stejně účinných jako lék Atenolol při snižování krevního tlaku po dobu 24 týdnů (12).

Dávky doplňků stravy musí být poměrně vysoké, aby měly požadované účinky. Potřebné množství odpovídá asi čtyřem stroužkům česneku denně.

Vysoké dávky česneku zřejmě zlepšují krevní tlak u osob se známým vysokým krevním tlakem (hypertenzí). V některých případech mohou být doplňky stravy stejně účinné jako běžné léky.

5. Česnek zlepšuje hladinu cholesterolu, což může snižovat riziko srdečních onemocnění

Česnek může snižovat celkový a LDL (špatný) cholesterol.

U osob s vysokou hladinou cholesterolu se zdá, že doplňky stravy s česnekem snižují celkový a LDL cholesterol přibližně o 10-15 % (13, 14, 15).

Podíváme-li se konkrétně na LDL (špatný) a HDL (dobrý) cholesterol, zdá se, že česnek snižuje LDL, ale nemá spolehlivý vliv na HDL (9, 10, 16, 17, 18).

Dalším známým rizikovým faktorem srdečních onemocnění je vysoká hladina triglyceridů, ale zdá se, že česnek nemá na hladinu triglyceridů žádný významný vliv (15).

Doplňky česneku zřejmě snižují celkový a LDL (špatný) cholesterol, zejména u osob, které mají vysokou hladinu cholesterolu. HDL (dobrý) cholesterol a triglyceridy zřejmě ovlivněny nejsou.

6. Česnek obsahuje antioxidanty, které mohou pomoci předcházet Alzheimerově chorobě a demenci

Oxidativní poškození volnými radikály přispívá k procesu stárnutí.

Česnek obsahuje antioxidanty, které podporují ochranné mechanismy organismu proti oxidačnímu poškození (19).

Bylo prokázáno, že vysoké dávky česnekových doplňků zvyšují u lidí množství antioxidačních enzymů a také významně snižují oxidační stres u lidí s vysokým krevním tlakem (7, 9, 20).

Kombinace účinků na snižování cholesterolu a krevního tlaku a antioxidačních vlastností může snižovat riziko běžných mozkových onemocnění, jako je Alzheimerova choroba a demence (21, 22).

Česnek obsahuje antioxidanty, které mohou pomoci chránit před poškozením a stárnutím buněk. Může snižovat riziko Alzheimerovy choroby a demence.

7. Česnek vám může pomoci žít déle

Potenciální účinky česneku na dlouhověkost v podstatě nelze u lidí prokázat.

Ale vzhledem k příznivému vlivu na důležité rizikové faktory, jako je krevní tlak, dává smysl, že by vám česnek mohl pomoci žít déle.

Důležitým faktorem je také to, že dokáže bojovat s infekčními chorobami, protože ty jsou častou příčinou úmrtí, zejména u starších lidí nebo lidí s nefunkčním imunitním systémem (23).

Česnek má známé příznivé účinky na běžné příčiny chronických onemocnění, takže dává smysl, že by vám také mohl pomoci žít déle.

8. Sportovní výkonnost by mohly zlepšit česnekové doplňky

Česnek byl jednou z prvních látek "zvyšujících výkonnost".

Tradičně se používal ve starověkých kulturách ke snížení únavy a zlepšení pracovní výkonnosti dělníků.

Nejvýrazněji se podával olympijským sportovcům ve starověkém Řecku (1).

Studie na lidech ukázaly, že česnek pomáhá při výkonu, ale studií na lidech bylo provedeno jen velmi málo (23).

V jedné malé studii se u osob s onemocněním srdce, které užívaly česnekový olej po dobu 6 týdnů, snížila maximální tepová frekvence o 12 % a zlepšila se jejich výkonnost při cvičení (24).

Studie na devíti závodních cyklistech však nezjistila žádný výkonnostní přínos (25).

Další studie naznačují, že únavu vyvolanou cvičením lze pomocí česneku snížit (2).

Česnek může zlepšit fyzickou výkonnost u laboratorních zvířat a lidí se srdečním onemocněním. Přínos pro lidi bez srdečního onemocnění zatím není jednoznačný. V konečném důsledku je zapotřebí dalšího výzkumu.

9. Konzumace česneku může pomoci detoxikovat těžké kovy v těle

Ukázalo se, že sirné sloučeniny obsažené v česneku ve vysokých dávkách chrání před poškozením orgánů v důsledku toxicity těžkých kovů.

Čtyřtýdenní studie u zaměstnanců v továrně na výrobu autobaterií (kteří byli nadměrně vystaveni olovu) zjistila, že česnek snížil hladinu olova v krvi o 19 %. Snížil také mnoho klinických příznaků toxicity, včetně bolestí hlavy a krevního tlaku (26).

Tři dávky česneku každý den dokonce předčily ve snížení příznaků lék D-penicilamin.

V jedné studii se ukázalo, že česnek významně snižuje toxicitu olova a s ní spojené příznaky.

10. Česnek může zlepšovat zdraví kostí

Žádná studie na lidech nezjišťovala účinky česneku na úbytek kostní hmoty.

Studie na hlodavcích však ukázaly, že může minimalizovat úbytek kostní hmoty zvýšením hladiny estrogenů u samic (27, 28, 29, 30).

Jedna studie u žen v menopauze zjistila, že denní dávka suchého česnekového extraktu (odpovídající 2 gramům syrového česneku) významně snížila marker nedostatku estrogenů (31).

To naznačuje, že tento doplněk stravy může mít příznivý vliv na zdraví kostí u žen.

Potraviny jako česnek a cibule mohou mít také příznivé účinky na osteoartrózu (32).

Česnek má zřejmě určitý přínos pro zdraví kostí tím, že zvyšuje hladinu estrogenu u žen, ale je třeba provést další studie na lidech.

11. Česnek lze snadno zařadit do jídelníčku a dodává mu chuť

Poslední z uvedených přínosů není přínosem pro zdraví, ale přesto je důležitý.

Česnek lze velmi snadno zařadit do současného jídelníčku. Doplňuje většinu slaných pokrmů, zejména polévky a omáčky. Výrazná chuť česneku může také dodat punc jinak nevýrazným receptům.

Česnek se dodává v několika formách, od celých stroužků a hladkých past až po prášky a doplňky stravy, jako je česnekový extrakt a česnekový olej.

Běžným způsobem použití česneku je prolisování několika stroužků čerstvého česneku lisem na česnek a jeho smíchání s extra panenským olivovým olejem a trochou soli. Funguje to jako velmi jednoduchá a výživná zálivka na salát.

Nežádoucí účinky česneku

Mějte však na paměti, že česnek má i některé stinné stránky, například zápach z úst. Existují také lidé, kteří jsou na něj alergičtí.

Pokud trpíte poruchou krvácivosti nebo užíváte léky na ředění krve, poraďte se se svým lékařem, než zvýšíte příjem česneku.

Česnek je chutný a snadno se přidává do vašeho jídelníčku. Můžete ho použít do slaných jídel, polévek, omáček, dresinků a dalších pokrmů.

Podstata

Po tisíce let se věřilo, že česnek má léčivé účinky. Věda to nyní začíná potvrzovat.

Pokud v současné době užíváte léky na ředění krve, nezapomeňte se před drastickým zvýšením příjmu česneku poradit se svým lékařem.

Zdroje: (1) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11238795, (2) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11238795/, (3) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25153873, (4) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27915041, (5) https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/169230/nutrients, (6) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11697022, (7) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22280901, (8) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25386977, (9) https://www.who.int/health-topics/cardiovascular-diseases#tab=tab_1, (10) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19060427, (11) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24035939, (12) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8169881, (13) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16335787, (14) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23590705, (15) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11238796, (16) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22280901, (17) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16484570, (18) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26696501/, (19) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11238795, (20) https://pubmed.ncbi

Zdroje: healthline.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: