5 Důvodů, proč zůstáváme v nešťastných přátelstvích.

Foto: Unsplash

5 Důvodů, proč zůstáváme v nešťastných přátelstvích.

Stejně jako romantické vztahy a rodinné pouta, i přátelství začínají a končí, vyvíjí se a stagnují. Pro některé je ale nesmírně obtížné ustoupit od přátelství, i když se stane nezdravým, toxickým nebo jen neuspokojivým. Ale proč? Proč zůstáváme v přátelství, když pro nás zjevně přestali pracovat? Zde je 5 nejčastějších důvodů proč.

1. Sdílíte společnou historii.

Mantra „nejlepší přátelé navždy“ prostupuje kulturou, se sdílenými náhrdelníky, tajnými potřesy rukou a dětskými filmy, které poukazují na důležitost a trvanlivost dětských přátelství.

Zatímco nostalgie kolem dětských přátelství může vést k blízkosti, která v průběhu času přetrvává a roste, může také bránit procesu odloučení, když toto přátelství přestane být vzájemné, začne být prázdné nebo ztratí svůj lesk. Přátelé z dětství mohou zůstat přáteli, protože se cítí provinile za porušení posvátného svazku dlouhého přátelství. Dokonce i schopnost říci „jsme 20 let přáteli“ může ukončení přátelství ztížit. Vazby historie tak představují značnou překážku pro posun přátelství, které již pro zúčastněné účastníky nefunguje.

2. Přítel vám pomohl projít těžkým obdobím.

Když vám kamarád pomůže projít obtížnou událostí nebo obdobím života, můžete mít pocit, že mu dlužíte věrnost. A stejně jako historická pouta může věrnost prohloubit přátelství. Někdy se však stává posledním vláknem, které drží pohromadě jinak slábnoucí vztah. Když se přátelství přestane cítit vzájemné, může být na čase zeptat se sám sebe:

 • Co dlužím tomuto příteli?
 • Znamená jejich podpora, že se mezi námi nikdy nic nemůže změnit?
 • Cítím vděčnost za jejich činy i v momentálním stadiu našeho přátelství?
 • 3. Cítíte se s přítelem propojeni prostřednictvím skupiny.

  Někdy je vymanění z přátelství obzvláště obtížné, pokud přátelství funguje převážně v kontextu skupiny. V tomto scénáři se člověk může snažit vzdálit se od jednoho přítele, aniž by se odpojil od větší skupiny. Výsledkem je, že se člověk může smířit s frustrujícím nebo nešťastným přátelstvím nebo zmírnit dopad tohoto jednotlivce ve jménu, že zůstane součástí kolektivu.

  4. Je jednodušší udržovat vyčerpávající přátelství, než stanovit nové hranice.

  Pro ty, kteří bojují s hranicemi nebo konfrontací, může být setrvání v nešťastném přátelství vhodnější než nepohodlí stavění jakýchkoliv hranic. Fenomén ghostování (neodepisování, ignorace) hovoří o neklidu způsobeném otevřenými a upřímnými rozhovory v obtížných vztazích. Ale pro ty, kteří nechtějí nebo nemohou tiše odejít, zůstává místo vzájemného, často rozčíleného a nešťastného vztah.

  5. Nikdo vás nenaučil, jak ukončit přátelství.

  Přes police knih o ukončení nezdravých romantických vztahů a knihy o odloučení od toxických členů rodiny nemnoho mluví o obtížích ukončení nezdravého přátelství. Prostě neexistuje stejná kulturní konverzace, z níž mají prospěch rodinné a romantické vztahy, takže mnoho snah o jazyk a metody se zdravým způsobem odděluje od nešťastného přátelství.

  Odchod je těžký. A je bolestivý. Vyžaduje posezení s nepříjemnými pravdami, které mohou změnit rutiny, tradice a pouta. Ale někdy je to nejlepší pro všechny zúčastněné. Odvaha odejít dává prostor lidem, kteří patří do našich životů, a pomáhá nám dorůst v lidi, kterými máme být.

  Zdroje: psychologytoday.com, Unsplash

  Podobné články

  0 Komentářů

  Napište komentář