5 málo známých výhod lásky na dálku

Foto: Unsplash

5 málo známých výhod lásky na dálku

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Říká se, že vzdálenost dělá srdce silnějším, ale každý, kdo byl někdy v dlouhodobém vztahu, ví, že je to těžké. Od osamělosti až po finanční zátěž, vztahy na dálku způsobují, že je mnoho párů ukončí - a někteří se o to ani nepokusí.

Ale možná by měli, protože jedna studie odhalila, že navzdory všeobecnému přesvědčení nejsou vztahy na dálku vždy odsouzeny k zániku. Ve studii Queens University vědci zjistili, že mladí nesezdaní lidé ve vztahu na dálku neuvádějí nižší kvalitu vztahu než ti, kteří žijí v geograficky blízkém vztahu.

Podle psycholožky Emmy Dargie, která studii vedla, páry, které žijí daleko od sebe, často "uvádějí lepší fungování v řadě oblastí". Studie se zúčastnilo 474 žen a 243 mužů žijících ve vztazích na dálku a 314 žen a 111 mužů, kteří žili blízko svých drahých poloviček.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Mezi lidmi ve vztazích na dálku "čím dále od sebe pár žil, tím lépe si vedl, pokud jde o spokojenost, intimitu a komunikaci," uvedla Dargieová. To znamená, že tyto páry, i když jsou od sebe daleko, vědí, jak na to, aby vztah na dálku fungoval.

Jaké jsou tedy výhody, které páry žijící na dálku uvádějí?

1. Jaké jsou výhody vztahu na dálku? Mají lepší komunikaci.

Řekněte co? Studie Cornellovy univerzity zveřejněná v časopise Journal of Communication uvádí, že páry ve vztahu na dálku se vzájemně kontaktují přibližně třikrát až čtyřikrát denně. Tento neustálý kontakt vedl k silnějšímu poutu mezi partnery, kteří žili daleko od sebe, ve srovnání s páry žijícími ve stejné lokalitě. Tyto každodenní schůzky přes Skype mohou mít zásadní význam.

2. Mají smysluplnější interakce.

Táž studie také uvádí, že interakce jsou mezi partnery ve vztazích na dálku smysluplnější. Komunikace mezi partnery ve vztahu na dálku pravděpodobněji vyvolává hlubší myšlenky a pocity než u párů, které se vídají denně, přičemž každý z nich o sobě prozradí více.

V této prohloubené interakci hraje roli i technologie, protože Skype a FaceTime umožňují komunikaci tváří v tvář.

3. Vzdálenost podněcuje sexuální touhu.

Vzdálenost mezi páry také obvykle podněcuje sexuální touhu. I když nejste ve vztahu na dálku, vytvoření pocitu prostoru může rozhodně dodat vztahu jiskru a zabránit tomu, aby se vaše každodenní rutina stala monotónní.

Podle Kristen P. Marksové, ředitelky Laboratoře pro podporu sexuálního zdraví, "vztahy na dálku jsou o něco jednodušší, alespoň co se týče touhy, vnímaného uspokojení a toho, že se nemusíte zabývat každodenním životem". Jistě, když je partner pryč, chybí vám, ale stejná bolest může ve vztahu podnítit vášeň. A no tak, kdo by to nechtěl?"

4. Více si váží svého partnera.

Když jste ve vztahu s někým, kdo žije daleko, máte tendenci si na něj udělat více času, když je nablízku. To znamená, že místo toho, aby se vám do cesty stavěla všední každodenní rutina, jako je placení účtů nebo domácí práce, soustředíte se jeden na druhého a na hezké chvíle.

Navíc si díky tomu, že jsou na míle daleko, připomínáte, jak jsou pro vás důležití, a nebudete je brát jako samozřejmost.

5. Jak si vážíte partnera? Jsou si navzájem více oddáni.

Páry žijící na dálku více akceptují chování svých partnerů a mají pocit, že se sbližují, místo aby si jen sdělovali informace. Přestože se 30 % párů žijících na dálku vidělo osobně pouze jednou až třikrát měsíčně, cítili se jeden druhému více oddáni.

Když se potýkáte s osamělými nocemi a častými víkendovými útěky, které vztah na dálku provázejí, jste odhodláni, aby to fungovalo, takže všechny těžké chvíle stály za to.

Zdroje: yourtango.com, Unsplash

Podobné články