5 Nejčastějších jazyků lásky, které byste měli znát

Foto: Unsplash

5 Nejčastějších jazyků lásky, které byste měli znát

Porozumějte svému jazyku lásky

Podle doktora Garyho Chapmana každý člověk mluví jazykem lásky, který se musí je blízcí znát, jinak se nebude cítit dostatečně milován. Tajemství spokojeného dlouhotrvajícího vztahu spočívá právě v tom, jestli rozumíte jazykům lásky.

Následujících pět jazyků lásky poukazuje na to, jak se člověk cítí milován a oceňován. Každý jedinec má jeden primární jazyk lásky a porozumění jeho způsobu projevování a přijímání lásky pomůže eliminovat napětí ve většině vztahů, zejména pokud jde o pochopení očekávání a potřeb vašeho partnera.

1. Slova ujištění

Už vám někdy někdo řekl, jak krásně na vás nové šaty vypadají? Nebo jak hrdí jsou na vaše úspěchy? Cítili jste se pak lépe? Samozřejmě že ano. Každý má rád, když mu někdo řekne něco hezkého o tom, co dělá, nosí nebo jak se chová. Někteří lidé však tato slova ujištění potřebují ještě více než jiní, protože jsou jejich jazykem lásky. Mohou to být třeba fráze jako:

- „Vypadáš krásně.“

- „Jde ti to skvěle.“

- „Líbí se mi tvůj úsměv.“

Věty jako tyto nebo i obyčejné „miluji tě“ a „mám tě rád“ mohou někoho, kdo mluví tímto milostným jazykem, obzvláště zahřát u srdce. Mějte však na paměti, že stejně jako pozitivní slova mohou prohloubit pouto ve vašem vztahu s partnerem, tak může negativní komentář nebo urážka vašeho partnera, který mluví tímto jazykem lásky, o to více zranit a způsobit, že se vše začne rozpadat rychleji, než si dokážete představit.

2. Skutky

Určitě jste už slyšeli o tom, že „činy mluví hlasitěji než slova“. Pokud váš partner mluví tímto jazykem lásky, pak ho o vaší náklonnosti nic neujistí více než právě vaše konkrétní činy.

Ženy často nadávají na to, že většinu domácích prací stále odvádějí samy, a právě to bývá často spouštěčem partnerských hádek. Často to bývá právě tím, že tento jazyk lásky jejich partner nenaplňuje – možná si jej ani neuvědomuje. A žena se tak cítí nejen vyčerpaní, ale i nemilovaná a neoceněná.

I něco tak jednoduchého jako vynesení odpadků nebo umytí nádobí může pro vašeho partnera znamenat opravdu mnoho, pokud to považuje za projev toho, že si ho vážíte.

3. Dárky

Přijímání darů lidé často vnímají jako projev lásky a péče. Pro některé je to dokonce primární jazyk lásky. Máte-li partnera, jehož primárním jazykem lásky je právě rozdávání a dostávání dárků, a chcete ho o své lásce ujistit, nemusí být dárek, který koupíte, vždycky drahý a extravagantní. Stačí jednoduché překvapení, jako poslat do práce kurýra s květinami, přinést domů dobrou zmrzlinu nebo vyrobit hezkou kartičku, na kterou napíšete, jak moc je máte rádi, a kterou si budou moci někde vystavit. Nejdůležitější je zkrátka myšlenka a úsilí, které do dárku vložíte, a fakt, že jste si na svou milovanou osobu vzpomněli. A i když se může zdát, že se jedná o maličkosti, věřte, že pro lidi s tímto jazykem lásky to bude znamenat mnoho.

4. Pozornost a společně strávený čas

Partner, jehož primárním jazykem lásky je vaše pozornost kvalitně strávený společný čas, potřebuje být středem vaší pozornosti a vaší prioritou co se týče plánování. Většina lidí má pocit, že mohou multitaskovat - sledovat televizi, zatímco tráví čas se svým partnerem. O kvalitně stráveném společném čase ale v takovém případě nemůže být ani řeč.

Pokud váš partner vaši pozornost potřebuje proto, že je právě to jeho jazykem lásky, vyhněte se při společně tráveném čase všeho, co by vás mohlo rozptylovat. Zkrátka zajistěte, aby pro vás v daném okamžiku byli tím jediným, o co se zajímáte. Pokud vás partner získá pocit, že mu nevěnujete stoprocentní pozornost nebo mu ze svého denního rozvrhu dáváte málo času, může se začít cítit nemilovaný.

5. Fyzický kontakt

Fyzický dotek je dalším důležitým jazykem lásky. Na rozdíl třeba od slov ujištění je neverbální. Většina lidí má tendenci si myslet, že touha po fyzickém dotyku znamená uspokojení sexuálních potřeb, ale není to tak. Obvykle je to více o pocitu pouhé fyzické blízkosti a bezpečí než jen o sexu. Může to být držení za ruce, objímání, intimnější věci, líbání a podobně. Tak jako tak je nutné si uvědomit, že se v tomto případě nejedná jen o pohlavní styk a další sexuálně zaměřené aktivity, přestože ty jsou toho také součástí.

Pokud je primárním milostným jazykem vašeho partnera fyzický kontakt, nic mu vaši lásku neukáže jasněji, než když se ho dotýkáte. Jejich pojetí toho, co t znamená někoho milovat, je být si s danou osobou fyzicky blízko. I kdybyste jim dali všechny dary na světě a mluvili k nim těmi nejsladšími slovy, bez vaší tělesné blízkosti by se stále cítili nemilovaně.

Pár slov závěrem

Nyní, když znáte jazyky lásky, byste se měli zamyslet a udělat si představu o tom, jakou milostnou řečí mluvíte vy a jakou partner. Je dost možné, že každý z vás bude potřebovat lásku projevovat odlišně. Tím, že své jazyky lásky ale budete navzájem znát, si můžete snáze vyjít vstříc a lépe si porozumět. Vaše vzájemné pouto se tak určitě posílí a umožní vám ve vašem vztahu dosáhnout dlouhodobé spokojenosti a štěstí.

Zdroje: whatdalatest.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář