Avril Lavigne – aneb životní jízda velké bojovnice

Foto: instagram.com

Avril Lavigne – aneb životní jízda velké bojovnice

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Kanadská popová a rocková zpěvačka a skladatelka Avril Lavigne se stala mezinárodní hvězdou v roce 2000 díky svým punkově ovlivněným popovým hitům a jakémusi antihvězdnému vzezření. Poprvé se objevila v létě 2002 s odvážným debutovým singlem „Complicated“. Avril Lavigne, které bylo v té době 17 let, se rychle dostala do obliby idolů mladistvých, prodala několik milionů kopií svého debutového alba Let Go (nejprodávanější album v roce 2002) a svou zálibou inspirovala skutečnou módní šílenost zejména u tílek a kravat. Jak dekáda postupovala, rostl i její prodejný ohlas, který kontemplativně změnil druhé místo v žebříčku Under My Skin ještě předtím než přišel provokatérsky laděný The Best Damn Thing z roku 2007. O pár hitů později si dala tříletou pauzu, aby se zaměřila na zdravotní problémy spojené s lymskou boreliózou. V roce 2019 se vrátila se svým nabitým šestým albem.

Narodila se v křesťanské domácnosti v malém městečku Napanee v Ontariu a Lavigne. Už v dětství se projevoval její pěvecký talent, když chodila ýpívat do tamějších církevních sborů, ale také zpívala místních festivalech a okresních veletrzích. Již v dětství také začala hrát na kytaru a psát písně, zaměřila své rané úsilí na country hudbu a přispěla vokály k několika albům místního lidového hudebníka Steva Medda. Hudební společnost Arista Records zachytila talent této nadané zpěvačky a přivedla ji na palubu ve věku 16 let s výkonným ředitelem Antoniem „L.A.“ Poté Avril Lavigne opustila střední školu, přestěhovala se na Manhattan a pustila se do práce s hrstkou předních skladatelů a producentů, ale zatím stále skládala a zpívala pouze country písně, nikoli rockovou hudbu, o kterou se Lavigne stále více zajímala. Arista ustoupila a místo toho poslala Lavigne do Los Angeles, kde vytvořila svůj melodický, ostrý debut po boku takových spisovatelských týmů, jako je Matrix. Album Let go, vydáno v roce 2002,byloe vyleštěným produktem a jeho čtyři špičkové singly - „Complicated“, „Sk8er Boi“, „I'm with You“ a „Losing Grip“ přivedly zpěvačku k nebývalé popularitě po celém světě. Avril Lavigne se stala nejmladší zpěvačkou, která kdy ve hitparádách ve Velké Británie byla na prvním místě. Album Let go nakonec získalo osm nominací na Grammy). A s ním také Avril Lavigne odcestovala na turné po Evropě, Asii, Severní Americe a Austrálii.

Ve srovnání s bláznivostí ostatních idolů teenagerů té doby (např. s Britney Spears) byla Lavigne nový druh superstar, jejíž přitažlivost se nespoléhala na sexy videa nebo sugestivní hudbu. Dále se vyznamenala tím, že při vytváření svého druhého alba obcházela pomoc profesionálních psacích týmů, místo toho se rozhodla spolupracovat se zpěvačkou a skladatelkou Chantal Kreviazuk, skupinou Evanescence, hudebníky Benem Moodym a Evanem Taubenfeldem (který dříve pracoval s Avril Lavigne jako její kytarista) . Její druhé album „Under my skin“ bylo vydáno v květnu 2004. Under My Skin bylo poněkud vážnější než jeho předchůdce a zabýval se takovými otázkami, jako jsou předmanželský sex („Don't Tell Me“), deprese („Nobody's Home“) a smrt Lavignina dědečka („Slipped Away“ "). Album debutovalo na prvním místě ve více než deseti zemích, během jednoho měsíce získalo platinu, a tak se Avril Lavigne dále postupně etablovala jako popová ikona. Mimochodem, píseň, u které byla spoluautorem, a která byla a nakonec vystřižena z finálního seznamu skladeb - „Breakaway“ - byla později dána Kelly Clarkson, která ji použila jako titulní skladbu a singl pro své druhé album, které získalo Grammy .

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Over The Hedge [originální filmový soundtrack]

Avril Lavigne se provdala za svého přítele, Derycka Whibleyho , známého z kapely Sum 41, v červenci 2006, pouhý měsíc poté, co animovaný film Over the Hedge oznámil svůj filmový debut (Lavigne vytvořila roli Heather, hladové vačice). Objevila se také ve fiktivní adaptaci Richarda Linklatera filmu Fast Food Nation, která vyšla v listopadu. Většinu roku však pracovala na svém třetím albu, na kterém se podílel i její nový bubeník, bývalý člen kapely Blink-182 Travis Barker také se ujala vedení natáčení.

The best damn thing

Album Best Damn Thing se objevilo v dubnu 2007 a její singl „Girlfriend“ znamenal návrat k bratty, odvážnému punk-popu jejího prvního alba. „Girlfriend“ se brzy stala předmětem kontroverzí, protože v 70. letech známá popová kapela Ramones zažalovala Avril Lavigne a tvrdila, že její melodie je jejich přepracovaná píseň „I Wanna Be Your Boyfriend“ z roku 1979. Zpěvačce však nemohla ublížit žádná špatná publicita, protože „Girlfriend“ se stala jejím největším americkým singlem vůbec a The Best Damn Thing trumfla žebříčky alb po celém světě.

Goodbye Lullaby

Avril Lavigne podala žádost o rozvod s Whibleym v říjnu 2009. Rozpad jejich svazku byl silně uveden na jejím dalším albu 2011 Goodbye Lullaby, které zahrnovalo skladby produkované právě Whibleym.

Avril Lavigne

Avril Lavigne se do studia vrátila jen několik týdnů po vydání Goodbye Lullaby a začala pracovat na svém pátém albu. V roce 2012 začala pracovat na novém materiálu s frontmanem skupony Nickelback Chadem Kroegerem a nakonec spolu tato dvojice začala chodit; za Kroegera se provdala 1. července 2013. Do té doby stihla ještě vydat platinovou píseň „Here's to Never Growing Up“, první singl z jejího pátého alba, které zpěvačka pojmenovala po sobě. Album Avril Lavigne, které bylo vydáno v říjnu téhož roku zahrnuje písní, které napsala společně s Chadem Kroegerem, který s ní také duetoval na třetím singlu desky „Let Me Go“.

Head above watter

Na začátku roku 2015 vydala Lavigne „Fly“, posilující baladu napsanou pro letní paralympijské hry. Ten stejný měsíc také odhalila, že jí byla diagnostikována lymská borelióza. Brzy poté se s Chadem Kroegerem rozvedli. Dalších několik let, kdy se uzdravovala, zůstávala mimo veřejné dění. O tři roky později, v roce 2018, se vrátila se singlem „Head Above Water“, který byl inspirován jejím bojem s boreliózou. Stejnojmenné album vyšlo v roce 2019.

Zdroje: www.allmusic.com, instagram.com

Podobné články