Jak nepodporovat fast fashion a co pro to můžu udělat?

Foto: Unsplash

Jak nepodporovat fast fashion a co pro to můžu udělat?

Co je to fast fashion?

Jak už jsem v minulém článku uváděla, jedná se o velice levnou a lehce dostupnou módu, která se vyrábí v obrovském množství bez ohledu na životní prostředí a podmínky zaměstnanců. Jak ale podpoře fast fashion předejít a co pro to můžu udělat?

Jak nepodporovat fast fashion?

Začněte nakupovat z druhé ruky, tím myslím second hand a Vinted. Snažte se podporovat lokální značky. Když si budete třídit skříň, nevyhazujte vše do popelnice. Zkuste vytřízené oblečení prodat nebo darovat, příkladem toho mohou být kontejnery na textil, kde se dané textílie přeberou a doručí potřebným. Nakupujte méně a lépe. Nekupujte si věci, které nejspíš nebudete nosit nebo si je vezmete jednou. K tomu patří i to, že byste se měli ptát sami sebe, když nakupujete, jestli danou věc na sebe vezmete vícekrát či nikoli. Představte si, jestli byste si danou věc koupili, kdyby stála dvakrát více. Díky tomu se dá totiž snadno zjistit, jestli danou věc vážně potřebujete.

Mýty o fast fashion

"Kdybychom to oblečení nekupovali, byli by lidé bez práce"

To, jakým způsobem jsou pracovníci fast fashion placeni, není způsobeno nedostatkem financí v módním sektoru. Majitelé fast fashion řetězců jsou totiž jedni z nejbohatších lidí světa a vyplácení důstojných mezd zaměstnancům oděvního průmyslu by v průměru zvýšilo cenu kusu jen o 1 %.

"Ale udržitelné značky jsou drahé!"

Na první pohled se to tak může zdát, ale při porovnání ceny a kvality je udržitelná móda ve výsledku levnější. Investice do kvalitního kousku, který vydrží mnoho let, je výhodnější než koupě levného, který budete nuceni vyhodit po několika použitích. Nezapomínejte také na to, že pravá cena fast fashion není na cenovce a zdá se nám levná jen proto, že ji za nás "platí" někdo jiný.

"Jestli chtějí lepší pracovní podmínky, mají si to vyřešit sami"

Naprostá většina zaměstnanců fast fashion jsou matky samoživitelky, které pracují několik hodin denně, aby mohly finančně zajistit své děti a o práci v textilních továrnách nemohou přijít. Většina protestů proti špatným pracovním podmínkám je navíc násilně potlačena.

Zdroje: instagram.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář