Nejšťastnější páry sdílí tuto společnou vlastnost. Která to je?

Foto: Unsplash

Nejšťastnější páry sdílí tuto společnou vlastnost. Která to je?

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Ačkoli vztahy často mají své vzestupy a pády, nakonec byste měli být vy a váš partner více šťastní než nešťastní . Existuje mnoho komponent, které přispívají k podpoře zdravého vztahu, kde jsou oba partneři spokojení, jako je důvěra, respekt a odhodlání. Nová studie však zjistila, že pro šťastný vztah existuje další zásadní faktor, který jste si možná neuvědomili. Chcete-li zjistit, zda vy i váš partner sdílíte jednu věc, kterou mají nejšťastnější páry společnou, čtěte dále.

Vědci tvrdí, že v nejšťastnějších párech mají oba partneři „vysoký smysl pro osobní sílu“.

Při provádění studie hovořili vědci z Univerzity Martina Luthera v Halle-Wittenbergu (MLU) a univerzity v Bambergu se 181 páry, které spolu byly v průměru osm let a žily spolu alespoň jeden měsíc.

Účastníci, jejichž věk se pohyboval od 18 do 71 let, odpověděli na otázky z průzkumu týkající se různých aspektů jejich vztahu, včetně důvěry, sexuálního uspokojení, omezení, odhodlání a ochoty investovat do vztahu. Vědci hledali, jak skutečná a vnímaná moc ovlivňuje každý z těchto aspektů jejich vztahu. „Rovněž jsme vypočítali rovnováhu sil, abychom prozkoumali, do jaké míry jsou vlastnosti každého partnera podobné,“ uvedl ve svém prohlášení jeden z autorů studie Robert Körner, PhD, z Psychologického ústavu MLU.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Vědci zjistili, že „nejšťastnější páry byly ty, u nichž oba partneři uváděli vysoký pocit osobní moci,“ uvádí se ve stuidii. Pro účely studie, která byla zveřejněna v časopise Journal of Social and Personal Relationships 28. června, „je moc o schopnosti ovlivňovat lidi a úspěšně odolávat pokusům druhých ovlivňovat vás“. Pokud jde o vašeho partnera, znamená to, že máte pocit, že máte příležitost rozhodovat o problémech, které jsou pro vás ve vašem vztahu důležité.

Vědci poznamenávají, že oba partneři mohou mít sílu, aniž by se navzájem přemohli.

Podle studie nejpodstatnějším faktorem spokojenosti ve vztahu, pokud jde o moc, není rovnováha sil, ale spíše osobní úroveň moci, o které každý člověk věří. I když se to může zdát v rozporu s tím, co vytváří silný vztah, jedna ze spoluautorek studie Astrid Schütz, PhD, vysvětlila, že to tak nemusí být.

"Možná se tento pocit vztahuje na různé aspekty vztahu. Zatímco žena by se mohla chtít rozhodnout, kam na dovolenou, manžel si vybere, kam jít na večeři," uvedla Schütz.

K udržení šťastného vztahu musí mít oba lidé příležitost rozhodovat o svém společném životě, která jsou pro ně důležitá, jinak nebudou spokojeni. „Pocit možnosti rozhodovat se v manželství má velký vliv na kvalitu vztahu,“ řekl Körner. Dodal, že subjektivní pocit moci a schopnost svobodně jednat výrazně pozitivně ovlivnily kvalitu vztahu.

Pohlaví už nehraje takovou roli v dynamice moci.

Dřívější studie ukázaly, že moc byla ve vztazích v minulosti zřídka vyvážená, přičemž muži měli na rozhodování často větší vliv než ženy.

Jak se společnost odklání od tradičních genderových rolí, dynamika moci se s nimi posouvá poznamenávají vědci. „Romantické vztahy se staly rovnocennějšími - zejména v západních společnostech,“ řekl Körner.

Muži mají ale stále více moci v určitých tradičních smyslech.

Zatímco se genderové role v průběhu času posunuly, vědci zjistili, že muži měli stále více poziční síly v tradičním smyslu, jako třeba vyšší plat a více vzdělání. U mužů byla navíc potřeba rozhodování silnější.

„Pokud jde o poziční sílu, byla pozorována nerovnováha,“ říká studie. „Muži uváděli, že mají výrazně větší poziční moc, operativnější jako vzdělávací a pracovní kvalifikace a vyšší příjem, než ženy.“ Pokud jde o druhou možnost, dodali: „Ženy mají stále menší poziční moc než muži, stále existují rozdíly v odměňování žen a mužů a muži pracují na lépe placených pozicích.“

Vědci však uvedli, že tyto faktory překvapivě neovlivnily kvalitu vztahu. Ve skutečnosti mnoho žen bylo se vztahem spokojenější, když měl partner pocit, že má něco na starosti on, což odpovídá tradičním genderovým rolím.

Většina šťastných párů ve studii uvedla, že mají pocit, že oni i jejich partner dokážou prosadit své preference ohledně věcí, na kterých jim nejvíce záleží.

Zdroje: bestlifeonline.com, Unsplash

Podobné články