Nejšťastnější země na světě v roce 2021. Byli byste zde šťastní i vy?

Foto: Unsplash

Nejšťastnější země na světě v roce 2021. Byli byste zde šťastní i vy?

Chladné teploty, temné zimní dny, neuvěřitelně vysoké životní náklady: kdo by někdy chtěl žít na takovém místě? Jak se ukázalo, právě tam lze najít nejšťastnější lidi na planetě. Finsko dobylo čtvrtý rok po sobě hlavní místo Zprávy o světovém štěstí OSN, a ne proto, že v ledových vodách tohoto národa, kde žije jen 5,5 milionu lidí, je něco přidáno. Finsko není ani nejbohatším národem mezi 149 zeměmi, které byly předmětem průzkumu Gallup World Anketa: více než jeden 12 dalších národů překonal HDP země na obyvatele.

Víme, na co myslíte. Co to vůbec znamená být šťastnou zemí během globální pandemie? Často se říká, že i v nejhorších dobách se dá najít radost, a toto pořekadlo podporuje spousta dat. Ve srovnání s předchozími verzemi žebříčku se zdá, že ohnisko Covid-19 málo změnilo celkovou úroveň spokojenosti se životem, a to nejen ve Finsku. "Vzhledem k tomu, jak byly všechny životy tak důležitě narušeny, je pozoruhodné, že průměry jsou tak stabilní," uvádí se ve zprávě. Ačkoli více lidí hlásilo pocity smutku, úzkosti nebo hněvu než v předchozích letech, celosvětově pozitivní emoce byly v průměru téměř třikrát častější než negativní emoce. To je dobrá zpráva zejména pro Evropany, kteří dominují v žebříčku s 9 zeměmi v top 10. Obzvláště severské národy nadále vynikají tak, jak to tradičně mají od zavedení žebříčku v roce 2013.

Ale nechápejte to špatně: v těchto národech lidé během pandemie také trpěli. To, co je však odlišuje od těch, které jsou dále v pořadí, jsou podpůrné systémy, které zmírňují dopad určitých šoků. Jaká je jejich správná kombinace ingrediencí pro štěstí? Vysoký HDP na obyvatele, sociální podpora v době nouze, absence korupce ve vládě, zdravá střední délka života, svoboda rozhodovat se pro život, velkorysost nebo charita vůči ostatním: to je původních „šest klíčových proměnných“, které výzkumníci v průběhu času používali ve své zprávě o globální spokojenosti se životem. Během pandemie však na dvou z nich záleželo více než na všech ostatních: schopnost důvěřovat jiným lidem a důvěra ve veřejné instituce.

"Zjistili jsme, že sociální a institucionální důvěra jsou jedinými hlavními determinanty subjektivního blahobytu, které ukazují silný přenos do úspěchu v boji proti Covid-19," napsali vědci z OSN. Ve výsledku vysvětlili, že ty země, které již měly vyšší úroveň důvěry, prokázaly větší schopnost udržovat nízkou úmrtnost a vysokou sociální soudržnost, což jim umožňuje udržovat jejich nejvyšší pozice v žebříčku.

Měření důvěry ve společnost není snadný úkol. Ve své 210 stránkové studii odborníci na štěstí nabízejí spoustu podrobných tabulek, grafů a historických dat. Jako alternativu můžete vše přeskočit a položit si jednoduchou otázku: jak byste se báli, kdybyste ztratili peněženku? Cítit, že by vám ji vrátil policista, soused nebo cizinec, říká hodně o tom, jak šťastní jste vy a lidé kolem vás. Nejen to, je to silnější prediktor blahobytu jednotlivce než bohatství. Peníze, jak se zpráva opakovaně ukázala a letos více než kdy jindy, štěstí opravdu nekupují.

Zde je tedy 5 nejšťastnějších zemí světa v roce 2021:

5. Nizozemsko

Popis obrázku

Zdroj obrázku: Unsplash

Součástí seznamu 10 nejšťastnějších zemí světa je Nizozemsko opět na pátém místě. Tuto pozici obsadilo už před dvěma lety. To samozřejmě neznamená, že Holanďané neměli svůj podíl na problémech vyvolaných koronavirem.

Když pandemie vypukla počátkem roku 2020, vláda zahájila sérii dobrovolných i nedobrovolných takzvaných „inteligentních opatření pro uzavření“, jejichž cílem je minimalizovat nové infekce a přitom co nejvíce udržet běh ekonomiky. Pracovali - alespoň na chvíli. Jak rok postupoval, na pozadí vzrůstajících infekcí a nově zavedených několikaměsíčních odstávek lidé začali být netrpěliví. Když loni v lednu vláda zavedla první zákaz celonárodního vycházení od druhé světové války, v ulicích všech velkých měst explodovaly násilné demonstrace.

Ačkoli zpráva o štěstí neodráží události, k nimž došlo po roce 2020, je nepravděpodobné, že by tyto nejnovější události příliš silně ovlivnily postavení země v žebříčku příští rok. Nejenže zapojili malou část populace, ale Nizozemci dnes dosahují dobrých výsledků, pokud jde o sociální vazby a institucionální důvěru, a zůstávají bohatší, vzdělanější a svobodnější při rozhodování o svém vlastním životě než kdykoli v historii své země .

4. Island

Popis obrázku

Zdroj obrázku:Unsplash

Island pravidelně zaujímá přední místo v nejrůznějších žebříčcích kvality života. Světová ekonomická skupina za nejlepší zemi na světě pro rovnost žen a mužů a Institut pro ekonomiku a mír jako nejpokojnější již více než 10 let za sebou, obě tyto ocenění si Island může připsat. Místo toho je tato republika s pouhými více než 360 000 obyvateli také zářivým příkladem jak zvládnout pandemii, dodnes Island zaznamenal méně než 30 úmrtí v důsledku Covid-19.

Zatímco se úředníci ve zdravotnictví snažili omezit šíření koronaviru dříve než ve většině zemí prostřednictvím agresivního testování a sledování kontaktů, vláda zaručila výplatu celého platu osobám podezřelým z infekce - jinými slovy, Islanďané se nemuseli obávat ztráty jejich mzdy a zůstali doma, když potřebovali. Navíc, podobně jako na Novém Zélandu, pomohla také skutečnost, že Island má malou populaci, je to ostrov a má a stejně jako Nový Zéland předsedkyni vlády.

Island si tak již třetí rok po sobě udržuje čtvrté místo v žebříčku štěstí a díky své okouzlující krajině, bezplatné zdravotní péči, vzdělání a mimořádnému kolektivnímu pocitu důvěry a komunity není žádným překvapením, že se opět přiblížil tak blízko horní část indexu OSN.

3. Švýcarsko

Popis obrázku

Zdroj obrázku:Unsplash

Po dobytí prvního místa ve zprávě o světovém štěstí z roku 2015 začalo Švýcarsko pomalu ztrácet půdu pod nohama, dokud před dvěma lety nedosáhlo své nejnižší pozice v žebříčku vůbec na šestém místě. Zatímco vědci poukazují na to, že úrovně štěstí lidí mají v zemích s nejvyššími hodnotami tendenci být si navzájem bližší, Švýcarsko si loni dokázalo vzít zpět třetí místo a udržet ho během velmi obtížného roku 2020. Ve skutečnosti po první vlně, tento přibližně 8,5 milionový národ uvolnil svá pandemická opatření rychleji než jiné evropské země, což byla chyba, kterou téměř okamžitě zaplatil prudkým nárůstem počtu potvrzených případů a úmrtí.

Ani Covid-19 však nemůže změnit skutečnost, že se zdá, že země byla vytvořena právě pro snahu o šťastný život. Švýcarsko se může pochlubit pohlednicovými krajinami a čistým vzduchem, nejmodernější infrastrukturou a vzdělávacími službami a to jak velkým bohatstvím, tak rovnoměrným rozdělením zdrojů. Pomáhá také výroba čokolády a sýrů a žádné války: Švýcarsko je notoricky neutrální a od roku 1847 se neúčastní válek.

2. Dánsko

Popis obrázku

Zdroj obrázku: Unsplash

Už třikrát se Dánsko umístilo na prvním místě seznamu, v roce 2012 a znovu v letech 2013 a 2016. Severské země, jak uvedli autoři zprávy, sdílejí podobné sociální a politické modely a hodnoty . To vysvětluje, proč všechny figurují mezi 10 nejšťastnějšími národy na světě a proč si často vyměňují místa na stupních vítězů.

To ovšem neznamená, že tváří v tvář bezprecedentní hrozbě pandemie se tyto země vydaly podobnými a stejně úspěšnými trajektoriemi. Dánsku se během první vlny Covid-19 v Evropě dařilo tak dobře, že na jaře roku 2020 jeho hlavní epidemiolog předpověděl, že druhá vlna je „velmi nepravděpodobná“. Mýlil se a míra infekce a úmrtí v zemi byla mnohem vyšší než v sousedním Finsku a Norsku.

Dánové přesto mají spoustu důvodů, aby se spokojili se svým způsobem života: jejich země dosahuje vysokých skóre, pokud jde o rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem, životní prostředí a zdravotní péči. Dánsko se také pyšní tím, že má jednu z nejmenších mezer v bohatství na světě. Tato společnost, kde lidé sdílejí jak břemeno, tak výhody, je podle zprávy mnohem šťastnější společností.

1. Finsko

Popis obrázku

Zdroj obrázku:Unsplash

Finsko to znovu dokázalo. Před třemi lety se vyšvihlo z pátého místa na vrchol žebříčku a zdá se odhodlalo zůstat. Finsko nebylo proti pandemii imunní. Přesto se pohybovalo rychle a komplexně a zacházelo s ním lépe než většina jeho protějšků.

Aby se zbavili svých problémů, mají Finové také hodně práce. Tato země velmi šťastných lidí má vysokou životní úroveň, prosperující kulturní život a 3 miliony velmi relaxačních saun. Mnozí Finové, kteří mají více lesa na čtvereční míli (1 míle = 2,59 km čtverečních) než kterýkoli jiný evropský národ, také vidí jejich spojení s přírodou a venkovem jako důvod za jejich spokojenost se životem.

Vládnoucí šampión štěstí, aby nebyl sobecký, dokonce nabízí zbytku světa tipy, jak žít lépe. Prostřednictvím své organizace cestovního ruchu doporučuje spoustu plavání, turistiky, cykloturistiky a procházky v lesích plných bobulí, hub a divokých bylin. Nemáte okolo sebe nic takového? Stále můžete Finsko navštívit, jakmile budete očkováni a země samozřejmě znovu otevře své hranice.

Zdroje: gfmag.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář