Netradiční mazlíček vodní dráček

Foto: Pixabay

Netradiční mazlíček vodní dráček

Axolotl mexický přezdívaný jako vodní dráček se v dnešní době stává velmi oblíbeným domácím mazlíčkem. Přečtěte si článek a třeba se vám taky zalíbí.

Mexický obojživelník, tzv. axolotl, je již několik let opravdovým hitem mezi domácími zvířaty. Jeho přátelský vzhled a nápadné zbarvení činí z tohoto zvířátka atraktivního mazlíčka. Navzdory exotickému původu je chov axolotla poměrně snadný.

Mezi obojživelníky je axolotl zvláštností. Žije převážně pod vodou a zůstává v larválním stadiu, aniž by došlo k metamorfóze. Přitom není axolotl žádné vyšlechtěné zvíře, ale zcela přirozený druh. První exemplář objevil na počátku 19. století Alexander von Humboldt a přivezl jej do Evropy.

Dospělý Axolotl je dlouhý asi 23 až 28 centimetrů. Výrazné jsou malé tmavé oči, drobné končetiny a ocas s kožním lemem, pomocí kterého se obojživelník pohybuje ve vodě.Za svou oblíbenost vděčí axolotl zejména ploché hlavě s širokou tlamou. Vypadá to, jako by se neustále usmíval. Když se k tomu přidají ještě kulaté tmavé oči, působí opravdu přátelsky. Pohlaví lze rozlišit podle kloaky. U samců kloaka mírně vystupuje, u samiček je plochá.

Například v německých akváriích můžeme nalézt mnoho axolotlů-albínů. Axolotl může mít také tmavé, černé nebo šedé zbarvení. Obdivuhodné na tomto stvoření je dorůstání orgánů a končetin. Pokud např. dojde k odtržení nebo ukousnutí nohy, po určitém čase končetina opět doroste. Dokonce i vyčnívající žábry se mohou v případě poškození  regenerovat.

1. Potrava

Aby utišil hlad a získal dostatek energie, vyčkává axolotl na svou kořist. Jakmile kolem propluje menší korýš, lovec udeří a zařadí ho přímo do svého jídelníčku. Tento obojživelník také konzumuje bezobratlé živočichy, jako jsou larvy hmyzu a potěr ostatních obojživelníků. Mezi oblíbené pochoutky patří malé ryby. V případě domácího chovu se obvykle podávají larvy a hmyz. Komáři, žížaly a mouchy jsou pro tohoto obojživelníka opravdovou lahůdkou. Mladší zvířata je potřeba krmit denně. U dospělých jedinců je dostatečné krmení dvakrát týdně.

2.Bydlení a péče

Je potřeba mít veliké akvárium ideálně umístěné ve stínu bez přímého osvětlení a v klidné části domu, protože je velmi citlivý na stres a vadí mu hluk. Mělo by být spíš široké, než vysoké, protože zvířátka se pohybují po dně. Pro jednoho axolotla by mělo mít objem alespoň 50 litrů a hladina vody ideálně 30-40 cm vysoko.  Na dno nasypeme různé větší hrubé kameny bez ostrých hran, které nemůže spolknout. A to z toho důvodu, že potravu doslova nasává do tlamy a větší kousky kamínků, které se mu dostanou do trávicího ústrojí, můžou způsobit ucpání a smrt.

Nutné je mu tam dát i úkryty. Různé trubky nebo květináče. Je to poměrně plaché zvířátko a vyhledává stín a úkryty.  Axolotl potřebuje ke svému zdárnému vývoji tvrdou vodu, která bude kvalitně filtrovaná, ale bez proudění.  Ideální teplota je 15- 20ºC. Vyšší teplota mu nesvědčí.  V letních vedrech si můžeme pomoci tím, že do akvária vhodíme kusy ledu nebo si koupíme chlazení.  Lepší je už předem umístit akvárium v chladné místnosti.  Při teplotách pod 10ºC se axolotlovi, jako ostatním obojživelníkům, zpomaluje metabolismus a začnou přijímat méně potravy, protože pomalu tráví.

Při odpovídající péči se může axolotl dožít vysokého věku. Průměrná délka života je přibližně 15 let. Existují dokonce i jedinci, kteří se dožili věku 25 let. Průměrný minimální věk je osm až deset let.

Zdroje: fantaxies.com, Pixabay axolotlnerd.com

 

 

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář