Nejkrásnější zoologické zahrady v ČR

Foto: Freepik

Nejkrásnější zoologické zahrady v ČR

Zoo Praha

Pražská zoologická zahrada se nachází v blízkosti centra české metropole, v unikátní členité krajině na břehu Vltavy. Byla otevřena v roce 1931 a za více než 80 let své existence se stala jednou z nejprestižnějších zoologických zahrad na světě. Dnes je druhou nejnavštěvovanější turistickou destinací v České republice, hned za Pražským hradem. V pražské zoo žije 5 049 zvířat a 676 druhů. Můžete prozkoumat 13 pavilonů a 150 exponátů na 58 hektarech. Děti si zamilují rezervaci Bororo, sedačkovou lanovku, mini-vlak, rozhlednu, brouzdavý bazén a dětskou zoo. Chloubou zoo je sloní údolí, kde se nachází velké stádo asijských slonů. Výjimečný je také Obří salamandrový dům, kde můžete vidět největší obojživelníky na světě – kriticky ohrožené čínské obří salamandry; a africký dům s přilehlou rozlehlou loukou obývanou stády antilop a žiraf stojí také za vaši pozornost. Pražská zoo určitě stojí za návštěvu, ale je potřeba si vyhradit na projití dostatek času.

 

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava

Zoologická zahrada Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. S rozlohou 100 hektarů je Zoo Ostrava vůbec druhou největší zoo v republice a v přirozeném prostředí lesoparku se zde nachází na 400 druhů a 4000 kusů zvířat. Zoo prošla v minulých letech výraznou proměnou. Postupně zde vznikají nové pavilony, velké přírodní výběhy, průchozí expozice. Mezi populární expozice patří safari asijských kopytníků, Amazonie nebo Mokřady. Nechybí ani řada herních koutků pro děti, stovky laviček k odpočinku, desítky odpočinkových míst či klidové zóny. Součástí zoo je Botanický park s 6 km naučných stezek unikátním botanickým prostředím, nespočtem vzácných rostlin nebo největší kolekcí rododendronů a azalek u v České republice a na Slovensku. Novinkou je unikátní naučná stezka mokřadním ekosystémem s obřími modely našich plazů a obojživelníků.
 

Přečtěte si také: Recenze eToro - Jsou vaše peníze v bezpečí?

 Od roku 2016 je  zoo zapojena do systému podpory projektů na ochranu přírody prostřednictvím příspěvku ze vstupného. Zahrada disponuje také výukovým centrem nebo restaurací. Samozřejmostí jsou také komentovaná krmení zvířat nebo noční prohlídky.
Zoo Ostrava má pro každého něco: dětská hřiště a interaktivní herní prvky, expozice Na statku s domácími zvířaty (možnost přímého kontaktu a krmení zvířat), komentovaná setkání se zvířaty, komentované prohlídky skleníků, občerstvení, jízda zoovláčkem a Safari expresem, suvenýry ze zoo, odpočinková místa, řada modelů a kosterních replik. Ovšem já jako host jsem nebyla spokojená s občerstvením jen ve stylu fastfood

Zoo Liberec

Liberecká zoologická zahrada je nejstarší zoologickou zahradou v bývalém Československu. Byla založena v roce 1904, její kořeny však mohou být datovány až do počátku 20. století. Na ploše 14 hektarů lze obdivovat až 160 druhů zvířat ze všech kontinentů. Mimo bílých tygrů patří k unikátům jedna z nejucelenějších kolekcí dravců na starém kontinentu. Bílé tygry chová Zoo Liberec od roku 1994, kdy dovezla sourozenecký pár  ze Švédska. Po získání nepříbuzného samce zahrada po osmi letech odchovala tři koťata. Bílí tygři nejsou albíni, trpí pouze nedostatkem základního barviva. 

Takiny čínské zoo přivezla v roce 2002 ze ZOO Peking, už po dvou letech se narodilo první mládě. Od té doby se pak skupina rozrostla o více než třicet mláďat tohoto himálajského sudokopytníka, kteří byli za účelem založení dalšího chovu postupně transportování do dalších zoologických zahrad. Z dravců si největší pozornost zaslouží především orlosup bradatý.

Liberecká zoo je se svou rozlohou necelých 14 hektarů ideální pro celoroční výlety rodin s malými dětmi. Příjemné prostředí na úpatí Jizerských hor doplňují četná občerstvení i dětský koutek s kontaktní zoo, průlezkami, elektroautíčky a vláčkem. Prohlídkovou trasu zkrášlují dřevěné plastiky, které přímo v zoo vznikají při každoročních letních etnořezech.

Zoo Brno

Zoo Brno nabízí celkem 4 základní expozice rozdělené na části Beringia, Karibik, Wallacea a Kalahari. Každá z těchto expozic je směřována na určitý druh zvířat žijících v těchto oblastech. 

Zoo Brno, která  patří mezi významné zoologické zahrady České republiky, byla založena v roce 1950.  Nachází se v atraktivním areálu Mniší hory v Brně-Bystrci. První expozicí po příchodu do zoo jsou Tygří skály s výběhy tygry sumaterské. Na ně navazuje restaurace U Tygra, v níž lze šelmy pozorovat přímo od jídelního stolu.

Dalším lákadlem jsou např. expozice bobrů kanadských a vlků arktických, propojené umělou řekou s jezírky a vodopády. Vlky je možno pozorovat z několika vyhlídek a také ze srubu indiánů. Výběh koní Převalského doplňuje mongolská jurta, u výběhu bizonů vyrostla malá indiánská vesnička s několika tee-pee. V pavilonu Tropické království najdeme mnoho vzácných plazů, jako je varan komodský, dracény guayanské, kajmani či anakondy velké, ale také dravé ryby piraně či drobné pralesní opičky.  V Dětské zoo si malí návštěvníci mohou zajezdit na poníkovi, pohladit si kozy, ovce, lamy, králíky a morčata a dostatečně se vyřádit na spoustě prolézaček, houpaček, skákadel a skluzavek.

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

Zoo a zámek Zlín-Lešná

Navštivte zlínskou ZOO a nebudete litovat! Je otevřena 365 dní v roce a patří mezi nejoblíbenější zoologické zahrady v zemi. S rozsáhlou přírodní výstavou s tekoucími potoky a vodopády, novou yucatánskou tropickou halou, zámkem Lešna a krásným parkem a zvířaty nabízí nezapomenutelný zážitek a celodenní zábavu  pro celou rodinu. 

Zlínská zoo je jedinečným místem, kde uvidíte zvířata všech kontinentů v přírodním bioparku s volným výběhem. Zvířata tu žijí ve zdařilé napodobenině jejich původního prostředí. Ptáci žijí v ptačích voliérách, které připomínají jejich domovinu, savci jsou vystavováni v přírodních expozicích.

Za jeden den procestujete Afriku, Asii, Austrálii a Jižní Ameriku a seznámíte se s 222 druhy zvířat. Mezi ta nejatraktivnější patří sloni, žirafy, nosorožci, gorily, lachtani, lvi, tygři, tučňáci, papoušci, mravenečníci nebo lamy a řada dalších. V nové tropické hale Yucatan mezi faunou a flórou uvidíte vzpomínku na civilizaci Mayů, někdejších obyvatelů Yucatánského poloostrova. Říká se, že Zoo Zlín patří k nejkrásnějším místům celé Moravy.
 Představí se  i   např. opičky kotulové,  čápi jihoameričtí a papoušci ara. K novým druhům patří mravenečníci čtyřprstí nebo na skutečný chovatelský poklad – tamaríni pestří. Ty zlínská zoo chová jako jediná v České republice.

Safari park Dvůr Králové

Safari Park Dvůr Králové je jedna z nejznámějších zoologických zahrad v Česku. Najdete tu největší kolekci afrických zvířat v Evropě a jedinečné Africké a Lví safari. Dvorský safari park je také světovou jedničkou v odchovu kriticky ohrožených zvířat a jejich navracení zpět do přírody.

Zoo Dvůr Králové se od roku 2018 přejmenovala na Safari park Dvůr Králové, což lépe vystihuje její podstatu. Čeká vás přes 2 300 zvířat, největší kolekce afrických zvířat v Evropě, Tropické bažiny, Africká savana, Vodní světy a další unikátní expozice.

V Africkém safari návštěvníci projíždějí mezi volně se pohybujícími zebrami, antilopami, ptáky  i žirafami. Jako jediná zahrada ve střední Evropě nabízí safari park možnost projížděk ve lvím  safari mezi smečkou lvů. To vše je doplněné o africkou kulturu a umění, ať už jde o letní africký festival, výstavy, ochutnávku afrických jídel či třeba koncerty afrických kapel. Součástí safari parku je galerie obrazů Zdeňka Buriana a přírodní amfiteátr. Příjemným zpestřením jsou také radovánky na několika obrovských hřištích nebo v lanovém parku pro děti i dospělé.

Zoo Olomouc

Počínaje rokem 2012 počala Zoo Olomouc připravovat přestavbu rozlehlého areálu zahrady do podoby safari. V současné době je možné navštívit tři z pěti plánovaných areálů – Safari Euroasie, Safari Afrika a Safari Amerika s expozicí vlků.

Na konci července 2013 byla v zoo otevřena první část nového safari - Eurasie, které vzniklo z výběhu kozorožců kavkazských, spojením výběhů jelenů sika a jelenů východosibiřských a jejich rozšířením o výběhy zubrů a losů evropských.

 Dále byla otevřena expozice Safari Afrika s přímorožci jihoafrickými a žirafami. Návštěvníci nastupují na vláček vedle výběhu nosálů a vstupní branou vjedou mezi přímorožce. Jejich teritorium obkrouží po vnějším obvodu a cestou si vychutnají i pohled na žirafy pohybující se v nové travnaté části svého výběhu zabíhající mezi antilopy. Dále navazuje Safari Amerika zde mají návštěvníci možnost okusit, jaké je stanout tváří v tvář vlkům a projet se přímo v jejich výběhu! Jedná se o vůbec první vlčí safari v České republice. Vlci přichází až k samotnému vláčku.
 

Zoo Plzeň

Pozornost si zaslouží zejména pavilon Tajemný svět africké noci, výběhy šimpanzů a lvů, kolekce plazů či ostrov lemurů. Součástí ZOO je statek Lüfnerka s kolekcí domácích zvířat, africká restaurace Kiboko a také jedinečný Dinopark s modely pravěkých zvířat v životní velikosti.


Zoo Plzeň je druhou nejstarší u nás. Zřejmě nejpopulárnějšími obyvateli je hejno tučňáků Humboldtových, jejichž krmení z rukou ošetřovatelů je velkou atrakcí. Také se můžete těšit na druhý největší medvědinec v Evropě, volné přírodní výběhy opic a šelem, sukulentní skleník s 1000 druhy rostlin, naučnou stezku "Vývoj přírody ve čtvrtohorách" a mnoho a mnoho dalšího.
Dalším velkým lákadlem je Lochotínský amfiteátr, největší přírodní amfiteátr v České republice. V lesoparku u botanické zahrady při vstupu od sídliště Vinice se nalézají dětská hřiště.

Zoo Děčín

Zoologická zahrada v Děčíně chová přibližně 450 kusů zvířat ve více než 150 druzích. Hlavním záměrem je chov vzácných a málo známých druhů zvířat, se kterými se v naší zemi jinde nesetkáme. ZOO patří k menším, ale díky svému umístění v lesním prostředí také k nejkrásnějším zoologickým zahradám v ČR.

 Příjemné prostředí lesoparku je ideálním místem pro rodinný výlet. Návštěvníkům nabízí netradiční pohled do světa zvířat, ale také netradiční hry pro děti i dospělé. V dokonalém přírodním výběhu a svou impozantností určitě zapůsobí i pár taninů indických, u křehké vikuni byste asi neuhádli, že se díváte na zvíře s nejjemnější srstí na světě. A obří kapybary.

Na své si v Zoo Děčín přijdou i milovníci ptactva – drobní a pestře zbarvení pěvci Indonésie vám v Ptačím domě budou volně poletovat nad hlavou. Nejsou to jediní obyvatelé tohoto pavilonu, dělí se o něj se vzácnými velkými papoušky kakadu nebo se zoborožci vrásčitými.

Zoo Jihlava

Zahrada je členěná do pěti kontinentů a ty můžete navštívit za jediný den. Rozlohou patří mezi menší, prohlídku zvládnete i s malými dětmi.

Je zde k vidění přes 200 druhů exotických zvířat, včetně řady druhů v přírodě ohrožených vyhubením. Nechybí ani celá řada zajímavých expozic – Tropický pavilon, africká vesnice Matongo, asijský parčík Hokkaido, jihoamerická Hacienda Escondido, expozice medvědů malajských – Malay medan, Shetlandské ostrovy, Himalay a pavilony šelem a další.
 V areálu návštěvník najde jak poučení tak i odpočinek a relaxaci – např. občerstvení na několika místech v areálu, obchod se suvenýry, dětský koutek s obřím tobogánem a další. V posledních letech prochází zoo výrazným rozvojem, vznikají originální expozice a návštěvník se tak může těšit vždy na něco nového. 

Největší kolekce drápkatých opic v České republice či pravidelné odchovy řady kočkovitých šelem např. vysokohorského sněžného levharta – irbise, manulů i levhartů cejlonských.

Zoo Ústí nad Labem

Pro návštěvníky zoo je připraveno velké množství předváděcích akcí, jako je procházka a cvičení slonů, "medový strom" pro malajské medvědy, krmení tuleňů, lemurů, orangutanů, surikat, piraň a další lákadla.

Zoologická zahrada je umístěna v přírodním prostředí na svahu Mariánské hory. Návštěvníci zde mohou spatřit více než 1.000 zvířat v cca 200 různých druzích. Prohlédnout si zde můžete vzácné druhy, např. orangutana bornejského, levharta mandžuského, nosorožce tuponosého, jelena bělohubého či osla somálského.  Z ostatních druhů zvířat lze například uvést tuleně, slony, žirafy, nosorožce, zebry, medvědy, tapíry, pandy, opice, lenochody, papoušky, tropické žabky a nepřebernou řadu dalších.

 Kromě pravidelných předváděcích akcí se zvířaty a komentovaných krmení to jsou také kulturní a zábavné programy zařazené do celoroční nabídky. Vyzkoušet můžete také jízdu zoovláčkem či restauraci ve spodní části zoo. Pro děti je tu kromě dětských hřišť a řady interaktivních vzdělávacích míst k dispozici také průchozí expozice Venkovského dvorku s domestikovanými druhy zvířat a kontaktními ovcemi kamerunskými. Návštěvníkům zoo také slouží Naučná stezka Lumpeparku, která přibližuje nejzajímavější zákoutí původního areálu.  

 

Zoo Hodonín

Zoologická zahrada Hodonín se nachází v severozápadní části města. Rozkládá se na sedmi a půl hektaru rovinné plochy, což předznamenává příjemnou a pohodlnou procházku.

Zatímco původní zookoutek v době svého vzniku v roce 1976 čítal jen několik málo domácích nebo běžně chovaných exotických zvířat, dnes jich návštěvník může spatřit kolem 580 kusů ve 173 druzích na 7,5 ha rovinné plochy. Hodonínská zoo je jedinou zoo u nás, která bílé lvy chová. Díky chovatelskému programu jich v zoologických zahradách ve světě žije jen kolem 300. V rámci Unie českých a slovenských zoo je chová pouze Zoo Bratislava a nyní nově i Zoo Hodonín. 

Navštívit můžete pavilon exotického ptactva, pavilon primátů a terárií nebo pavilon akvárií. Velkou chloubou zoo je vzdělávací centrum s pavilonem velkých kočkovitých šelem a ze všech nejnovější pavilonek elegantních plameňáků růžových a expozice sokolnictví. Pro zpříjemnění pobytu dětí v areálu postupně vzniklo také několik dětských hřišť s nejrůznějšími atrakcemi, a velmi oblíbený kontaktní koutek s výběhy domácích zvířátek. Připravovány jsou pro ně také vzdělávací programy.

 

Zoo Tábor

 Největší zoologická zahrada na jihu Čech se zaměřením na ochranu ohrožených druhů u nás i ve světě. Podílí se na návratu zubra do české přírody a naleznete tam  jedinečné druhy, jako je tygr ussurijský či vlk arktický.

Naším posláním je chránit a rozmnožovat ohrožené druhy zvířat, která jsou často na pokraji vyhubení. Nechceme však být pouze zahradou, která jen sbírá jednotlivá zvířata. Naopak chceme posilovat a prohlubovat edukativní funkci pro všechny, kteří budou mít zájem dozvědět se o životě zvířat co nejvíce. Zoologická zahrada Tábor je ideálním místem pro rodiny s dětmi. V areálu je připraveno bezplatné parkování. Návštěvníci nejvíce oceňují blízký kontakt se zvířaty, kontaktní zoo a restauraci se skvělou kuchyní.

Zdroje: tripadvisor.com, europeexplored.com, Freepik

 

Podobné články

1 Komentářů

Pavel Bělský

Pavel Bělský

před 1 roky

ZOO v Ústí nad Labem by měla být zařazena v kategorii nejhorší zoo v republice díky vedení tohoto města.

Reply

Napište komentář

Články z dalších našich webů: