Přírodní ochrana proti hmyzu

Foto: Freepik

Přírodní ochrana proti hmyzu

Nic nezkazí krásný večer venku s přáteli nebo den, když nás ohrožují otravní komáři nebo celé roje hmyzu. Na trhu je spousta repelentů proti hmyzu, které fungují, ale když se podíváte na seznam složek je to jedna drsná chemikálie za druhou. Dobrou zprávou je, že pokud hledáte bezpečnou alternativu bez chemikálií existuje spousta přírodních složek, které s ukázaly být stejně účinné jako chemikálie bez potencionálních zdravotních rizik.

Proč používat přírodní repelent proti komárům?

Vezměte si svou zahradu nebo terasu zpět od těch vetřelců - brouků! Chemické spreje proti hmyzu znervózňují mnoho majitelů domů. Podle studie z roku 2019 publikované v BMC Public Health vědci zjistili, že "bomby proti hmyzu" byly nejen neúčinné, ale také po sobě zanechaly toxické rezidua insekticidů, jako je diethyltoluamid (DEET), které by mohly potenciálně představovat riziko jak pro lidi, tak pro domácí zvířata. Ačkoli CDC uvedlo, že DEET je bezpečné, když ho aplikujete správně, složka způsobuje mnoho kontroverzí. Několik studií zjistilo souvislost mezi DEET a rakovinou, včetně studie z roku 1998 publikované v Mezinárodním onkologickém časopise , která zjistila zvýšené riziko rakoviny varlat u mužů, kteří používali DEET déle než 115 dní.. Pokud jste jedním z mnoha majitelů domů, kterým je nepříjemné používat chemikálie k odstrašení hmyzu, proč místo toho nepoužívat rostliny jako přírodní repelent proti komárům? Jak budeme diskutovat níže, existuje několik druhů rostlin, které dávají vůni, kterou mnoho hmyzu prostě nemůže vystát.

5 přírodních repelentů proti hmyzu: Rostliny, které pomáhají dosáhnout dvorku bez hmyzu

Ne všechny rostliny pracují na odpuzující chyby stejným způsobem. Zatímco některé mohou odradit hmyz od jejich vůně samotné, jiné vyžadují aplikaci na tělo. S tímto upozorněním tu máme nejlepší rostliny pro boj proti hmyzu.

1. Levandule

Pěstujte levanduli pro mnoho použití: koření jídla, bylinný čaj, aromaterapii a nyní i pro dvorek bez hmyzu. Zatímco těžká vůně levandule je pro člověka často příjemná, má tendenci vyhnat několik druhů brouků. Podle studie z roku 2018 publikované v časopise Fashion and Textiles vědci zjistili, že přidání levandulového oleje do bavlněného oblečení snížilo celkový počet kousajícího hmyzu. Levandule má hořkou stopu ve své vůni, která může hrát roli v jejích přirozených tendencích odpuzující komáry. Může se také stát, že vůně je tak silná, že je schopna zamaskovat lidskou vůni, což ztěžuje komárům zachycovat vůně. Stejně jako levandulové esenciální oleje je samotná rostlina silným repelentem proti komárům. Je to ideální vůně všude také snižuje kašel, úzkost a nespavost

2. Měsíčky

Existuje několik druhů měsíčku, které mohou potenciálně sloužit jako přírodní repelenty proti hmyzu. Francouzské měsíčky se snadno pěstují, snadněji se udržují a mohou odpuzovat běloby, komáry a červy nematody. Mexické měsíčky také odrazují řadu hmyzu s jejich aromatickou vůní. Ačkoli nemusí být jistým způsobem, jak odradit hmyz, obě odrůdy měsíčku mohou rozjasnit váš dvorek a poskytnou příjemnou vůni. Pro zdravý růst je nezapomeňte zasadit do venkovních nádob na místě, které přijímá dostatek slunečního světla. Květ měsíčku je také silným odstraňovačem hmyzu.

3. Citronella

Rostliny citronely zdobí váš dvorek bujnou zelení a slouží jako přírodní repelent proti komárům. Citronella, snadno pěstovatelná je možná nejznámější svými vlastnostmi odpuzujícími hmyz. Citronelové svíčky se běžně kupují jako funkční dekor pro terasy v naději, že odradí komáry. Výsadba rostliny citronely na vašem dvorku nebude stačit k odstrašení hmyzu. Chcete-li citronelu správně používat, sundejte několik listů a otřete je na exponované oblasti vašeho těla. I když nemůžeme zaručit, že vás nepokousá, může to potenciálně pomoci snížit počet případů.

4. Petúnie

Vyberte si petúnie v řadě barev, aby vyhovovaly vašemu stylu a pro jejich přirozené vlastnosti odpuzující hmyz. Voňavé a krásné petúnie se pěstují v široké škále barev a jsou vítaným doplňkem každé zahrady. Jsou ideální pro výsadbu v kontejnerech, okenních boxech nebo podél vaší dlážděné cesty, aby zvýraznily venkovní podlahy. Petúnie prý odpuzují mšice, bělouše, roháče. Jedinou nevýhodou této krásné rostliny je, že mohou přilákat housenky, slimáky a další škůdce.

5. Chryzantémy

Rozšiřte přírodní repelent proti hmyzu do podzimních měsíců přidáním chryzantémy do vaší zahrady. Tyto květiny kvetou dlouho poté, co někteří z vašich ostatních dokončili svou přehlídku barev. Chryzantémy, člen rodiny sedmikrásek, vdechnou vašemu dvorku jasné barvy a zároveň udrží hmyz na uzdě. Tato krásná květina obsahuje pyrethrum, přirozeně se vyskytující chemickou látku, která může odrazit několik typů hmyzu, včetně švábů, mravenců, blech a klíšťat a červů nematody. Jedna z častějších odrůd chryzantém, které obsahují pyrethrum, zahrnuje jednotlivé chryzantémy, které se vyznačují řadami okvětních lístky jako sedmikráska. Bez ohledu na to, jakou odrůdu se rozhodnete zasadit, mějte na paměti, že přírodní chemikálie v chryzantémách jsou považovány za toxické pro domácí zvířata a lidi, když jsou požity.

Další bylinky pro boj s hmyzem

Kdo nemá rád sbírání čerstvých bylinek přímo ze zahrady? Pěstováním následujících bylin můžete udržet svůj dvorek bez hmyzu a zároveň získat několik lahodných bylin.

Máta – Máta, zejména máta peprná, je šikovná bylina, která může odradit komáry, mravence, můry a mouchy. Může také odradit venkovní domácí zvířata a udržet je mimo vaši drahocennou bylinkovou zahradu, aniž by jim způsobil škodu.

Bazalka – Bazalka je atraktivní bylina se silnou vůní, která odrazuje komáry a mouchy. Nechte bazalku na slunném místě, aby se jí dařilo a nezapomeňte ji přinést dovnitř během chladnějších měsíců.

Česnek – Těžká vůně česneku odpuzuje nejen komáry, ale i hady. Snadno roste a může dát vašim pokrmům lahodnou chuť, které nelze dosáhnout s česnekem ze supermarketu.

Rosemary – Rosemary je krásná rostlina a užitečná bylina, kterou máte po ruce. Její štiplavá vůně často odhání komáry, mouchy a můry.

5 esenciálních olejů, které udržují hmyz mimo

Esenciální olej z máty peprné

Zatímco většina lidí si užívá vůni máty peprné a je osvěžující, většina hmyzu to nenávidí. Na kůži můžete aplikovat mátu peprnou (zředěnou olejem), abyste se vyhnuli škůdcům, nebo můžete míchat s vodou a stříkat do a kolem vašeho domova. Nejúčinnější pro blechy, můry, mouchy, vosy, ovocné mušky, komáry, pavouky, mravence, brouky a šváby.

Esenciální olej Lemongrass

Protože obsahuje přírodní olej Citronella a má silnou "citronovou" vůni, lemongrassový olej je skvělým repelentem proti komárům. Nanášení přímo na pokožku (zředěné olejem) udrží komáry mimo kůži. Můžete jej také difúzovat nebo míchat s vodou a vytvořit sprej. Nejúčinnější pro komáry, pakomáry, octomilky, blechy a klíšťata.

Esenciální olej z cedrového dřeva

Hmyzu se nelíbí nejen vůně tohoto oleje, ale také působí jako přírodní pesticid, který vylučuje vlhkost z hmyzu vysušuje je a nakonec je zanechává mrtvé. Nejúčinnější pro komáry, mouchy, můry, blechy, klíšťata, vši, mravence a roztoče.

Levandulový esenciální olej

Levandule je tak všestranný olej s tolika výhodami, včetně odpuzování hmyzu. Jeho protizánětlivé vlastnosti mohou také pomoci léčit kousnutí a zastavit svědění. Nejúčinnější pro komáry, klíšťata, blechy, pavouky, mravence, ovocné mušky, vši a komáry.

Esenciální olej z čajovníku

Všestranný olej, který je známý pro své antiseptické, antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti, byl také studován a ukázalo se, že je účinným repelentem proti hmyzu. Nejúčinnější pro komáry, roztoče, vši, klíšťata, včely, mravence a pavouky.

Jak používat esenciální oleje k odpuzování?

Chcete-li použít esenciální oleje, můžete si vyrobit vlastní směs s výše uvedenými oleji, zředit v oleji (jako jsou mandle, oliva, kokos) a aplikovat přímo na kůži. Při aplikaci se ujistěte, že se vyhnete oblasti kolem očí a jakékoli poraněné kůži. I když jsou esenciální oleje účinné, je třeba je pravidelně znovu aplikovat. Pro nejlepší výsledky doporučujeme každé 2-3 hodiny znovu aplikovat. Pokud chcete udržet hmyz mimo váš domov nebo zahradu, smíchejte oleje s destilovanou vodou a přidejte trochu vodky nebo alkoholu, abyste emulgovali oleje. Tuto směs nastříkejte kolem domu, venku nebo na trávník, abyste udrželi hmyz pryč. Všimněte si, že některé esenciální oleje mohou být toxické pro domácí zvířata, zejména kočky. Pokud máte domácího mazlíčka, doporučujeme vyhnout se oblastem, kde se vyskytují vaše domácí zvířata.

Bojujte s přírodními repelenty proti hmyzu

Pokud nechcete celý svůj dvorek posypovat toxickými chemikáliemi, mohou být tyto rostliny lepším řešením pro udržení hmyzu na uzdě. I když nemůžeme zaručit, že vyženete každý hmyz ze svého dvora, mohou minimalizovat přítomnost těchto škůdců. Kromě toho, co můžeš ztratit? I když nefungují tak dobře, jak byste doufali jako přírodní repelenty proti hmyzu, budete mít nakonec stále prospěch z barevných květů a užitečných bylin.

Zdroje: isabellasclearly.com, diyhomegarden.blog, Freepik

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář