Kontrolní vztah: 42 příznaků a způsobů, jak milovat bez šikany

Foto: Unsplash

Kontrolní vztah: 42 příznaků a způsobů, jak milovat bez šikany

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Být v kontrolujícím vztahu lze snadno zamaskovat. Teprve když si situaci uvědomíte, uvědomíte si, jak nebezpečná může být.

Vztah by měl být oboustranný. Měli byste svého partnera respektovat a na oplátku to dostávat zpět. Ve zdravém vztahu byste neměli pozorovat žádné známky kontrolujícího vztahu.

To samé platí o důvěře, lásce a celkovém způsobu, jakým je s vámi zacházeno. Pokud jste neustále zpochybňováni, nedůvěřuje se vám a nic z toho, co děláte, není nikdy dost dobré, jak může být taková situace šťastná? Bez ohledu na to, jak moc je možná milujete!

Potřeba ovládat je součástí lidské přirozenosti, ale jen do určité míry. Někteří jedinci mají tuto potřebu na hyperúrovni. Používají manipulativní taktiky, aby vše překroutili a kontrolovali vše, co děláte.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

V důsledku toho jste přesně tam, kde vás chtějí mít... zcela pod jejich kontrolou.

Podstatné je, že vztah, který vás kontroluje, není zdravý a skončí jen velmi negativně.

Pokud máte obavy, že váš partner začíná být trochu potřebný nebo by dokonce mohl směřovat ke kontrole, vyzbrojte se potřebnými znalostmi. Díky tomu můžete ve svém vztahu provést změny, nebo se rozhodnout z něj úplně odejít.

Co přesně je kontrolující vztah?

Když jste ve vztahu, může se stát, že se vašemu partnerovi na vás něco nelíbí. Mohou to být vaši přátelé, vaše práce nebo prostě cokoli jiného.

Vyjádření nespokojenosti nad tím a rozhovor o tom se nazývá komunikace. Ale nutit partnera, aby se něčemu vyhýbal, protože se vám to nelíbí, se nazývá ovládání. Také nutit ho, aby se změnil, je také kontrolování.

Pokud jste někdy měli pocit, že se vás partner snaží ovládat, byť jen v malé míře, je načase tomu učinit přítrž. V podstatě to znamená, že jste ve vztahu, který vás kontroluje, a brzy budete pod jeho kontrolou natolik, že už sami sebe nepoznáte.

Kontrolující chování ve vztahu má vždy někde malý začátek. A brzy se potřeba ovládat může změnit v posedlost.

Znepokojivé příznaky kontrolujícího vztahu

Pokud si občas všimnete jen jednoho z těchto příznaků, nepanikařte! S každým z nás je někdy trochu těžší pořízení, jsme přece jenom lidé. Může to znamenat, že váš partner má špatný den a řekne nebo udělá něco z tohoto seznamu, ale neznamená to, že je panovačný. Možná děláte někdy totéž!

Co by vás mělo znepokojit, je, pokud v tomto seznamu vidíte několik znaků kontrolujícího vztahu a okamžitě poznáte, že se vám dějí pravidelně.

V takovém případě si velmi dobře rozmyslete svůj další postup.

1. Víte, jak se chováte? Vyvolávají ve vás pocit viny, když trávíte čas s přáteli

Chystáte se navštívit své přátele? Ale co já?" Uf, na ně je času dost. Poslyšte, pokud jim vadí, že trávíte čas s přáteli, je to problém.

Ve zdravém vztahu by vás měl partner podporovat v tom, abyste trávili čas odděleně od něj a mohli se vídat s přáteli. I oni mají přátele, se kterými chtějí trávit čas. Pokud váš partner nemá žádné přátele, je to jasné znamení, že s ním není něco v pořádku.

2. Chtějí, abyste se změnil/a

Jste příliš tlustý/á, příliš hubený/á, máte fádní vlasy. Vždycky je to něco. V kontrolujících vztazích nikdy nebudou spokojeni s tím, jak vypadáte. Budete se muset neustále měnit, abyste se jim zalíbili. A hádejte co? Nikdy to nebude stačit.

Pokud vás má někdo opravdu rád, nebude se snažit změnit to, jací jste. Koneckonců právě to je k vám v první řadě přitahuje.

3. Jde o maličkosti

Musíte to nepoznat hned, protože se to může tvářit jako podpora. Tak tomu však není. Vy si to dnes opravdu vezmete na sebe? Takhle si pereš oblečení? Tohle děláš ve volném čase?" To jsou jen drobné, nepodstatné poznámky.

Ale nutí vás přemýšlet o tom, co děláte a jestli se rozhodujete správně. Váš partner se vás bude snažit přesvědčit, že vám pomáhá pochopit správný způsob života.

4. Nedůvěřují vám

Naléhají na to, abyste měli svá hesla k sociálním sítím? Komentují vše, co zveřejníte, a kdo to komentoval? Volají vám, když jste s přáteli, aby zjistili, jak se vám daří?

Jo, nedělají to proto, že by se o vás báli. Mají starost sami o sebe.

Nedůvěřují ti. Kdyby ano, tak by tě tak pečlivě nesledovali. A pokud si myslíte, že už to nemůže být horší, je toto nedůvěryhodné chování jen začátkem kontrolujícího vztahu.

5. "Chtějí vás chránit, ale-ochrana-může-jít-příliš-daleko". Chtějí vás chránit - ale ochrana může zajít příliš daleko

Všichni máme v životě spoustu starostí, a přestože všechny vztahy zahrnují určitý druh ochrany, váš partner ji pravděpodobně posouvá na úplně jinou úroveň.

Je ochranitelská povaha vašeho partnera podpůrná, nebo ve jménu ochrany kontroluje vše, co děláte? Protože pokud je to to druhé, říká se tomu snaha učinit vás na něm závislými.

6. Jaký je váš názor? Odmítá vyslechnout váš názor

Máte nějaký názor? Brání vám v jeho vyjádření? Samozřejmě, že ano. Nezajímá je, co máte na srdci. Pokud vám někdo brání vyjádřit svůj názor, no, je to kontrolní mechanismus.

7. Dělají z vás dlužníka

Koupí vám něco, co chcete? Berou vás na drahé večeře? Jistě, mohou působit dojmem, že jsou velmi romantičtí a starostliví, ale nic u nich není zadarmo.

Dejte si pozor, abyste neměli pocit, že jim na oplátku něco dlužíte, že jste jim zavázáni. Nebude tak snadné ze vztahu vystoupit, protože se budete cítit zatíženi pocitem viny.

8. Máte pocit, že se zblázníte

Máte pocit, že přicházíte o rozum? Váš partner pravděpodobně zkouší všechny možné triky, včetně snahy změnit vaši realitu. Zní to intenzivně, že? Jedná se o metodu zvanou gaslighting.

Tato metoda spočívá v tom, že váš partner mění vaši realitu a nutí vás pochybovat o svém vnímání.

Možná jste se například minulý týden s partnerem pohádali. Řekne vám, že se to nestalo, protože jste se minulý týden neviděli.

9. Víte, že se s vámi někdo baví? Ponižují vaše cíle

Ty jdeš na tu školu? Vždyť ani není tak dobrá, nebo nezkoušej to představení, nejsi tak dobrý herec. Zdravý vztah se skládá ze dvou lidí, kteří se navzájem podporují v jakýchkoli svých cílech.

Ve vztahu, který vás ovládá, se vás však partner snaží odradit od naplnění vašich cílů, aby vás mohl ovládat.

10. V případě, že se vám podaří dosáhnout cíle, který jste si předsevzali, budete se snažit, abyste ho dosáhli. Chtějí vás jen pro sebe

Každý potřebuje nějaký osobní prostor a čas pro sebe. Možná chcete jít na hodinu jógy nebo si číst knihu v parku. No, váš partner vám to nedovolí.

Snaží se ve vás vyvolat pocit viny, že potřebujete čas pro sebe a že ho nemáte rádi. Dobíjení baterek a čas pro sebe vám umožní čas na přemýšlení, a to oni nechtějí.

11. "Jaké jsou vaše problémy? Pomalu vás odvádějí od rodiny

Pokud jste se svou rodinou a přáteli nemluvili několik týdnů, není to dobré znamení. Začíná to velmi nenápadně a postupně se to časem stupňuje.

Zpočátku mají drobné poznámky na adresu vašich přátel a rodiny, případně vám zapomenou říct, že vám volali nebo že nejsou dobrou oporou.

Jejich cílem je, aby se stali vaším jediným podpůrným systémem. Proč? No, pak nad vámi mají plnou kontrolu.

12. Jaké jsou vaše možnosti? Otázky, otázky, otázky

Kdo, co, kdy, kde, proč? Seznam otázek očekávejte hned, jakmile jim řeknete, co děláte.

Na všechno se musí ptát a vy byste měli mít odpověď. Pokud ne, použijí všechny triky, aby vás přiměli neudělat to, co chcete.

13. Vždycky se snažíte, abyste byli pod kontrolou. Oni jsou šéfové

Vyberou, co dnes budete dělat vy dva, rozhodnou, kde budete jíst - oni jsou šéfové. Uvidíte to až dále ve vztahu, protože na začátku obvykle panuje rovnováha sil.

S postupem času se však ukáže jejich pravá tvář. Typicky je to obvykle vidět, když má žena první dítě. Pokud se však podíváte na další příznaky, nemusíte čekat až do tohoto okamžiku.

14. Vždycky je to vaše chyba

Poslouchejte, vždycky to bude vaše chyba. Pokud vás partner podvedl, je to proto, že jste se nevydali. Pokud něco vylil na podlahu, je to proto, že jste ho rozptylovali.

Vždycky to bude vaše chyba. A když budete chtít ze vztahu odejít, pak přijmou část viny, dokud se nedohodnete, že s nimi zůstanete. Zní to vyčerpávající, že? Pokud je váš partner maniak na kontrolu, nikdy nechce přijmout odpovědnost za své činy.

15. Zneužívání návykových látek

Jestliže nejste velký pijan, nekouříte, cvičíte - je to považováno za problém. Jste pro ně příliš silná osobnost.

Takže se vás snaží přimět k tomu, abyste vypili pár skleniček vína za večer, abyste ušetřili peníze tím, že přestanete chodit do posilovny. Všechny tyto drobnosti vás oslabují. V kontrolujícím vztahu vás kontrolují jen tehdy, když jste slabší než oni.

16. Jaké jsou vaše možnosti? Nepohodlné sexuální interakce

Tento typ kontrolujícího chování se v určitém okamžiku dostane i do ložnice. Je to jen otázka času.

Třeba se vám ten večer do sexu nechce a oni ve vás vyvolávají pocit viny, takže to stejně uděláte. Budete se cítit velmi nepříjemně, což je normální pocit, protože to, co právě udělali, je opravdu velmi špatné.

Pokud máte během sexu nepříjemné a znepokojivé pocity, je vztah toxický.

17. Škádlí vás, ale zacházejí příliš daleko

Každý se nechá poškádlit, to je normální. Mezi humorem a citovým zneužíváním je však tenká hranice. Pokud si vás neustále dobírají, řeknou vám,Aha, jen jsem si z vás utahoval, neberte to tak vážně.

Pokud jim něco oplatíte, řeknou vám, že vaše reakce je nesprávná a že reagujete negativně. V kontrolujícím vztahu jsou vaše pocity nesprávné. To jim dokonale vyhovuje, proč? Protože příště budete jen sedět a přijímat jejich ponižující vtipy.

18. Víte, co se děje? Jste vinni, než se prokáže vaše nevina

Aha, to je pravda, viděli vás jít po ulici s někým opačného pohlaví. Takže jste museli podvádět - ano, určitě jste podváděli.

Váš partner vás pravděpodobně přesvědčuje, že jste skutečně udělali něco špatného, i když jste nic špatného neudělali. Ukazuje vám vaše provinilé chování. Na oplátku už nikdy nebudete tyto činy opakovat. Takto vás ovládají.

19. Víte, jak se chováte? Jsou obecně nejistí

Někteří lidé jsou sice přirozeně nejistí, ale to neznamená, že jsou ovládající. To, co by vás mělo znepokojovat, je, zda je váš partner nejistý. Zdá se, že se objeví jen tehdy, když někam jdete nebo se zmíníte o něčem jiném.

V takovém případě je pravděpodobně také paranoidní, což by mohlo vést ke kontrolnímu chování a dalším prvkům tohoto seznamu.

20. Nikdy nepoukazují na nic pozitivního, vždycky je to negativní

Pokud vás partner neustále kritizuje nebo poukazuje na vaše negativní stránky, stahuje vás dolů.

Člověk, který vás miluje, nemá vyzdvihovat ty vaše části, které se vám nelíbí, má vás budovat. Pokud vás neustále kritizuje, může to být proto, aby poškodila vaše sebevědomí a udržela vás ve svém sevření.

21. Víte, co se děje? Jsou obecně manipulativní

Pokud s vámi někdo manipuluje a tvrdí vám, že vás má rád, dělá to z negativního důvodu. Jedná se o klasický narcistický tah, který se provádí za účelem ovládání. U tohoto bodu si dejte pozor zejména na gaslighting.

22. Neustále vás sledují

Jestliže je váš partner neustále nablízku, neustále vás sleduje nebo neustále kontroluje vaše kanály na sociálních sítích, buď vám z dobrého důvodu nedůvěřuje, nebo vám nedůvěřuje, protože je nejistý. Výsledkem je, že se to mění v kontrolující chování.

23. Víte, co je pro vás důležité? Dávají vám pocit, že vám dávají všechno

Ovládací taktika spočívá v tom, že vám dávají pocit, že všechno, co máte, je jejich zásluha. Jejím cílem je také oslabit vaše sebevědomí a vyvolat ve vás pocit, že sami nemůžete ničeho dosáhnout.

Pokud to udělají, zůstanete samozřejmě závislí na nich, což je přesně to, kde vás chtějí mít.

24. Oni jsou strážcem skóre

Všichni děláme chyby. Všichni říkáme nebo děláme věci, které bychom si přáli, aby se nestaly; jsme přece jenom lidé. Pokud vám váš partner neustále hlídá skóre a připomíná věci, které jste řekli nebo udělali, kontroluje vás.

To je klasický znak kontrolujícího vztahu. Může to být také prostřednictvím toho, že pro vás dělají hezké věci a pak je někdy v budoucnu použijí jako vyjednávací žeton.

25. Víte, co je pro vás důležité? Až příliš snadno ve vás vzbuzují pocit viny

Pokud váš partner používá taktiku pocitu viny, aby dosáhl toho, co chce, v podstatě využívá váš pocit viny k tomu, aby mohl kontrolovat vaše budoucí jednání.

Může se stát, že se vlastně nemáte proč cítit provinile. Nějakým způsobem však věci překroutí a vyvolá emoci viny. Může to být i jejich pohled, kterým se na vás dívají. Výsledkem je, že všeho necháte a uděláte, co chtějí. V každém případě je to pořád kontrola.

26. Vždycky se cítíte nedostatečně. Kvůli nim se neustále cítíte nedostatečně

Cítíte se v blízkosti svého partnera obecně nedostatečně? To není dobré znamení! Měli byste se cítit povzneseně a báječně, kdykoli jsou nablízku. Je jejich úkolem, aby se o to postarali.

Pokud se cítíte opačně, např. mnohem méně, než ve skutečnosti jste, je to jedno z velkých znamení kontrolujícího vztahu. Jde v podstatě o to, že vás drží "ve své škatulce" a odmítá vám dát vyniknout.

Jak zvládnout panovačné chování ve vztahu

Jestliže chodíte s někým, kdo se vás neustále snaží ovládat, nebo jste za něj provdáni, nebo máte-li pocit, že ho nic z toho, co děláte, nepotěší, možná jste opravdu uvízli s partnerem, který má se svým panovačným chováním vážné problémy.

Pomocí těchto kroků ho můžete pomalu změnit a zároveň se sami stát lepším člověkem. Pokud to nepomůže, je čas odejít a dát jednou provždy přednost sobě.

1. Jak se chovat? Rozumějte si s partnerem

Když vám partner řekne, abyste něco nedělali, nepřijímejte to jen tak. Místo toho partnera klidně požádejte o vysvětlení.

Dohadováním se s partnerem můžete svého partnera lépe pochopit. A zároveň, pokud je jeho důvod dost chabý, můžete zaujmout stanovisko a vysvětlit i své důvody.

2. Neztrácejte čas hádkami

Zachovejte klid, ať se děje cokoli. Váš partner se vás může pokusit ovládnout, ale to se stane pouze tehdy, když mu k tomu dáte příležitost. Když se s partnerem dohadujete, nekřičte a nerozčilujte se. Klidně vyjádřete svůj názor a pokud víte, že máte pravdu, budete schopni prosadit svůj názor.

Váš partner může být ještě více podrážděný a rozzlobený, když je zahnán do kouta, aniž by k tomu měl pádné důvody. A pokud se rozčílíte, je to pro partnera skvělá záminka, aby rozhovor v afektu ukončil a odešel.

3. Nebuďte ukvapení

Svého partnera nemůžete změnit ze dne na den. Jeho chování se mohlo vyvíjet léta a přemoci ho. Používejte tyto tipy postupně a nechte partnera na každém kroku nahlédnout do vaší verze příběhu.

4. Vyvarujte se dělání neustálých soucit "> laskavost í

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak začít partnera ovládat, je žádat ho o drobné soucit "> laskavost i, které nikdy neopětuje. Pokud vás snadno rozčílí, když vás váš líný partner neustále žádá o soucit "> laskavost i, vyhněte se pobytu ve stejné místnosti, pokud víte, že vás nějaká žádost brzy čeká.

Pokud si zapomněl boty ve skříni a vy víte, že vás požádá, abyste je přinesli, odejděte na pár minut z místnosti, aby si pro ně mohl dojít, místo aby vás kontroloval, zda je přinesete.

5. V případě, že se vám podařilo zjistit, že jste si vzali boty, můžete je vzít. Připomeňte jim podobné situace

Nenechte se partnerem ovládat a nakonec se nechovejte jako otrok. Přízeň je vzájemná a nikdy by neměla být jednostranná. Pokud pro svého milence něco uděláte a on vám to neoplatí tím, že udělá totéž, ovládá vás.

Promluvte si s ním o chování svého partnera v klidu, když oba sedíte spolu. Pokud váš partner očekává, že pro něj něco uděláte, měl by být připraven udělat totéž pro vás.

Ve vztahu mají oba partneři stejné slovo a vydělávání více peněz nedává jednomu z partnerů větší kontrolu nebo slovo ve vztahu.

6. Postavte se na vlastní nohy

Čím více budete existenčně závislí na svém partnerovi, tím více vás bude ovládat. Mějte několik vlastních úspěchů, na které můžete být hrdí, a budete se cítit lépe a získáte si respekt partnera.

Váš partner by vás bral jako samozřejmost pouze tehdy, pokud by měl pocit, že vás vlastně k ničemu nepotřebuje.

7. Buďte si více jistí sami sebou

Když vás partner kontroluje, je to vždy proto, že má pocit, že nikdy nezaujmete stanovisko nebo že jste snadno manipulovatelní či přetlačitelní.

Naučte se být si více jistí sami sebou a svými názory. Pokud jste skutečně přesvědčeni, že máte pravdu, neustupujte od svých názorů. Nikdo nemá rád podlézavé lidi a právě takoví lidé se nakonec cítí ve vztahu ovládaní a uzavření.

8. Obraťte kontrolu

Může to znít zcestně, ale někdy je potřeba podívat se do zrcadla, abyste pochopili, jak se cítí někdo jiný. Hledejte způsoby, jak pro změnu ovládat svého partnera.

Koneckonců i ti nejkontrolovanější partneři mají své slabé stránky. Nenechte si už od svého partnera nic líbit a nesmiřujte se s jeho pravidly.

Začněte v malém a dejte partnerovi najevo toto nové chování. Když budete na svého partnera občas působit panovačně, bude zpočátku zaskočen, ale brzy se naučí nebrat vás jako samozřejmost a nekontrolovat vás.

9. Vždycky se snažte, abyste se s ním domluvili. Promluvte si s partnerem o problému

Váš partner vás pravděpodobně nechce ovládat. Ale okolnosti a způsob, jakým se k vám partner nechává chovat, v něm mohou nějakým způsobem vyvolávat pocit, že dělá správnou věc.

Někdy může být kontrolující chování vašeho partnera známkou jeho nejistoty nebo může jít dokonce o hluboce zakořeněný problém z jeho dětství.

10. Jak se chovat k partnerovi? Pomozte jim stát se lepším partnerem

Někdy se lidé chovají tak, jak jim bylo řečeno, ať už přáteli nebo rodinou. Pomozte jim pochopit, že život může být mnohem lepší, když je v něm komunikace a láska.

11. Vyzkoušejte si, jak se chovat k lidem, kteří si to zaslouží. Respektujte je, jen když si to zaslouží

Všichni chceme respekt. Pokud má váš partner pocit, že není respektován, může se vás snažit ovládat, aby se cítil více respektován.

Pokud se k němu budete chovat s respektem a pomůžete mu cítit se milován, může zároveň začít ztrácet své panovačné sklony. Neprojevujte jim však úctu, když se k vám chovají příliš negativně.

12. Vyhněte se lhaní partnerovi

Někdy se vás partner může snažit ovládat jen proto, že se ve vztahu cítí nejistý. Budujte ve vztahu komunikaci a pomozte partnerovi cítit se bezpečněji.

Pokud vás partner přistihne při lhaní nebo při něčem, co děláte za jeho zády, může se cítit ohrožen, což v něm může vyvolat sklony k ovládání.

13. Zastavte je

Vyjádřete svou nespokojenost, když se vás snaží ovládat, jasným způsobem, aniž byste se rozčílili nebo se agresivně mstili. Pokud mluví hrubě nebo se vás snaží ovládat, připomeňte jim, že se chovají ovládajícím způsobem.

Občas stačí někomu pomoci uvědomit si, že se chová špatně, tím, že ho na to upozorníte, a může ho to podvědomě donutit změnit tón nebo chování a stát se vstřícnějším.

14. V případě, že se vám někdo snaží zabránit, abyste se chovali špatně, můžete ho upozornit na to, že se chová špatně. Nespadněte do pasti manipulátorů

Ovládací chování vašeho partnera musí někdy začít. Když začnete mít pocit, že jste ovládáni, zastavte partnerovo chování tím, že ho v zárodku potlačíte.

Pokud víte, že máte pravdu, nepřipouštějte si porážku, zejména když se vás partner snaží manipulovat. Pokud vycítíte partnerovu panovačnost hned na začátku vztahu, udělejte jí přítrž dříve, než se z ní stane zvyk.

15. Mějte život mimo svého partnera

Čím více jste na svém partnerovi vázáni, tím snazší je pro něj vás ovládat a manipulovat s vámi. Trávte čas s vlastními přáteli nebo rodinou a mějte několik blízkých přátel, se kterými se můžete podělit o svá tajemství a názory.

Když budete mít svůj vlastní podpůrný systém mimo váš vztah, posílí vás to a budete si více věřit.

16. Jaké jsou vaše plány? Dejte svému partnerovi ultimátum

Existuje hranice, za kterou už nikdo nedokáže snášet panovačné chování špatného partnera. Pokud jste vyzkoušeli všechny ostatní kroky k tomu, aby se váš partner stal lepším milencem, a stále to nefunguje, pak musíte odejít dříve, než vám partnerovo panovačné chování způsobí újmu.

Pokud už to nemůžete vydržet a všechny vaše milé způsoby nezabírají, nemáte jinou možnost než dát partnerovi konečné ultimátum. "Změň se, nebo tě navždy opustím."

Kontrola v jakékoli podobě je nezdravá

Vztahy nejsou snadné. Někdy děláme věci, kterých litujeme. Je to o kompromisu a o vědomí, že někdy něco pokazíme, ale odpustíme a jdeme dál.

Pokud si všimnete, že váš partner proti vám využívá každou maličkost, že nikdy nemůžete nic udělat správně a že se z nějakého důvodu ocitáte v izolaci od svých blízkých, je to obrovská červená vlajka.

Je sice normální, že se občas cítíte trochu nejistě a obáváte se, že vás partner opustí, ale není normální, aby tento drobný problém ovládl váš život. Je normální mít tyto myšlenky. Pokud jim dovolíte, aby ovládaly vaše jednání, měli byste se zamyslet, co se děje pod povrchem.

Když si všimnete, že váš partner vykazuje některé z výše uvedených příznaků, sedněte si a ptejte se, co se skutečně děje. Pokud se vám kontrola nezdá příliš závažná, mohli byste si s partnerem sednout a o věcech si promluvit, vysvětlit mu, jak se kvůli tomu cítíte?

Doufejme, že se tím problém vyřeší. Možná si Váš partner neuvědomuje, jak se chová.

Potřeba kontrolovat druhého člověka však není zdravá. Jistě, všichni máme rádi, když věci jdou podle našich představ. Nikdy bychom však neměli používat manipulaci, abychom si to zajistili, zejména u někoho, o kom tvrdíme, že ho milujeme a záleží nám na něm. Někdo, kdo vás ovládá, není ten, komu leží na srdci vaše nejlepší zájmy.

Téměř vždy nemusí být ovládající chování vašeho partnera úmyslné. Použijte proto tyto kroky, jak takové chování ve vztahu zvládnout, a s trochou času a úsilí se váš partner možná změní k lepšímu. Pokud ne, je čas kontrolující vztah opustit.

Zdroje: lovepanky.com, Unsplash

Podobné články