Potraviny, na které si dávejte pozor. Mohly by Vám zhoršit pleť.

Foto: Unsplash

Potraviny, na které si dávejte pozor. Mohly by Vám zhoršit pleť.

Pokud jde o akné, víme, že je to způsobeno věcmi, kterým čelíme v každodenním životě. Pot, špinavé polštáře a špatné produkty na vlasy jsou jen některými z viníků. A pokud jde o vrásky jsou samozřejmě nevyhnutelným vedlejším účinkem stárnutí. Ale nejsou to pouze vnější vlivy, které by mohly naši pokožku poškodit. Ve skutečnosti je jídlo, které si dáváte do těla, stejně důležité. Pokud máte odborný režim péče o pleť, ale zjistíte, že Vaše pokožka stále není špičková, může to být tím, že konzumujete všechny špatné věci. Najděte si potraviny, které mohou zničit vaši pokožku a vyhněte se jim, jak jen můžete!

Mléčné výrobky Vám mohou ucpat póry

Pokud nemůžete žít bez každodenní sklenice čokoládového mléka nebo je sýr Vaše oblíbená potravina, mám špatné zprávy: všechny tyto mléčné výrobky Vaší pleti moc neprospívají. Ve skutečnosti to může být příčina Vaší zhoršené pleti.

„Mléčné výrobky obsahují určité hormonální složky, které mohou stimulovat produkci oleje,“ uvedl zakladatel Curology Dr. David Lortscher pro The List. „Čím více oleje Vaše tělo produkuje, tím je pravděpodobnější, že Vám ucpává póry, což vede k průlomům.“ Překvapivě je to odstředěné mléko, které s největší pravděpodobností způsobí akné ve srovnání s jinými formami mléčných výrobků, jako je plnotučné mléko, sýr nebo jogurt, podle Lortscher. Pokud nemáte zájem úplně vypustit mléčné výrobky, navrhne „nahradit běžné mléko sójovým nebo mandlovým mlékem.

Díky soli může Vaše pokožka vypadat nafoukle

I když sůl nemusí přímo způsobovat akné, vede k dalším nepříznivým výsledkům pro Vaši pokožku. Jmenovitě nafouklá, zanícená kůže. „Sůl může u některých lidí zadržovat vodu a to působí, že pokožka může vypadat nafoukle,“ řekla nám dermatoložka Margaret Ravitsová. Otok je obzvláště patrný na místech s tenkou kůží, jako jsou vaše oči, řekla Heidi Waldorfová, ředitelka laserové a kosmetické dermatologie v Mount Sinai Medical Center v New Yorku, Woman's Day. Pokud se nemůžete soli úplně vzdát, nemusíte mít obavy! Přidejte do své stravy některé omega-3 mastné kyseliny (nápověda: losos), abyste „dodali pokožce hydrataci a zmírnili zánět“, navrhla pro Total Beauty dermatologka Whitney Bowe.

Cukr Vás udělá starší

Víme, že sladké potraviny nejsou dobré pro naše tělo. Ukázalo se, že cukr také způsobuje zmatek na naší pokožce, tvrdí Debra Jaliman, dermatoložka, autorka a tvůrkyně Sea Radiance Skincare. Potraviny s vysokým obsahem cukru nakonec glykují kolagen ve Vaší pokožce, „který ji ztuhne a stárne,“ řekla The List. Pokud hledáte cukr, zkuste jít na ovoce, které obsahuje přírodní cukry a přidaný bonus antioxidantů, které pomáhají bojovat proti známkám stárnutí, řekla dermatoložka Whitney Boweová Total Beauty.

Máslo přináší vrásky

Zatímco studie o tom, jak máslo ovlivňuje Vaše celkové zdraví, se ve skutečnosti liší, jedna věc je jistá: máslo je mléčný výrobek a my jsme se dozvěděli, jak mléčné výrobky negativně ovlivňují Vaši pokožku tím, že způsobují nadměrnou produkci oleje. Nejen, že máslo obsahuje vlastnosti způsobující akné, ale také Vás vystavuje riziku vrásek. Ve studii z roku 2001 v časopise Journal of the American College of Nutrition došlo u osob s vyšším příjmem másla a dalších mléčných výrobků k většímu zvrásnění pokožky než u těch, kteří konzumovali zdravější stravu, jako je zelenina a olivový olej.

Měkkýši mohou způsobovat akné

Na první pohled by se ryby a měkkýši nabité bílkovinami mohly zdát jako zdravá volba. Měkkýši však mají „přirozeně vysoký obsah jódu,“ řekl Shape dermatolog Neal B. Schultz, „a strava s příliš velkým množstvím tohoto prvku může vést k akné.“ Judith Brown, autorka Průvodce každou výživou pro každou ženu, pro Livestrong.com vysvětlila: „Vysoké hladiny jódu mohou ucpat póry a způsobit výskyt červené skvrnité pokožky.“ I když vaším přirozeným instinktem může být úplně se vyhýbat měkkýšům, Schultz objasnil, že to není nutné, místo toho radil, „aby lidé, kteří jsou obzvláště náchylní k akné, konzumovali tyto potraviny několikrát za měsíc, nikoli několikrát za týden.“

Červené maso má klady i zápory

Stejně jako měkkýši vypadá červené maso jako potravina, která Vašemu tělu prospívá více než škodí. I když je plné bílkovin, které Vaše tělo potřebuje k přežití, může také způsobit akné a vést k předčasnému stárnutí. V rozhovoru pro StyleCaster, zakladatel a lékařský ředitel Reflexního centra pro pokožku a tělo Dr. Mitch Chasin vysvětlil, že „červené maso obsahuje vysokou hladinu karnitinu, který může ztvrdnout stěny cév a způsobit předčasné stárnutí.“ Červené maso bylo také spojeno se zvýšenou hladinou testosteronu v těle, což může podle dermatologa Dr. Rosse Perryho z kožní kliniky Cosmedics v Londýně „vést k většímu množení kožních buněk a produkci většího mazu“. „To může zase blokovat póry a způsobit akné,“ řekl Perry pro The Daily Mail.

Alkohol trápí Vaši pokožku

Jistě, alkohol technicky není jídlo. Jeho účinek na Vaši pokožku je však tak pozoruhodný, že si zaslouží místo na tomto seznamu. „Alkohol způsobuje dehydrataci,“ vysvětlil The List dermatolog a lékařský ředitel a zakladatel kalifornských specialistů na dermatologii Dr. Eric Meinhardt. I když se může zdát, že Vaše ústa a hrdlo jsou jediné věci, které po dlouhé noci potřebují vodu, Vaše pokožka také trpí. Jak Vaše pokožka vysychá, jste náchylnější k vráskám, suchu a odlupování, říká Meinhardt. „Navíc toxiny a volné radikály vytvářené alkoholem vedou k poškození kolagenem,“ poznamenává, „což vede k vráskám a méně živé pokožce.“

Co jíst pro zdravou pokožku?

Takže teď, když jsme pokryli vše, co má negativní dopad na Vaši pokožku, pravděpodobně si myslíte: „No, co mohu jíst?“ Pokud hledáte potraviny, které jsou dobré pro Vaši pokožku, Debra Jaliman, dermatoložka, autorka a tvůrkyně Sea Radiance Skincare, konstatuje, že každé čerstvé jídlo, které je „bohatě zbarvené“, je Vaším nejlepším řešením. „Obsahují nejvíce antioxidantů,“ vysvětlila The List. „Vyberte například červený grapefruit nad bílým grapefruitem, červený pepř nad žlutým pepřem,“ atd. Naštěstí udržování dobrého režimu péče o pleť může pomoci udržet mnoho nepříznivých účinků těchto potravin na uzdě, takže se kvůli hladké a čisté pokožce nemusíte úplně vzdát svých oblíbených dobrot.

Zdroje: thelist.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář