Příčiny vypadávání vlasů a kdy navštívit lékaře

Foto: Unsplash

Příčiny vypadávání vlasů a kdy navštívit lékaře

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Vypadávání vlasů, známé také jako alopecie, může být dočasné nebo trvalé a může postihovat celé tělo nebo jen pokožku hlavy.

Podle Mayo Clinic může být vypadávání vlasů dědičné nebo může být důsledkem hormonálních změn, zdravotních potíží nebo stárnutí. Častěji se vyskytuje u mužů, ale o vlasy na hlavě může přijít kdokoli.

Před zkoumáním možností léčby a obnovy vlasů je důležité poradit se s lékařem a určit příčinu vypadávání vlasů. Budete tak mít jistotu, že se řeší správný problém.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Níže je uvedeno šest možných příčin alopecie, jak je uvádí MayoClinic.org:

  • Rodinná anamnéza (dědičnost) Nejčastější příčinou vypadávání vlasů je androgenní alopecie, dědičné onemocnění, ke kterému dochází se stárnutím. Tento stav je zodpovědný za plešatost mužského a ženského typu. Průběh vypadávání vlasů je obvykle předvídatelný: u mužů se pomalu objevuje ustupující vlasová linie a lysiny, u žen řídnou vlasy podél temene vlasové pokožky.
  • Hormonální změny a zdravotní stavy Trvalou nebo dočasnou ztrátu vlasů může způsobit řada zdravotních stavů. Mezi ně patří hormonální změny způsobené těhotenstvím, porodem, menopauzou a problémy se štítnou žlázou. Mezi zdravotní příčiny patří alopecie areata, která způsobuje nerovnoměrné vypadávání vlasů a souvisí s imunitním systémem; infekce vlasové pokožky, jako je pásový opar, a porucha vytrhávání vlasů zvaná trichotillomanie.
  • Léky a doplňky stravy Vypadávání vlasů může být vedlejším účinkem některých léků, například léků užívaných při rakovině, artritidě, depresi, srdečních problémech, dně a vysokém krevním tlaku.
  • Radioterapie hlavy Poté, co člověk přijde o vlasy v důsledku radioterapie, nemusí mu vlasy dorůst do stavu, v jakém byly před léčbou.
  • Velmi stres ující událost U některých lidí dochází k celkovému řídnutí vlasů několik měsíců po fyzickém nebo emocionálním šoku. Naštěstí je to obvykle dočasné.
  • Účesy a léčba Některé účesy, které vlasy pevně stahují, například copánky nebo drdoly, mohou způsobit typ vypadávání vlasů nazývaný trakční alopecie. Kromě toho mohou vypadávání vlasů způsobit i léčebné postupy, jako je ošetření vlasů horkým olejem nebo trvalá ondulace. Tento typ vypadávání vlasů může být trvalý, pokud na pokožce hlavy vznikne jizva.

Zdroje: womenworking.com, Unsplash

Podobné články