4 nemoci, které mohou souviset s nedostatkem vitaminu D

Foto: Unsplash

4 nemoci, které mohou souviset s nedostatkem vitaminu D

V zimě vás může omezené množství slunečního světla ovlivnit více, než si myslíte.

Slunce je naším přirozeným primárním zdrojem, díky němuž získáváme vitamin D. Pomáhá syntetizovat vitamin v kůži, který podporuje růst silných svalů a kostí, reguluje náš imunitní systém a zlepšuje naši náladu.

Ale stejně tak prospěšný, jako může být tento "zázračný vitamin", může být jeho nedostatek pro naše zdraví a pohodu stejně škodlivý.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Pokud jste se již poučili o příznacích nedostatku vitaminu D, možná byste měli věnovat zvýšenou pozornost nemocem, ke kterým může vést.

Zvýšené riziko demence
Dle definice americké Alzheimerovy asociace je demence (jejímž nejčastějším typem je Alzheimerova choroba) obecným označením pro ztrátu paměti a dalších duševních schopností, která je natolik závažná, že narušuje každodenní život. Podle studie z roku 2014 zveřejněné v časopise Neurology vědci zjistili podstatně zvýšené riziko demence a Alzheimerovy choroby spojené s nedostatkem vitaminu D. Vědci také zjistili, že demence a Alzheimerova choroba jsou spojeny s nedostatkem vitaminu D. Studie byla provedena na více než 1600 starších dospělých osobách, které na začátku studie netrpěly demencí. V porovnání s těmi, kteří měli dostatečnou hladinu vitaminu D, vědci pozorovali, že u osob s nízkou hladinou vitaminu D bylo riziko vzniku demence ze všech příčin zvýšeno o 53 %, zatímco u osob se závažným nedostatkem bylo riziko zvýšeno o 125 %.

Schizofrenie
Národní ústav duševního zdraví interpretuje schizofrenii jako duševní poruchu charakterizovanou poruchami myšlenkových procesů, vnímání, emoční reaktivity a sociálních interakcí. Přehled publikovaný v roce 2014 v časopise The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism odhalil silnou souvislost mezi nedostatkem vitaminu D a schizofrenií podle zjištění vědců z 19 observačních studií. Další výzkum v podobě klinických studií však stále probíhá.

Deprese
Řada studií prokázala klíčovou roli vitaminu D v několika oblastech mozku, o kterých je známo, že regulují náladu. Tyto studie mohou také vysvětlit, proč se sezónní afektivní porucha (SAD) vyskytuje v temných obdobích roku, kdy není tolik slunečního svitu.

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

Podle doktora Jamese M. Greenblatta, duálně certifikovaného psychiatra pro děti a dospělé, prostřednictvím časopisu Psychology Today několik studií naznačuje, že příznaky SAD mohou být způsobeny měnící se hladinou vitaminu D3, která může ovlivňovat hladinu serotoninu v mozku. Greenblatt zjistil, že nedostatek vitaminu D zhoršuje a prodlužuje zotavení z deprese, nicméně vitamin D je jen malou, ale rozhodující součástí léčby, protože deprese má nesčetné množství příčin.

Komplikace související se srdcem
Ačkoli stále není jasné, zda stálý příjem vitaminu D sníží riziko srdečních onemocnění, četné studie odhalily, že nedostatek vitaminu D je rizikovým faktorem pro srdeční infarkt, městnavé srdeční selhání, periferní arteriální onemocnění (PAD), mrtvici a stavy spojené s kardiovaskulárními chorobami, jako je vysoký krevní tlak a cukrovka.

"Nyní, když jsme identifikovali tento rizikový faktor srdečních onemocnění," říká Erin Michosová, M.D., M.H.S., odborná asistentka medicíny v nemocnici Johnse Hopkinse na oddělení kardiologie, "otázka zní, pokud máte nedostatek a já vám vitamin D vrátím, mohu skutečně zabránit infarktu?".

Doktor Michos věří, že tuto otázku přesvědčivěji zodpoví velké klinické studie v průběhu příštích pěti až osmi let.

Do té doby si udržujte zdravou hladinu vitaminu D konzumací potravin, jako jsou tučné ryby (např. losos), obohacený pomerančový džus a mléko. Nejsilnějším přirozeným zdrojem vitaminu D je samozřejmě sluneční záření, takže se nebojte každý den strávit několik minut na sluníčku s odkrytou kůží.

Zdroje:
https://www.everydayhealth.com/news/illnesses-linked-vitamin-d-deficiency/
http://n.neurology.org/content/early/2014/08/06/WNL.0000000000000755
https://www.healthline.com/health/food-nutrition/benefits-vitamin-d#reduces-depression
https://www.alz.org/alzheimers-dementia/what-is-dementia/types-of-dementia
https://academic.oup.com/jcem/article/99/10/3863/2836573
https://www.nimh.nih.gov/health/statistics/schizophrenia.shtml
https://www.psychologytoday.com/us/blog/the-breakthrough-depression-solution/201111/psychological-consequences-vitamin-d-deficiency
https://www.hopkinsmedicine.org/heart_vascular_institute/clinical_services/centers_excellence/womens_cardiovascular_health_center/patient_information/health_topics/vitamin_d_and_the_heart.html

Zdroje: womenworking.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: