8 rychlých a jednoduchých tipů pro zlepšení vašich návyků

Foto: Unsplash

8 rychlých a jednoduchých tipů pro zlepšení vašich návyků

I když už jste toho o tvorbě návyků přečetli hodně, tyto jemné tipy vám mohou pomoci posunout se na další úroveň.

1. Návyky nemusí být dokonalé

.

Základem návyků je myšlenka, že spojení podnětu (např. konec pracovního dne) a reakce (např. návštěva posilovny) dohromady činí reakci automatičtější.

Čím důsledněji párujete narážku a reakci, tím automatičtější se reakce stává. Čím automatičtější se stává, tím méně je zapotřebí sebekontroly.

Nemusí to však být dokonalé. Například já mám tendenci uklízet ledničku v úterý, ale ne každé úterý. Dělám to natolik, že myšlenka "měl bych vyčistit ledničku" se v úterý objevuje jaksi automaticky, i když to nedělám vždy. Někdy to nemá vysokou prioritu, ale pokud se to chystám udělat, obvykle se to stane v úterý.

2. Používejte přirozené termíny

.

Přemýšleli jste, proč zrovna úterky? Mé odpadky a recyklace se vybírají ve středu. Nelíbí se mi představa, že už staré jídlo kvasí v horku venku v popelnici několik dní. Proto mám největší motivaci dělat to v úterý, kdy vím, že to do druhého dne zmizí.

3. Využijte to, co o sobě víte.

Vaše konstrukce návyků bude pro vás jedinečná. Myslím si, že bych "měla" prát povlečení o víkendu, ale reálně se k tomu dokážu přimět jen na začátku týdne. Pracujte s tím, co o sobě víte.

Přemýšlejte o dalších aspektech své povahy. Jste například lepší v začínání nebo dokončování věcí? Pokud nejste dobří v dokončování věcí, pak neskládejte příliš mnoho návyků na sebe. Pokud nejste dobří v začínání, použijte strategie, které se tím zabývají. Pokud pracujete na úkolech s dalšími lidmi, zvažte i jejich silné a slabé stránky.

4. Určete, co zvyšuje pravděpodobnost žádoucího chování

.

Vyhazování starého jídla z lednice je pro mě hrozné, ale je pravděpodobnější, že to udělám, když na nádobu napíšu datum, kdy jsem ji otevřel. Například na krabici sójového mléka si při otevření napíšu datum, abych po týdnu vyhodil vše, co v ní zbylo.

U všeho, co chcete dělat častěji nebo důsledněji, určete, co by vám to umožnilo. Udělejte z tohoto chování svůj zvyk.

5. Používejte princip "délky paže".

Čím je nějaké chování pohodlnější, tím je pravděpodobnější, že ho budeme dělat. Slovo "pohodlné" však může působit příliš abstraktně. Jedním ze způsobů, jak uvažovat o (fyzickém) pohodlí, je, zda se potřebná věc nachází na dosah ruky. Aby se mi podařilo napsat datum na krabici se sójovým mlékem, pomůže mi, když je Sharppie od ledničky na vzdálenost pouhé paže.

Toto není pevné pravidlo. Možná si to raději představíte jako "na pár kroků" nebo "ne za dveřmi". Například můj koš na papír je vzdálen asi 3 kroky od vchodových dveří. To znamená, že když vybírám poštu, stačí mi ujít jen pár kroků, abych tam vysypal 80-90 % pošty. Díky tomu mám jistotu, že poštu roztřídím hned, místo abych hromadu nechával někde, kam se podívám později.

6. Zkraťte nebo přidejte kroky.

Někdy můžete zvýšit pohodlí snížením počtu kroků v úkolu (např. omezením dvojí manipulace). Jindy zvýšení počtu kroků pohodlí zlepší. Například s manželem dáváme odpadky do plastového pytle zavěšeného za dveřmi. Pro mou šestiletou dceru je příliš vysoko, aby na něj dosáhla. Proto má k dispozici mini odpadkový koš s nožním pedálem, do kterého odpadky vysypává. Tím sice vzniká další krok navíc, protože musím vysypávat její koš, ale celkově je to pohodlnější.

7. Zpětný chod.

Pokud se chystám vyklízet ledničku, je nejlepší, když to nedělám, když manželka není doma. Proč? Vrčí na mě, že jsem nakoupil zboží a nedojedl ho, například když jsem snědl čtyři párky z balíčku šesti a poslední dva jsem nechal v lednici, aby se zkazily.

Jak jsem na to přišel? Všimla jsem si, že úklid lednice neodkládám, když je manželka mimo město. Na základě svých pozorování proveďte zpětnou analýzu návrhu svého návyku. Pokud není mimo město teď, kdy tedy bude a já pak budu moci ledničku uklidit?

8. Dělejte to, co nejlépe funguje v praxi, ne v principu.

Nikdy nebudete schopni dokonale předpovědět, zda se návyk, který se snažíte rozvíjet, udrží. Buďte ochotni experimentovat. Navrhujte své návyky na základě toho, co je ochotno dělat vaše skutečné já (a rodina), nikoli vaše ideální já/ideální rodina.

Zdroje: psychologytoday.com, Unsplash

Podobné články

3 Komentářů

izoridifowigo

izoridifowigo

před 1 týdny

http://slkjfdf.net/ - Jofacu <a href="http://slkjfdf.net/">Uyejazage</a> uge.bwfm.gulu.cz.wrp.ql http://slkjfdf.net/

Reply
pewicolutfiv

pewicolutfiv

před 5 dny

http://slkjfdf.net/ - Wojomugim <a href="http://slkjfdf.net/">Ojuyoji</a> cmd.axtv.gulu.cz.fpd.rl http://slkjfdf.net/

Reply
ekajufoff

ekajufoff

před 5 dny

http://slkjfdf.net/ - Ocoxogesx <a href="http://slkjfdf.net/">Ioteyaro</a> zes.trmj.gulu.cz.ylt.bb http://slkjfdf.net/

Reply

Napište komentář

Články z dalších našich webů: