Jak mi sledování návyků změnilo život

Foto: Unsplash

Jak mi sledování návyků změnilo život

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Jak již bylo uvedeno na stránkách Wit & Delight, začátek roku je obdobím, kdy mnozí z nás hledají způsoby, jak udělat drobné změny, které změní náš život k lepšímu. Dnes sdílíme příspěvek, který přispěvatelka Kolina Cicero původně napsala na začátku roku 2020. V něm přesvědčivě zdůvodňuje sledování návyků a přesně rozebírá, jak to ve svém životě udělat. Doufáme, že vám její slova pomohou stejně jako nám.

Proč se nám rok co rok nedaří plnit naše předsevzetí, když máme správné úmysly? Odpověď neznám, ale napadají mě dvě věci. Zaprvé jsou odvážná. Na velkých cílech není nic špatného, ale aby byly udržitelné a aby vydržely až do dalšího roku, musí být splnitelné. Za druhé - a to považuji za největšího viníka toho, co narušuje náš úspěch - začínáme se honit za svými cíli, aniž bychom si uvědomovali, jak náš život v současné době vypadá nebo jak skutečně trávíme svůj čas. Uvědomění si svých zvyků vás staví do role řidiče a podle mých zkušeností vám pomůže stanovit vhodnější, dosažitelné cíle. Jak si tedy uvědomit své návyky? Sledováním svých návyků. Při vší té energii, která se sbírá za novoročními předsevzetími, může sledování návyků znít trochu pasivně. Kdo má čas trávit čas sledováním svých návyků, když to, co by měl skutečně dělat, je pracovat na své nejlepší verzi? Každý. Když totiž se sledováním návyků začnete, je pravděpodobnější, že si vytvoříte dosažitelné cíle, a nebudete tedy muset příští rok začínat úplně od začátku. Pokroku musí předcházet uvědomění, jinak skutečně nevíte, odkud kam jdete. Před několika měsíci jsem začala svědomitě sledovat své návyky. Měla jsem představu o tom, jak trávím své dny, ale chtěla jsem si ujasnit, čím skutečně trávím svůj čas. Už jsem věděla, že většinu dopoledne trávím psaním (myslela jsem si to). Několikrát týdně jsem chodila na jógu (myslela jsem si).

Teprve když jsem začala sledovat své návyky, zjistil jsem, jak se liší to, co jsem si myslela, že dělám, a to, co dělám doopravdy. Toto uvědomění mě dovedlo k neuvěřitelnému pokroku.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Všem, kteří se letos chystají splnit svá novoroční předsevzetí, doporučuji začít sledováním svých návyků. Slibuji, že vám to změní život.

Potřebujete jen zápisník, tužku a trochu odhodlání, protože každý den budete muset ukončit procházením svých návyků. (Pokud patříte k lidem, kteří potřebují větší strukturu než ručně nakreslenou mřížku, existují také aplikace, nástroje a zápisníky, které vám pomohou sledovat vaše návyky.) Pro začátek si vytvořte mřížku. Pomůže vám grafický papír, jaký jsme používali v matematice na střední škole, abyste si nemuseli kreslit řádky a sloupce. Na jednu osu napište návyky, které chcete sledovat, a na druhou osu očíslujte dny v měsíci. Protože první měsíc nebo dva jde především o uvědomění si, doporučuji vypsat všechny věci, na které si vzpomenete a kterými trávíte čas: sledování televize, chození do Targetu, objednávání pizzy, cvičení, procházení Facebooku, práce atd. Poznámka ke sledování množství práce: Pokud pracujete od 9 do 5, myslím, že to nemusíte sledovat, protože přesně víte, kolik hodin týdně strávíte v práci. Pokud však zůstáváte dlouho do noci nebo pracujete doma po večerech, i když jen občas, sledovala bych to. Možná si uvědomíte, že trávíte více času prací mimo očekávanou pracovní dobu, než si myslíte. Jak to sledovat, vysvětlím v další části. Každý den, kdy svůj návyk splníte, si zaškrtnete (já používám křížek). Můžete sledovat jakýkoli návyk, který chcete - jen se ujistěte, že kolem něj máte parametry. Pokud je například jedním z návyků, které chcete sledovat, cvičení, nezapomeňte definovat, co to znamená. Je pro vás půlhodina cvičení totéž jako jedna hodina? Pokud ne, ujasněte si to. Osobně některé z mých návyků vypadají takto: joga (to je automaticky hodinová lekce); 10+ minut klidu; < 42 minut na telefonu; žádná televize bez dětí. Pokud splním každý z těchto návyků, dostanu křížek. Když mám opravdu dobrý den, dostanu v daném měsíci asi šest nebo sedm křížků z osmi návyků, které sleduji. A řeknu vám, že nic není tak potěšující jako získat plný sloupec křížků. Protože to dělám už několik měsíců, jsem ve fázi, kdy si docela dobře uvědomuji, jak mé návyky vypadají, a teď jsem je upravila tak, abych se snažila dělat více věcí, které mě naplňují. To je na sledování návyků skvělé: stačí měsíc, abyste získali dobrou představu o svém aktuálním stavu. Po druhém měsíci můžete začít pracovat na věcech, o které usilujete, jako je například trávení méně času na telefonu, což by většina z nás potřebovala. Používám aplikaci Moment, která mi během dne posílá upozornění na to, kolik času jsem strávila u obrazovky, včetně celkového počtu minut na telefonu a počtu případů, kdy jsem ho zvedla. Aplikace mi dala za cíl mít na telefonu maximálně 42 minut denně, a o to se snažím dodnes. Pokud máte v úmyslu používání telefonu časem omezit, pomůže vám aplikace, která vám určí, kolik času na něm obecně trávíte, vytvořit realističtější cíle pro jeho omezení.

Skvěle se mi osvědčilo formulovat návyky tak, aby křížek byl kladný. V příkladu s večerní prací doma by se návyk mohl jmenovat "Žádná večerní práce" a vy byste si dali křížek za každý den, kdy odejdete z práce v pět hodin a nebudete se jí zabývat až do dalšího rána. Nebo pokud by návyk, který byste chtěli sledovat, spočíval například v tom, jak často používáte jednorázové plasty, mohl by se návyk jmenovat "Žádné jednorázové plasty" a za každý den, kdy byste je nepoužili, byste si dali křížek. V průběhu měsíce sledování návyků si vytvoříte fascinující vizuální přehled toho, čím trávíte svůj čas, přičemž všechny křížky budou znamenat dobrou práci. Možná si dokonce všimnete trendů; když děláte více jedné věci, děláte také více jiné, nebo naopak. Toto uvědomění je zásadní pro úpravu vašich návyků.

Klíčem k úspěchu je nesnažit se své návyky hned změnit, ale nejprve si je uvědomit. Stačí měsíc nebo dva sledování, abyste přesně pochopili, jaké jsou vaše návyky. A jakmile si je uvědomíte, můžete své návyky informovaně upravit a začlenit do nich některá předsevzetí pro nový rok. Přispěvatelka časopisu Forbes Brianna Westová navrhuje vytvořit si jen několik cílů. "Když si pro nové desetiletí zvolíte méně než hrstku cílů, neznamená to, že rozmělníte své ambice," říká. "Ve skutečnosti je tomu právě naopak. Soustředíte se a křišťálově jasně si ujasníte, co chcete udělat, a nasměrujete svou energii k vytvoření skutečného a trvalého dopadu. Doporučuji přidat pouze jeden až dva nové návyky měsíčně, abyste si byli jisti, že jich skutečně můžete dosáhnout. Radikální změna vašeho života odshora dolů je sice atraktivní, ale není udržitelná."

Za těch pár měsíců, co sleduji své návyky, jsem už udělala několik velkých kroků k tomu, abych se stala člověkem, kterým chci být. Kromě toho, že jsem upravila svůj rozvrh tak, abych každé ráno vstávala v pět hodin a psala (sledování návyků ukázalo, že pokud bych tuto úpravu neprovedla, bylo by velmi nepravděpodobné, že bych psaním strávila nějaký čas), trávím také mnohem méně času na sociálních sítích, což je pro mě důležitý návyk. Když jsem začala se sledováním, napsala jsem do kolonky návyku "Žádné sociální sítě"; chtěla jsem zjistit, jak často jsem bez sociálních sítí. Odpověď zněla: nikdy. Tedy nikdy, dokud jsem nevěděla, že za dny, kdy jsem neztrácela čas projížděním Instagramu, dostanu křížek. V prvním měsíci - měsíci, který jsem měla v úmyslu použít pouze pro uvědomění, nikoliv pro pokrok - jsem už svůj návyk upravila a bez sociálních médií jsem byla 11 dní. Dny bez sociálních sítí nebyly v řadě za sebou, ale rozptýlené v průběhu celého měsíce. Nikdy by mě nenapadlo, že bez nich vydržím třetinu měsíce. Ukázalo se, že je to snadné! Nejen to, ale darovalo mi to čas, který jsem mohla věnovat práci na získání křížků u ostatních návyků. (Ve druhém měsíci jsem bez něj vydržela 15 dní. Sledování návyků je opravdu motivující).

Jen máloco je obdivuhodnější než člověk, který si uvědomuje sám sebe, a z uvědomění pramení schopnost vytvářet si cíle, které se nejen udrží, ale také z vás udělají lepší verzi sebe sama.

Jakmile získáte dobrou představu o svých současných návycích, budete moci provést rekalibraci a začít pracovat na vytvoření lepších návyků. Pokud nejste velkými čtenáři, ale toužíte jimi být, možná byste ke svým návykům přidali dvacet minut čtení. Nebo možná chcete zkusit deset minut denně meditovat. Pokud potřebujete inspiraci, zde je skvělý příspěvek o vytváření pozitivních návyků. Ať už jsou návyky, které si chcete osvojit, jakékoliv, stačí si je přidat do svého trackeru a sledovat, jak často u nich dáváte křížek. Je to až trapně jednoduché. Možná zjistíte, že některé návyky také odpadnou. Já už nesleduji dny, kdy se dívám na televizi bez svého dítěte, protože je jich tak málo a jsou tak vzdálené, že když se tyto dny vyskytnou, považuji je za dar. Také už nesleduji více než 10 minut klidu, protože pokaždé, když někam jedu, mám prvních 10 minut vypnuté podcasty. Prostě se z toho stal - počkejte si na to - zvyk. Není nic obdivuhodnějšího než člověk, který si uvědomuje sám sebe, a z uvědomění pramení schopnost vytvářet si cíle, které se nejen udrží, ale také z vás udělají lepší verzi sebe sama. Není to nadutost, když řeknu, že sledování návyků mi změnilo život. Přeji vám, aby tomu tak bylo i letos.

Kolina Cicero miluje příběhy - čte je, píše je, ztrácí se v nich. Mezi její další záliby patří jóga, cestování a kurzy vaření, italštiny a psaní. Její první dětská kniha Rosie a hobby farma vyšla v červenci 2020.

Zdroje: witanddelight.com, Unsplash

Podobné články