Jaké dárky jsou nejlepší pro naše babičky a dědečky?

Foto: Freepik

Jaké dárky jsou nejlepší pro naše babičky a dědečky?

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Top dárky pro seniory

 

Možná se vám stává, že se zeptáte svého starého rodiče či prarodiče, co by si přál k Vánocům a rychle dostanete odpověď „Nic, miláčku, nic nepotřebuji.“ A vy přesto víte, že jim něco chybí. Zde je několik nápadů, které vám mohou pomoci při výběru toho správného dárku pro vašeho tatínka či dědečka a maminku či babičku:

 1. Digitalizujte domácí filmy a fotografie. Pocit nostalgie? Vezměte své staré domácí filmy nebo stará fotoalba a nechte je digitalizovat. To pomáhá nejen vytvořit rodinný archiv, ale může to také pomoci obnovit některé úžasné vzpomínky
 2. Rodokmen. Chcete objevit svůj rodokmen? Chcete-li jít trochu hlouběji do rodinné historie, můžete dáv svému milovanému rodiči či prarodiči test DNA předků. Pomocí služby, jako je 23 and Me, můžete poskytnout sadu a možná zjistit více o vašich předcích. Jsou to dary, které vydrží a také informují další generace.
 3. Ochrana přírody a životního prostředí. Má váš rodič či prarodič lásku k přírodě? Podporujte organizace na ochranu přírody, jako je Světový fond na ochranu přírody. Má program, kde si můžete virtuálně adoptovat divoké zvíře, jako je slon, tygr, gorila, nebo možnost podpořit jakékoli ohrožené zvíře, pro které má váš senior slabost. Můžete také přispět organizaci Heifer International. Váš dar jménem vaší milované osoby poskytuje lidem v různých komunitách po celém světě přístup ke slepicím, kozám a včelám, které posilují rodiny a komunity.
 4. Registr hvězd. Pokud se váš starší blízky zajímá o hvězdy nebo je jednoduše romantik, můžete po něm nechat pojmenovat nějakou hvězdu. Existuje oficiální registr jmen hvězd, který zaznamená konkrétní hvězdu a dá jí jméno podle vašeho výběru. Vezměte prosím na vědomí, že toto je čistě gesto a váš dar nezaručuje vlastnictví koutu vesmíru.
 5. Předplatné květin. Kdo by neměl rád květiny? Pro mnohé může být čerstvá kytice každý měsíc krásným a voňavým dárkem. Předplaťte si službu, která každý měsíc přináší něco čerstvého a trochu jiného, ​​je jedním ze způsobů, jak potěšit své blízké a vykouzlit jim úsměv na tváři. Pokud květiny nejsou tou správnou volbou, existuje mnoho možností, včetně jídla, vína, piva nebo hýčkání jakéhokoliv druhu, jako je měsíční lázeňská péče o obličej.
 6. Donáška potravin. Kdo nepotřebuje potraviny? Nabídka dárkového rozvozu potravin. Nechte svou milovanou osobu, aby nemusela chodit do obchodu s potravinami (zvlášť nyní v době pandemie COVIDU 19) a přihlaste ji na místním trhu k týdennímu nebo čtrnáctidennímu doručování základních potravin. Existuje několik různých služeb, od organických přes rozpočtové až po velké firemní služby.
 7. Solární nabíječka. Solární nabíječky nejsou příliš drahé, ale mohou být přesně tím, co je potřeba v případě nouze. Tato zařízení fungují se zařízeními iPhone, iPad, Android a Samsung. Tyto vysokokapacitní baterie lze nabíjet slunečním světlem, USB kabelem z počítače, jakoukoli vnitřní světlou lampou nebo pomocí nástěnného adaptéru. Mnohé z těchto solárních bateriových sad jsou o něco větší než iPhone a ukládají dostatek energie k několikanásobnému nabití smartphonu nebo tabletu, než je potřeba dobít .
 8. Čaje z celého světa. Jednoduchý a sofistikovaný dárek z různých čajů z celého světa je promyšleným a milým způsobem, jak někoho nejen uvést do světa čaje. Určitě si vezměte i koláčky!
 9. Personalizovaný piknikový stůl. Ručně vyrobený a personalizovaný piknikový stůl pro ty, kteří milují pikniky, je skvělým dárkem, který v sobě nese trochu vkusu a pohodlí. Tento dárek nabízí skvělý způsob, jak si užít setkání s přáteli venku, společně strávený čas a také dobré občerstvení.
 10. Fitness zrcadlo. Přizpůsobitelné video/zrcadlo, které ukazuje cvičební pokyny od široké škály trenérů a cvičebních studií. Tento dárek umožňuje vašemu blízkému soustředit se na udržení svého fyzického zdraví zábavným způsobem. Umožňuje vám vidět a naučit se cvičební program z pohodlí svého domova. Výhodou je, že při sledování cvičebního videa může váš blízký vidět, jak cvičí. Je to skvělý dárek pro starší sportovce.

11.  Hodiny s velkým displejem. Vhodným dárkem pro seniory jsou hodiny s velkým displejem, který ukazuje datum, čas, počasí atd. 

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

 1. Deky s fotografiemi členů rodiny. Dejte svým starším blízkým pocit, že jste stále s nimi i ve chvílích, kdy se o chladných večerem mohou při sledování televize zachumlat do hřejivé deky, která jim vás připomene. Taktéž můžete nechat vložit n deku fotografii vašeho zvířecího miláčka. I to seniory potěší.
 2. Knihy a audioknihy. Pokud mají vaši rodiče/prarodiče rádi literatura, skvělá kniha je jistě potěší. Pokud dávají přednost audioknihám, platí to samé.

 

9 levných dárků pro seniory

 

Abyste dali užitečný dárek, který bude oceněn, nemusíte utrácet spoustu peněz. Zde je několik skvělých nápadů na dárky s omezeným rozpočtem:

 1. Dárkové karty. Toto je jeden z nejjednodušších způsobů, jak dát někomu dárek, který využije. Je pravděpodobné, že existuje dárková karta pro obchod, restauraci nebo řetězec kin, která se vaší milované opravdu líbí. 
 2. Osobní produkty. Darujte speciální přírodní tělové mléko, balzám na rty nebo kosmetiku, které váš blízký používá nebo by je chtěl opravdu vyzkoušet. 
 3. Dárky do domácnosti. Co takhle novinky, které je rozesmějí? Magnetky, hrnky na kávu, rámy na obrazy (s obrázkem milovaného člověka nebo mazlíčka) mohou být užitečnou každodenní připomínkou. Existují také dárky jako paměťová pěna nebo gelové podsedáky, které dělají život o něco pohodlnějším. Můžete vyzkoušet LED světla, která jsou aktivována pohybem a lze je připevnit kdekoli. Fungují dobře ve skříních a osvětlení může pomoci snížit riziku pádu tím, že rozjasní místa, která jsou běžnými světly hůře osvětlena.
 4. Technologické dárky. Některé sice mohou být drahé, ale můžete najít i užitečné položky a příslušenství, které jsou šetrné k rozpočtu. Každý může ke svému telefonu použít sluchátka navíc. Potřebují pouzdro na telefon nebo tablet? Existují také organizéry na léky a pilulky, které jim dají vědět, kdy je čas na jejich léky. Co třeba malý gadget, který vám pomůže najít klíče nebo telefon?
 5. Chytré a kreativní dárky. Po kreativní stránce existuje mnoho nápadů i pro seniory. Zvažte třeba výtvarné pomůcky, skládačky nebo hlavolamy. Senioři také obvykle nepohrdnou křížovkami.
 6. Darujte svůj čas. Darujte sami sebe. Pokud víte, že váš milovaný potřebuje něco udělat nebo se cítí osaměle, udělejte to sami, věnujte se jim. Pokud je za rohem zvláštní příležitost, naplánujte si, že jim uvaříte nebo upečete něco speciálního. Nabídněte, že přijdete a uděláte projekt domácnosti, ke kterému se ještě nedostali. Také je můžete vzít na zajímavý výlet.
 7. Nabídněte jim dobrodružství. Sdílejte čas a zkušenosti. Získejte vstupenky na speciální představení v muzeu na témata, o kterých víte, že se jim líbí. Naplánujte si piknik nebo návštěvu místní observatoře. 
 8. Dárkový koš. Vyrobte jim vlastní dárkový koš nebo jej objednejte. Nemusí se jednat o drahé položky. 
 9. Příjemný župan nebo pantofle. Vzhledem k tomu, že mnozí senioři tráví většinu času doma, mohou pro ně být pohodlné pantofle nebo přiléhavý župan perfektním dárkem. Jsou cenově dostupnými a užitečnými dárky.
 10. DVD s domácími videy. Nechte své rodiče/prarodiče, ať se zasměji u vašich rodinných příhod hezky z pohodlí svého gauče. Zároveň si u toho hezky zavzpomínají.

 

9 nejlepších nápadů na dárky pro seniory s demencí nebo Alzheimerovou chorobou

 

Přinášíme vám ty nejlepší tipy na dárky pro seniory s poruchou paměti. Zde jsou dva hlavní aspekty, které je třeba vzít v úvahu, když dáváte dárek seniorovi s demencí nebo Alzheimerovou chorobou:

Nadměrná stimulace. Pokud si předáváte dárky ve velké rodině, může být přehnaně stimulující, když dárek v tu chvíli skutečně zkusíte. Jakkoli to může být těžké, snažte se být připraveni na přehnanou reakci. Pamatujte, že existuje mnoho faktorů, které ovlivňují, jak váš starší milovaný v tu chvíli zareaguje.

Bezpečnost. Ujistěte se, že nové předměty nepředstavují nebezpečí zakopnutí nebo udušení, pokud malé kousky skončí na podlaze. Navíc by mohly být celkem snadno zaměněny za potraviny.

Rozhodně se s výběrem dárku pro takto zdravotně omezené seniory ne stres ujte. Stejně tak se ne stres ujte ani při učení takového seniora se zacházením s tímto dárkem. Pokud se proto sami nadchnete, váš blízký vás patrně bude následovat.

 1. Zvířátka na baterky. Jsou to „domácí mazlíčci“, kteří se pohybují a vydávají zvuky jako skutečná kočka nebo pes. Jsou skvělí pro jedince s pokročilejší demencí, kteří již nemohou mít domácího mazlíčka, ale užívají si společnost zvířecího kamaráda.
 2. Vzpomínkové knihy. Zkuste knihy, které jim mohou připomenout jejich mládí (např. knihy o módě).

3.     Vodní pera. Tato pera jsou nenáročná na nepořádek a snadno se s nimi manipuluje. Barva je obsažena v peru a mají velkou základnu pro úchop. Je to perfektní dárek pro kreativní jedince.

 1. Hry pro celou rodinu. Vyzkoušejte deskové hry UNO nebo Scrabble. Hry procvičující mozek jsou skvělým způsobem, jak seniora zabavit a zároveň udržovat jeho mozek v kondici.
 2. Lehké sportovní aktivity. Např. golf – to pro seniory může být skvělá zábava, do které se mohou zapojit i jejich vnoučata. Stejně tak lze vymyslet i jiné fyzicky nenáročné sporty.
 3. Personalizované puzzle. Nahrajte rodinnou fotografii a pošlete jedné z firem, která vám z ní vytvoří puzzle. Nechte si vyrobit puzzle s menším počtem dílků (např. 35). Větší kusy jsou pro jedince s poklesem kognitivních funkcí lépe zvládnutelné.
 4. Prošívací karty. Jsou to skvělé aktivity pro lidi s pokročilou demencí, kteří rádi zaměstnávají ruce.
 5. Hudba. Vyzkoušejte kompilační CD z dekády, kdy byli v pozdním věku až do začátku 20. let. Možná vás překvapí síla hudby v péči o lidi s demencí nebo Alzheimerovou chorobou. Chytrý reproduktor jako Amazon Echo nebo Google Home lze propojit se seznamem oblíbených skladeb, ale zvažte, co bude nejsnáze dostupné pro vašeho blízkého nebo jeho ošetřovatele. Někdy skutečně nejvíce využije jen  velmi základní CD přehrávač.
 6. Tematické kartičky. Tyto kartičky s různými tématy jsou zábavnými způsoby konverzace, které vám mohou pomoci rozvinout konverzaci se seniorem v pokročilejším stadiu demence nebo Alzheimerovy choroby.

 

5 dárků vhodných pro seniory s problémy s mobilitou

 

Pro některé se problémy s mobilitou stávají velmi limitujícím faktorem. Na trhu jsou neustále nové produkty, které splňují potřeby lidí s problémy s mobilitou. Zde je několik skvělých dárků, které lidem s omezeným pohybem usnadňují život:

 1. Software pro rozpoznávání řeči. Pro ty, kteří nemohou psát kvůli zánětu nebo artritidě na rukou, může software pro rozpoznávání řeči umožnit vašemu blízkému využívat počítač naplno.
 2. Vyhřívané deky. Tyto vyhřívané podložky dodávají matraci vašeho milovaného pohodlí a teplo a pomáhají snížit ztuhlost a bolest jeho kloubů a svalů. 
 3. Bačkory. Každý by měl mít protiskluzové bačkory, ale ti, kteří mají problémy s pohyblivostí, je  potřebují ještě mnohem více. 
 4. Offsetové hole. Mohou stát samy a poskytují bezpečnější stopu. Pokud váš blízký potřebuje t hůl. Offsetová hůl zajistí stabilitu a sníží riziko pádu.
 5. Dárkové poukazy na odvoz autem. Naučte svého blízkého, jak používat společnost pro odvoz, jako je např. Uber. Platí pouze v případě, že váš blízký používá chytrý telefon.

 

10 dárků vhodných pro seniory s artritidou

 

 1. Elektrický otvírák na sklenice. Na trhu je několik značek elektrických otvíráků na sklenice. Tento malý a výkonný otvírák na baterie váží půl kila a poskytuje dobrý úchop, který usnadňuje práci s tím, co může být pro artrotické ruce bolestivým úkolem.
 2. Škrabka na vejce natvrdo. Loupání natvrdo uvařeného vejce je poměrně jednoduchý úkol, ale artritida i v tomto případě často znamená velký problém. Pro milovníka vajec s artritidou je to užitečný dárek.
 3. Dotyková stolní lampa. Tato stylová lampa se zapíná i vypíná pouhým dotykem ruky na její podstavec. Nevyžaduje žádné malé vypínače a využívá třícestnou žárovku, která elegantně osvětlí každou místnost.
 4. Teplé ponožky. Pokud má váš blízký artritické nohy, může být vítaným dárkem spousta nových barevných ponožek. Kompresní ponožky i vlněné ponožky můžou udržovat nohy hezky v teple, když je počasí chladné. 
 5. Ergonomická myš. Ergonomická myš je skvělým dárkem pro lidi s artritidou, pomáhá totiž snížit bolest. Umístí jejich zápěstí do vertikální polohy. Toto je neutrální poloha, která také pomáhá umístit prsty do správné polohy.
 6. TENS. TENS (transkutánní elektrická nervová stimulace) je zařízení, které přenáší malé elektrické proudy do cílených částí těla. Tyto proudy se používají k úlevě od bolesti u seniorů s artritidou a jinými stavy. Na trhu existují také produkty TENS, které jsou vhodné pro domácí použití.
 7. Zátěžová deka. Ukázalo se, že mnoho lidí je potěšeno těžšími přikrývkami, které váží po celé své délce od 4,5 do 18 kilogramů a přicházejí v široké škále stylů a velikostí.  Tyto přikrývky uklidňují a podporují hlubší spánek.
 8. Vyhřívaný masážní přístroj na nohy. Pro úlevu od artritické bolesti nohou může dobrá masáž chodidel velmi usnadnit den. Skvělou vychytávkou je vyhřívaný masážní přístroj na nohy, který si užije každý, ale váš blízký s artritidou bude těžit z výhod dobré masáže nohou úplně nejvíce.
 9. Poskytněte službu balení dárků. Nabídněte, že se letos stanete skřítkem na balení dárků pro svého přítele nebo milovanou osobu s artritidou, nebo si najměte někoho, kdo dárky zabalí. Všechny úkoly spojené s používáním nůžek, skládáním papíru, vázáním stuh a mašlí, lepením a zdobením mohou být s artritickýma rukama velmi náročné.
 10. Vyřízení nějaké pochůzky (zde se jedná o dárek navíc. Čas a úsilí jsou často připomínány jako velmi vhodný dárek. Když se počasí ochladí a zaprší, nebo bude sněžit a bude led, nabídka pomoci vašemu milovanému tím, že zařídíte pochůzku, je nejen laskavá a velkorysá, ale ochrání vašeho přítele nebo milovanou osobu před riziky pádu nebo další bolesti.

10 dárků vhodných pro zrakově postižené seniory

 

 1. Pořiďte jim hodinky DOT. Jedná se o první chytré hodinky s Braillovým písmem, dotykovým ovládáním a Bluetooth. Design je fascinující a pokud je váš blízký slepý, můžou pro něj být tyto hodinky opravdu oceňovaným dárkem.
 2. Čtečky e–knih. Na trhu je několik elektronických čteček, které stojí za zvážení. Kindle Fire HD je cenově dostupný tablet, který je užitečný pro přístup k nejrůznějším aplikacím a lze jej použít také jako elektronickou čtečku. Funkčnost zařízení umožňuje zvětšení velikosti písma při čtení knih.
 3. Předplatné audioknihy. Audioknihy jsou skvělým dárkem pro ty, kteří mají trochu problémy se čtením. Je to příjemný způsob, jak trávit čas při cestování nebo procházce. Mohou zpříjemnit něčí práci, život přidat nějaké to potěšení do dne. S předplatným audioknihy může zrakově postižený snadno číst nejnovější publikovaná díla.
 4. Mobilní aplikace Ray Vision. Pomocí cloudu a mobilních technologií zpřístupňuje aplikace Ray Vision zrakově postiženým jakékoli mobilní zařízení. Díky jednoduché aplikaci a nabídce různých hardwarových možností vytvořil Ray Vision rozhraní pro zrakově postižené, které se dá snadno a rychle naučit a snadno se používá. Pomocí jednoduchých gest, dotyků, rozpoznávání hlasu a zvukové zpětné vazby tato aplikace nahrazuje tradiční vstupy chytrého telefonu závislé na zraku. Toto je skvělé dárkové předplatné pro ty, kteří mají problémy s používáním svých mobilních zařízení kvůli spatnému zraku.
 5. Najměte úklidovou službu. Pokud si váš milovaný užívá nezávislost, ale žije s makulární degenerací, může to znamenat velký problém s udržováním čistoty v bytě/domě. Vždy udržoval čistý a domov, ale bez pomoci to již nedokáže. Najměte si úklidovou službu, která bude jednou za měsíc provádět hloubkový úklid a pomůže vašemu blízkému s oblastmi, do kterých úplně nevidí.
 6. Hrací karty s velkým potiskem. Hraní karet je skvělá zábava, kterou člověk nemusí přestat dělat kvůli zhoršenému zraku. Tyto karty mají velmi velké písmo, ale se stejným stylem a dojmem jako hrací karty, které existují již léta. 
 7. Scrabble pro zrakově postižené. Další možností pro milovníky her, kteří hůře vidí, je vysoce kontrastní Scrabble. Jedná se o čtverečky Scrabble standardní velikosti s velkým výrazným potiskem, které lze běžně při hraní Scrabble používat. Skvělý dárek pro hravého slovíčkaře..
 8. LED světelná lupa. Lupa s velmi jasným LED světelným zdrojem, který je antireflexní a dobíjecí, pomůže vašemu milovanému přečíst drobný tisk novin nebo třeba román. Jedná se o velmi užitečné zařízení, které by měl mít po ruce.
 9. Světelná přenosná stolní lampa.  Někdy je jen trochu více světla tím nejpromyšlenějším dárkem pro zrakově postižené. Lampa, kterou lze snadno přemisťovat po domě a používat ji pro úkoly na blízko, jako je šití, řemesla nebo čtení, může vašemu milovanému poskytnout trochu větší flexibilitu při provádění úkolů, které jsou s poruchou zraku obtížnější.
 10. Mluvící mikrovlnní trouba. Tato mikrovlnka oznamuje vše, od „doby vaření“ přes „aktuální úroveň výkonu“ až po „dokončení ohřevu“. S mluvící mikrovlnnou troubou bude pro vašeho seniora mnohem snazší ohřát si své oblíbené jídlo. Můžete zde dokonce i upravit hlasitost řeči, která potvrzuje výběr různých příkazů.

Závěr

Naše maminky a tatínkové, stejně jako naše babičky a dědečkové si zaslouží jen tu nejlepší péči. Proto pevně věříme a doufáme, že vám naše rady a tipy pomohly k výběru toho nejlepšího dárku a vy o Vánocích uvidíte u stromečku rozzářený obličej vašeho milovaného rodiče či prarodiče.

 

 

Zdroje: https://homecareassistance.com, www. Freepik

 

 

Podobné články