Co je hypersenzitivita a kdo jsou hypersenzitivní lidé?

Foto: Freepik

Co je hypersenzitivita a kdo jsou hypersenzitivní lidé?

Kdo je vysoce citlivý člověk?

Vysoce citlivý člověk (HSP) je termín pro ty, o nichž se předpokládá, že mají zvýšenou nebo hlubší citlivost centrálního nervového systému na fyzické, emocionální nebo sociální podněty. Někteří o tom hovoří jako o senzorické citlivosti zpracování. Zatímco vysoce citliví lidé jsou někdy negativně popisováni jako „příliš citliví“ nebo "přeciltivělý", je to osobnostní rys, který přináší silné stránky i výzvy.

Tyto pojmy poprvé vytvořili psychologové Elaine Aron a Arthur Aron v polovině 90. let a zájem o tento koncept od té doby ohromně roste.

Přečtěte si také: Recenze eToro - Jsou vaše peníze v bezpečí?

Jak zjistit, že jste vysoce citliví?

Už vám někdy někdo řekl, že jste „příliš citlivý“, nebo že „byste si to neměli tolik brát,“ zejména lidé, kteří nás udeří tam, kde je to až příliš citlivé Můžete být tím, čemu se říká „vysoce citlivá osoba“ nebo HSP.

Pro důkladnější nebo oficiální identifikaci vyvinuli Aronovi osobnostní dotazník, který lidem pomohl identifikovat se jako HSP. Je známá jako Aron's Highly Sensitive Persons Scale (HSPS).

Jak často se setkáte s hypersenzitivním člověkem?

Předpokládá se, že vysoce citliví lidé tvoří zhruba 20% běžné populace. Vysoká citlivost a introverze také sdílejí podobnosti, ale jsou to odlišné rysy osobnosti; mezi těmito dvěma se však objevuje určité překrývání.

Vysoce citlivým lidem může prospět hledání způsobů, jak se vyrovnat se stresem, kterému často čelí. To platí pro ty, kteří se uznávají jako vysoce citliví, i pro ty, kteří mají milovaného člověka, který je citlivější než průměrný člověk.

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

Dopad HSP

Být HSP přináší výhody i výzvy. Je možné se příliš snadno urazit lidmi, kteří neznamenají žádnou škodu nebo se snaží být laskaví. Je také možné přehnaně reagovat na každodenní stresory nebo problémy ve vztazích, zvláště pokud se stanete v reakci emocionálně agresivní.

Být však HSP nemusí nutně znamenat, že si představujete negativní emoce, i když tam nejsou. Spíše je vnímáte snadněji. Nebo vás mohou hluboce ovlivnit negativní zkušenosti, což nemusí být nutně slabost.

Pokud víte, jak zvládnout jedinečné vlastnosti HSP, můžete si z něj udělat větší sílu a menší výzvu ve svém životě. K tomu vám pomůže pochopit, s čím máte co do činění, ať už to děláte pro sebe nebo se snažíte získat hlubší porozumění někomu ve vašem životě, který může být velmi citlivý.

A jak se s vysokou citlivostí vyrovnat?

Hledání způsobů, jak se vyrovnat se životním stresem, může být obzvláště užitečné, pokud máte sklon k citlivější osobnosti. Velká část vašeho plánu úlevy od stresu jako vysoce citlivá osoba může zahrnovat izolaci od příliš mnoha podnětů. Umístěte bariéru mezi sebe a smyslové podněty, které se cítí ohromující. Především zjistěte, co ve vás ten stres vyvolává.

□ Vytvořte si pozitivní vztah a zážitky při plánu, jak se vyhýbat dalšímu stresu.

□ Vyhýbejte se stresorům, jako jsou slasherové filmy, a lidem, kteří oslabují vaši pozitivní energii, kladou na vás vysoké nároky nebo se díky nim cítíte špatně.

□ Naučte se říkat NE. Není sobecké myslet také na sebe.

□ Vytvořte bezpečný prostor . Nechte aby váš domov byl vaším přístavem klidu.

Být vysoce citlivým člověkem neznamená, nic špatného. Nejste přecitlivělí ani chybní. Jen cítíte věci do větší hloubky než ostatní, ať už pozitivní nebo negativní. Díky tomu však můžete prožívat mnohem víc než ostatní a vidět to, co jiným zůstává skryto.

Zdroj: Freepik, verywellmind.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: