Homofobie: Co je to a jaké jsou její druhy?

Foto: Freepik

Homofobie: Co je to a jaké jsou její druhy?

Co je to homofobie?

Jedná se o nenávist či strach vůči lidem s menšinovou sexuální orientací či pohlavní identitou, respektivě vůči lidem, kteří vybočují z běžných genderových norem. V užším slova smyslu se jedná pouze o postoje a jednání negativně namířené vůči homosexuálním lidem.

Druhy homofobie

Vnitřní homofobie

Jedná se o strach z možnosti, že by sama osoba mohla být homosexuálně orientovaná. Je to snaha tento fakt popřít či odmítnout.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Vyskytuje se převážně u dospívajících jedinců, kteří zároveň mohou trpět díky vnitřní homofobii závažnými mentálními problémy. Doporučují se terapie, aby se jedinec zbavil strachu a přijal sebe i svou homosexualitu.

Vnější homofobie

Homofobie může být projevem předsudků jednotlivce, avšak může být také součástí širšího ideového systému. Převážně v některých ortodoxních náboženských, ideologických a politických hnutích. Může nabývat militantní podoby od verbálních útoků až po násilné akce.

Na koho je homofobie nejčastěji mířena?

Nenávist se daleko častěji obracejí k homosexuálním osobám pohlaví mužského nežli k homosexuálním ženám. Důvodem je i to, že se lesby sexualizují. Zatímco na muže je mířena toxická maskulinita, která podporuje homofobii.

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

Jak homofobie omezuje hetero muže?

Styl

Pokud si muž vezme něco výraznějšího, barevnějšího, chodí na kosmetiku, lakuje si nehty, má make-up, tak se ihned označuje za gaye.

Oblečení a make-up nemá gender a každý si může nosit to, v čem se cítí dobře.

Emoce

V tomto má svůj podíl i toxická maskulinita, která mužům zabraňuje vyjádřit své pocity. Pokud projeví emoce, jsou citliví, či mluví o svých problémech, tak se často setkají s nepochopením nebo s homofobními urážkami, že se nechovají jako "chlapi", ale jako gayové.

Vztahy

Například u kamarádství. Muži se zpravidla při přivítání objímají mnohem méně než ženy a to z toho důvodu, že by si o nich ostatní mysleli, že jsou gayové. To samé platí, když spolu mají sdílet jedno lože.

Já orientaci změnit nemůžu, ty svůj postoj ano!

Zdroje: Freepik, plannedparenthood.org

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: