Homofobie: Co je to a jaké jsou její druhy?

Foto: Freepik

Homofobie: Co je to a jaké jsou její druhy?

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Co je to homofobie?

Jedná se o nenávist či strach vůči lidem s menšinovou sexuální orientací či pohlavní identitou, respektivě vůči lidem, kteří vybočují z běžných genderových norem. V užším slova smyslu se jedná pouze o postoje a jednání negativně namířené vůči homosexuálním lidem.

Druhy homofobie

Vnitřní homofobie

Jedná se o strach z možnosti, že by sama osoba mohla být homosexuálně orientovaná. Je to snaha tento fakt popřít či odmítnout.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Vyskytuje se převážně u dospívajících jedinců, kteří zároveň mohou trpět díky vnitřní homofobii závažnými mentálními problémy. Doporučují se terapie, aby se jedinec zbavil strachu a přijal sebe i svou homosexualitu.

Vnější homofobie

Homofobie může být projevem předsudků jednotlivce, avšak může být také součástí širšího ideového systému. Převážně v některých ortodoxních náboženských, ideologických a politických hnutích. Může nabývat militantní podoby od verbálních útoků až po násilné akce.

Na koho je homofobie nejčastěji mířena?

Nenávist se daleko častěji obracejí k homosexuálním osobám pohlaví mužského nežli k homosexuálním ženám. Důvodem je i to, že se lesby sexualizují. Zatímco na muže je mířena toxická maskulinita, která podporuje homofobii.

Jak homofobie omezuje hetero muže?

Styl

Pokud si muž vezme něco výraznějšího, barevnějšího, chodí na kosmetiku, lakuje si nehty, má make-up, tak se ihned označuje za gaye.

Oblečení a make-up nemá gender a každý si může nosit to, v čem se cítí dobře.

Emoce

V tomto má svůj podíl i toxická maskulinita, která mužům zabraňuje vyjádřit své pocity. Pokud projeví emoce, jsou citliví, či mluví o svých problémech, tak se často setkají s nepochopením nebo s homofobními urážkami, že se nechovají jako "chlapi", ale jako gayové.

Vztahy

Například u kamarádství. Muži se zpravidla při přivítání objímají mnohem méně než ženy a to z toho důvodu, že by si o nich ostatní mysleli, že jsou gayové. To samé platí, když spolu mají sdílet jedno lože.

Já orientaci změnit nemůžu, ty svůj postoj ano!

Zdroje: Freepik, plannedparenthood.org

Podobné články