Intimita v manželství: 19 příznaků, že se vytrácí, a tajemství, jak ji udržet při životě

Foto: Unsplash

Intimita v manželství: 19 příznaků, že se vytrácí, a tajemství, jak ji udržet při životě

Nikdo nás neučil, jak důležité je mít v manželství intimitu. Bez ní budete s největší pravděpodobností nešťastní. Zde se dozvíte, proč se vytrácí a co s tím můžete dělat.

Existují stovky rad, jak zajistit, aby manželství vydrželo, od lidí, kterým se to podařilo, a také od těch, kteří by si to přáli. Ale jedna věc, kterou uslyšíte znovu a znovu, je, že intimita v manželství je klíčová. A nejde jen o intimitu sexuální.

Být si citově blízcí je ještě důležitější než zdravý sexuální život. Musíte se sblížit a udržovat blízký vztah po celou dobu manželství. Pokud tomu tak nebude, bude opravdu těžké, aby vaše láska vydržela přes všechny těžkosti, které manželství přináší.

Mnoho lidí se domnívá, že manželství bude fungovat samo o sobě

Protože jste manželé. Už jste si vyznali lásku, a tak máte pocit, že už není co řešit. Ale takhle láska prostě nefunguje. Na zdravém vztahu musíte neustále aktivně pracovat.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Je třeba hodně práce a úsilí, aby manželství vydrželo. Ti, kteří se berou v domnění, že jejich láska může vydržet na základě toho, jak moc jim záleží na tom, aby do manželství vstoupili, budou velmi zklamáni. Vztah může vydržet pouze tehdy, pokud oba lidé vynakládají úsilí na udržení intimity.

Proč intimita v manželství časem slábne

Když jste se brali, pravděpodobně jste předpokládali, že odjedete do západu slunce a budete žít šťastně až do smrti, přesně jak nám to vyprávěly filmy od Disneyho. Jenže po nějaké době na vás dolehne realita a není to tak jednoduché, jak jste si mysleli.

Proč vlastně intimita v manželství slábne? Zde je několik běžných důvodů, proč intimita v každém vztahu časem téměř vždy vyprchá.

1. Jaký je důvod? Zanedbávání

Jak jsme si právě řekli, mnoho lidí si myslí, že manželství může běžet na autopilota samo od sebe bez jakéhokoli úsilí obou partnerů. Postoj mnoha lidí je: "Ach jo! Konečně jsem se oženil! Teď už můžu být sám sebou a nemusím na svého partnera dělat dojem." To je pravda.

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

Ale právě to vás dostane do problémů. Přemýšlejte o tom takto. Když máte pokojovou rostlinu a nezaléváte ji a nevěnujete jí pozornost, uschne a uhyne, že? No, s manželstvím to není jiné. Pokud svého partnera zanedbáváte a přestanete se o něj snažit, odumře i intimita v manželství.

2. Závislosti

Závislosti mají mnoho podob. Většina lidí si při vyslovení tohoto slova vybaví závislost na alkoholu nebo drogách. A to jsou rozhodně velké problémy. Ale člověk může být závislý doslova na čemkoli.

Může být závislý na videohrách, pornu, nakupování, práci, sociálních sítích nebo na čemkoli jiném. Jde o to, že pokud jsou posedlí něčím jiným než svým partnerem, pak odvádějí svou pozornost od manželství.

A když se to stane, je nevyhnutelné, že to zabije intimitu v manželství.

3. Děti

Přiznejme si to - děti jsou sice roztomilé a roztomilé, ale je s nimi spousta práce! Musíte se starat o jejich potřeby 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, a to může být pro mnoho rodičů zdrcující. I když si bezpochyby myslí, že to stojí za to, manželství to značně zatěžuje.

Když rodiče neustále běhají za svými dětmi a starají se o ně, jsou unavení a vyčerpaní. Zůstává málo času na to, aby si s manželem či manželkou povídali, chodili na rande a měli sex. Takže i když je běhání malých dětí po domě skvělé, může se to na intimitě v manželství opravdu podepsat.

4. Aférky

Aaférky mohou mít mnoho různých podob. Za nevěru obvykle považujeme sex s někým, kdo není vaším manželem či manželkou - což také je. Existuje však i mnoho jiných druhů nevěry.

Od citové nevěry až po mikronevěru - v dnešní době existuje mnoho různých způsobů, jak mohou být lidé svým manželům nevěrní.

Pokud jeden z manželů nebo oba manželé mají poměr jakéhokoli druhu, opět se obrací mimo manželství. Jedná se o určitou formu zrady vůči partnerovi. A samozřejmě by v důsledku nevěry ustoupila jak citová, tak fyzická intimita.

5. V případě, že by manželé byli nevěrní, došlo by k jejich rozvodu. Sobectví

Zdravý vztah je vyvážený vztah. Oba partneři musí klást potřeby a přání druhého člověka přinejmenším na stejnou úroveň - ne-li přednost před svými vlastními. Když je tedy jeden nebo oba lidé sobečtí a neustále chtějí dosáhnout svého pomocí jemné manipulace, pak je téměř nemožné mít v manželství intimitu.

Problémem je, že sobecká osoba někdy ani neví, že se chová sobecky. A i když je na to jejich manželský partner upozorní, stejně s tím nemusí souhlasit nebo to nemusí uznat za pravdivé.

Pokud však sobectví v manželství pokračuje, pak se časem dostaví nelibost.

6. Konflikty

Každý pár bude mít konflikty - je to prostě nevyhnutelné. Problémem však není konflikt sám o sobě, ale spíše to, jak se s ním oba lidé vypořádávají, což nahlodává intimitu.

Příklad pokud máte oba pocit, že spolu soupeříte o "vítězství" v hádce, pak se nemůžete cítit příliš blízcí svému partnerovi, protože máte pocit, že je vaším "nepřítelem".

Pokud však chcete mít v manželství více intimity, budete muset přijmout mnohem zdravější způsoby řešení problémů. Pokud se budete vnímat jako tým a budete společně dospívat k řešení v klidu a racionálně, vytvoříte si silnější pouto.

7. Rutina

Život není vždy jednorožec a duha. Máme práci, děti, vaření a praní, které musíme udělat. Je tedy normální, že manželství upadají do rutiny života. Musíte, jinak vaše životy nebudou fungovat dobře, že?

Některé lidi však rutina začne opravdu nudit a zatouží po něčem jiném. A tak místo toho, aby lidé vymýšleli nové a kreativní způsoby, jak učinit své manželství vzrušujícím, někdy se prostě jen nudí.

Nebo se obracejí mimo manželství k aférám či závislostem, aby si zpestřili život. To samozřejmě nedělá nic jiného, než že intimitu v manželství ještě více zabíjí.

Proč je intimita v manželství klíčová pro šťastný a dlouhotrvající vztah

Pokud si myslíte, že vztah může přežít bez intimity, jste na omylu. Zde je důvod, proč si musíte být vědomi toho, jak jste si s manželem či manželkou blízcí, a to jak citově, tak fyzicky.

1. Bude vám na něm více záležet

Ano, možná to zní divně. Svého manžela jste si vzali. Milujete ho. Samozřejmě vám na něm záleží. Ale když se od sebe stále více vzdalujete, záleží vám na nich méně.

Čím blíže jste si s někým citově, tím silnější jsou vaše city. A pokud vám na nich záleží více, vynaložíte mnohem více úsilí, abyste je učinili šťastnými. Toto množství úsilí pomůže vaší lásce vydržet.

2. Dozvíte se o svém partnerovi více

Jako lidé se neustále měníme a rosteme. Stejně tak i váš partner. Pokud spolu přestanete komunikovat a mluvit, nedozvíte se o něm nic nového a bude vás to držet v odstupu.

Pokud budete mít hlubokou citovou intimitu, budete se o svém partnerovi neustále dozvídat více, protože se individuálně vyvíjí, a to vám oběma může pomoci zůstat si blízcí. Čím více toho budete vědět, tím více se do nich budete nadále zamilovávat.

3. Budete si lépe uvědomovat citlivá témata

Když budete s partnerem pravidelně komunikovat, snadno poznáte, kdy jsou pro něj některá témata trochu citlivá.

Mnoho lidí, kteří se svými drahými polovičkami dostatečně nemluví nebo jim nenaslouchají, má problémy s tím, že je urazí. Neuvědomují si, že určité téma jejich partnera rozčílí, a to může často vést k hádkám a bojům, místo aby se v manželství budovala intimita.

4. Komunikace je mnohem snazší

Když jste si již blízcí, mluvit o svých problémech a nejistotách, a dokonce i o svých přáních je mnohem snazší.

Nemusíte se bát, že se budete cítit trapně, když budete vytahovat věci, které by mohly být trochu citlivé. A protože komunikace je nejdůležitější součástí vztahu, pomáhá to vaší lásce vydržet.

5. Cítíte se sebevědoměji

To má co do činění s fyzickou intimitou a zdravým sexuálním životem. Sex je obrovskou součástí vztahu.

Pokud spolu nemáte sex, oba se budete cítit o něco hůře. Takže udržování zdravé úrovně fyzické intimity vám pomůže cítit se sebejistěji a na oplátku se vyhnete problémům spojeným s nejistotou.

6. Vyhnete se větším problémům

Když jste s někým citově intimní, řeknete mu všechno. A to včetně věcí, které vás trápí. Protože spolu aktivně mluvíte a pracujete na udržení intimity v manželství, vyhnete se problémům, které mohou nastat, když tato intimita zmizí.

7. Vaše rodina bude zdravější

Toto samozřejmě platí pouze v případě, že již rodinu máte nebo ji v budoucnu chcete mít. To, že máte jako pár velmi silné citové pouto, může vašim dětem skutečně pomoci naučit se zdravým vztahům.

To je pro váš vztah mimořádně důležité, protože když je vaše rodina zdravá a šťastná, skrýváte v sobě méně negativních pocitů. Když budete v životě šťastnější, bude šťastný i váš vztah.

Jak zlepšit intimitu v manželství

Pokud máte pocit, že vaše manželství trochu bojuje v oblasti intimity, zde je návod, jak to můžete změnit.

1. Jak zlepšit intimitu v manželství? Klást více otázek

Váš partner možná není v komunikaci nejlepší, a pokud je tomu tak, možná mu budete muset pomoci. Stačí klást více otázek než vy. Ptejte se na jejich den a na to, co dělali k obědu. Zeptejte se, jaký mají pocit z něčeho, co jste nedávno udělali.

Když se budete ptát, začnete více mluvit. Mluvení je pro sbližování a zvyšování intimity v manželství zásadní.

2. Zahajte sex, i když se na něj ještě necítíte

Ne vždy jsme při každém zahájení sexu opravdu nadržení. Někdy stačí být tou jiskrou, která roznítí oheň.

Začněte se sexem! Přistupte k partnerovi a vtáhněte ho do sebe. Pošeptejte mu do ucha něco nemravného a nastartujte svůj sexuální život.

3. Mluvte o kontroverzních tématech

Pokud se chcete opravdu sblížit, diskutujte o kontroverzních otázkách, které se dějí ve světě. Zjistěte, co si o nich myslí.

To vám může pomoci více se zamilovat do jejich myšlení a do toho, jak věci vidíte vy. Můžete se také sblížit svými podobnými názory a podrobněji probrat věci, na kterých se ne vždy shodnete.

4. Užívejte si společný čas o samotě

Toto může být trochu obtížnější, jakmile máte zaneprázdněnou rodinu, ale je nezbytné, abyste si společně dopřáli čas o samotě. A co je důležitější, abyste byli přítomni a užívali si tento čas.

Je opravdu snadné chtít využít čas, který trávíte jako pár, a jen dohánět pozornost na sociálních sítích nebo u oblíbeného televizního pořadu. Ale pokud chcete získat zpět intimitu, musíte se opravdu zaměřit na to, abyste se jeden druhému věnovali romanticky.

5. Vyhledejte terapii

Někdy je opravdu těžké zjistit, co je skutečným problémem ve vašem vztahu, pokud jde o intimitu v manželství. A někdy může návštěva vztahové poradny a odborníka pomoci více, než si myslíte. Nebojte se přiznat, že potřebujete trochu další pomoci, abyste své manželství dostali na správnou cestu.

Pokud je něco, co vy dva prostě nedokážete vyřešit a sami jste už vyzkoušeli všechno, pak je čas, aby vám podal pomocnou ruku profesionál. Když nemoc nezmizí, jdete nakonec k lékaři, že? Nejinak je tomu i v tomto případě.

Možná ani nevíte, jak důležitá je intimita v manželství, a přitom by to váš vztah mohlo stát hodně sil. Ujistěte se, že se svým partnerem udržujete hluboké citové a fyzické spojení.

Zdroje: lovepanky.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: