Chcete začít s pěstováním rostlin v bytě? Zde je pár užitečných rad.

Foto: Unsplash

Chcete začít s pěstováním rostlin v bytě? Zde je pár užitečných rad.

I když žijete v malém bytě, měli byste být schopni pěstovat některé rostliny. Kromě typických pokojových rostlin se v zahradě bytu mohou dařit i některé bylinky, ovoce a zelenina. Začněte s několika kontejnery, jakmile zdokonalíte své zahradnické dovednosti. Je třeba vzít v úvahu faktory, jako je přístup k slunečnímu světlu a hmotnost vašich kontejnerů. Zde je návod, jak začít svou bytovou zahradu správně.

Jak pěstovat rostliny v bytech

Zatímco některé rostliny jsou odolnější a odpouštějí začátečníkům více než jiné, všechny rostliny mají specifické potřeby, které musíte splnit. Při výběru rostlin k pěstování ve vaší bytové zahradě je třeba vědět několik prvků:

Sluneční světlo

Většina plodících a kvetoucích rostlin potřebuje celý den slunečního svitu. To znamená šest až osm hodin přímého slunce. V bytě to může být obtížné - zvláště ve městě, kde vysoké budovy mohou alespoň na část dne bránit slunci. Balkony a střechy nabízejí nejlepší šanci na plné slunce. Pokud zahradničíte na parapetu, můžete si vybrat rostliny, které vyžadují méně slunečního světla, jako jsou některé salátové zeleniny a bylinky, nebo můžete přidat růstové světlo, které napodobuje sluneční paprsky.

Půda

Rostliny závisí na půdě, pokud jde o vodu, vzduch a živiny. Protože vaše bytová zahrada bude pravděpodobně zahrnovat kontejnery, nemůžete použít běžnou zahradní zeminu. Zhutní se v květináčích, omezí vzduch a zabrání protékání vody. Proto je nezbytná dobře odváděná zalévací směs. Zalévací směs je lehká a načechraná, účinně cirkuluje vzduch a vodu, aby byly kořeny zdravé. A je poněkud sterilní, takže si nebudete muset dělat starosti s přenosem nemocí do vašeho bytu.

Popis obrázku

Zdroj obrázku: Unsplash

Voda

Rostliny v nádobách potřebují hodně vody, často i několikrát denně. Vyberte si místo pro svou zahradu, které má snadný přístup k zásobování vodou. Přenášení konve může být únavné, zvláště pokud máte několik rostlin. Pokud to pro vaše nastavení funguje, zvažte nákup hadice, kterou lze připojit k dřezovému faucetu. Je to užitečné, když to potřebujete, a cívky se odvíjejí, když to nepotřebujete.

Vlhkost

Pokud pěstujete své rostliny na vnitřním parapetu, možná budete muset zajistit určitou vlhkost, zvláště když je zapnuté topení. Může vám pomoci postřikování rostlin jemnou mlhou, nebo je můžete umístit poblíž podnosu s vodou.

Vítr

Pokud budou vaše rostliny vystaveny silnému větru, zejména na střeše nebo před silným provozem v blízkosti balkonu, možná budete potřebovat další ochranu. Vítr se může protrhat listím a převrátit vysoce těžké květináče. Zajistěte tedy větrný blok, jako je clona nebo zábradlí. Nebo se ujistěte, že vaše kontejnery jsou dostatečně široké a těžké na ukotvení rostlin.

Hmotnost

Kontejnery plné půdy jsou zpočátku těžké a jakmile jsou nasyceny vodou, jejich váha se může ztrojnásobit. Ujistěte se, že vaše zahrádka v bytě unese váhu. Okenní boxy budou muset být připevněny k parapetu. A pokud zahrádkaříte na balkóně nebo na střeše, zeptejte se svého pronajímatele na omezení hmotnosti.

Nejlepší typy rostlin do bytu

Do určité míry můžete pěstovat téměř jakoukoli rostlinu v nádobě. Například jabloň v plné velikosti nepřichází do úvahy, ale existují hubené sloupovité odrůdy, které se vejdou do rohu vašeho balkonu. Přemýšlejte o tom, co vás baví jíst, a poté si vyberte několik druhů rostlin, které můžete vyzkoušet ve své bytové zahradě. Můžete začít semeny, která nabízejí větší rozmanitost a jsou levnější. Ale malé školky vám zahradu založí dříve.

Byliny

Ačkoli mnoho bylin dobře roste v nádobách, nebudou tak velké a husté, jako by byly venku v zemi. A pokud budete sklízet často, možná budete muset své rostliny vyměnit. Ale je úžasné mít čerstvé bylinky blízko k vaření. Mezi nejlepší možnosti zahradnictví v bytech patří máta, pažitka, petržel, levandule, bazalka a tymián.

Popis obrázku

Zdroj obrázku: Unsplash

Salátová zelenina

Oblíbené saláty, jako je salát, špenát a rukola, jsou rychle rostoucí, mělce zakořeněné rostliny. Nejsou příliš náročné ohledně svých pěstitelských podmínek, pokud mají dostatek vody.

Popis obrázku

Zdroj obrázku: Unsplash

Chilli papričky

Pokud máte rádi ostré, feferonky rostou velmi dobře v květináčích a mohou dávat plody po celý rok. Můžete také zkusit pěstovat sladkou papriku v nádobách, ale obvykle se jí nedaří tak dobře jako feferonkám.

Meyer citrony

Mezi nejjednodušší ovoce, které lze pěstovat v nádobě, patří zakrslé citrusové stromy. Meyerovým citronům se v interiérech daří dobře, pokud mají každý den šest až osm hodin slunce spolu s trochou vlhkosti. Dejte něco pod hrnec, abyste chránili své podlahy a nábytek, protože citroníky vydávají lepkavou šťávu.

Jahody

Jahodový truhlík je stejně krásný jako lahodný. Rostliny jahod obvykle potřebují nejméně šest hodin slunce denně a trvale vlhkou (ale ne mokrou) půdu, aby mohly plodit své nejlepší plody.

Rajčata

Rostliny rajčat mohou být velké a těžké, ale dobře rostou v květináčích. Budou nejlépe v kontejneru, který má průměr nejméně 30 palců, ale můžete také pěstovat některé odrůdy v závěsném koši.

Popis obrázku

Zdroj obrázku: Unsplash

Zdroje: thespruce.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář