Jak pomoc někomu s poruchou přijmu potravy?

Foto: Freepik

Jak pomoc někomu s poruchou přijmu potravy?

Pochopení poruchy příjmu potravy vašeho blízkého

Poruchy příjmu potravy zahrnují extrémní poruchy stravovacího chování - dodržování přísných diet, tajné přejídání jídlem, zvracení po jídle, posedlé počítání kalorií. Není snadné sledovat, jak si někdo, na kom vám záleží, poškodil jeho zdraví - zvláště když se řešení, alespoň navenek, nejeví jako jednoduché. Ale poruchy příjmu potravy jsou složitější než jen nezdravé stravovací návyky. V jejich jádru jsou pokusy vypořádat se s emocionálními problémy a zahrnovat zkreslené sebekritické postoje k hmotnosti, jídlu a obrazu těla. Právě tyto negativní myšlenky a pocity podporují škodlivé chování.

Lidé s poruchami příjmu potravy používají jídlo k řešení nepříjemných nebo bolestivých emocí. Omezení jídla se používá k pocitu kontroly. Přejídání dočasně uklidňuje smutek, hněv nebo osamělost. Hladovění se používá k boji proti pocitům bezmocnosti a nenávisti k sobě samému. V průběhu času lidé s poruchou příjmu potravy ztrácejí schopnost vidět sebe objektivně a posedlosti nad jídlem a váhou převládají nad všemi ostatními věcmi v jejich životech. Jejich cesta k uzdravení začíná identifikací základních problémů, které ovlivňují jejich poruchy příjmu potravy, a nalezením zdravějších způsobů, jak se vyrovnat s emoční bolestí.

I když nemůžete přinutit osobu s poruchou příjmu potravy ke změně, můžete nabídnout svou podporu a povzbudit léčbu. A to může mít obrovský vliv na uzdravení vašeho milovaného člověka.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Druhy poruch příjmu potravy

Mezi nejčastější poruchy příjmu potravy patří:

Anorexie

Lidé s anorexií hladovějí z intenzivního strachu z tuku. Navzdory tomu, že mají podváhu nebo dokonce na kost vyhublé, nikdy nevěří, že jsou dost hubení. Kromě omezení kalorií mohou lidé s anorexií také kontrolovat svou váhu cvičením, pilulkami na hubnutí nebo různými detoxy.

Bulimie

Bulimie zahrnuje destruktivní cyklus záchvatů a “očištění”. Po epizodě přejídání mimo kontrolu lidé s bulimií podnikají drastické kroky, aby se očistili od kalorií navíc. Aby se zabránilo přibývání na váze, zvracejí, cvičí nadměrně a rychle, nebo užívají projímadla.

Přejídání

Lidé s poruchami příjmu potravy se nutkavě přejídají a v krátké době rychle spotřebují tisíce kalorií. Navzdory pocitům viny a studu nad těmito tajnými záchvaty se cítí neschopní ovládat své chování nebo přestat jíst, i když jsou nepříjemně plní.

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

Mýty a fakta o poruchách stravování

Mýtus 1: Abyste měli poruchu stravování, musíte mít podváhu.

Fakt: Lidé s poruchami příjmu potravy mají všechny tvary a velikosti. Mnoho jedinců s poruchami příjmu potravy má průměrnou hmotnost nebo nadváhu.

Mýtus 2: Poruchy příjmu potravy postihují pouze dospívající dívky a mladé ženy.

Fakt: Zatímco poruchy příjmu potravy jsou nejčastější u mladých žen v jejich mladistvém věku a na počátku dvacátých let, vyskytují se u mužů a žen všech věkových skupin - od dětí po starší dospělé.

Mýtus 3: Lidé s poruchami příjmu potravy jsou marní.

Fakt: Není to marnost, která lidi s poruchami příjmu potravy vede k extrémní stravě a posedlosti nad tělem, ale spíše pokus vypořádat se s nepříjemnými pocity.

Mýtus 4: Poruchy příjmu potravy nejsou tak nebezpečné.

Fakt: Poruchy příjmu potravy jsou vážné stavy, které způsobují fyzické i emoční poškození. Všechny poruchy příjmu potravy mohou vést k nevratným a dokonce život ohrožujícím zdravotním problémům, jako jsou srdeční choroby, úbytek kostní hmoty, zpomalený růst, neplodnost a poškození ledvin.

Varovné příznaky poruchy příjmu potravy

Mnoho lidí si dělá starosti s jejich hmotností, tím, co jí a jak vypadají. To platí zejména pro teenagery a mladé dospělé, kteří čelí mimořádnému tlaku, aby zapadli a vypadali atraktivně v době, kdy se jejich těla mění. Ve výsledku může být náročné poznat rozdíl mezi poruchou příjmu potravy a normálním sebevědomím, hmotností nebo dietou. Lidé, kteří mají poruchu příjmu potravy, budou věci dále komplikovat, a proto se budou snažit problém skrýt. Existují však varovné signály, na které se můžete dívat. A jak poruchy příjmu potravy postupují, červené vlajky se dají snáze rozpoznat.

Omezení jídla nebo diety

Omlouvají se, aby se vyhnuli jídlu nebo situacím zahrnujícím jídlo (např. Měli dříve velké jídlo, nemají hlad nebo mají podrážděný žaludek)

Jedí jen malé porce nebo specifická nízkokalorická jídla a často zakázat celé kategorie potravin, jako jsou sacharidy a dietní tuky

Obsedantně počítá kalorie, čte štítky s potravinami a váží porce

Vypracování omezujících potravinových rituálů, jako je konzumace jídla v určitých pořadích, přeskupování jídla na talíři, nadměrné krájení nebo žvýkání.

Užívání tablet na hubnutí, stimulantů na předpis, jako je Adderall nebo Ritalin, nebo dokonce nelegálních drog, jako jsou amfetaminy

Binging

Nevysvětlitelné zmizení velkého množství jídla v krátkých časových obdobích

Spousta prázdných potravinových obalů a obalů, často schovaných na dně koše

Hromadění a skrývání zásob vysoce kalorických potravin, jako jsou nezdravé jídlo a sladkosti

Tajemství a izolace; mohou normálně jíst kolem ostatních, jen aby si vyrazili pozdě v noci nebo na soukromém místě, kde nebudou objeveni nebo vyrušeni

“Očištění”

Zmizí hned po jídle nebo jsou často na cestách do koupelny

Sprchování, koupání nebo tekoucí voda po jídle, aby se skryl zvuk zvracení

Používání nadměrného množství ústní vody, dechových tabletek nebo parfému k maskování zápachu po zvracení

Užívání projímadel, diuretik nebo klystýrů

Období hladovění nebo nutkavé, intenzivní cvičení, zejména po jídle

Časté stížnosti na bolest v krku, podrážděný žaludek, průjem nebo zácpu

Zbarvené zuby

Zkreslený obraz těla a změněný vzhled

Extrémní zájem o tělo nebo váhu (např. Neustálé vážení, trávení času před zrcadlem prohlídkou a kritikou těla)

Výrazný úbytek hmotnosti, rychlé přibývání na váze nebo neustále kolísající váha

Časté komentáře o pocitu tuku nebo nadváhy nebo o strachu z přibírání na váze

Nošení oversized oblečení nebo více vrstev ve snaze zakrýt váhu

Máte o někoho strach? Promluvte!

Pokud zaznamenáte varovné příznaky poruchy příjmu potravy u přítele nebo člena rodiny, je důležité promluvit. Možná se bojíte, že se mýlíte, nebo že řeknete špatně, nebo že byste toho člověka mohli odcizit. Je však důležité, abyste nenechali tyto starosti zabránit tomu, abyste vyjádřili své obavy.

Lidé s poruchami příjmu potravy se často bojí požádat o pomoc. Někteří bojují stejně jako vy, aby našli způsob, jak zahájit konverzaci o svém problému, zatímco jiní mají tak nízkou sebeúctu, že prostě nemají pocit, že by si nějakou pomoc zasloužili. V každém případě se poruchy příjmu potravy bez léčby pouze zhorší a fyzické a emoční poškození může být vážné. Čím dříve začnete pomáhat, tím větší jsou jejich šance na uzdravení. I když nemůžete přinutit někoho s poruchou příjmu potravy, aby se zlepšil, mít podpůrné vztahy je pro jeho uzdravení zásadní. Vaše láska a povzbuzení mohou všechno změnit.

Jak s někým mluvit o jeho poruše příjmu potravy

Rozhodnutí o změně je pro někoho s poruchou příjmu potravy zřídka snadné. Pokud je porucha příjmu potravy nechala podvyživené, může to narušit způsob jejich myšlení o jejich těle, o světě kolem nich, dokonce i o vaší motivaci snažit se pomoci. Bombardovat je strašlivými varováními o zdravotních důsledcích jejich poruchy příjmu potravy nebo se snažit je šikanovat, aby jedli normálně, pravděpodobně nebude fungovat. Poruchy příjmu potravy často plní důležitou roli v životě člověka - způsob, jak se vypořádat s nepříjemnými emocemi - takže půvab může být dobrá cesta. Protože se můžete setkat s defenzivitou nebo odmítnutím, budete muset opatrně šlapat.

Vyberte si dobrý čas. Vyberte si čas, kdy můžete s danou osobou mluvit v soukromí, aniž byste ji rušili nebo omezovali. Nechcete, abyste se museli zastavit uprostřed rozhovoru kvůli jiným povinnostem! Je také důležité vést konverzaci v době emocionálního klidu. Nepokoušejte se vést tento rozhovor hned po vybuchnutí.

Vysvětlete, proč máte obavy. Dávejte pozor, abyste přednášeli nebo nekritizovali, protože tím se váš milovaný stane pouze defenzivní. Místo toho se podívejte na konkrétní situace a chování, které jste si všimli, a proč vás znepokojují. Vaším cílem v tomto okamžiku není nabídnout řešení, ale vyjádřit obavy o zdraví člověka, o to, jak ho máte rádi, a o touhu pomoci.

Buďte připraveni na popření a odpor. Existuje velká šance, že váš milovaný může popřít, že má poruchu příjmu potravy, nebo se naštvat a bránit. Pokud k tomu dojde, zkuste zůstat klidný, soustředěný a zdvořilý. Pamatujte, že tento rozhovor se pravděpodobně cítí velmi ohrožující pro někoho s poruchou příjmu potravy. Neber to osobně.

Zeptejte se, zda má daná osoba důvody, proč se chce změnit. I když vašemu blízkému chybí touha změnit se pro sebe, může se chtít změnit z jiných důvodů: potěšit někoho, koho milují, vrátit se například do školy nebo do práce. Ve skutečnosti záleží jen na tom, že jsou ochotni vyhledat pomoc.

Buďte trpěliví a podporujte. Nevzdávejte to, pokud vás daná osoba nejprve vypne. Může chvíli trvat, než budou ochotni se otevřít a přiznat si problém. Důležité je otevřít komunikační linky. Pokud jsou ochotni mluvit, poslouchejte bez úsudku, bez ohledu na to, jak mimo dosah mohou znít. Ujasněte si, že vám na nich záleží, že jim věříte a že tam budete, ať už budou připraveni, kdekoli.

Co nedělat

Vyhněte se ultimátům. Pokud nemáte co do činění s nezletilým dítětem, nemůžete někoho nutit k léčbě. Rozhodnutí o změně musí přijít od nich. Ultimáta pouze zvyšují tlak a podporují větší utajení a popírání.

Vyvarujte se komentování vzhledu nebo hmotnosti. Lidé s poruchami příjmu potravy jsou již příliš soustředěni na své tělo. Dokonce i ujištění, že nejsou tlustí, hrají svou posedlost hubnutím. Místo toho nasměrujte konverzaci na jejich pocity. Proč se bojí být tlustí? Co si myslí, že dosáhnou tím, že budou hubení?

Vyhněte se ostudě a obviňování - Vyhýbejte se obviňujícím výrokům „ty“ jako: „Jen musíš jíst!“ Nebo: "Ubližuješ si bezdůvodně." Místo toho použijte výroky “já”. Například: „Je pro mě těžké sledovat, jak se ztrácíš.“ Nebo: "Bojím se, když tě slyším zvracet."

Neposkytujte jednoduchá řešení. Například: „Jediné, co musíte udělat, je přijmout sebe.“ Poruchy příjmu potravy jsou složité problémy. Pokud by to bylo tak snadné, váš milovaný by netrpěl.

Povzbuzování člověka, aby získal pomoc

Nejdůležitější věcí, kterou můžete udělat pro osobu s poruchou příjmu potravy, je podpora léčby. Čím déle porucha příjmu potravy zůstane nediagnostikovaná a neléčená, tím těžší je na těle a tím obtížnější je překonat, proto naléhavě vyzvěte svého blízkého, aby ihned vyhledal lékaře.

Lékař může posoudit příznaky vašeho blízkého, poskytnout přesnou diagnózu a vyšetřit případné zdravotní problémy, které by mohly být s poruchou spojeny. Lékař může také určit, zda existují současně existující stavy vyžadující léčbu, jako je deprese, zneužívání návykových látek nebo úzkostná porucha.

Pokud váš přítel nebo člen rodiny váhá s návštěvou lékaře, požádejte ho o fyzickou prohlídku, aby si vaše starosti odpočinuly. Může vám to pomoci, pokud nabídnete schůzku nebo se zúčastníte první návštěvy.

Léčba poruch příjmu potravy

Přístup správné léčby pro každého člověka závisí na jejich specifické příznaky, problémy a silné stránky, stejně jako na závažnosti onemocnění. Aby byla léčba poruchy příjmu potravy nejúčinnější, musí se zabývat jak fyzickými, tak psychickými aspekty problému. Cílem je léčit jakékoli lékařské nebo výživové potřeby, podporovat zdravý vztah k jídlu a učit konstruktivní způsoby, jak se vypořádat s nepříjemnými emocemi a životními výzvami.

Týmový přístup je často nejlepší. Mezi ty, kteří mohou být zapojeni do léčby, patří lékaři, odborníci v oblasti duševního zdraví a odborníci na výživu. Účast a podpora členů rodiny také významně ovlivňuje úspěšnost léčby poruch příjmu potravy.

Lékařské ošetření - První prioritou je řešení a stabilizace veškerých závažných zdravotních problémů. Může být nutná hospitalizace nebo pobyt v nemocnici, pokud je váš milovaný nebezpečně podvyživený, trpí zdravotními komplikacemi, je v depresi, nebo má sebevražedné myšlenky, nebo je odolný vůči léčbě. Ambulantní léčba je možností, pokud pacient není v bezprostředním zdravotním nebezpečí.

Poradenství v oblasti výživy - Dietologové nebo odborníci na výživu mohou vašemu blízkému pomoci navrhnout vyvážené stravovací plány, stanovit dietní cíle a dosáhnout nebo udržet zdravou váhu. Poradenství může zahrnovat i vzdělávání o správné výživě.

Terapie - Terapie hraje zásadní roli při léčbě poruch příjmu potravy. Jeho cílem je identifikovat negativní myšlenky a pocity, které jsou za narušeným stravovacím chováním, a nahradit je zdravějšími a méně zkreslenými postoji. Dalším důležitým cílem je naučit osobu, jak se vypořádat s obtížnými emocemi, problémy ve vztazích a stres em produktivním způsobem, nikoli sebezničujícím způsobem.

Běžné typy terapie pro léčbu poruch příjmu potravy

Individuální terapie - Zkoumá příznaky poruchy příjmu potravy a související emocionální a interpersonální problémy, které je pohánějí. Důraz je kladen na zvýšení sebeuvědomění, zpochybnění přesvědčení a zlepšení sebeúcty a pocitu kontroly.

Rodinná terapie - Zkoumá dynamiku rodiny, která může přispět k poruše příjmu potravy nebo narušit zotavení. Často zahrnuje některá terapeutická sezení bez pacienta - zvláště důležitý prvek, když osoba s poruchou příjmu potravy popírá, že by měla problém.

Skupinová terapie - Umožňuje lidem s poruchami stravování mluvit mezi sebou v prostředí pod dohledem. Pomáhá snižovat izolaci, kterou pociťuje mnoho lidí s poruchami příjmu potravy. Členové skupiny se navzájem podporují prostřednictvím obnovy a sdílejí své zkušenosti a rady.

Řešení poruch příjmu potravy v domácnosti

Jako rodič existuje mnoho věcí, které můžete udělat, abyste podpořili zotavení vašeho dítěte z poruchy příjmu potravy - i když stále odolává léčbě.

Buďte pozitivním příkladem - Máte větší vliv, než si myslíte. Místo diety konzumujte výživná a vyvážená jídla. Dbejte na to, jak mluvíte o svém těle a jídle. Vyvarujte se sebekritických poznámek nebo negativních komentářů o vzhledu ostatních. Místo toho se zaměřte na vlastnosti uvnitř, díky nimž je člověk skutečně atraktivní.

Udělejte si jídlo zábavou - Snažte se jíst jako rodina co nejčastěji. I když vaše dítě není ochotno jíst jídlo, které jste připravili, povzbuďte ho, aby se k vám přidalo ke stolu. Využijte tento čas společně, abyste si užívali společnost toho druhého, místo toho, abyste mluvili o problémech. Jídla jsou také dobrou příležitostí ukázat vašemu dítěti, že jídlo je něco, co si raději užíváte, než se ho bojíte.

Vyvarujte se bojů o moc kvůli jídlu - Pokusy přinutit vaše dítě k jídlu způsobí pouze konflikty a špatné pocity a pravděpodobně povedou k většímu utajení a lhaní. To neznamená, že nemůžete stanovit limity nebo nechat své dítě zodpovědné za jeho chování. Ale nechovejte se jako potravinová policie a neustále sledujte chování vašeho dítěte.

Podporujte stravování s přirozenými důsledky. I když si nemůžete vynutit zdravé stravovací chování, můžete je povzbudit tím, že uděláte přirozené důsledky toho, že nebudete jíst, lákavé. Například pokud vaše dítě nebude jíst, nemůže chodit na taneční kurzy nebo řídit auto, protože v oslabeném stavu by to nebylo bezpečné. Zdůrazněte, že to není trest, ale pouze přirozený lékařský důsledek.

Udělejte, co můžete, abyste podpořili sebeúctu ve svém dítěti v intelektuální, sportovní a sociální snaze. Poskytněte chlapcům a dívkám stejné příležitosti a povzbuzení. Dobře zakomponovaný pocit sebe sama a pevná sebeúcta jsou možná nejlepší protilátky proti neuspořádanému stravování.

Neobviňujte se - Rodiče mají často pocit, že musí převzít odpovědnost za poruchy příjmu potravy, což je něco, nad čím skutečně nemají žádnou kontrolu. Jakmile přijmete, že porucha příjmu potravy není vinou nikoho, můžete být osvobozeni od činů, které jsou upřímné a nejsou zahaleny tím, co jste „měli“ nebo „mohli“ udělat.

Podpora uzdravení milovaného člověka

Zotavení se z poruchy příjmu potravy nějakou dobu trvá. Neexistují žádné rychlé opravy ani zázračné léky, takže je důležité mít trpělivost a soucit . Nevyvíjejte zbytečný tlak na svého blízkého stanovováním nerealistických cílů nebo požadováním pokroku podle vlastního harmonogramu. Poskytněte naději a povzbuzení, chvalte každý malý krok vpřed a buďte pozitivní prostřednictvím bojů a neúspěchů.

Zjistěte více o poruchách příjmu potravy - Čím více toho budete vědět, tím lépe budete vybaveni, abyste svému milovanému pomohli, vyhnuli se nástrahám a zvládli výzvy.

Poslouchejte bez úsudku - Ukažte, že vám na tom záleží, tím, že se zeptáte na pocity a starosti svého blízkého - a poté skutečně nasloucháte. Odolejte nutkání radit nebo kritizovat. Jednoduše informujte svého přítele nebo člena rodiny, že jsou vyslechnuti. I když nerozumíte tomu, čím procházejí, je důležité ověřit pocity svého blízkého.

Mějte na paměti spouštěče - Vyvarujte se diskuzí o jídle, hmotnosti, jídle nebo negativních prohlášeních o svém vlastním těle. Ale nebojte se normálně jíst před někým, kdo má poruchu příjmu potravy. Může pomoci jít příkladem zdravého vztahu k jídlu.

Opatrujte se - Nenechte se tolik zajímat o poruchu stravování svého milovaného, ​​že zanedbáváte své vlastní potřeby. Ujistěte se, že máte vlastní podporu, abyste ji mohli postupně poskytovat. Ať už tato podpora pochází od důvěryhodného přítele, podpůrné skupiny nebo vašeho vlastního terapeuta, je důležité mít odbytiště, kde můžete mluvit o svých pocitech a emocionálně dobít. Je také důležité naplánovat si čas na odpočinek a dělat věci, které vás baví.

Zdroje: https://www.helpguide.org, Freepik

Podobné články

1 Komentářů

 Fidloprčička

Fidloprčička

před 1 roky

Dodala bych tam i zmínku o pro-ana hnutí, méně známé ortorexii a ještě méně známých PPP jménem bigorexie a drunkorexie.

Reply

Napište komentář

Články z dalších našich webů: