6 Způsobů, jakými přátelství prospívají našemu zdraví

Foto: Freepik

6 Způsobů, jakými přátelství prospívají našemu zdraví

Většina lidí počítá dobré přátele mezi nejdůležitější lidi v jejich životě. Ne všichni přátelé jsou ale doopravdy „dobří“. Dobří přátelé komunikují otevřeně. Obvykle se nevyhýbají pravdě, i když si myslí, že se vám nemusí líbit. Přesto vás přijímají za to, jaký jste – stejně jako vy přijímáte je. Můžete jim věřit, že vás budou respektovat, i když mezi sebou zrovna máte neshody. Zdravé přátelství také zahrnuje vzájemnou podporu. A to nejlepší? Dobrá přátelství mohou mít také pozitivní vliv na vaše zdraví.

1. Méně osamělosti a sociální izolace

Osamělost a sociální izolace mohou ovlivnit vaši duševní a fyzickou pohodu a stále více lidí se v dnešní době cítí osaměle. Příležitostná nebo povrchní přátelství často neposkytují mnoho v cestě emoční podpory. Možná máte kamarády z improvizačního kroužku, přátele, se kterými můžete chodit na kávu nebo známé, které jste poznali na józe, ale pokud se nemáte komu svěřit, pravděpodobně se i přesto budete cítit osmělí.

Na druhou stranu, i několik blízkých přátel vám může pomoci se tomuto pocitu vyhnout. A při pocitu osamění víte, že jej můžete rychle zvládnou tak, že budete mluvit, vtipkovat nebo trávit čas s kamarádem. Vzdálenost, nebo snad karanténa vám mohou bránit v osobním setkání, ale už jen vědomí, že vám někdo stojí po pomyslném boku, může pocit osamění zásadně ulehčit.

2. Redukují stres

V každodenním životě neodvratitelně čelíme stresu. Může přicházet ve velkých nebo malých dávkách, ale bez ohledu na to, jak malé se to na první pohled zdá, může se rychle hromadit a přemoci vás. Dlouhodobý stres může přispět k řadě zdravotních problémů, mezi ně patří: špatná imunita, nespavost, zažívací potíže nebo srdeční problémy.

Výzkumy ale naznačují, že udržování silných přátelství vám může pomoci efektivněji se vyrovnat se stresem. Svěřit se někomu blízkému má už samo o sobě blahodárné účinky, když nás ale podrží, nebo nám poradí, může nám břemeno zásadně ulehčit.

3. Podpora

Emoční podpora je důležitou výhodou vztahů. Vaši přátelé vám mohou naslouchat, dělat pro vás hezké věci, nebo vám pomoci najít rozptýlení v obdobích fyzické nepohody.

Pokud máte romantický vztah, můžete jít se svými trablemi nejprve za svým partnerem. Ten ale nemůže řešit vše a existují i záležitosti, které byste raději řekli někomu jinému. Odborníci na vztahy obecně doporučují udržovat přátelství s lidmi mimo váš romantický vztah, protože to může prospívat vašemu emočnímu zdraví a pevnosti vašeho vztahu.

4. Osobní rozvoj

Pokud chcete ve svém životě vytvořit pozitivní změnu nebo máte zlozvyk, kterého se chcete zbavit, přátelé vám mohou pomoci udržet vaše odhodlání praktikovat zdravější návyky. To může být jeden z důvodů, proč vám silná přátelství mohou prodloužit život.

Jedním ze způsobů, jak vám mohou přátelé pomoci změnit se k lepšímu, je poskytnout dobré příklady. Možná, že si všimnete rozhodnutí vašeho nejlepšího přítele přestat kouřit vás také inspiruje k ukončení.

Vaši přátelé mohou také podpořit vaše volby tím, že s vámi provedou změny. Chcete-li například vstoupit do posilovny nebo začít běhat, kamarádka na cvičení vás pomůže povzbudit.

5. Pocit „někam patřit“

Všichni chceme vědět, že náš život má smysl. Ve skutečnosti patří potřeby sounáležitosti na třetím místě v Maslowově hierarchii potřeb, hned po základních potřebách (potrava a přístřeší) a potřebě bezpečí. Rozvíjení a udržování blízkých přátelství pomáhá rozvíjet pocity sounáležitosti.

Díky péči o ostatní je život smysluplnější. Když se staráte o ostatní, přebíráte odpovědnost za soucit a emoční podporu. To z vás může udělat silnějšího a lepšího člověka.

Vědomí, že máte síť podpory, vám zároveň může pomoci cítit se ve svém životě bezpečněji.

6. Podpora v životních náročných obdobích

Život není vždy snadný. Někdy se nám může zdát jako učiněné peklo. Kdykoli bez varování můžete čelit traumatizujícím nebo obtížným událostem, které ovlivňují emoční pohodu.

Takovéto výzvy mohou mít významný dopad na dlouhodobé výsledky duševního zdraví. Výzkumy však naznačují, že pokud máte silná přátelství, pravděpodobně vám bude líp zvládat vše, co na vás život přinese.

Zdroj: healthline.com, Freepik

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář