Jak se chránit před SMS podvody?

Foto: Unsplash

Jak se chránit před SMS podvody?

Chytré telefony změnily způsob, jakým komunikujeme. Můžeme okamžitě odesílat a přijímat zprávy prostřednictvím hovorů, textových zpráv nebo SMS, e-mailů a platforem sociálních médií. S technologickým pokrokem existují výhody a nevýhody a někdy i nebezpečí.

V této době smartphonů a mobilních telefonů převládají podvody SMS nebo textové podvody. Mnoho podvodů je lstivý SMS marketing. SMS marketing zasílá propagační kampaně pro marketingové účely prostřednictvím textových zpráv.

Firmy využívají SMS marketing, protože je to jedna z efektivnějších forem komunikace se zákazníky, pokud je provedena správně. Pokud jsou provedeny nesprávně, lze je považovat za nechtěné zprávy a žádosti, které pravidelně otravují lidi.

SMS podvody jsou problém, protože stále více lidí využívá mobilní bankovnictví a online nakupování, což z nich dělá jednodušší cíl pro podvodníky. Lidé si musí být vědomi různých typů podvodů.

Identifikace falešné textové zprávy

Spamové SMS zprávy obvykle upozorní příjemce, že vyhrál cenu, a požádají je, aby odpověděli osobními údaji, včetně údajů o bance nebo kreditní kartě.

Phishing je metoda používaná podvodníky k zasílání zpráv, které předstírají, že pocházejí od známé společnosti nebo od někoho, koho příjemce zná, a požádá je, aby něco ověřili pomocí svých osobních údajů, jako jsou hesla nebo bankovní údaje.

SMS spoofing je, když podvodník posílá textové zprávy nesoucí jméno nebo číslo známé značky nebo společnosti.

SMS malwarové útoky jsou podvody s mobilním malwarem, které rozesílají nebezpečné odkazy. Někteří podvodníci použijí konkrétní taktiku, aby přiměli lidi, aby udělali něco, o čem si nejsou vědomi, že je nebezpečné.

Rodinná pohotovost je jedním z nejčastějších podvodů. Zpráva bude říkat, že milovaná osoba příjemce se dostala do nehody nebo má potíže a potřebuje okamžitou finanční pomoc. V panice pak oběť pošle to, co se od nich požaduje v naději, že pomůže svým blízkým, aniž by si uvědomila, že bude podvedena.

Refundace: tato zpráva sdělí oběti, že obdrží náhradu od poskytovatele služeb, ale ke zpracování potřebuje určité informace. Pomocí poskytnutých informací podvodník získá přístup k účtu oběti. Nereagujte na tyto typy textů a nedávejte hned osobní údaje!

Reaktivační podvod: tato zpráva sdělí oběti, že byl její účet nabourán, a požádá ji o zaslání kódu nebo resetování hesla prostřednictvím podezřelého odkazu, aby znovu aktivovala účet.

Cenový podvod: podvodník pošle oběti textovou zprávu, že vyhrál cenu nebo poukaz na dovolenou. Text bude také obsahovat odkaz, kde oběť zadá své osobní údaje, které podvodník použije ve svůj prospěch.

Podvod s doručováním balíků: vzhledem k tomu, že online nakupování a doručování je dnes stále častější, mohou podvodníci nyní posílat falešné zprávy napodobující oficiální kurýry, ale budou požadovat další informace nebo dodatečné poplatky od příjemce, aby zajistili doručení jejich balíčků.

Pokud obdržíte tyto textové zprávy nebo něco podobného, ​​zde je několik způsobů, jak se vyhnout těmto SMS podvodům.

sms

Zdroj obrázku: Unsplash

Jak poznat falešnou textovou zprávu?

Dávejte pozor na neobvyklá nebo neznámá čísla. Většina značek a společností použije ověřená čísla nebo použije méně než deset číslic. Pokud se vám číslo jeví jako podezřelé, tyto zprávy ignorujte nebo smažte nebo v nejlepším zablokujte.

Zkontrolujte gramatické a pravopisné chyby. Všechny společnosti a značky používají k vytváření marketingových zpráv copywritery a editory. Podvodníci často dělají pravopisné a gramatické chyby. To se může zdát primitivní, ale je to nejjednodušší způsob, jak identifikovat SMS podvody.

Zkontrolujte si zprávy. Vzpomeňte si, jestli jste se zapojili do soutěže, nebo jestli to je opravdu zpráva, od konkrétní značky nebo společnosti, ve které jste soutěžili. Pokud není, pak je to určitě podvod. Nahlaste to příslušným orgánům nebo samotné společnosti, aby mohly na takovou činnost upozornit své další zákazníky.

Neklikejte na žádné odkazy. Pokud jste obdrželi jakoukoli SMS, která obsahuje odkaz, neklikejte na ni, protože je určena ke krádeži informací nebo šíření malwaru. Pravidelně však měňte nebo aktualizujte hesla svých online účtů nebo e-mailů, abyste hackerům ztížili přístup.

Nedůvěřujte textovým zprávám, která obsahují vaše jméno. Jen proto, že textová zpráva obsahuje vaše jméno, neznamená, že je skutečná nebo legitimní. Je pravděpodobné, že podvodník dostal vaše jméno ze sociálních sítí nebo jiných zdrojů.

Ověřte pravost společnosti nebo odesílatele. Pokud neznáte název společnosti nebo značky, která vám poslala textovou zprávu, proveďte průzkum, abyste zkontrolovali, zda mají oficiální web nebo zda společnost skutečně existuje.

Vždy ověřte zprávy, které jste dostali. Nahlaste tyto podvodné zprávy telekomunikačnímu operátorovi, kterého používáte, nebo místnímu vládnímu úřadu, který se zabývá SMS podvody.

Zdroje: dumblittleman.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář