Nebeská procházka Dolní Moravou

Foto: Pixabay

Nebeská procházka Dolní Moravou

Největší skluzavka na světě, sestupujete 18 pater z této smyčkové vyhlídkové plošiny na vrcholu hory.

Malebné chodníky jsou zde od   prosince 2015, kdy česká architektonická firma Fránek Architects představila svou extrémní Sky Walk na vrcholu Králického Sněžníku.

Z vrcholu Sky Walk si můžete vychutnat úchvatný výhled na celý masiv Králického Sněžníku s malebným údolím řeky Moravy. V dálce je vidět hlavní horský hřeben Jeseníky, Suchý vrch a Krkonoše.

Vysoko na jednom ze slavných vrcholů Dolní Moravy se nachází smyčková konstrukce, která vypadá spíše jako horská dráha kosmického věku než malebný chodník. Celoroční dobrodružné středisko s panoramatickým výhledem na údolí řeky Moravy a zbytek okolního pohoří se vydalo přidat něco navíc k zážitku mít hlavu v oblacích.

Přístupná sedačkovou lanovkou z chaty Marcelka v resortu, návštěvníci vystoupí do celkové výše 1000 metrů nad mořem na vrchol hory Králický Sněžník, kde čeká Sky Walk. Navzdory svému skličujícímu vzhledu a nejisté poloze byly dřevěné vrstvy Sky Walk speciálně navrženy tak, aby se snadno vyšplhaly; Díky své konstrukci bez schodiště je Sky Walk stejně přístupná těm návštěvníkům pěšky jako lidé, kteří tlačí kočárky nebo na invalidním vozíku.

Po prozkoumání veškeré přírody, kterou lze zvládnout na vrcholu 180 stop hluboké vyhlídky, nejlepší části Sky Walk stále čekají na průzkum. Opravdu velké, statečné děti i dospělí mají k dispozici několik odvážných možností. Místo toho, aby se Sky Walk chlubila jednou z těch módních plošin se skleněným dnem, které se zdají být náchylné k rozbití, šla se síťovinou navlečenou uvnitř své nejvyšší smyčky, kde odvážní mohou skutečně ležet mezi mraky a horským vzduchem. Pro ty, kteří dávají přednost pocitu svižného pohybu před plovoucím, designéři zahrnuli 328 stop leštěnou kovovou skluzavku. Další možností je silný síťový rukáv, kterým můžete vylézt z jednoho patra Sky walk do druhého.

Plný dopad Sky Walk se nakonec podobá přírodnímu zážitku Choose-Your-Own-Adventure, kde si návštěvníci mohou vytočit úroveň vzrušení, aby vyhovovala jejich individuálním preferencím.

Sky walk v číslech:

 • Nadmořská výška – 1 116 metrů nad mořem
 • Výška Sky Walk – 55 metrů
 • Délka dřevěného mostu – 710 metrů
 • Délka spirálové skluzavky – 100 metrů.

Sky Walk neposkytuje jen krásné výhledy, ale také zajímavé informace a zábavu. Naučná stezka vás bude informovat o 12 různých tématech.

V okolí Sky Walk najdete několik míst k odpočinku a můžete se těšit na luxusní výhled na hory:

 • panoramatická restaurace Skalka s dechberoucím výhledem
 • chata Slaměnka s restaurací a panoramatickou terasou
 • dřevěná lehátka vedle Sky Walk s výhledem do údolí.
 • dětské hřiště v chatě Slaměnka s prolézaček
 •  

Zajímavosti:

 • K vybudování konstrukce bylo použito 380 tun oceli, 300 m2 lepeného laminovaného modřínu a 250 m2 modřínového čtvercového dřeva.
 • Věž je ukotvena kotvícími deskami a mikropily, které spadnou až do hloubky 6,5 m do skalního masivu.
 • Věž je odolná vůči vichřice s rychlostí větru až 200 km/h.
 • Pokud jsou větrné podmínky příznivé, může věž unést až 4 000lidí .
 • Nahoře je dřevěná dráha zavěšena na ocelových tyčích o celkové délce 600 m.

 

Zdroje: atlasobscura.com, Pixabay

Podobné články

1 Komentářů

milanmid

milanmid

před 3 týdny

JE TAM NÁDHARNĚ JE TO JAK V RAKOUSKU NEBO VE ŠVÝCARSKU .ALE TO BUDE TRAGEDIE U NÁS NEZIZKOVKY A OCHRANCIVŠEHO MOŽNÉHO NEPŘEJI USPĚŠNÝM . POKUD NEBUDE V ZÁKONĚ ŽE TITO LIDÉ BUDOU RUČIT SVÝM MAJETKEM ZA PRODLUŽOVANI NEBO BLOKOVÁNI STAVEB TAK TU POŘÁDEK NEBUDE

Reply

Napište komentář